Náves

Seriál České televize
2006 Česko
Matěj Hádek30Brief(Luboš Plíva)
Kateřina Janečková22Lots-(Anča)ve 2. díle vstane nahá z postele, je ale zabraná zezadu z boku, při převlékání je později zabraná lépe z boku
Simona Stašová51(Pechová)
Eva Holubová47(Plívová)
Nikola Votočková(Liduška Pechová)
Marek Taclík33(Břeťa)
Alena Vránová73(Jiřina Křepelková)
Blanka Bohdanová76(Blanka Křepelková)
Jitka Smutná54(Marta Pechová)
Josef Abrhám66(Alexandr Slavík)
Libuše Šafránková53(Růžena Slavíková)
Vladimír Kratina54(Jarda Hodný)
Marta Vančurová57(Ivana Hodná)
Jiří Štěpnička59(Karel Šťastný)
Veronika Žilková44Brief(Míla Šťastná)v 9. díle se upravuje před zrcadlem v černé podprsence
Vlastimil Zavřel51(starosta Drobek)
Marián Labuda61(kapelník Josef Stehlík)
Magdalena Reifová42(Marta Stehlíková)
Miroslav Táborský47(Josef Stehlík)
Karel Zima34(hostinský Pěna)
Sandra Pogodová31(hostinská)
Matěj Dadák30(Honza)
Gabriela Osvaldová52(Ančina matka)
Václav Postránecký62(ředitel Šmíd)
Pavel Rimský57(vyšetřovatel)
Radovan Lukavský86(Zdeněk Zahradník)
Jan Šťastný40(farář)
Josef Vinklář75(Karl Lopušný)
Ljuba Skořepová82(Plecitá)
Stanislav Zindulka74(Alois Kachna)
Lucie Juřičková41(Kachnova snacha)
Veronika Freimanová50(doktorka Ema)
Jana Štěpánková71(slečna z fary)
Luděk Munzar73(Hrčka)
Antonín Navrátil48(Oldřich Loučný)
Martha Issová25Lots-(Moka Vaněčková)v 8. díle si sundá tričko a zůstane na okamžik nahoře bez, i když trochu v šeru
David Kraus(Marek Liška)
Svatopluk Skopal55(Petr Liška)
Pavel Kříž45(Igor Vaněček)
Ilja Racek76(Luďa Vaněček)
Hana Gregorová53(Roza Vaněčková)
Ruth Horáčková19Brief(Koka Vaněčková)v 8. díle je několikrát v bikinách
Lenka Skopalová52(Lišková)
Radoslava Stupková-Boháčová44Brief(Svatava)v 9. díle je dvakrát v černé podprsence
Jaromír Nosek28(řidič Adolf)
Zdeněk Srstka70ve 4. díle
Pavel Soukup57ve 4. díle
Josef Zíma74v 7. díle
Václav Jiráček27v 8. díle
Jana Bernášková25v 9. díle
František Řehák82v 9. a 10. díle
Miriam Kantorková71v 10. díle
Roman Skamene51(v 10. díle)
Jan Rosák63v 10. díle
Lenka Horáková(listonoška)
Břetislav Slováček58(šéf opery)

1: Blonďák

Luboš s Liduškou už spolu chodí dva roky a svatba je na spadnutí. Navíc vychází najevo, že Liduška je těhotná. Mladí by nejradši měli malou, skromnou svatbu, zato jejich rodiče, zejména matky, plánují pořádně velkou svatbu, ať je lidi nepomluví.

Jenže otcem Liduščina dítěte není Luboš. Je jím neznámý Francouz, se kterým se Liduška setkala na dovolené v Chorvatsku. Když se to dozví její rodiče, vypukne pozdvižení. Oba Lidušce radí, ať to nikomu neříká a tváří se, že dítě je Lubošovo. Liduška to i přesto chce Lubošovi říct, ale když vidí nadšení jeho rodičů, nedokáže to. Až teprve o svatebním dnu sebere Liduška odvahu, odmítne se vdávat a řekne Lubošovi i jeho rodičům, že čeká dítě s někým jiným, odmítne však prozradit s kým. Jediný, kdo kromě rodičů něco tuší, je Liduščina kamarádka Anča, která ale slibuje, že nic neprozradí. (-k-)

2. Druhá liga

Liduška odjíždí z vesnice pryč. V předvečer odjezdu se přichází s Lubošem rozloučit. Luboš její odchod těžce nese, utápí svůj žal v alkoholu a holedbá se, že bude zase hrát fotbal, druhou ligu, žádnou divizi.

Lubošova zklamání se snaží využít Anča. Když se Luboš opije, odveze ho k sobě domů a ráno Lubošovi tvrdí, že spolu spali a že byl Luboš ve formě. Luboš ale Lidušku pořád chce a odjíždí ji hledat do Prahy k tetě. Liduška ale s Lubošem nechce vůbec mluvit. Anča se neopatrně prořekne před Břeťou, a i když ho prosí, aby si to nechal pro sebe, zakrátko se to roznese. Luboš se kvůli tomu s Břeťou na jeho narozeninách popere. A začne chodit s Ančou, které se líbil už dávno, když chodil s Liduškou. (-k-)

3. Policejní symfonie

Hrdinou třetího dílu je dirigent Alexandr Slavík. Při jedné z procházek na houby, které ovšem nikdy nenajde, narazil za vsí na mrtvolu neznámého muže. Kriminalisté zpočátku podezírali i jeho, protože na košíku měl připevněný drát a muž byl uškrcen, ale toto podezření se samozřejmě ukázalo jako liché. Dirigent byl ale od té chvíle přesvědčen, že byl ovlivněn silou posmrtného života a stal se z něj geniální skladatel. A podobně je na tom i starý Pech, který se u mrtvoly s Alexandrem setkal. Ten zase spí celou noc jako dudek a může dvakrát denně.

Ve skutečnosti je Alexandr Slavík spíš podprůměrný dirigent a šéf kultury jej chce sesadit z místa šéfdirigena. Ředitel divadla, Alexandrův kamarád, se jej zastává, ale je mu jasné, že jeho pozici neudrží. Přijíždí proto navštívit Alexandra do jeho domku na vsi, aby nabídl "povýšení" na ředitele kulturního festivalu. Alexandrovo přesvědčení geniality mu nahrává, Alexandr sám žádá o zproštění z funkce šéfdirigenta. Svoji symfonii si chce nastudovat s orchestrem sám. A je to vskutku zážitek. (-k-)

4. Ségry

Vražda z předchozí dílu je stále neobjasněná a některé obyvatele vesnice to vede k obavám. Zejména všetečné sestry Křepelkovy apelují na starostu, že by obec měla chránit své občany. Další drbna, paní Mráčková, pobídne sestry Křepelkovy, aby vraha našly samy. A ony se toho nápadu chytí a pustí se do studia detektivní literatury a vyptávání se po vsi. První obětí jejich křížového výslechu se stává dirigent Slavík, který k nim na jejich prosbu přišel vyzkoušet nové piano. A doporučil jim, aby si ho nechaly naladit.

Sestry přemluví starého ladiče pian na penzi Zahradníka, aby jim vyhověl a naladil piano. Jiřině se elegantní pán líbí, Blance zřejmě taky, ale sestry na sebe trochu začínají žárlit. Navíc to vypadá, že i panu Zahradníkovi jsou sestry sympatické a pod záminkou ztracené ladičky je přichází znovu navštívit. A pozve Jiřinu k rybníku, že jí chce něco důležitého říct. Jenže tam jí řekne, že se mu víc líbí Blanka. Jiřina je sice zklamaná, ale Blance to přeje. Sestry si udělají piknik se šampaňským na louce, jako zamlada.

Jiřina ale pojme podezření, že k uškrcení by se dala použít i struna od piana. A těch měl pan Zahradník plné auto. Blanka to sice popudí, ale Jiřina se přesto se svým podezřením vydá na kriminálku. Vyšetřovatel pana Zahradníka navštíví a jeho mladší kolega se prořekne, že ho někdo udal. Vyšetřovatelům je ale jasné, že jsou na špatné stopě. Pan Zahradník se ale dovtípí, na čí popud jej kriminálka navštívila a je po přátelství. Nakonec se ale ukázalo, že Jiřinino podezření skutečně napomohlo najít vraha. Zahradníkův syn si vzpomněl, že před čtrnácti dny někomu prodával struny, ačkoliv jinak struny neprodávají. A sestry Křepelkovy byly vyznamenány za pomoc při dopadení nebezpečného pachatele. (-k-)

5. Hráč

Luboš si bere Anču. Na jejich svatbě se objevuje záhadný cizinec, kterým je bývalý rodák Karl Lopusný. Hrob jeho bratra už léta ošetřuje paní Plecitá. Lopusný by se do vsi na stará kolena rád vrátil. Za komunistů emigroval a teď má na kraji Vídně malou textilní fabriku. Bohužel zrovna není ve vsi žádný dům na prodej, ale když Lopusný naznačí, že by mohl zasponzorovat místní fotbalové družstvo, přislíbí starosta, že dá vědět, jakmile se uvolní. A setkání s dávným kamarádem Lojzou je potřeba pořádně zapít.

Kromě domu na stáří by Lopusný rád zjistil, kdo ho tenkrát, když utíkal, udal. O svém plánu řekl jen svým třem nejlepším kamarádům. Tenkrát na čáře na něj totiž čekali a on jen díky dokonalé znalosti místa (sloužil tam dva roky na vojně) prošel do Rakouska s kulkou v zadku. Ze tří kamarádů je Herman už mrtvý, Lívanec se zbláznil a Lojza se cítí dotčeně, když mu Karl řekl o svém podezření. Karl ale na úřadech zjistí, že ho udal právě Lojza. Ale protože je Karl hráč, nabídne mu zahrát si oko bere. Pokud Lojza vyhraje, Karl si nechá svoje zjištění pro sebe. Když vyhraje Karl, oznámí jeho udání všem ve vsi. Lojza vyhraje a Karl později přizná Plecité, že prohrál schválně, stačí mu, že Lojza ví, že on ví o jeho zradě. (-k-)

6. Nepožádáš pastýře svého

Manželství ředitelky školy Ivany Hodné prochází krizí. Dcera se už dávno odstěhovala, šla za hlasem svého srdce, kvůli dítěti nechala studia a jejího muže zavřeli. To jí nemůže její otec odpustit. Ivana se za dceru přemlouvá, manžel je ale neústupný, vzal by dceru na milost, jen kdyby se omluvila a uznala svou chybu. Ale nejen kvůli tomu skřípe také Ivanino manželství. Ivana hledá útěchu ve víře a také v mladém sympatickém faráři. Manželovi se pochopitelně její časté návštěvy kostela nelíbí, zvlášť když má často studené večeře a manželku v posteli bolívá hlava.

Ani faráři není paní ředitelka nesympatická a po vsi se začne povídat, že Ivana si začala s farářem. Už tak napjatý vztah s manželem se vyhrotí. Manžel ze svých podmínek nakonec ustoupí. Trochu jej pak ještě rozzlobí, když najde manželku v kostele samotnou s farářem, ale budou Vánoce a to je čas odpuštění. (-k-)

7. Třešňové květy

Děda Stehlík se odstěhoval do Prahy. Hlavně kvůli zdraví, aby o něj mohli mladí pečovat. Jenže v malém bytě se nudí a pokus o návštěvu trochu noblesnější restaurace jej vyloženě namíchne. O víkendu si proto celá rodina udělá výlet do Javorové. Tam ovšem děda všem, hlavně v hospodě, tvrdí, že Praha je skvělá. V Praze si pak zajde do obyčejné hospody a náhodou tam potká Liduška, která tam, pořád ještě těhotná, dělá servírku.

Při návratu se pohádá se sousedem Hrčkou, který také hraje na trubku. Chvilku to vypadá, že díky společné zálibě by spolu mohli vycházet, ale Hrčka je zlý i na listonošku. Nakonec je ale přece jen sblíží společné morousovství a pesimistický pohled na okolní svět. Dokonce se mu podaří vytrhnout Hrčku z letargie a zorganizovat setkání s jeho kamarády v Mánesu. Přátelství dědy Stehlíka a Hrčka ale nemá dlouhé trvání. Hrčku jeho dcera stěhuje do domova důchodců. A děda Stehlík se vrací do svého domku na vesnici. (-k-)

8. Komedianti

Do vesnice přijíždí komedianti. Paní Plecitá přemluvila Loučného, který má ve vsi chatu, aby je nechal půl roku své louce u rybníka. Prý než jim vyschne při povodni zatopený dům. A jelikož má komediantská rodina dvě půvabné dcery, vyvolá jejich příjezd ve vsi pozdvižení, nejen mezi místními mladíky. Většině obyvatel jsou nezvaní návštěvníci trnem v oku.

Zejména mladý Marek Liška ztrácí kvůli Moke hlavu a začíná flákat školu. To se samozřejmě ani trochu nelíbí jeho otci. A ten si to nechce dát líbit až tak, že jde ke komediantům zřídit pořádek s jejich otcem. Jenže se u toho příliš rozohní, čímž si vyslouží nakládačku. Marek se kvůli tomu pohádá s otcem a dokonce chce s komedianty odjet. Jenže podle nich není Marek pro Moku dobrá partie, pro komedianta svoji dceru nevychovali. Moka studuje první ročník medicíny, kam se Marek možná teprve dostane, pokud si zlepší známky ve škole. A s Mokou se uvidí až na fakultní koleji, pro ně to totiž nebyl jen jarní románek. (-k-)

9. Šťastná to žena

V devátém díle se podíváme do rodiny Šťastných, zejména na paní Mílu. Ta má krámek s potraviny, kam chodí nakupovat celá vesnice. Manželovým koníčkem jsou včely, starší syn už je ženatý a zkouší podnikat, dcery zatím studují střední školu. Idylka, paní Šťastná by mohla být šťastná, ale není. Má pocit, že ji nikdo nepotřebuje a že je dorbá tak akorát na domácí práce. A tento pocit se umocní, když ji přijede navštívit nejlepší kamarádky z učňáku Svatava. I ona si prochází podobným obdobím jako Míla, a tak se obě domluví, že vyrazí na tah.

Manžel Karel svou ženu bez obav propustí a Míla se Svatavou vyrážejí do baru zvednout si sebevědomí. Shodou okolností do stejného baru vyrazí i pan Loučný, kterého Míla dobře zná, s kamarádem Alešem. Oba pánové se přidají k Míle se Svatavou, hezky se opijí a domluví se na pokračování u Aleše doma. Jenže Loučný odveze Svatavu k ní a Aleš zůstane s Mílou sám. V obou bytech se schyluje k očekávanému finále, jenže v poslední chvíli z toho v obou případech sejde. Svatava zjistí, že Loučný je manžel učitelky z mateřské školy, která je téměř její kamarádkou, a Míle, nezvyklé na přemíru alkoholu, se udělá nevolno. Svůj účel ale dámská jízda splnila, Míla se po návratu domů cítí mnohem šťastnější. (-k-)

10. Poslední láska

Nadchází den oslav 250. výročí vesnice Javorová. Nejzasloužilejší občané dostanou pamětní medaile, na hřišti proběhne zápas s amforou, na návsi už jsou v plném provozu kolotoče a večer bude patřit tancovačce. Malým zádrhelem je náhodný nález pan Šťastného v archívu, který posunuje první psanou zmínku ne na dvěstapadesát, ale na třista let. Pan Šťastný si to ani neuvědomil, jenže všetečné sestry Křepelkovy, které svezl cestou z města, ano. Nakonec je ale rozhodnuto, že se oslaví 250. výročí, protože už je všechno připravené a předělat to na třístovku by stálo spoustu peněz. A na třísetletou zmínku "se přijde" až někdy po oslavách. Sestry Křepelkovy s tímto návrhem sice nesouhlasí, ale za cenou za jejich mlčení se stanou pamětní medaile a let balonem.

Do Javorové přijíždí z Rakouska i Karl Lopusný. I on bude jedním z vyznamenaných. Paní Plecitá mu dohazuje Irenu, lásku jeho bratra. Lopusný pochybuje, že by se ve svém věku mohl zamilovat, ale zřejmě měli s bratrem stejný vkus, protože jak on, tak Irena v sobě nacházejí zalíbení. Trochu ke smůle paní Plecité, protože i Ona měla Kalova bratra ráda a v skrytu duše doufala, že by se mohla s Lopusným sblížit sama. Karl dokonce Ireně nabízí, ať s ním odjede do Vídně, Irena ale lákavou nabídku odmítá, nedovede si představit svou roli "přítelkyně pana podnikatele".

V posledním díle se v Javorové krátce objeví i Liduška s černým miminkem v kočárku. (-k-)

Díly

1. Blonďák
2. Druhá liga
3. Policejní symfonie
4. Ségry
5. Hráč
6. Nepožádáš pastýře svého
7. Třešňové květy
8. Komedianti
9. Šťastná to žena
10. Poslední láska

Všichni herci

Seriál se natáčel v obci Líšná a v Žatci.

Režie: Jaroslav Hanuš
Produkce: Jaroslav Kučera
Scénář: Jan Míka
Námět: Jan Míka
Kamera: Petr Polák
Hudba: Petr Hapka
Země: Česká republika
Rok výroby: 2006

Hrají:
Matěj Hádek (Luboš Plíva)
Kateřina Janečková (Anča)
Simona Stašová (Pechová)
Jiří Schmitzer (Pech)
Eva Holubová (Plívová)
Rudolf Hrušínský (Plíva)
Nikola Votočková (Liduška Pechová)
Marek Taclík (Břeťa)
Alena Vránová (Jiřina Křepelková)
Blanka Bohdanová (Blanka Křepelková)
Jirka Smutná (Marta Pechová)
Jaroslava Obermaierová (Mráčková)
Josef Abrhám (Alexandr Slavík)
Libuše Šafránková (Růžena Slavíková)
Vladimír Kratina (Jarda Hodný)
Marta Vančurová (Ivana Hodná) ve 3. a 6. díle
Jiří Štěpnička (Karel Šťastný)
Veronika Žilková (Míla Šťastná)
Vlastimil Zavřel (starosta Drobek)
Marián Labuda (kapelník Josef Stehlík)
Magdalena Reifová (Marta Stehlíková) v 5. díle
Miroslav Táborský (Josef Stehlík) v 5., 6. a 7. díle
Oliver Cox (Jirka Stehlík) v 7. díle
Karel Zima (hostinský Pěna)
Sandra Pogodová (hostinská)
Matěj Dadák (Honza)
Gabriela Osvaldová (Ančina matka)
Václav Postránecký (ředitel Šmíd) ve 3. díle
Per Takáč (šéf kultury) ve 3. díle
Břetislav Slováček (šéf opery) ve 3. díle
Pavel Rímský (vyšetřovatel) ve 3. a 4. díle
Radovan Lukavský (Zdeněk Zahradník) ve 4. díle
Jan Šťastný (farář) ve 4. a 5. díle
Josef Vinklář (Karl Lopušný)
Ljuba Skořepová (Plecitá)
Stanislav Zindulka (Alois Kachna)
Petr Jančařík (Kachna syn) v 5. díle
Lucie Juřičková (Kachnova snacha) v 5. díle
Veronika Freimanová (doktorka Ema) v 5. díle
Jana Štěpánková (slečna z fary) v 6. díle
Zuzana Vojtíšková (učitelka Zuzana) v 6. díle
Luděk Munzar (Hrčka) v 7. díle
Lenka Horáková (listonoška) v 7. díle
Oldřich Navrátil (Oldřich Loučný)
Martha Issová (Moka Vaněčková) v 8. a 10. díle
David Kraus (Marek Liška) v 8. a 10. díle
Svatopluk Skopal (Petr Liška) v 8. díle
Pavel Kříž (Igor Vaněček) v 8. a 10. díle
Ilja Racek (Luďa Vaněček) v 8. a 10. díle
Hana Gregorová (Roza Vaněčková) v 8. a 10. díle
Radana Herrmanová (Milada Vaněčková) v 8. a 10. díle
Ruth Horáčková (Koka Vaněčková) v 8. a 10. díle
Lenka Skopalová (Lišková) v 8. díle
Radka Stupková (Svatava) v 9. díle
Jan Hrušínský (Aleš) v 9. díle
Jaromír Nosek (Adolf) v 9. díle
Jana Hlaváčová (Irena) v 10. díle
Milan Riehs v 1. díle
Anna Duchaňová v 1. díle
Lenka Foglová ve 3. díle
Martin Davídek ve 3. a 4. díle
Zdeněk Srstka ve 4.
Roman Hájek ve 4. díle
Pavel Soukup ve 4. díle
Lenka Veliká v 6. díle
Josef Zíma v 7. díle
Karel Bělohradský v 7. díle
Otakar Harlas v 7. díle
Jiří Král v 8. díle
Zita Morávková v 8. díle
Václav Jiráček v 8. díle
Markéta Hausnerová v 9. díle
Kateřina Tvrdíková v 9. díle
Marek Holý v 9. díle
Jana Bernášková v 9. díle
František Řehák v 9. a 10. díle
Anna Duchaňová v 10. díle
Miriam Kantorková v 10. díle
Roman Skamene v 10. díle
Karel Vágner v 10. díle
Lešek Semelka v 10. díle
Petr Salava v 10. díle
Jan Rosák v 10. díle
Aktualizováno: 8.5.2015