Rodáci

Seriál zobrazující období před únorem 1948 z pohledu komunistické ideologie.
1988 Česko
Jan Šťastný22Brief(Petr Vitásek)
Jana Hlaváčová50(Marie Vitásková)
Radoslav Brzobohatý56(Miroslav Vitásek)
Emma Černá51(teta Anna)
Stanislav Zindulka56(Ferda Pačanda)
Antonín Navrátil30(Pepík Pačanda)
Jiří Pomeje23(Tonda Pačanda)
Petr Kostka50(advokát Mlejnek)
Milena Dvorská49(Mlejnková)
Karel Roden26(Karel Mlejnek)
Petr Haničinec57(řezník Jaroslav Svitáček)
Míla Myslíková55(Svitáčková)
Jan Čenský27(Jarda Svitáček)
Ilja Prachař64(Jan Pazourek)
Zdena Hadrbolcová50(Pazourková)
Jiřina Bohdalová57(Kalvodová)
Eva Horká20(Zdena Kalvodová)
Nela Boudová20Lots-v milostné scéně je sice z boku, ale hezky nahoře bez
Alois Švehlík48(profesor Jiří Povýšil)
Petr Štěpánek39(profesor na gymnáziu)
Ladislav Mrkvička49(katecheta Mrkvička)
Jan Přeučil51(profesor tělocviku Švec)
Jaroslav Satoranský48(profesor hudby Kosík)
Monika Žáková24(Helena Jiřičková)dcera primáře
Bořivoj Navrátil54(Procházka)
Ota Sklenčka67(děda Suchánek)
Lubomír Kostelka61(hostinský)
Vladimír Kratina36(Franta Prst)
Michal Pešek29(Eda Pikula)
Josef Langmiler65(Fleischmann)vedoucí odboru na landrátu
Ljuba Krbová29(Anča Zuzánková)
Ivan Vyskočil42(Honza Zuzánek)
František Němec44(doktor Heinz)
Pavel Zedníček38(Jirka Zajíček)
Jiří Bartoška41Brief(statkář Vilém Krása)v 6. díle je v posteli nahoře bez :-)
Miroslav Vladyka28(Vašek Metelka)
Zuzana JezerskáBrief-(Marta Krásová)ve 3. díle se opaluje nahá na louce a jde se vykoupat, zabírána je ale zezadu
Dana Bartůňková30Lots-(Krásova milenka)ve 3. díle má dvě postelové scény, ve druhé je na chvíli zabráno ňadro
Jan Teplý56(komisař Horák)
Boris Rösner37(Tonda)
Soňa Novotná21(Hanka Mlejnková)
Valerie Zawadská29poprvé se objevuje v 6. díle
Pavlína Mourková23poprvé se objevuje v 6. díle
Petr Oliva45v 7. díle
Zdeněk Martínek64(v 7. díle)
Václav Švorc69v 7. díle
Emil Horváth42(Josef Gajdůšek st.)v 7. díle
Ivana Velichová28(Věra Švandová)
Lotsv 7. díle je zabráno několik žen nahých ve scéně, kdy je Petr se svým oddílem přichází zachránit před násilníky

1. díl

Sedmnáctiletý Petr Vitásek (Jan Šťastný) studuje gymnázium v městečku Radeč, hraje na housle a prožívá svou první nesmělou lásku ke Zdeničce (Eva Horká). Jenže doba jeho vitalitě nepřeje. Československo je okupováno nacisty a Petr se na vlastní oči stává svědkem, jak gestapo na ulici zastřelí prchajícího staršího spolužáka Jirku Růžičku. Následuje zatčení starého Růžičky (Rudolf Hrušínský), starosty i faráře. Před válkou soupeřící bolševici (komunisti) a bratři Soklové se teď snaží spolupracovat při ukrývání Franty Prsta (Vladimír Kratina), který uprchl z nacistického zajetí ve Francii a vrátil se do rodné obce. Novým starostou se stává advokát Mlejnek (Petr Kostka), sice vlastenec, ale do žádného odporu proti okupantům se rozhodně pouštět nechce. Raději zruší vystoupení svého syna na vánoční besídce, kam jej protlačil místo Petra hrát skladbu od Dvořáka.

Tento drobný ústrk ještě Petr na otcovo naléhání přejde, ale na gymnáziu se kvůli své tvrdé hlavě stává trnem v oku profesora tělocviku Švece (Jan Přeučil). Ten na doporučení gestapa zakládá na škole tělovýchovnou jednotu Ano kuratorium. Petr do ní odmítne vstoupit a díky výmluvě na platfus mu to projde. Když při závodech prohraje v běhu na sto metrů s Karlem Mlejnkem (Karel) jen díky drobném podvodu tolerovaném Švecem, neudrží se a vmete profesorovi do tváře nadávku. Profesor Švec požaduje Vitáskovo vyloučení z gymnázia. Kolegové jej přesvědčí, aby se spokojil s podmínečným vyloučením a omluvou. Petr je však hrdý a omluvit se odmítne. Raději odchází ze školy. (-k-)

2. díl

Děda Suchánek zařídil Petrovi po odchodu z gymnázia práci v cihelně, jinak by musel na pracák a kdoví, jak by to dopadlo. Petr se sbližuje se Zdeničkou a okolní dění jakoby se ho ani netýkalo. Jenže Zdenička je husička a Petrův pokus o intimní sblížení ji urazil. Není divu, že se Petr vrhá do náručí Anči Zuzánkové (Ljuba Krbová), s níž ji seznámil jeho nový kolega, nedostudovaný lékař z Brna (Pavel Zedníček). Do Radče je gestapem dosazen komisař Herz, aby vyšetřil odbojovou činnost vyplouvající na povrch vylepenými plakáty. Řezník Svitáček dostává pokyn, že by si pan komisař rád zastřílel v jeho revíru. Ač nerad, musí vyhovět a lov zaplatiti, aby si získal shovívavost komisaře, který by mu jinak mohl zabavit jeho pušky.

Zato Petrův otec, jak se ukazuje, má významnou úlohu v odboji. Je ale opatrný a hned někoho si k sobě nepustí. Opatrně věří jen Ferdovi a starému Růžičkovi, kterého pustili z gestapa, protože úspěšně předstíral, že se zbláznil. Řídící Adamec se pokouší Vitáskovi staršímu zprostředkovat kontakt s oficírem Voráčkem (Václav Postránecký). Ten ale Voráčkovi nevěří, stejně jako Edovi Pikulovi, který se s ním snaží spojit sám. A to i přesto, že Voráček údajně donesl moták od Trtílka, kterého zavřelo gestapo. I přes veškerou opatrnost si pro staršího Vitáska přijíždí gestapo. (-k-)

3. díl

Gestapo nezatklo jen Mirka Vitáska, ale vybralo skoro celou sokolskou síť v kraji. Po otcově zatčení byl Petr na pokyn německého majitele cihelny propuštěn. Přátelé mu zařídili místo na velkostatku na Veselé horce. Statek patří bohémskému statkáři Krásovi (Jiří Bartoška). Spolu s ním na statku žije jeho sestra Marta (Zuzana Jezerská), která dává zcela nepokrytě najevo zájem o nově nastoupivšího Petra. Sokolové zasvětí Petra do odbojové činnosti. Požádají ho o pomoc při ukrytí dvou ruských partyzánů. Petr je na noc ukryje ve sklepě na statku Při odchodu dostane od jednoho z nich pistoli.

V soukromém životě se Petr i nadále pomalu sbližuje se Zdenou, která stále dělá ofuky. Až konečně na Silvestra se Petr dočká, Zdena mu podlehne. Petrův o rok starší spolužák Karel Mlejnek udá jednoho ze svých spolužáků (Jan Čenský), že se hanlivě vyjádřil o ministrovi školství. Jeho sestra Hanka (Monika Žáková) se z ostudy pokusila spáchat sebevraždu.

Petrův otec byl odsouzen na smrt. V cele v Drážďanech čeká na popravu. Na statek na Veselé horce byla uvalena nucená správa a dosazen správce Schwarz. Na statkáře Krásu to neudělalo žádný dojem, pokračuje v pití a o chod statku se nestará. Stejně tak jeho sestra hledá příležitost pobavit se s mladými muži. Petrovi se však správce stal osudným. Nedopatřením mu před ním vypadne tajně držená zbraň. V pistolnickém souboji využívá Petr výhody rychlejšího tasení a správce zastřelí. (-k-)

4. díl

Lesmistr a jeho zástupce pomohou Petrovi se ukrýt v hájence v lesích a poté jej Zajíček odvede k partyzánům. Petr se tu setkává i s několika Radečáky, Tondou (Boris Rösner) a Honzou Zuzánkem (Ivan Vyskočil). Toto setkání je pro Petra poněkud pikantní, protože za Honzovou ženou chodil. Děda Růžička jej alespoň trochu uklidní tím, že Anka si myslela, že je její muž mrtvý, chlapů měla víc a za všechno vlastně může válka.

Petr se vyznamená při akci, kterou partyzáni zabrání Němcům zrekvírovat v Dolanech koně. Donese se to samozřejmě i do Radče a z Petra se stává hrdina. Při akci vyhození mostu je smrtelně postřelen děda Růžička. Přijde jej sice operovat primář Jiříček se svým kolegou, život mu už ale nezachrání. Před smrtí ještě Růžička varuje Petra před Voráčkem (Václav Postránecký), to on prý udal jeho otce. Voráček se skutečně snaží přes Sokoly, konkrétně řídícího Adamce, navázat spojení s komunisty. Aby si sám kryl záda, nechá zastřelit svého naoko zatčené komplice Kučeru. Voráčkovi samotnému se podaří utéct.

Starosta Mlejnek musel připravit přednášku o nových německých zbraní a společném vítězství. Někteří jej považují za kolaboranta, jen málokdo se však dokáže vžít do jeho těžké situace. Zvlášť když jeho syn je aktivní v kuratoriu. K partyzánům utíkají i další mladíci z Radče. Tonda Pačanda (Jiří Pomeje) neustál provokaci ve fabrice a musel utéct. Při první akci je však kvůli své lakotě (nechtěl se vzdát lahve, kterou zabavil) zastřelen a Petr, který mu přispěchal na pomoc je postřelen. (-k-)

5. díl

Petrovo zranění není smrtelné, ale operace může být kritická. Přivést znovu primáře není čas, a tak se operace ujímá nedostudovaný medik Zajíček. Operace se podaří a rána se docela rychle hojí. I přesto zůstává Petr stranou bojového dění. Rudá armáda z apomoci partyzánů osvobozuje Radeč. Petr při tom přichází o další dva kamarády, Zajíčka a ruského partyzána Míšu. Na zcela zahojená rána s emu zaněcuje a Petr musí prodělat další operaci, tentokrát už v nemocnici. Operaci vede doktor Heinz a i jemu se zákrok podaří. Jenže na Petra padla trudomyslnost a jeho stav se nezlepšuje. Odmítá návštěvy, nejí a chřadne. Zdenička se nemůže rozhodnout, jestli má jí Petra do nemocnice navštívit. Když se k tomu konečně odhodlá, nechá se odbýt zaneprázdněnu sestrou. A přitom možná právě její návštěva by Petrovi pomohla. Jiřina se snaží rozptýlit Zdenčiny chmury tím, že jí tvrdí, že Petr pro ni není dost dobrý a že se povídá, že tam u těch partyzánů měl nějakou Rusku.

Osvobozenecký rozhlas vysílá zprávu, že se mají zakládat revoluční národní výbory. V Radči založí výbor bývalý Sokolové, advokát Mlejnek, farář Tomáš a sedlák Procházka. Přiberou ještě profesora Povýšila a rádi by se, aspoň naoko, spojili s komunisty. Jenže děda Suchánek jejich nabídku odmítá. Komunisté z partyzánské skupiny se nechtějí paktovat s lidmi, kteří byli k Němcům přinejmenším loajální. Všechny ale překvapí nadporučík Voráček, který se vytasí pověřením generála. Nabídne sokolskému výboru rozdělení funkcí na vojenské a civilní. Jenže v tu chvíli vstupují do hry komunisté podpořeni sovětskou armádou. Jediný, koho z původního výboru ponechají, je jeho předseda profesor Povýšil.

Radeč se raduje z osvobození, ovšem ne všichni všeobecné veselí sdílejí. Honza Zuzánek se dozvídá, že jeho žena má dítě s někým jiným, což jej raní natolik, že se svému domu vyhýbá. Starý Pačanda truchlí nad smrtí svého syna Tondy. Kolaboranti a posluhovači okupantů se snaží získat svědectví, že nikomu neublížili a že naopak jednali jako vlastenci. V této době se do Radče vrací Petrův otec, který přežil koncentrační tábor. Přichází navštívit Petra do nemocnice a otcův návrat by mohl být tím impulzem, který vytrhne Petra z letargie a přiměje jej bojovat se zraněním. (-k-)

6. díl

Díky návratu svého otce se Petrovo zranění začne konečně hojit. Ještě v nemocnici se Petr rozhoduje vstoupit do komunistické strany, což mu už v lese u partyzánů nabízel komisař Horák (Jan Teplý). Teta Anna Petrovo rozhodnutí nese nelibě, rodiče sice také nejsou nadšení, ale ti mu to nevyčítají, je to pro ně jeho věc. Nemocnici opouští Petr kulhaje opírajíc se o hůl a ještě dlouho se bude muset na hůl spoléhat.

V Radči se zatím rozehrává zákulisní přetahovaná o moc. Politické strany se snaží do svých řad získat občany, kteří by jim mohli přinést popularitu mezi voliči. Jak národní socialisté, tak sociální demokrati se snaží získat Petrova otce. Nepochodí a stejně tak se ani starému Suchánkovi nepodaří získat Mirka Vitáska pro komunisty. Nechá se ale přesvědčit, aby dělal předsedu očistné komise, která bude soudit kolaboranty, mezi i nimi i advokáta Mlejnka.

Na pokyn z Brna, dost možná na Voráčkův popud, jsou kolaboranti propuštěni z vězení jen pár dní po tom, co byli zatčeni. Někteří toho využijí a utečou z Radče. Když se to dozví Petr, rozezlen dokulhá na národní výbor a s pistolí v ruce přinutí předsedu Povýšila podepsat nový rozkaz k zatčení. U komisaře horáka se pak Petr setkává s Frantou Prstem. Ani jeden z nich Petrův výstup neschvaluje, Horák mu jeho čin vyčítá a nabídne mu, že může vyřádit, odjet s několika chlapy k hranicím, kde se schovávají wervolfové.

Radečská mládež zakládá SČM a láká do svých řad i Petra. Jenže ten má pocit, že mezi ně už nepatří, i Zdena se mu vyhýbá. Do Brna odjíždí i poslední přítel, který Petrovi zbyl, mladý medik Vašek Metelka. Petr raději přijímá Horákovu nabídku a odjíždí s dalšími chlapy pomoct lidem v pohraničí. Z rajchu se vrací také statkář Krása. Jeho rodina ale převedla veškerý majetek do Švýcarska, takže z Krásy je v podstatě chudák. Kdoví, jestli bude vůbec moct aspoň bydlet na svém bývalém statku.

7. díl

Hned při příjezdu do pohraničí zajistil Petrův oddíl partu zlatokopů, kteří vykrádal opuštěné domy po Němcích, kteří jsou odsunováni do Německa. Petr se tam znovu setkává s Jirkou Štětkou (Miroslav Donutil) a z odsunu na pokyn komisaře Horáka zachrání starého vinaře, pro dobro kraje. Oddíl se usadí na národním výboře v Treskovicích a do věžičky umístí kulomet. Te se jim náramně hodí při konfliktu s další partou zlatokopů ohánějících se revolučním posláním.

V Brně probíhají soudy s kolaboranty. Před soudem stanul mimo jiné i Eda Pikula. Pozdvižení vyvolala výpověď Vitáska staršího, který zapochyboval o Edově vině a upozornil na nejasnou roli Voráčka. Pro své tvrzení ale neměl důkazy. Profesor Švec vyvázl pouze s jednoletým trestem a advokát Mlejnek vyvázl vlastně bez trestu a ještě mu národní socialisté nabídli místo.

Pohraničí pomalu přijíždějí osídlovat rodiny z jiných oblastí. Jedné z nich musí Petrův oddíl vyjet na pomoc, protože byla přepadena českými zloději a násilníky. Petr při tom zastřelí kasaře Váchu, který jen díky tomu, že byl opilý pouze postřelil. Jenže ostatní politické strany chtějí Petrův čin využít k boji proti komunistům a státní zástupce obviní Petra z vraždy. Petr je zoufalý, nemá žádné kamarády, má pocit, že kam se hne, tam přináší jen neštěstí. I husička Zdenička pod vlivem své matky nahlíží na Petra jako na gaunera a dopřává sluchu Otovi Svitáčkovi, který bojoval u Tobruku.

Honza Zuzánek se utápí v alkoholu, prohlašuje, že až Petra potká, tak ho zastřelí a nakonec se oběsí. I to si Petr klade za vinu a v tomto rozpoložení se Petr pokusí o sebevraždu, otec naštěstí Petra najde dřív, než na sebe vztáhne ruku s revolverem. Den před soudem navštěvují Petra tři muži údajně z bezpečnosti a naléhají na něj, aby k soudu nechodil, jinak že si to odskáče. Někdo se asi bojí, aby nevyšlo na světlo něco, co má zůstat utajeno. Petr ovšem na výhrůžky nedbá, ovšem u soudu odmítne vypovídat s poukazem na to, že může být souzen jen před vojenským soudem. Díky svému advokátovi a svědectví pantáty, kterého zachránili, odchází Petr od soudu nevinný.

Ještě před soudem otiskla Petrovi článek Mladá fronta a komisař Horák Petrovi navrhuje, že by mohl do novin psát i dál. To už jsou Vánoce, první poválečné. (-k-)
Na motivy románů Jaroslava Matějky "Kam jdete rodáci a "Rodáci a odrodilci".

Režie: Jiří Adamec
Scénář: Jaroslav Matějka, Radovan Urban
Kamera: Kristian Hynek
Hudba: Petr a Pavel Orm
Země: Československo
Rok výroby: 1988

Hrají:
Jan Šťastný (Petr Vitásek)
Jana Hlaváčová (Marie Vitásková)
Radoslav Brzobohatý (Miroslav Vitásek)
Emma Černá (teta Anna)
Stanislav Zindulka (Ferda)
Jaroslava Obermaierová (Pačandová)
Antonín Navrátil (Pepík Pačanda)
Jiří Pomeje (Tonda Pačanda)
Petr Kostka (advokát Mlejnek)
Milena Dvorská (Mlejnková)
Soňa Novotná (Hanka Mlejnková)
Karel Roden (Karel Mlejnek)
Petr Haničinec (řezník Jaroslav Svitáček)
Míla Myslíková (Svitáčková)
Jan Čenský (Jarda Svitáček)
Ilja Prachař (Jan Pazourek)
Zdena Hadrbolcová (Pazourková)
Rostislav Čtvrtlík (Honza Pazourek)
Jiří Novotný (poštmistr Kalvoda)
Jiřina Bohdalová (Kalvodová)
Eva Horká (Zdena Kalvodová)
Ladislav Trojan
Svatava Hubeňáková
Nella Boudová (Jiřina)
Alois Švehlík (profesor Jiří Povýšil)
Vlastimil Fišar
Petr Štěpánek (profesor na gymnáziu)
Ladislav Mrkvička (katecheta Mrkvička)
Jan Přeučil (profesor tělocviku Švec)
Dana Homolová
Jiří Holý
Bohumil Vávra
Jaroslav Satoranský (profesor hudby Kosík)
Jiří Pleskot
Filip Renč
Monika Žáková (Helena Jiřičková)
Miroslav Zounar
Zdeněk Ornest
Vladimír Hlavatý
Bořivoj Navrátil (Procházka)
Jana Jiskrová
Otakar Brousek ml.
Rudolf II. Hrušínský (Růžička)
Ota Sklenčka (děda Suchánek)
Lída Plachá
Josef Nedorost
Lubomír Kostelka (hostinský)
Ferdinand Krůta
Vladimír Kratina (Franta Prst)
Michal Pešek (Eda Pikula)
Ota Ševčík
Josef Langmiler (Fleischmann, v 1. díle vedoucí odboru na landrátu)
Jan Pohan
Jan Cmíral
Igor Smržík
Ljuba Krbová (Anča Zuzánková)
Ivan Vyskočil (Honza Zuzánek)
Milan Klásek
B. Čáp
Václav Kotva
J. Smutný
Vilma Cibulková
A. Kreuzmannová
Zdeněk Buchvaldek
František Němec (doktor Heinz)
Ladislav Křiváček
Pavel Zedníček (Jirka Zajíček)
Václav Sloup
Václav Postránecký (Voráček)
Tomáš Juřička
Milan Riehs
Jiřina Jelenská
V. Šebková
J. Táborský
M. Mejzlík
Jiří Bartoška (statkář Vilém Krása)
Miroslav Vladyka (Vašek Metelka)
Stanislav Fišer
Herbert Sturm
Jiřina Jirásková (Krásova matka)
Zuzana Jezerská (Marta Krásová)
Dana Bartůňková (Krásova milenka Hanka)
František Hanus
Václav Helšus
Sergej Martynov (ruský partyzán)
Sergej Bystrickij (ruský partyzán)
Václav Knop
Karel Augusta
Lída Roubíková
Božena Böhmová
D. Schneider
Jana Vaňková
Jan Teplý (komisař Karel Horák)
Vlado Černý
Boris Rösner (Tonda)
Miroslav Donutil (Jirka Štětka)
J. Bárta
Jaroslav Kepka
Karel Bělohradský
P. Svárovský
Jiří Plachý
Antonín Hardt
Grigorij Korolkov
Petr Skarke
Valerie Zawadská (v 6. díle)
Oldřich Vlach (Franta Holík)
František Husák (Vasil Lojda)
Miroslav Táborský
Pavlína Mourková (v 6. díle)
Martin Kolár (Ota Svitáček?, v 7. díle)
Emil Horváth (Josef Gajdůšek st., v 7. díle)
Ladislav Potměšil (Josef Gajdůšek ml., v 7. díle)
Jitka Malířová (v 7. díle)
Zdeněk Martínek (v 7. díle)
Josef Mixa (v 7. díle)
Václav Švorc (v 7. díle)
Adolf Kohuth (v 7. díle)
Petr Oliva (v 7. díle)
Jan Vondráček (v 7. díle)
Ivana Velichová (Věra Švandová)
Josef Vinklář (šéfredaktor Horký)
Václav Knop (štábní kapitán Šustr)
A. Filip
K. Houska
I. Podobský
S. Maršálek
J. Tuček
J. Světnica
J. Šimon
C. Rauschgoldová
Aktualizováno: 15.5.2011