Dynastie Nováků

Třináctidílní seriál zachycující osudy železničářské rodiny
1982 Česko
Radoslav Brzobohatý50(Jan Novák)otec
Josef Kemr60(Maxmilián Novák)děd, patriarcha rodu
Oldřich Kaiser27Brief(Martin Novák)Janův syn, ve druhém díle se chvíli prochází v trenýrkách
Jaromír Hanzlík34(Pepa Novák)Janův syn, mistr v autoservise
Hana Maciuchová36Brief(Lída Nováková-Kučerová)Janova dcera, ve 12. díle je na dovolené v plavečkách
Kateřina Macháčková32(Jiřina Nováková)Pepova manželka, sestra v zubní ordinaci
Oldřich Vízner35Brief(Emil Kučera)manžel Lídy, v 10. díle jej v tenýrkách Helenčnin tatínek provází v noci po domě, ve 12. díle je na rekreaci u bazénu v plavkách
Iva Janžurová41(Helena Soukupová)pokladní, Emilova podřízená
Josef Somr48(Hampl)člen Janovy železničářské party, amatérský kouzelník
Jiří Lábus32(Kubíček)
Jana Břežková38(Miluška)v 1. díle cestující, které Lída půjčí peníze na cestu
Petr Nárožný44Brief(JUDr. Karel Šesták)Právník ČSD, ve 12. díle je na rekreaci u bazénu v plavkách
František Filipovský74(Kunz)ve 2. díle se přijde podívat na Pepův byt jako zájemce o výměnu
Taťjána Medvecká28(Jana Procházková)zpěvačka kapely, v níž hraje Martin Novák
Regina Rázlová34(zubařka)ve 3. díle, jako sestra u ní pracuje Jiřina Nováková
Naďa Konvalinková31(Ivanka Kohoutková)ve 4. a 5. díle, Pepa s ní má nemanželské dítě
Karolína Slunéčková48(Zdena Kohoutková)v 5. díle Ivančina matka
Vladimír Dlouhý24(Míša Provazník)v 5. díle mladý delikvent, který utekl z pasťáku
Laďka Kozderková33(Tůmová)v 5. díle družstevnice, která sveze přepadeného Pepu
Václav Sloup46(Tůma)v 5. díle
Libuše Švormová46(Zoulová)v 6. díle
Jiří Štěpnička35(gynekolog)v 7. díle
Ladislav Gerendáš35(zřízenec v ZOO)v 7. díle
František Ringo Čech38(Kenk)v 8. díle loučící se bubeník kapely
Stanislava Bartošová35(lékařka)v 9. díle prohlíží Tomáška
Jiří Císler54(pacient)v 9. díle pacient v čekárně u lékaře
Evelyna Steimarová37(prodavačka v konfekci)v 9. díle si u ní Jan Novák kupuje nový oblek
Lubomír Kostelka55(Jarouš)Pepův kolega v autoservisu (v 9. díle)
Jaroslav Moučka49(Helenčin otec)v 10. díle
Stella Zázvorková60(Helenčina matka)v 10. díle
Jaroslav Satoranský42(ředitel Pramene)v 10. díle
Václav Lohniský60(vrátný v nemocnici)v 10. díle
Hana Čížková31(Hurtová)ve 12. díle rekreanta, kterou se neúspěšně pokouší sbalit Emil
Josef Langmiler59(Dr. Petrák)ve 13. díle mění s babičkou Kohoutkovou byt za její vilku
Květa Fialová52(Petráková)ve 13. díle
Tomáš Juřička22(Slávek Kubíček)
Čestmír Řanda58(primář)
Oldřich Velen60(člen ZV ČSD)
Renáta Doleželová32(zdravotní sestra)
Václav Štekl52(železničář)
Alena Kreuzmannová52(správcová)
Bedřich Prokoš69(Havelka)
Raoul Schránil72(Prof. Dr. Kafka)
Mirko Musil57(člen ZV ČSD)
Jan Pohan52(příslušník VB)
Josef Kubíček52(úředník MNV, ve 13. díle)
Bohumil Švarc56(náměstek)
Milan Riehs47(manažer)
Miluše Zoubková58(člen ZV ČSD)
Petr Skarke39(Jeřábek)
Jiří Smutný59(Kondr)jahodový král v 9. díle
Tomáš Sedláček33(lékař v nemocnici)
Rodu Nováků vévodí patriarcha Maxmilián, bývalý strojvedoucí. Jeho syn Jan vede brigádu socialistické práce na elektrifikaci. Janova dcera Lida pracuje jako výpravčí a syn Martin právě dokončil železniční průmyslovku. Jen starší syn Pepa se odrodil. Je mistrem v autoservisu. (-k-)

1/13 Narozeniny

Seznámíme se všemi členy železničářské dynastie, s jejich životními partnery i spolupracovníky, kteří se sešli k oslavě padesátin jejich jediného syna. Jan Novák (Radoslav Brzobohatý), řečený Jan Hus, otec tří dospělých dětí, je vedoucím BSP, která pracuje na elektrifikaci naší železnice. Jeho slavný den, v němž nechybí ani udělení státního vyznamenání, má slavnostní a radostný průběh a on může na jeho sklonku spokojeně rekapitulovat svůj dosavadní život. Do bytu Nováků dokonce přijíždí televize natočit krátký dokument.

Oslavy se nezúčastnil jediný člen rodiny, manžel Lídy, vedoucí samoobsluhy Emil Kučera (Oldřich Vízner). Jeho podřízená Helena Soukupová (Iva Janžurová) ho přemluvila, aby jí půjčil peníze na kožich. A ten samý kožich se zalíbil i Lídě. Jenže rodinné úspory jsou určeny napřed na auto, a tak se Lída musí bez kožichu obejít. Je jí divné, proč Emil odnáší z bytu vkladní knížku, to však ještě netuší, co ji čeká večer. Když se Emil na oslavu nedostavil, volala mu Lída do práce, kde už v té době Emil zapíjel s Helenkou úspěšnou inventuru a koupi kožichu. Protože se v telefonu ozývaly podezřelé zvuky, vyrazila Lída za Emilem osobně, aby jej našla, jak opilý vaří kafe a na jeho harmonika se snaží vyloudit pár tónů Helena. Lída si situaci vyloží ještě zásadněji, než ve skutečnosti je a odejde od Emila domů, do malého bytu, v němž kromě dědy, otce a syna Martina "bydlí" i model železnice, který v celém jednom pokoji postavil děda Maxmilián. (-k-)

2/13 Rozchod

S Lídou už je byt pro všechny Nováky příliš malý, a tak se děd Maxmilián i otec Jan snaží Lídě domluvit, aby se pokusila s Emilem udobřit. Děda se dokonce vypraví i za Emilem a radí mu, aby se Lídě omluvil. Helenka, když se dozví, co nechtě způsobila, už kožich nechce, vrátí jej místo peněz Emilovi a ten se jím snaží udobřit Lídu. Jenže Lída odmítá, nechce s Emilem ani mluvit. Scéně je přítomen JUDr. Šesták (Petr Nárožný), který právě Lídě nabízí funkci v komisi ochrany a bezpečnosti práce. A i ten Lídě radí, aby se s Emilem udobřila.

Když Lída kožich odmítla, Helenka jej chce vrátit. Jenže v obchodě jej už nemohou vzít zpět, protože mají po měsíční uzávěrce. Dají ale Heleně číslo na zákaznici, která měla o kožich zájem. Helena se s ní domluví, že se sejdou u Emila v bytě. Ještě než zájemkyně o kožich přijde, nabídne Emil Heleně na večeři šproty. Jak se později ukáže, šproty byly už dva roky prošlé a způsobí Emilovi i Heleně střevní potíže, takže musí zavolat lékaře. Ten oběma mj. píchne injekci na spaní. Helena musí zůstat u Emila v bytě do rána. Ale kožich se jim podařilo úspěšně prodat ještě před tím, než začaly šproty působit.

Nejmladší z Nováků Martin se v klubu SSM, kde hrál v kapele seznamuje se zpěvačkou Janou Procházkovou (Tatjana Medvecká) a vypadá to, že by se mezi nimi mohl vyvinout nějaký vztah. Uvidíme v dalších dílech.

Oba nejstarší Novákové se domluví na rafinovaném způsobu, jak přimět Lídu k návratu k Emilovi. Po Lídině příchodu z práce začnou Emila pomlouvat, čímž dosáhnou toho, že Lída jej začne bránit a odejde, zatím bez kufrů, k Emilovi. Jenže ten už je pod vlivem uspávací injekce, stejně tak ve druhém pokoji Helena. Lída nachází Emila spícího v obýváku na gauči, a když se jí nedaří jej probudit, usoudí, že je opilý. To by ještě nebylo tak strašné, jenže v tu chvíli se z ložnice vypotácí Helena a nejistým krokem míří na onu místnost. A snaha celé rodiny Nováků na udobření Lídy s Emilem je vniveč. (-k-)

3/13 Kouzelník

Helena se rozhodla využít toho, že jejího vedoucího Emila opustila žena a začíná jej balit. Podstrojuje mu, dokonce mu donese večeři. A zmatený Emil nemá sílu ji vyhodit, dokonce jí na přání zahraje na harmoniku. Udobřit si Lídu asi nebude tak jednoduché.

Pepa Novák dostal tip na výměnu bytu od primáře, jednoho ze zákazníků autoservisu. Byt je velký a majitel jej chce směnit za jeden dvoupokojový a jeden třípokojový. A doplatek je jen patnáct tisíc. Takže zbývá jen šikovně přesvědčit rodinu, aby se směnou souhlasila. Pepa na to jde od lesa, napoprvé se ještě o chystané výměně nezmíní.

Jenže to ještě neví, že Jan se náhodou dozvěděl o krásné zahrádce, kterou prodává jeden z rodiny kolegy železničáře. Jan je zahrádkou uchvácen a je rozhodnut ji koupit. A cena? Patnáct tisíc.

Své srdeční záležitosti řeší i Martin. Je zamilován do zpěvačky Jany Procházkové. Přichází za ní do klubu, kde zpívá a doprovází ji domů. Tedy spíš ona veze domů jeho svým autem, Aerovkou. Jejich vztah sice pomalu, ale jistě přerůstá v lásku a Martin je šťastný.

Ústřední postavou třetího dílu je amatérský kouzelník Hampl, který pracuje v Janově partě. Náhodou zjistí, že v jedné cisterně, která měla být prázdná, ještě trochu benzínu a pohotově jej "zachrání" do kanystru a nalije do svého auta. jenže kanystr zřejmě nebyl čistý a tak mu auto po cestě do práce vypoví službu uprostřed rušné pražské ulice. Musí jej nechat odtáhnou do servisu (k Pepovi Novákovi), kde zjistí, že byl ucpaný karburátor, pravděpodobně kvůli nějakým nečistotám v benzínu. Důsledek je i ten, že Hampl přijde pozdě do práce, za což mu Jan nahlásil absenci. A prolože není Hamplova první absence, projeví se to i na stržených prémiích. Hampl se kvůli prémiím s Janem pohádá. Když potřebují kouzelníka, to je jim dobrý, ale jinak se za něj nepostaví. Jan je ale na práci pedant a netrpí žádné prohřešky. (-k-)

4/13 Nevěra

Pepa se konečně dostal k tomu, aby přednesl rodině svůj plán na koupi většího bytu, v němž by pospolu bydlela celá rodina Nováků. Jeho plán maličko naboural otec Jan, který dává přednost milovaným květinám a koupí zahrádky si splnil svůj životní sen. Trhlinu ale naštěstí zacelil děda Maxmilián, který zaplatil nábytek v bytě v hodnotě 15 tisíc.

Lída se definitivně odstěhovala od Emila, aniž by mu dala šanci vše vysvětlit. A zdá se, že smuitnit dlouho nebude, o což se postará podnikový právník JUDr Šesták. Nejmladší Martin naopak pokračuje v nesmělých schůzkách s Janou. Do manželských problémů se ale dostává i Pepa, který se na chatě sešel s nějakou ženou (Naďa Konvalinková), s níž má nemanželské dítě. To neuniklo pozornosti sousedů, stejně jako to, že Pepa nechal na chatě otevřené okno. Nelenili a zavolali Novákům, kde telefon zvedla Pepova manželka. Na chatu vyrazili spolu, manželka pod záminkou, že si přiveze jablka. Podle teplého ohniště a načaté láhve cinzana poznala, že tam Pepa dnes byl, zatím si to ale nechala pro sebe.

Janova parta na dráze málem zapomněla na jeho svátek, ale podařilo se jim to napravit hlášením na bubenském nádraží, kam pozval Jan celou rodinu, aby ji překvapil novou zahrádkou. Hampl nadále potají pokračuje v odsávání benzínu z prázdných nádrží.

Děda Maxmilián zapojil všechnu svou lstivost, aby i Jana přesvědčil ke stěhování. A tak se Novákovi chystají na stěhování. (-k-)

5/13 Nahý v trní

Celá Novákovic rodina má plné ruce práce se stěhováním do nového bytu. Do toho všeho Pepovi vzkážou z podniku, že jej telefonicky sháněla nějaká Kohoutková a chtěla, aby přijel, že je to moc důležité. Pepa neváhá a vyráží. Po cestě se stavuje na nádraží, kde si od Hampla půjčí postřikovač, aby mohl vymalovat (vystříkat) byt. Tam se jeho cesta zkříží se dvěma utečenci z pasťáku, kteří si přišli půjčit peníze od bratra jednoho z nich, Jirky Kubíčka. Ten jim ale nic nedá a pohrozí, že jestli nebudou do večera zpátky v pasťáku, zavolá na policii. Pepa je vezme do auta s tím, že je zaveze do Hořovic, kam jede za svým synem Tomáškem.

Jenže oba hoši chtějí utéct do Ameriky a zvlášť větší z nich, Míša Provazník (Vladimír Dlouhý), je pěkné kvítko. Uprostřed lesa pod záminkou potřeby Pepu přepadnou, zmlátí a svlečeného nechají v křoví pod silnicí. Pepa se marně snaží někoho stopnou, aby ho dovezl k telefonu. Zastaví mu až družstevnice Tůmová (Laďka Kozderková) a po krátkém nedorozumění s jejím manželem (Václav Sloup) už sedí Pepa na policii a sepisuje protokol.

Kluci ujíždějí Pepovou Simcou jsou podezřelí čerpadláři na benzinové pumpě, a tak na ně upozornění tankující příslušníky VB. Díky tomu je Pepovo auto zachráněno a výtečníci putují tam, kam patří.

Pepova Jiřina žena shání Pepu nejdřív doma, potom v podniku, a když jej nikde nezastihne, myslí si, že je někde s nějakou ženskou. Děda Maxmilián ji chlácholí a vyrazí na výzvědy do servisu, kde Pepa pracuje. Tam mu jeden z mechaniků, který Pepova dědu poznal, i když se vydával jen za známého, namluví, že Pepu chtějí povýšit. Děda před Jiřinou triumfuje a čechrá si peří, jak šikovně to zjistil.

Pepa sice už navečer, ale stihne zajet do Hořovic k malému Tomáškovi, který má příušnice. Po cestě zpátky se staví ve starém bytě a odváží talíře. Do nového bytu přijíždí už dosti pozdě, přesto na něj v kuchyni čeká otec Jan. Pepa se mu přizná, že má syna Tomáše, takže Jan je dědečkem. (-k-)

6/13 Večírek

Pepa po přiznání, že má nemanželské dítě vysvětlí otci Janovi, že o narození dítěte nevěděl, že se malého Tomáška poprvé viděl, když mu byly dva roky. Jiřina se Janovi naopak svěří, že nemůže mít děti. Neřekne mu sice proč, ale diváci se z její návštěvy u gynekologa dozví, že v šestnácti byla těhotná. Jan nalézá geniální řešení, navrhne Pepovi, ať adoptují malého Tomáška. Pepa zatím mluví s Jiřinou o adopci a o tom, že Pepa se v autoservisu setká s mnoha různými lidmi a že nějaké vhodné dítě sežene (zatím se ještě neodvážil pochlubit, že už dítě má).

Hudební skupina rodiny Novákových má vystoupit na večírku v klubu (asi železničářů:-). Samozřejmě i s Emilem. To napřed Lída kategoricky odmítá, ale nakonec se nechá přesvědčit. Emila jde na zkoušku a večírek pozvat Martin a setká se u něj s Helenkou, která Emila stále ještě oslovuje pane vedoucí a vyká mu. Martin radí Emilovi, že by se měl s Helenkou nechat zahlédnout Lídou, aby ta na něj začala žárlit. Lída ale pokračuje v podobně nesmělé známosti s JUDr. Šestákem, který se začíná projevovat jako šetřílek se snobským vkusem.

Na večírku v klubu, kde kromě rodiny Novákových vystupuje i kouzelník Hampl se svým vrcholným číslem přeříznutí asistentky, se setkávají všichni pospolu a po částech - Emil s Helenkou, Lída s Šestákem a zbytek Novákovic rodiny u stolu s kolegy s Janovy paty. Emil i Lída bedlivě sledují, jestli je jejich protějšek pozoruje a snaží se v tom druhém vzbudit žárlivost. A zdá se, že se jim to oběma daří. (-k-)

7/13 Ztracené dítě

Jiřina se těší na dítě, ovšem chtěla by holčičku, což poněkud nabourává Pepovy plány na adopci Tomáška. Jiřina dokonce koupí pro budoucí adoptovanou holčičku panenku.

Pepa s Janem se zatím radí se sousedem ze zahrádky, JUDr. Nejedlem, jak lze adoptovat dítě. Pepa není nikde zapsán jako Tomáškův otec a matka, Eva Kohoutková zahynula na zájezdě. Tomáška vychovává babička Zdenka Kohoutková, Ivanka je Tomáškova teta. Pepa si na zahrádce zamastí kalhoty a Jiřina mu je proto musí dát do čistírny. Při té příležitosti najde v kapse ústřižek složenky, kterou Pepa posílá každý měsíc alimenty na Tomáška jeho babičce Zdence. Jiřina si myslí, že Zdenka je Pepova milenka, kterou si vydržuje.

Pepa s Janem se rozhodnou Jiřině Tomáška ukázat a doufají, že se jí zalíbí natolik, že jej bude chtít adoptovat. Jan má hrát roli toho, kdo se seznámil s Tomáškovou babičkou. Ujme se jí zprvu neochotně, ale když Tomášovu babičku Zdenku pozná a zjistí, že j to šarmantní dáma, nachází v ní zalíbení. Na radu Ivany nechtějí babičce říct rovnou, že by chtěli Tomáška adoptovat a snaží se jej pod záminkou návštěvy ZOO odvézt do Prahy ukázat Jiřině. Jenže babička se rozhodne, že pojede s nimi. Musí tedy chtíc nechtíc do ZOO, kde všechno zkomplikuje Tomášek, který se Pepovi ztratí.

Zoufalá Jiřina mezitím poprosí o pomoc dědu Maxe. Chce, aby zajel do Kohoutovic a zjistil, co je ona Zdena Kohoutková zač. Děda sice nerad, ale přece jen s výletem souhlasí. Na nádraží v Praze je oba zahlédne Lída, která má právě službu, což k utajení jejich výletu před rodinou neprospěje. Děda Max nechá Jiřinu v kavárně a vydává se ke Kohoutkovům na výzvědy pod pláštíkem zástupce pojišťovny. Doma ale potká jen Ivanu a od ní se dozví, že Zdena je její matka. Totéž zjistí i Jiřina od servírky v kavárně. A to je pro ni rána ještě horší, Pepa má ženskou a ještě k tomu starou. Protože se do Prahy vrátí až pozdě večer, vymyslí si historku, že dědu rozbolel zub a stavil se proto za Jiřinou na pohotovosti.

Jenže po cestě ze ZOO se na pohotovosti zastaví i Pepa, který předstírá bolest zubu. Chce Jiřině ukázat Tomáška stůj co stůj. Tam se ale dozví, že jeho žena dnes službu neměla. A když se dozví, že ji Lída viděla s dědou nasedat do vlaku, pojme podezření, že jeli hledat nějakou holčičku do dětského domova. Jiřina ale zatím netuší, že její výlet byl odhalen. (-k-)

8/13 Mejdan

Během montáže garnyže si Martin posteskne Pepovi na svůj vztah s Janou. Pepa mu nabídne, že mu půjčí auto, aby na Janu zapůsobil. To se zrovna hodí, protože bubeník kapely, ve které Jana zpívá, dostal angažmá v Německu, a tak jeho místo může zaujmout Martin. Jana sice s bubeníkem Kenkem chodila, ale když náhodou zaslechne, jak se nelichotivě vyjadřuje o jejím zpěvu, rázem je po lásce. Namísto společného rozloučení s Kenkem odjíždí Jana s Martinem do Novákovic chaty. Jenže ostatní členové kapely jedou za nimi a na zahrádce uspořádají mejdan, při kterém dojde k újmě nejen zahrádka, ale i dveře a okno chaty a Martin se s Kenkem popere. Navíc v chatě zapomenou Pepův magneťák.

Soused Nejedlo hned druhý den zvěstuje katastrofu Janovi, který celou událost ohlásí na VB. Do věci se navíc vloží i děda Max, který z chaty odnese zapomenutý Pepův magnetofon jako předmět doličný. Martinovi s Janou nezbývá nic jiného, než se jít přiznat. Martina doma kázání nemine, ale i otci Janovi je vyčteno dědou Maxem, že jezdí na tajné výlety ve slavnostním obleku.

Otec Jan prozradí Jiřině, že Pepa má dítě a zajede se s ní na Tomáška do Hořovic podívat. Jiřina je z Tomáška nadšená a souhlasí s adopcí. Dohodnou se, že před Pepou se zatím budou tvářit, jako by šlo o adopci cizího dítěte, aby Pepu neuváděli do rozpaků a měl čas se sám přiznat. (-k-)

9/13 Jahodový král

Pepa se Jiřině přiznal, že Tomášek je jho syn. Je ovšem fakt, že Jiřina, která to věděla od tchána Jana, k tomu Pepu vyprovokovala narážkami na Tomáškova otce a pochybnostmi o jeho serioznosti, když se o syna nestaral. Ale aspoň se vše vyjasnilo a mezi Pepou a Jiřinou už není ohledně Tomáška žádné tajemství.

Martin s Janou a zbytkem kapely napravili co se dalo, co na mejdanu zničili. Tím se celá aféra uzavřela. V zahrádkářské kolonii se proběhla soutěž o jahodového krále, na níž zahrála celá Novákovic rodina, jak už na začátku minulého dílu slíbil otec Jan sousedu Nejedlovi. Tomášek se na slavnosti tak přejedl jahod, že s ním Novákovi museli k dotorce.

Emil by se rád dal s Lídou dohromady, ta ale trvá na rozvodu a domlouvá s Emilem dělení majetku. I sám JUDr. Šesták, který Lídu zastupuje jako advokát, jí radí, aby se spolu usmířili, jenže Lída je tvrdohlavá.

Otec Jan si po letech koupil nový oblek, aby zapůsobil na babičku Kohoutkovou. Už v obchodě zjevně zapůsobil i na prodavačku, která chválila jeho postavu. Babičce Kohoutkové daroval růži utrženou v parku na Petříne, což ho přišlo na dvacetikorunovou pokutu, neboť byl přistižen hlídačem.

O Tomáška se stará celá rodina, nejvíc ale děda Max. Ten také prokoukl Janův zájem o Tomáškovu babičku a snaží se mu v tom trošku pomoct. Tomášek ale na přímou otázku odpověděl, že se mu po babičce, která by jej samou láskou opečovává, vůbec, ale vůbec nestýská, protože babička mu nikdy nedala nedala jitrnici, jako děda Max na výletě na dětskou železnici. Jan se ale určitě jen tak lehce nevzdá. (-k-)

10/13

Hampl se svým vynálezem u patentového ústavu neuspěl, protože prý nejde o nic zásadně nového. Do práce kvůli tomu přišel později, a tak si zmeškané hodiny nadělává po pracovní době. Využije toho, že je sám a jde opět "zachraňovat" benzín z prázdných cisteren do svého kanystru. Tentokrát se mu ale stan osudným, že si vezme umělohmotný kanystr, jehož statická elektřina způsobí výbuch a Hampla odvezou do nemocnice. Naštěstí se ukáže, že jeho zranění nejsou tak vážná, jak hrozně nehoda vypadala. Po týdnu je Hampl docela fit, jen vlasy mu budou muset dorůst. Nehodu vyšetřuje veřejná bezpečnost i železniční odbor bezpečnosti práce, konkrétně JUDr. Šesták a Lída. O tom, jak k nehodě došlo ví ale zatím kromě Hampla jen Jan a jeden jeho kolega, kteří si všimnou benzínu vytékajícího z prázdné cisterny a vše jim dojde. Kolegové jdou Hampla navštívit do nemocnice, a tam si jej Jan vezme stranou a řekne mu, že ví o jeho krádežích. Zatím není jasné, jestli si to Jan nechá pro sebe nebo ne.

Emil Kučera se nechá Helenkou přesvědčit, aby s ní jel na víkend k jejím rodičům. Ti už by Helenku rádi viděli pod čepcem a Helenčin otec hrdě ukazuje Emilovi dům, kde budou s Helenkou bydlet. To Emila vyděsí natolik, že po návratu do Prahy žádá o pomoc dědu Maxe. A ten vskutku vymyslí vychytralý plán. Donese Emilovi do obchodu oběd koupený v jídelně, jako že je od Lídy, která jej pozdravuje a vzkazuje, že má na večer koupit šampaňské. Helenka, která Emilovi také uvařila oběd, jen smutně kouká. Emil si svůj rozchod s Helenkou chce pojistit i z pracovní stránky a navrhuje Helenku do uvolněné prodejny v jiném městě. Ukazuje se, že vedoucí Jednoty, Emilův nadřízený s Helenkou chodí, s přestávkami, už šest let. Mezitím Helenka vystřídala několik mužů, ovšem ve vší počestnosti. Teď už však Helenka slibuje, že si ho vezme. O tomto nečekaném řešení své situace ovšem Emil zatím neví.

Martin jede hrát s kapelou do Příbrami. Aby nemuseli s Janou jet s ostatními mikrobusem, půjčí si od Pepy opět auto. To jim ale po koncertě jako naschvál nenastartuje, a tak Martin musí s Janou strávit noc v hotelovém pokoji. Ráno přijíždí Pepa s odtahem a zjišťuje závadu sice drobnou na odstranění, ale pro pojízdnost auta zásadní. Martin je tak očištěn z podezření, že auto nenastartoval schválně, aby mohl s Janou zůstat v hotelu. Jejich vztah je totiž stále docela platonický ale je otázkou, zda by Jana nebyla radši, kdyby Martin nehodu opravdu nasimuloval. V každém případě noc v hotelu Martina s Janou dále sblížila a uvidíme, jak se jejich vztah bude vyvíjet dále. (-k-)

11/13 Výlet do Krumlova

Martin přestal studovat. Dostal filmovou roli, z níž se vyklubala reklama na limonádu. Místo očekávané slávy celé rodiny včetně Jany utržil pěknou ostudu. Uraženou ješitnost si vyjel léčit s Janou do Pepovy chaty. Na zpáteční cestě havarovali a Martin skončil v nemocnici s nohou v sádře.

Hampl šel do sebe a překvapil celou partu zlepšovacím návrhem. Výletu brigády do Krumlova se zúčastnila babička Kohoutková a Jan se definitivně zamiloval. Zklamaný herec Martin se přece jen rozhodl studovat. Dědovo kuchařské umění ho však vyhnalo z domu. Sešel se s Janou na otcově zahrádce, kde se potkali otcem Janem a babičkou Kohoutkovou. (-k-)

12/13 Dovolená

Předposlední díl je věnován především usmíření Lídy s Emilem. Jan se před babičkou Kohoutkovou zmíní, že Lída mu dělá starosti, na což ona prohlásí, e se mají rádi, jen si dělají schválnosti, ale na pustém ostrově by si padli do náručí. Jan dostane nápad a zařídí jim oběma poukazy na dovolenou. Lídu nechá jet autobusem a Emilovi koupí letenku, aby se setkali až v hotelu, kde budou ubytováni v jednom pokoji. Janův usmiřovací plán zpočátku moc nevychází, zvlášť když jedním z rekreantů je i doktor Šesták. Nakonec ale k sobě Lída s Emilem cestu najdou a je nasnadě, že v závěrečném díle se k sobě vrátí.

Jan se s babičkou Kohoutkovou sblížil natolik, že plánují svatbu. Zatím o ní ještě nikdo neví a přinejmenším pro kolegy z Janovy party to má být překvapení.

Protože se Jan dozvěděl, že bratr Jirky Kubíčka Slávek je v pasťáku a rozhodne se mu (vlastně jim, Jirkovi i Slávkovi) pomoct. Vypraví se za Jirkou do pasťáku a vyptá se na Slávka ředitele. Ten mu potvrdí, že Slávek není zlý hoch, jen je psychicky labilní, což má kořeny v jeho dětství, rozvodu matky a soužití s novým otčímem. Jan proto navrhne partě, aby se za Slávka zaručili a vzali ho mezi sebe. Trochu překvapivě se Slávka zastane napravený Hampl, který přizná, že sám byl v mládí v polepšovně. (-k-)

13/13 Tajná svatba

Poslední díl je věnován Janově svatbě s babičkou Kohoutkovou. L9da se odstěhovala k Emilovi a o uvolněný pokoj se v rodině Novákových strhla diskuse. Otec Jan chtěl pokoj pro sebe, přesněji zřejmě pro svou nastávající, ale když neuspěl, odjel ještě večer do Hořovic. Tam však před domem Kohoutkových spatřil auto patřící cizímu muži. Napadlo jej jediné, že je to ctitel. Po několika panácích Jan přespal v chatě na své zahrádce, kde mu soused JUDr. nejedlo poradil, aby se babičky Kohoutkové zeptal, o co jde. Když však Jan přijel ráno znovu do Hořovic, stálo před domem stejné auto a babička Kohoutková do něj nasedla s cizím mužem. Co jiného mohlo Jana napadnout, když nevěděl, že onen muž ještě večer odjel a přijel znovu ráno, aby dohodl výměnu domu za svůj byt.

Babička Kohoutková se totiž rozhodla přichystat pro Jana překvapení, auto a byt v Praze jako svatební dar. Ještě že je tu děda Maxmilián, aby ve svém oblíbeném přestrojení za pojišťováka zjistil pravdu. Nezávisle na něm to zjistil i Jan, který se do Hořovic vrátil ještě potřetí a od nového majitele se dozvěděl, jak se věci mají a novou adresu bytu v Praze, s výhledem na železnici.

Ačkoliv chtěl Jan malou, v podstatě tajnou svatbu, díky nejmladšímu Martinovi, kterému jedinému se svěřil podrobněji, mu rodina i spolupracovníci vystrojili svatbu opravdu velkolepou, na zámku a se středověkou družinou. (-k-)
Režie: Ivo Novák
Scénář: František Vlček, V. P. Borovička
Kamera: Saša Rašilov
Hudba: Petr Hapka, zpívá Jitka Zelenková

Hrají:
Radoslav Brzobohatý (Jan Novák)
Josef Kemr (Maxmilián Novák)
Oldřich Kaiser (Martin Novák)
Jaromír Hanzlík (Pepa Novák)
Kateřina Macháčková (Nováková)
Hana Maciuchová (Lída Nováková-Kučerová)
Oldřich Vízner (Emil Kučera)
Iva Janžurová (Helena Soukupová)
Josef Somr (Hampl)
MIroslav Zounar (Zoula)
Jiří Lábus (Jirka Kubíček)
Petr Skarke (Jeřábek)
Václav Štekl (železničář)
Bohumil Švarc (náměstek)
Jiří Ptáčník (Pavel)
Jana Břežková (Miluška)
Petr Nárožný (JUDr. Šesták)
Čestmír Řanda (primář)
Tatjana Medvecká (Jana Procházková)
Oldřich Velen (člen ZV ČSD)
Miluše Zoubková (člen ZV ČSD)
Mirko Musil (člen ZV ČSD)
Regina Rázlová (zubní lékařka)
Svatopluk Beneš (JUDr. Nejedlo)
Naďa Konvalinková (Ivanka Kohoutková)
Karolina Slunéčková (Zdena Kohoutková)
Jiří Kadeřábek (Tomášek)
Bedřich Prokoš (Havelka)
Raoul Schránil (Prof. Dr. Kafka)
Tomáš Juřička (Slávek Kubíček)
Vladimír Dlouhý (Míša Provazník)
Ladislava Kozderková (Tůmová)
Václav Sloup (Tůma)
Jiří Štěpnička (gynekolog)
Libuše Švormová (Zoulová)
Alena Kreuzmannová (správcová)
Zuzana Fischerová (prodavačka)
Renata Doleželová (zdravotní sestra)
Ladislav Gerendáš (zřízenec v ZOO)
Jan Pohan (příslušník VB)
František Ringo Čech (Kenk)
Zdeněk Rytíř (hudebník)
Jiří Myslivec (hudebník)
Petr Pechman (hudebník)
Milan Riehs (manažer)
Kamila Krulišová (Janina matka)
Jan Kotva (zaměstnanec ČSD)
Oldřich Semerák (řidič autobusu)
Jiří Smutný (Kondr - jahodový král v 9. díle)
Stanislava Bartošová (lékařka v 9. díle)
Jiří Císler (pacient v čekárně u lékaře)
Evelyna Steimarová (prodavačka v konfekci)
Lubomír Kostelka (Jarouš)
Jaroslav Moučka (Helenčni otec)
Stella Zázvorková (Helenčina matka)
Jaroslav Satoranský (ředitel Pramene)
Tomáš Sedláček (lékař v nemocnici)
Václav Lohniský (vrátný v nemocnici)
Hana Čížková (Hurtová, ve 12. díle)
Renata Linhová (Zuzana, ve 12. díle)
Jan Schánilec (Berka, ve 12. díle)
Daniela Bakerová (Verková, ve 12. díle)
Juraj Durdiak (maďarský rekreant, ve 12. díle)
Josef Langmiler (Dr. Petrák, ve 13. díle)
Květa Fialová (Petráková, ve 13. díle)
Josef Kubíček (úředník MNV, ve 13. díle)
Aktualizováno: 29.12.2018