Náhrdelník

Osudy lidí spjatých s divadlem a operetou v první třetině 20. století v Praze
1992 Česko
Libuše Šafránková39(Josefína Konrádová)
Jana Šulcová45(Luisa von Bruckner)
Radovan Lukavský72(profesor Konrád)
Oldřich Vízner45(poručík Červinka)
Ivana Andrlová31Brief+(Marie)v 5. díle při vstávání z postele na chvilku odhalí zezadu zboku ňadro
Jana Švandová44(Weltschová)
Ondřej Vetchý30(Vranič)
Jiří Bartoška45(klenotník Czenka)
Pavel Zedníček42(Czenkův příručí)
Vladimír Brabec58(poslanec Bareš)
Martin Růžek73(doktor Sojka)
Květa Fialová62(Jasenská)
Jan Teplý60(tajný rada)
Petr Štěpánek43(Genzmer)
Václav Mareš51(Hegner)
Jan Přeučil55(klenotník Mucha)
Jiří Kodet54(Janninger)
Ilja Prachař68(šéfredaktor)
Ilja Racek62(redaktor)
Zdeněk Žák40(hazardní hráč)
Josef Abrhám52(Filip Gahlmayer)
Jiřina Jirásková61(Liebermannová)
Oldřich Vlach50(Liebermann)
Ladislav Frej50(Grunert)
Tomáš Hanák35(kamelot)
Jana Preissová44(Greta Lützow)
Viktor Preiss45(Albert Lützow)
Dana Morávková20(Lena Lützow)
Bořivoj Navrátil58(JUDr. Unger)
Alena Vránová59(Klappeckeová)
Ondřej Pavelka36(doktor Felix Seidenstücker)
Václav Postránecký48(doktor Stöckler)
Pavel Soukup43(doktor Sartorius)
Alois Švehlík52(doktor Sadowski)
Ladislav Trojan59(doktor Baroth)
Michaela Jílková24(komorná u Brucknerů)
Karel Augusta57(karetní hráč)
Miroslav Vladyka32(Stránský)
Václav Sloup56(překupník)
Luděk Kopřiva68(recepční)
Václav Vydra36(obžalovaný)
Yvetta Blanarovičová28(Josefínina žačka)
Vlastimil Hašek64(nakladatel)
Petr Svoboda40(Hirschfeld)
Stanislav Zindulka60(zlatník)
Jiří Holý69(profesor Bender)
Jan Pohan62(majitel jízdárny)
Radan Rusev44(hazardní hráč)
Jiří Schwarz32(poručík s jizvou)
Hotv 8. díle sedí malíři nahá modelem a při odcházení se předvede celá hezky zepředu

1. Dobyvatel

Náhrdelník Mladá Josefína Konrádová (Libuše Šafránková) se zamilovala do operety a sní o tom, že jednou z ní bude operetní hvězda. To ale není po libosti jejímu otci, poslanci, který se obává, že dceřino chování by mohlo mít neblahý vliv na jeho funkci. Josefína chodí učit hru na klavír syna německého vydavatele von Brucknera a díky tomu si může dovolit odejít z domu a najít si podnájem. Josefínin otec v této situaci žádá o pomoc Josefínina přítele, nesmělého poručíka Červinku (Oldřich Vízner). Ke všemu se do Josefíny zamiloval von Bruckner a rozhodl se pořídit jí dárek, drahý náhrdelník od vyhlášeného pražského klenotníka Czenky. Do Josefíny je ale zamilovaný i jeho syn Julius a těžce nese, že otec se Josefíně dvoří. Navíc jej popichují jeho přátelé Vranič a Marie (Ondřej Vetchý a Ivana Andrlová) a konflikt mezi otcem a synem vypuká ve chvíli, kdy z klenotnictví přichází dopis s nákresem náhrdelníku, který manželka otevře a domnívá se, že to má být dárek od manžela k jejím blížícím se narozeninám.

Na Josefínu se navzdor všem jejím ctitelům usmálo štěstí. Její žádost o konkurz u doktora Sojky (Martin Růžek), naprosté špičky v operetním světě, byla přijata a Josefína pozvána na konkurz. (-k-)

2. Duplikát

Díky zásahu svého otce Josefína místo v operetě nezíská. Von Bruckner ji doporučí ke svému příteli von Puttkamerovi v Německém pražském divadle. I tam oslní svým uměním, ale panující napětí mezi Čechy a Němci je zdrojem rozporů přijímací komise. Nakonec však přece jen převáží umělecký dojem a Josefína je přijata. Pro jejího otce je, zvláště v této době, účinkování dcery v německém divadle zásadním politickým prohřeškem. Zoufalý poručík Červinka se snaží získat lásku Josefíny a udobřit tím i jejího otce. Josefína jej ale odmítá. Zato premiéra jejího prvního vystoupení, Wiener blut, v němž dostala kvůli nemoci kolegyně jednu z hlavních rolí, sklízí ovace.

Von Bruckner chce po klenotníkovi Czenkovi vyrobit duplikát náhrdelníku, protože originál už daroval Josefíně a potřebuje stejný pro klid v rodině. Czenka ale odmítá vyrobit duplikát, a tak se von Bruckner obrací na klenotníka Muchu, jehož pověst sice není bez poskvrny, který mu ale duplikát vyrobí. K narozeninám pak své ženě předá očekávaný dárek. Je jasné, že oba náhrdelníky se nesmějí setkat, na což von Brucknera důrazně upozornil i Mucha. (-k-)

3. Intrika

Von Bruckner si pořídil, jako jeden z prvních, automobil. Možná i proto, aby zapůsobil na Josefínu a mohl ji na několik dní odvézt pryč. Milostný vztah německého vydavatele a české operetní pěvkyně je sousto nejen pro novináře. A dotýká se i Josefínina otce, jehož politickou kariéru ohrožuje stále víc. Se vztahem svého otce se ale nesmířil ani Julius. Útěchu mu nabízí Marie a Julius se nechává svést.

Divadlo je v mínusu a hledá způsob, jak vyrovnat deficit. Představení byla sice úspěšná, ale bylo jich málo. Je tedy třeba přijít do konce roku ještě s dalším představením. A jelikož číslo jedna, paní Welschová, odmítla, dostala hlavní roli Josefína. Odmítnutí ale bylo jen naoko a později nabídnutá role komorné už jen další popuzení. Navíc Josefíně se zrovna moc nedaří, tak raději namísto plesu zůstane doma a svůj náhrdelník půjčí spolubydlící Katje. A tak dojde k tomu, že oba náhrdelníky se sejdou pod jednou střechou. Paní Brucknerová druhý den vmete klenotníku Czenkovi do tváře, že je podvodník.

I těsně před svou velkou premiérou je Josefína nervózní, dokonce zvrací. Představení ale skončí úspěchem a Josefínino vystoupení zaujme i ředitele Mnichovské opery Janninger a nabídne Josefíně angažmá. V novinách se objevuje článek napadající Josefínino angažmá, a naznačující na protekci díky vztahu s vlivným nakladatelem. A ten podle všeho nezůstal bez následků, Josefína čeká dítě. (-k-)

4. Svatba

Zoufalý von Bruckner se snaží najít řešení Josefínina těhotenství, dokonce v té věci navštíví i jejího otce. Katastrofa čeká na Josefínu i v divadle, dostává výpověď. Otec pochopitelně není Josefíninou situací nadšen, ale o svou dceru se postará. Odveze i domů a zařídí jí svatbu s poručíkem Červinkou. Na svatbě byl v pozadí přítomen i von Bruckner, neunesl ale tíhu okamžiku a raději odešel před skončením obřadu. Josefínin otec doufá, že svatba a narození potomka jsou definitivním koncem její umělecké kariéry. Jako svatební dar dal mladým novomanželům velký dům na venkově. Josefíně se narodila holčička.

Mladý Konrád, Julius, propadl hazardu, nemalým přičiněním svého "přítele" Vraniče, a prohrál v kartách nemalou částku. Tíživou finanční situaci řeší krádeží peněz a náhrdelníku. O náhrdelník ale nakonec nepřijde, použije ho jen jako zástavu, aby vyhrál své prohrané peníze zpět. S náhrdelníkem se může chlubit v posteli před Marií.

Za Josefínou přijíždí z Mnichova Janninger a znovu jí nabízí angažmá. Zprvu jeho nabídku opět odmítá, pak ale najde dopis adresovaný redakci novin, který zapříčinil její vyhazov. Ten dopis psal její otec. Josefína odchází od otce s dítětem i manželem. (-k-)

5. Výměna

Josefína září i v Mnichovském divadle. Pojišťovací agent ji přemluví, aby nechala svůj náhrdelník pojistit, i když si myslí, že jej v Praze nechal pojistit von Bruckner. Tehdy to ale byla jen záminka, aby měl zlatník Mucha podle čeho vyrobit duplikát. Pojišťovací agent za tím účelem pořídí fotodokumentaci náhrdelníku. Šestitýdenní turné zavede Josefínu na domovskou scénu do Německého divadla do Prahy.

Julius si ponechal náhrdelník pro štěstí. Náhodou to odhalila jeho matka, když byl zraněn při důstojnickém výcviku. A taky se toho Julius hodně naučil od Vraniče, co se týče karetních her a toho, jak obrat kafku. Stále se schází s Marií, která pracuje jako Vraničovva prostitutka, a slibuje jí, že jí náhrdelník možná jednou dá. Jenže je o něj okraden hazardním hráčem Stránským, na němž vyhrál nemalý obnos. Stránský chce náhrdelníkem splatil svůj dluh Vraničovi a získat od něj Marii. Vranič chce náhrdelník prodat, ale od překupníka se dozví, že je to bezcenný padělek, jen sklo a pozlacená měď. Fotografie Josefíny s náhrdelníkem v novinách přivede Vraniče na myšlenku sůj falešný vyměnit za její pravý. Pod záminkou předání kytice se dostane do zákulisí divadla a vloupá se do Josefíniny šatny. Výměna se podaří jen tak tak, protože, představení je přerušeno zprávou o atentátu na arcivévodu.

Josefínin manžel je v záloze a přivydělává si jako obsluha v jízdárně. A utápí svůj žal v alkoholu. (-k-)

6. Talisman

První světová válka začala. Do armády narukoval i Julius von Bruckner, v hodnosti poručíka, ačkoliv mu otec nabízel, že mu zařídí, aby do války nemusel. Vranič si schovává náhrdelník u Marie a důrazně jí klade na srdce, aby jej opatrovala. Julius zahlédl rukujícího Vraniče a zařídil si, aby byl přidělen do jeho čety. Doufá, že tak získá náhrdelník zpět. Může Vraničovi pomoct, anebo jej tvrdě potopit. A jelikož Vranič odmítá náramek vydat, Julius se postará, aby měl v kasárnách vojnu jako řemen. Marie raději dá Juliovi náhrdelník i bez Vraničova svolení.

Bývalý důstojník rakouské armády, Josefínin manžel Červinka, zatím narukovat nemusel, ale jelikož pije čím dál víc, dostává vyhazov ze stájí, kde vodí koně bohatým paničkám. Raději se dobrovolně vrací ke svému pluku a odjíždí na frontu. O několik dní později odjíždí na frontu i pluk, v němž jsou Julius s Vraničem. Po nepřátelském útoku dojde k hádce mezi Vraničem a Juliem. Vranič pochopil, že Julius získal náhrdelník a chce ho od něj zpět. Ve vypjaté chvíli se oba znovu spřátelí, jenže Vranič se rozhodne z války utéct, je však zabit hned na prvním kroku. Julius má trochu víc štěstí, po dalším útoku skončí zraněný v lazaretu. Z vděčnosti daruje náhrdelník ošetřující sestře Charlottě.

Josefína zkouší v mnichovském divadle na další premiéru a v rámci charity vystupuje ve vojenských lazaretech. I ona dostává zprávu, že její manžel na frontě padl za císaře a vlast. Netuší, že náhrdelník, který tak ráda nosí, je bezcenný falzifikát. Na jednom večírku se seznamuj s továrníkem Gahlmayerem (Josef Abrhám), který jí nabídne sňatek. Josefína to bere jen jako žert, i když Gahlmayer má šarm. (-k-)

7. Nový začátek

Válka skončila, Rakousko-Uherské mocnářství padlo, byla vyhlášena republika. Revoluce zasáhla i Mnichovské divadlo. Ředitel Janninger byl sesazen a jeho místo zaujal režisér Grunert (Ladislav Frej). Všichni, až na Josefínu, volají po novém řádu, nových lidech nezatížených minulostí. Na turné má Josefínu alternovat mladá herečka Paula. Josefínu na turné doprovází její, už náctiletá dcera, se soukromou učitelkou. Krátce po válce umírá Josefínin otec, když Josefínu ještě předtím navštívil v Mnichově a ona s ním odjela zpět do Prahy. Po návratu do Mnichova Josefína zjišťuje, že soubor divadla odejel bez ní.

Ještě silněji žije revolučním duchem Praha, zejména Němci to nebudou mít jednoduché. Ředitel Německého divadla Puttkamer raději odjíždí do Vídně. Von Bruckner na přání svého syna přiváží jemu a Charlottě do lazaretu právnické knihy. Julius si chce Charlottu vzít a spolu chtějí na univerzitě studovat práva. Juliovo zranění je však velmi vážné, mj. nevidí a operace není možná. Krátce nato Julius umírá. Charlotta chce náhrdelník vrátit Brucknerovým, Luisa von Brucknerová jej však odmítá, už jej nikdy nechce vidět. Charlotta se vrací domů, do rodinného krámu, aby po pár týdnech odjela a vylétla z rodného hnízda s kamarádkou Ellou. (-k-)

8. Rozhodnutí

Charlotte s Ellou přijíždí do Berlína. Ella měla dohodnutou práci v květinářství, ale Charlotta nemůže nic najít. Nastoupí alespoň na univerzitu studovat práva. Profesor Bender, když vidí její odhodlání, se rozhodne jí, navzdory svému názoru, pomoct a dá jí doporučení, aby mohla nastoupit jako písařka u některého z právníků. V kavárně zaujme Charlotta mladého malíře Paustowskiho, který ji pozve do svého ateliéru. Ačkoliv tvrdí, že chce malovat portrét, naléhá na Charlottu, aby s svlékla. Ta však raději z ateliéru odchází. Druhý den si to však rozmyslí a do ateliéru se vrátí. Nejprve se s malířem pomiluje, teprve pak se pustí do portrétu. Díky doporučení profesora Bendera získá Charlotta práci písařky u doktora Ungera.

Josefína se opět setkává s Filipem Gahlmayerem. Mnichovskému divadlu se nedaří a ředitel Grunert přijíždí požádat Josefínu, aby se vrátila do angažmá. Josefína to odmítá a přijímá Gahlmayerovu nabídku k sňatku. Divák se dozvídá, že Gahlmayer měl poměr s manželkou svého přítele Lützow Gretou. Teď, když je ženatý, chce poměr ukončit. Josefíně nabídl účinkování v malém divadle bývalý kolega Hirschfeld a Josefína by se ráda na prkna, i když mnohem menší, ráda vrátila. Gahlmayer vezme Josefíninu dceru Hanu na vyhlídkový let letadlem. Když se to Josefína dozví, dojde k prudké hádce. Hana vše slyší za dveřmi, v návalu vzteku vezme náhrdelník a spláchne jej do záchodu. Na věci nic nemění to, že je náhrdelník falešný, což ovšem nikdo netuší. (-k-)

9. Hurá žijeme

Falešný náhrdelník vykopali dělníci na zahradě a vrátili Josefíně. Hana si kvůli tomu od matky vyslechne své, uklidnit ji musí až Gahlmayer. Ten začíná mit těžkosti. Jeho plány na vybudování letiště nechce žádná německá banka podpořit. Potřebné finance mu nabízí Greta, to jí patří banka, její manžel je jejím zaměstnancem. Greta doufá, že půjčkou si Gahlmayera znovu získá. Gahlmayer se snaží získat podporu v Paříži, kde se schází s továrníkem Rocat. Tomu sice připadá Gahlmayerův plán zajímavý, ale zúčastnit se ho nehodlá. Problémy prohlubuje rychle rostoucí krize, ceny všeho letí strmě nahoru. Gahlmayerovi nakonec nezbude nic jiného, než přistoupit na Gretinu nabídku. Což znamená, že bude Josefíně nevěrný.

Charlotta se schází s malířem Paustowskim u něj v ateliéru. Když si u něj jednou zapomene náhrdelník, malíř jí jej přinese do pronajatého bytu, ale tam se setká jen s Charlottinou spolubydlící Ellou a ta ho začne svádět. Nedá jí to ani moc práce, aby se dostala k němu do ateliéru. Charlotta to brzy zjistí, ovšem s přátelstvím s Ellou je konec. Charlottě kvůli krizi nestačí peníze na obživu. Žádá doktora Ungera o zvýšení platu a ten se toho pokusí využít k sexuálnímu obtěžování. Charlotta se rozhodne prodat náhrdelník, aniž by tu tušila, jakou má cenu. Nabídka od zastavárníka se jí ale zdá nízká, takže náhrdelník neprodá. Jenže potřeba peněz ji zakrátko přivede zpátky. Zastavárník ale dobře ví, co že to vlastně získal do zástavy. Štěstí se ale na Charlottu usměje, Ella se s ní přijde usmířit. Čeká s Paustowskim dítě a na nedostatek peněz si stěžovat nemůže. Vykoupí Charlottě vykoupí náhrdelník zpět, má štěstí, že zastavárník nebyl právě doma a jeho žena, ač nerada, jim náhrdelník vydala. A Charlotta uspěla i u své první zkoušky na univerzitě. S Ellou a malířem vyrazí na výstavu. Jenže opilý malíř obtěžuje řídící Ellu, dojde k nehodě, spadnou s autem do řeky. Charlotta s Ellou skončí v nemocnici, Paustowski takové štěstí neměl, nehodu nepřežil.

Josefína vystupuje v kabaretu kolegy Hirschfeld a jejich představení jsou úspěšná. Josefína je šťastná, má úspěch, milujícího šťastného manžela, má kompletní rodinu. (-k-)

10. Úpadek

Charlotta nastupuje jako referent u soudu. Jako jediná žena u soudu to nemá jednoduché, ale statečně čelí tlaku mužských kolegů. Jedině doktor Stöckler k ní cítí sympatie a pozve ji na maškarní ples. Tam se setká s doktorem Seidenstückerem, který ji s Ellou ošetřovatel po jejich autonehodě. Vypadá to, že ti dva by se mohli milovat.

Josefínina dcera Hana zjišťuje, ža na malířství, které studuje, nemá talent. Josefína se snaží z ní tedy udělat herečku, ale ani herecké vlohy Hana po matce nezdědila. Gahlmayer se nadále schází s Gretou, z vděčnosti za to, že mu poskytla půjčku na letiště, ze kterého může zahájit pravidelné lety do Mnichova, pro začátek. Jenže při zahajovacím ceremoniálu na letišti si Gretin manžel všimne, že se jeho žena schovává za letadlem s Gahlmayerem. Když na ni udeří, Greta všechno svede na Gahlmayera, to on na ni údajně naléhal a ona to udělala jen proto, aby ochránila banku. Sejde se dokonce i s Josefínou a obviní jejího manžela z nátlaku a vydírání. Banka prodala všechny Gahlmayerovy směnky Teskemu, který už dlouho prahne po Gahlmayrově letišti. Zoufalý Gahlmayer, s nímž nechce mluvit Greta ani manželka nasedne do letadla a pokusí se podletět nízký most, který míjí cestou do Mnichova. Podlet ale nezvládne, narazí do mostu a letadlo vybuchne. Svou smrtí přivádí do velkých finančních těžkostí Josefínu a Teske levně přijde k velké části Gahlmayerova majetku. Hana bere náhrdelník a jde ho schovat před exekutory k tetě Gretě. (-k-)

11. Dopis

Josefína si klade za vinu smrt svého manžela. Z šoku se léčí u psychiatra, ráda by se vrátila ke zpívání, což jí po manželově smrti moc nejde, ztratila hlas. Pomoc jí přijíždí nabídnout von Bruckner, Josefína jej však odmítá. Von Bruckner odchází, za několik dní od něj ale Hana dostává dopis. Josefína Haně nikdy neřekla, kdo je jejím skutečným otcem. Hana přijíždí svého biologického otce navštívit. Setkání je pro něj velkým šokem, je slabý ba srdce.

Hana přichází na večírek ke Gretině dceři Leně a ta má krku náhrdelník. Hana se urazí a odejde, Lena v tom je ale nevinně, matka jí řekla, že ten náhrdelník koupila. Dcera se cítí podvedená a mrští náhrdelníkem tak, že vypadl kámen. Josefína se od rozčilené Grety dozvídá, jak to bylo s ní a jejím manželem ve skutečnosti, že to Greta ho chtěla mít jen pro sebe. A stejně tak si hodlá ponechat i náhrdelník. Josefína se radí s advokátem a toho napadne, že by mohla existovat pojišťovací fotografie.

Charlotte je těhotná, a také vdaná, s doktorem Seidenstücker hledají pro sebe byt. Charlotte byla jmenována soudkyní u obchodního soudu. Jejím prvním případem je právě spor o Josefínin náhrdelník. Advokátem Lützových je doktor Unger, který se pokusil Charlottu sexuálně obtěžovat, a když odmítla, vyhodil ji. Od zlatníka, který náhrdelník opravoval, se Lützow dozvídá, že jde o padělek. Naléhá na Gretu, aby od soudní pře ustoupila. Lena náhrdelník Haně vrací a Josefína stahuje žalobu, zatím ještě netuší, že náhrdelník není pravý. To přivádí Charlottu na myšlenku, že i její náhrdelník by mohl být pravý.

Josefína se snaží dostat Hanu k filmu, kolega Hirschfeld jí domluví kamerové zkoušky, ale Hana prostě herecké vlohy nemá. Mladý Puttkamer se nepotatil, místo klavíru hraje fotbal.

12. Návrat

Hana zůstává několik dní u Brucknerů a seznamuje se tam s Maxem Puttkamerem. Netrvá dlouho a je z toho láska. Josefína opět zpívá u Hirschfielda. Jenže v Německu se začíná vzmáhat nacismus a Hirschfield jako Žid začíná mít problémy. Divadlo je zanedlouho zavřeno a Hirschfield žádá Josefínu, aby divadlo vedla ona. Od Grunerta dostává Josefína šanci divadlo udržet, ale za cenu budování "německého divadla".

Ella bydlí u Charlotty a občas si půjčuje její náhrdelník. A taky jí pomáhá s hlídáním syna. V parku se seznámí s nesmělým, sympatickým Krügerem, začne s ním chodit a rozhodne se ho vzít. Zdá se být hodný, ale má drobnou vadu, je nacista a časem se ukazuje jeho pravá povaha. I Charlottin manžel je Žid. A Charlotta má soudit příslušníka SA. Kolega Sartorius ji varuje, aby s ním nešla do sporu, i když jeho vina je nepochybná. Charlotta jeho varování nedbá a krátce po rozsudku si pro jejího manžela přicházejí příslušníky nacionalistické strany a vyhodili jej z kliniky. Večer se dozvídá, že Charlotta je podruhé těhotná. Charlottu kvůli rozsudku nad příslušníkem SA suspendovali. Charlottin manžel si zakládá soukromou praxi, jenže nemá klid ani tam. Je zatčen a obviněn z nelegálního potratu.

Charlotta se obrací o pomoc na teď už Ellina manžela Krügera. Za peníze a náhrdelník, o němž si Charlotte stále myslí, že je falešný. Nakonec Charlottě pomůže Ella. Když není její muž doma, dá Charlottě pasy a vrátí jí i náhrdelník. S manželem, který uprchl při převozu a se synem odjíždějí do Československa. Tam odjela s von Brucknerem i Josefína. Charlotta Josefínu vyhledá a ukáže jí druhý náhrdelník. Charlotta porodí dceru a s celou rodinou se vydává na cestu do Ameriky. Od Josefíny dostává darem pravý náhrdelník, ověřený klenotníkem.

V Československu byla vyhlášena mobilizace. Druhá světová válka je za dveřmi. (-k-)

Režie: František Filip
Scénář: Jürgen Starbatty, Klaus-Peter Wolf, Pert Zikmund
Kamera: Jiří Macháně
Hudba: Jiří Svoboda

Hrají:
František Němec (vypravěč)
Libuše Šafránková (Josefína Konrádová)
Friedrich von Thun (Ferdinand von Bruckner)
Jana Šulcová (Luisa von Bruckner)
Gedeon Burchard (Julius)
Radovan Lukavský (profesor Konrád)
Oldřich Vízner (poručík Červinka)
Radoslav Brzobohatý (Puttkamer)
Jana Švandová (Weltschová)
Ondřej Vetchý (Ervín Vranič)
Ivana Andrlová (Marie)
Jiří Bartoška (klenotník Czenka)
Pavel Zedníček (Czenkův příručí)
Vladimír Brabec (poslanec Bareš)
Martin Růžek (doktor Sojka)
Květa Fialová (Jasenská)
Jan Teplý (tajný rada)
Petr Štěpánek (Genzmer)
Václav Mareš (Hegner)
Jan Přeučil (klenotník Mucha)
Jarmila Švehlová (Katja)
Jiří Kodet (Janninger)
Ilja Prachař (šéfredaktor) ve 3. díle
Ilja Racek (redaktor) ve 3. díle
Radan Rusev (hazardní hráč) ve 4. díle
Zdeněk Žák (hazardní hráč) ve 4. díle
Jan Pohan (majitel jízdárny) v 5. díle
Jannette Rauch (Charlotte Liebermannová) v 6. díle
Andrea Legenstein (Ella ) v 6. díle
Josef Abrhám (Filip Gahlmayer) v 6. díle
Petr Svoboda (Hirschfeld) v 6. díle
Josef Vinklář (Teske) v 6. díle
Jan Schánilec (Goltz) v 6. díle
Ladislav Potměšil (Lechner) v 6. díle
Jiří Schwarz (poručík s jizvou) v 6. díle
Jiřina Jirásková (Liebermannová) v 7. díle
Oldřich Vlach (Liebermann) v 7. díle
Ladislav Frej (Grunert) v 7. díle
Alice Aronová (Hana) v 7. díle
Simona Vrbická (Paula) v 7. díle
Tomáš Hanák (kamelot) v 7. díle
Hannes Jaenicke (Paustowski) v 8. díle
Jana Preissová (Greta Lützow) v 8. díle
Viktor Preiss (Albert Lützow) v 8. díle
Dana Morávková (Lena Lützov) v 8. díle
Bořivoj Navrátil (JUDr. Unger) v 8. díle
Jiří Holý (profesor Bender) v 8. díle
Alena Vránová (Klappeckeová) v 8. díle
Jaroslav Satoranský (Stienske) v 8. díle
Ondřej Pavelka (doktor Felix Seidenstücker) v 9. díle
Rudolf Jelínek (Rocat) v 9. díle
Svatopluk Skopal (Haller) v 10. díle
Václav Postránecký (doktor Stöckler) v 10. díle v 10. díle
Pavel Soukup (doktor Sartorius)
Alois Švehlík (doktor Sadowski) v 10. díle
Oldřich Budín (doktor Friek) v 11. díle
Stanislav Zindulka (zlatník) v 11. díle
Ladislav Trojan (doktor Baroth) v 11. díle
Tomáš Krejčíř (Max Puttkamer) v 11. díle
Jiří Vohanka (Krüger) ve 12. díle
Michaela Jílková (komorná u Brucknerů)
Karel Augusta (karetní hráč) v 5. díle
Miroslav Vladyka (Stránský) v 5. díle
Vlastimil Hašek (nakladatel) v 5. díle
Václav Sloup (překupník) v 5. díle
Bronislav Poloczek v 8. díle
Václav Knop v 9. díle
Luděk Kopřiva (recepční) v 9. díle
Václav Vydra (obžalovaný) v 10. díle
Michaela Kuklová (Gretina dcera Lena) v 11. díle
Yvetta Blanarovičová (Josefínina žačka) ve 12. díle
Valentina Thielová
Hana Talpová
Zdeněk Mahdal
Roman Skamene
Bedřich Šetena
Marek Eben
Zdeněk Dítě
Dalimil Klapka
Vlasta Žehrová
Antonín Jedlička
M. Kubalová
J. Kaftan
M. Rozhoň
E. Trunečková
K. Frýbová
Robert Nebřenský
L. Šrámek
B. Dolejšová
K. Kubalová
R. Balog
L. Birková
L. Gondík
A. Proschek
E. Pavlíček
J. Lír
E. Tauchenová
R. Hemala
Stanislav Fišer
R. Vašinka
D. Klášterecká
Z. Šavrdová
M. Mejzlík
J. Drbohlavová
Jiří Samek
Jan Kotva
J. Němeček
M. Zounar
A. Hardt
E. Matalová
J. Vágner
E. Kuchařová
T. Gruntová
J. Čeřovská

Aktualizováno: 25.5.2013