Zdivočelá země (seriál)

Dobrodružný seriál České televize o dramatických čtyřicátých a padesátých letech v českém pohraničí
1997-2001 Česko
Sabina Laurinová25Lots-(Hana Kučerová)hezky se předvede hned v 1. díle, poprvé při koupání v řece, podruhé v milostné scéně v posteli, obojí ve vzpomínkách Antonína Maděry
Martin Dejdar32Hot(Antonín Maděra)válečný hrdina, podplukovník, v 1. díle se po příjezdu do Svatého Štěpána koupe nahý v rybníce
Jana Hubinská33Lots+(Ilona)ve 3. díle vyskočí nahá z postele, hezky se ukáže v milostné scéně v 5. díle
Jiří Schmitzer47Brief(Martin Kanda)
Jiří Langmajer31Hot(Cassidy)hlavní z "kovbojů", občanským jménem Václav Petržela, v postelové scéně s Jelenou v 18. díle na chvilku, snad omylem, odhalí, že je pod peřinou opravdu nahý
Jiří Lábus47(Putna)
Oldřich Vlach55(Brabenec)předseda MNV
Jan Kraus43(Béda Kleibl)žid, západní letec, Maděrův kamarád, se kterým se sejde v lágru
David Matásek34(Dlouhý)vězeň v lágru, Maděrův kamarád
Jan Hartl44(Hubačka)prodavač v koloniále
Josef Somr63(Holubec)lékař v nemocnici
Karel Heřmánek49(Generál)
Oldřich Navrátil44(Fojtík)jeden ze dvou původních zaměstnanců statku, pěknej křivák
Jaromír Dulava36(Zikmund)Vedoucí hospody
Pavlína Mourková32(Zikmundová)
Radek Holub28(Hejl)zástupce ředitele okresní zemědělské správy
Simona Stašová42(Soukupová)Matka Harryho, nejmladšího z "kovbojů"
Claudia Vašeková30(Evička)zřejmě dcera Imreho
Otakar ml. Brousek40(Beneš)Maděrův spoluvězeň
Petr Vacek32(Rýdl)západní pilot, sejdou se s Maděrou v lágru
Pavel Nový48(Ševčík alias Knír)
Václav Vydra41(Lysý)
Jan Potměšil31(Bouček)
Jiří Kodeš43(Víšek)major, velitel pohraničníků
Miroslav Vladyka37(Honák)jeden z Knírovy bandy
Stanislav Tříska64(Hrstka)proutkař a později hospodský
Linda VondrákováLots(Ester)v 9. díle se sejde s Cassidym na seně, stačí si ale jen sundat košili, než jsou vyrušeni žhářem, který seník zapálil
Tomáš Hanák40(STBák)
Jan Čenský36(Mirek Veselý)svazák, dosazený jako předseda obce po odchodu Brabence
Rudolf III. Hrušínský50Maděrův kamarád z války, se kterým se setkává v pracovním táboře
Leoš Suchařípa65(Doktor Jensen)od 13. dílu doktor v lágru
Pavel Landovský60(Medicinbal)Franta, vězeňský ošetřovatel
Bohumil Klepl39(STBák na vysoké škole)
Lenka Skopalová43(Sociální pracovnice)
Jiří Strach23(Trnka)
Veronika Jeníková33(Mirka)učitelka
Pavel Kříž36(Kříž)vězeň v lágru
Petra Špalková22(Jana Součková)svazačka, jedna z vedoucích na stavbě mládeže
Monika Absolonová20(neuvedeno)
Tereza Bebarová21Lots-(Jelena Charvátová)v 17. díle přichází jako brigádnice na pilu, kde se zamiluje do Cassidyho a on do ní, v 18. díle má s Cassidym tři postelové scény, ale šikovně se zakrývá, takže jen na chvilku vykoukne ňadro
Miroslav Táborský38(Žabák)sadistický velitel v lágru
David Suchařípa32(Dobay / Imre)
Jan Teplý65(Hýbner)
Lukáš Hlavica31(Kučera)
Jan ml. Teplý21(Kérly)
Miroslav Středa52(Tománek)
Ivan Řezáč42(Šimáček)
Jindřich Hinke45(Dvořák)
Úspěšný dobrodružný seriál ČT, který vznikl na podkladě dvou románů spisovatele Jiřího Stránského "Zdivočelá země" a "Aukce".
Dvacet dílů seriálu vypráví přitažlivou formou o letech pro naši zemi velmi důležitých a rozhodujících - o dramatickém, politicky i lidsky konfliktním osídlování českého pohraničí v prvních týdnech po osvobození v roce 1945 až po padesátá léta, plná politické zvůle a bezpráví.

Příběh, v jehož středu stojí bývalý západní letec Antonín Maděra a parta sotva odrostlých mládenců, je zasazen do našeho pohraničí, do Krušných hor.

Sem se totiž vrací z Anglie hlavní hrdina, aby v rodné vsi zapomněl na útrapy i hrůzy války a mohl tu "žít, pracovat a mít rád své bližní", jak sám říká. Že přichází do jiného Svatého Štěpána, než byl ten, který musela jeho rodina v roce 1939 opustit, tušil. Ale to, co ho zde opravdu čeká, nemohl odhadnout ani ve svých nejbujnějších představách.

Maděrovo rodiště je po odsunu Němců osidlováno českými přistěhovalci, přijela sem i Slovenka Ilona. Když byla Maděrova rodná chalupa vyhozena do povětří, vystavil mu předseda MNV dekret na místní velkostatek Kučerových. Sedm kluků, kteří se usídlili na statku a považují se za "kauboje", se s Maděrou dostanou do konfliktu. I druhý díl se odehrává v létě roku 1945.

Seriál byl natáčen na Chýnově u Sedlčan a v městě Úterý.

Režie: Hynek Bočan
Námět: Jiří Stránský
Scénář: Jiří Stránský, Hynek Bočan
Kamera: Ivan Šlapeta
Hudba: Zdeněk Barták, nahrál studiový symfonický orchestr dirigovaný Mário Klemensem, zpívá Karel Černoch

Hrají:
Martin Dejdar (Antonín Maděra)
Jana Hubinská (Ilona)
Jiří Schmitzer (Kanda)
Jiří Langmajer (Cassidy)
Jakub Wehrenberg (Jerry)
Jakub Zdeněk (Harry)
Radim Kalvoda (Bill)
Jan Teplý ml. (Kérly)
Václav Chalupa (Pýt)
Zbyněk Fric (Smajl)
Oldřich Vlach (Brabenec)
Jan Hartl (Hubačka)
Josef Somr (Holubec)
Lukáš Hlavica (Kučera)
Sabina Laurinová (Hana Kučerová)
Karel Heřmánek (generál)
Miroslav Středa (Tománek)
Oldřich Navrátil (Fojtík)
Jaromír Dulava (Zikmund)
Pavlína Mourková (Zikmundová)
Stanislav Tříska (Hrstka)
Kamil Halbich (Svěrka)
Václav Vodák (Birke)
Jiří Lábus (Putna)
Jiří Juřina (Krivý)
Jitka Smutná (Krivá)
Markéta Hrubešová (Alena)
Ivan Řezáč (Šimáček)
Radek Holub (Hejl)
Petr Forman (Klučina)
Lenka Jelínková (Ann)
Zdeněk Žák (Béda Huleš)
Jindřich Hinke (Dvořák)
Karel Bělohradský (Čapek)
Ivan Podobský (Starý)
Jan Teplý (Hýbner)

1/20

Po válce se Antonín Maděra (Martin Dejdar), vojenský letec povýšený do hodnosti podplukovníka za hrdinství, vrací do rodné vsi Svatý Štěpán na hranicích s Německem, odkud jsou právě odsunováni Němci. Ze Slovenska do Svatého Štěpána téměř současně s Maděrou přijíždí Ilonka Dočanová (Jana Hubinská), aby nastoupila v oficíně (holičství).

Ač rodák, nemá to Maděra lehké. Chamtivost a zášť na jedné a skupinky Němců na druhé straně znepříjemňují život všem poctivým lidem. Maděrův rodný dům někdo vyhodí do povětří a Maděra se rozhodne odejít. Starosta Brabenec (Oldřich Vlach) jej zastaví a nabídne mu dekret na bývalý Kučerův statek. Maděra před válkou miloval Kučerovic dceru Hanu (Sabina Laurinová) a kamarádil s jejím bratrem Karlem. Z toho se však později stal fanatický fašista.

Maděra se stává národním správcem statku a může si splnit svůj sen o chovu koní. Na statku mu pomáhá vrstevník Kanda (Jiří Schmitzer) a parta sedmi kluků, kteří si hrají na kovboje. Ti maděru hned při příchodu zajali a spoutaného odvedli do vesnice, kde jej osvobodil právě Kanda. Vztahy mezi nimi proto nejsou zpočátku nejvřelejší, ale postupně se zlepšují. (-k-)

2/20

Do svatého Štěpána přijíždí moravský sedlák Krivý, který se ve shánění krav opravdu vyzná a navíc má krásnou dceru Alenku (Markéta Hrubešová), která se zalíbí Kandovi. Maděra se na okresní zemědělské správě setkává s ředitelem Šimáčkem a je mu jasné, že je to pěkný křivák, od něhož nemůže čekat nic dobrého.

Ilonka přijde na statek Maděru varovat, že Němci se chystají odehnat jejich stádo krav. Maděra na ně proto s Kandou čeká, aby stádo zachránili. Při přestřelce je lehce raněn Kanda a vážněji nejmladší z kovbojů, Harry. Ti se totiž k přestřelce přihnali poté, co uslyšeli výstřely. Maděra v přestřelce poznal Karla Kučeru, syna majitelů statku, který údajně jako nacista padl v bitvě u Stalingradu. Harry je převezen do nemocnice, kde se Kanda setkává se starým známým, doktorem Holubcem.

Kanda zmlátí hospodského Zikmunda a dostane z něj přiznání, že Němce organizoval on. Kanda si sice myslí, že nad Zikmundem je ještě někdo další, ale Zikmund tvrdošíjně zapírá. (-k-)

3/20

Hospodaření na statku se pomalu rozbíhá, Maděra objíždí pole a přemýšlí, kde začít sklizeň. Kovbojové objeví pod hromadou trosek starý náklaďák a rozhodnou se projet. Nepodaří se jim sice spravit motor, tak alespoň roztlačí náklaďák s kopce. Jenže ten se rozjíždí stále rychleji a málem se srazí s Maděrou, který se vrací z nemocnice. Naštěstí se vše obejde bez zranění.

Maděra byl v nemocnici navštívit Harryho a setkat se s jeho rodiči (matku ztvárnila Simona Stašová). Podaří se mu rodiče přesvědčit, aby Harryho na statku nechali, o průstřelu jim on ani doktor raději nic neřekli.

Mezitím se Maděra sbližuje s Ilonkou, a to tak, že velmi. Když však Ilonku hledá v holičství, dozví se, že má dovolenou, protože si potřebovala něco zařídit. Kanda se zase uchází o Alenku Krivou, jenže s výrazně menším úspěchem.

Na okresní zemědělské správě žádá o vrácení statku (pod jiným jménem) Karel Kučera jako příbuzný i s tím, že má papíry dokazující jeho antifašimus. Neuspěje, protože dekret již byl vydán Maděrovi a nelze je tak rychle zrušit. Ředitel okresní zemědělské správy Šimáček ale evidentně Maděrovi statek nepřeje a raději by na něm viděl Kučeru.

Maděra se spřátelí s Putnou (Jiří Lábus) a pozve jej na statek na večeři. Tam ho překvapí Ilonka, která se mezitím na statek nastěhovala a pro všechny uvařila skvělou večeři. Statek tak získal hospodyni a jemnou ženskou ruku.

Ke starostovi v noci vtrhnou dva maskovaní muži ozbrojení revolvery. (-k-)

4/20

Maskovaní muži, kteří přepadli starostu, si odnesli pozemkové knihy.

Kovbojové na statku objevili stádo koní a vyrazili je se "šéfem" Maděrou pochytat. Kanda měl za úkol zahradit rokli lasy, aby koně nemohli utéct. Jenže při uvazování zahlédl dva podezřelé muže na koních a vydal se za nimi. Jeden z koní zahnaných do soutěsky o špatně uvázané laso zakopl a zlomil si nohu, takže Maděra jej musel zastřelit.

Kanda zatím dalekohledem pozoruje Fojtíka s Tománkem jak předávají nějaké knihy Karlu Kučerovi kdesi v ohradě. Utrhne se s ním ale kus půdy a zřítí se ze srázu dolů ke svému koni, u něhož zůstane ležet v bezvědomí.

Maděra s kovboji zatím zažene koně na statek do stáje a opraví jim stání. To trvá až do pozdního večera, kdy se teprve objeví pošramocený Kanda. Až teď se Maděrovi svěří, že je policajt a má za úkol vypátrat, kam se poděl archív karlovarského gestapa. Na druhý den proto jedou Kanda Maděrou ke starému Birkemu. Birke je Němec, ale Čechům přátelsky nakloněný, proto nebyl odsunut.

Kanda odjíždí od Birkeho dřív a setkává se s Alenkou, která na něho čeká jako posel od tatínka, který prosí Kandu, zda by se mu znovu nepodíval na porouchaný traktor. Ani Alence není Kanda nesympatický, a tak oba využijí vzácné chvilky, kdy jsou spolu sami.

Po cestě ke Krivým zahlédnou od Birkeho odjíždět nějakého muže na kole. Kanda se tam rychle rozjede a najde Birkeho mrtvého a pod ním Maděrův revolver. Někdo se tak snaží Maděru zdiskreditovat.

Ředitel okresní zemědělské správy se toho snaží využít k odstranění Maděry ze statku. Znovu snaží přemluvit Krivého, aby si Maděrův statek přibral, argumentuje i tím, že Maděra je jako zemědělec neschopný, neplní dodávky atd. Předepsané odvody pro statek jsou však neúměrně vysoké, což zřetelně vidí i předseda MNV Brabenec. Navíc se po vsi povídá, že Maděra žije na statku s Ilonkou v hříchu a dává tím špatný příklad mladým "kovbojům". Brabenec proto navrhne, aby se vzali, Kanda se k tomu přidá, jenž Ilonka se urazí. Ne proto, že by Maděru nechtěla, ale proto, že to nenavrhl on sám. Nakonec se ale Maděra s Ilonkou udobří a svatebčané mohou vyrazit do vsi. (-k-)

5/20

Maděra s Ilonkou absolvují svatební obřad spoutaní zády k sobě - je to žert jejich kovbojů. Během svatební hostiny se vytratí vykoupat k řece a na zpáteční cestě uvidí v okně statku cizího člověka v uniformě. Maděra nahlédne dovnitř a na podlaze uvidí spoutané kovboje. Spěchá s Ilonkou pro pomoc, ale v hostinci najdou jen zmláceného hostinského Zikmunda. Toho zpracoval Kanda, a tak se dozvěděl, že měl dát avízo Šimáčkovi z okresní zemědělské zprávy, až bude statek prázdný a kovbojové opilí. Mezitím se vrací Kanda s vojenskou posilou, za jejíž podpory kovboje osvobodí a útočníky vypudí. Těmi jsou vojáci Revoluční gardy a za vším má zřejmě prsty Šimáček.

Maděra se rozhodne odletět do Prahy, aby požádal o dekret na pastvinářské družstvo. Má úspěch a sejde se i s bývalými kamarády z války.

Kanda s Putnou mezitím odváží předepsaný počet krav na jatka, tam mu je ale odmítnou s tím, že jde o nařízení z okresu. Dva z kovbojů se v nepřítomnosti obou šéfů pokusí ukrást slepici sousedovi Hrstkovi, aby mohli plnit dodávky vajíček. Hrstka je přistihne, ale nakonec se vše vysvětlí a soused jim pomůže najít vodu - zatopenou podzemní štolu se studnou a východem do stáje. Kanda se domnívá, že by tam mohl být ukryt archív karlovarského gestapa a po odčerpání vody se usilovně pustí do pátrání, ale neúspěšně.

Maděra si vzpomene, že měli s Karlem Kučerou ještě jedno tajné místo, jako kluci si postavili bunkr u potoka. Spolu s Kandou tam vyrazí hledat archív. Mají ale smůlu, že je při tom zpozoruje Karel Kučera, uvězní je v bunkru dynamitem pokáceným stromem a uvolní hráz potoka, čímž lze bunkr zatopit. Maděra s Kučerou bunkr takto v mládí záměrně postavili, aby jej bylo možné zatopit.

Maděra s Kandou bojují o holý život a Ilonka už je na statku netrpělivá a pošle kovboje oba muže hledat. Karel Kučera spokojeně odchází. Sledujeme ho jak se vydává do města a vplíží se do nemocnice a vstoupí do lékařského pokoje, kde sedí doktor Holubec. (-k-)

6/20

Léto 1945 - jaro 1947

Karel Kučera se vplíží do nemocnice a zavraždí doktora Holubce. Ten byl za války v koncentráku a Kučeru znal, mohl by proto odhalit jeho pravou tvář, což by pro bývalého nacistu znamenalo zatčení. Maděra s Kandou se ze zatopeného bunkru nakonec dostanou vlastními silami a ihned se rozjedou do nemocnice, protože tuší, že Kučera by se mohl chtít Holubce zbavit. Přijedou ale pozdě.

Z nemocnice zahlédnou velký požár ve Štěpáně a rozjedou se na pomoc. O pomoc přijede na statek požádat i prodavač Hubačka a kovbojové ochotně vyrazí hasit a zachraňovat. Na statku zůstane jen Ilonka s nejmladším Harrym.

Toho využije Karel Kučera a se svými komplici se pokusí odvézt archív karlovarského gestapa, který byl přece jen ukryt ve studni. Ilonka se snaží doběhnout pro pomoc, ale je postřelena. Harry se pokusí zahnat útočníky střelbou ze samopalu, ale neúspěšně. Naštěstí výstřely zaslechnou i u požáru a Maděra s Kandou a kovboji vyráží na statek. Na pomoc dorazí také starosta s vojáky a i díky tomu se podaří záškodníky zajmout. Je mezi nimi i Svěrka, starostův zástupce a zatčen je také hospodský Zikmund. Největší překvapení ale přijde teprve ráno, kdy unavení kovbojové spí a Kanda se na dvoře probírá archívem. Aktivní pan Hubačka přiveze jako obvykle čerstvé rohlíky a když vidí, že všude je klid, omráčí Kandu a pokusí se ujet i s archívem. Kovbojové se na poslední chvíli vzbudí a zadrží jej. Ukáže se, že je to ve skutečnosti velitel karlovarského gestapa.

Šimáček se pokusí zbavit Maděru dekretu na statek, ten ale má dekret na pastvinářské družstvo, který si zařídil v Praze a na to je i ředitel okresního zemědělského úřadu krátký.

Život plyne dál, Maděra je šťastný se svým chovem koní, až mu Kanda musí čas od času připomenout, že je neživí koně ale krávy. Kanda se totiž rozhodl na statku zůstat a u policie skončil. I přesto je Maděrův statek nejlepší co se týče plnění dodávek.

Během dvou let i do Svatého Štěpána začíná pronikat komunistická strana, jejímž členem a horlivým zastáncem se stal i starosta. Jaro roku 1947 slibuje krásné léto. (-k-)

7/20

Srpen roku 1947 byl mimořádně suchý. Obilí i tráva schne ještě na polích a loukách, vody je žalostně málo a dobytek chřadne. Poslední zbytky vody jsou v nádrži u mlýna, která patří Maděrovu statku. A právě tato nádrž se stane předmětem sporu s dalším statkem, jehož předák Knír požaduje puštění stavidla, i když voda do nádrže už nepřitéká a v suchém korytě by se vsákla dříve, než by mohla dotéct až ke statku. Hejl, který je na statku správcem, spolu s Knírem a jeho podřízenými násilím rozbijí stavidlo a vypustí vodu z nádrže. Při druhé takové akci postřelí Kandu.

Hejlovi se zalíbila Alenka Krivá a pod záminkou svezení na bryčce se o ni pokusí. Jeho obtěžování udělají přítrž až kovbojové, kteří jsou náhodou u cesty a naloží Hejlovi i za rozbité stavidlo a zbitého Rendyho. Alenka ale miluje Kandu, a protože to její rodiče neradi vidí, přestěhuje se za ním na statek. Tam se Kanda dozvídá, až když se vrací postřelený s cisternou, že Alenka s ním čeká dítě.

Hejl potajmu sleduje Kníra a jeho partu, jak kradou dobytek a načerno ho prodávají. Pořídí si několik usvědčujících fotografií a potom vydírá Kníra s tím, že za každý kus dobytka musí ukrást jednoho Maděrova koně. Hejl na okrese domluvil, že se mohou zbavit poloviny stáda a dodávky mléka nahradit dodávkami masa. Knír se svými lidmi proto žene dobytek na jatka.

Předseda Brabenec se stále snaží Maděru přesvědčit, aby vstoupil do družstva, což Maděra odmítá. Nabídne ale předsedovi, ať svolá sedláky ze Štěpána, aby společně zahnali dobytek ke skalnímu jezírku, kde u vody vyčkají, než zaprší. Předseda souhlasí a všichni společně ženou dobytek ke skalnímu jezírku. Potají to sleduje jeden z Knírových kompliců. (-k-)

8/20

Než Maděra s ostatními sedláky z vesnice dohnali dobytek ke Skalnímu jezírku, obsadil je Hejl se svými lidmi a snažili se zabránit v přístupu ostatním ozbrojeni puškami. Vše vyřešil příjezd vojáků z blízké posádky, kteří zajistili přístup k vodě všem. Ještě se ani nestačili utábořit a začalo pršet.

Knír se svou bandou pytlačí dál a podle vynucené dohody s Hejlem střílí Maděrovy koně. Pytlačit i zabíjet koně se jim daří úspěšně. Odhalí je až Boy, který náhodně zahlédne odjíždět z pastviny nákladní auto, když se vrací autobusem ze školy. Jenže je potřeba je chytit při činu a Cassidy organizuje tajnou akci, o které nemá šéf Maděra nic vědět.

Na Silvestra roku 1947 připíjí Šimáček na Marshallův plán a zánik komunismu. O dva roky později už je ale předsedou akčního výboru strany, čemuž se předseda Brabenec nemálo podivuje, je však ujištěn, že právě takový lidé jako Šimáček jsou potřeba. Dochází k prvním čistkám, kdy jsou sesazováni a zatýkáni důstojnici armády, kteří za války bojovali na západní frontě. Maděra díky tomu, že je "družstevník" zatím dál hospodaří. O JZD však nechce ani slyšet, a tak je spolu s volyňskými Čechy, kteří přišli do Čech ze Sovětského svazu trnem v oku nejen Šimáčkovi, ale celé KSČ. Navíc jeho milované koně začínají vytláčet traktory. (-k-)

9/20

Boy položí hovězí srdce před dveře Maděrovy ložnice, takže ten spolu s Kandou a přivlanými vojáky dorazí na místo, kde pašeráci překládali dobytek před kovboji, kteří si účty s pašeráky chtěli vyřídit sami.

Maděrovu družstvu se daří, zatímco Hejlův statek je hodnocen nedostatečně. Na sklizeň sena přijíždí na pomoc brigádnice. S jednou z nich se Cassidy sejde na seníku, ten ale zapálí žhář z Knírovy bandy.

Pytláky se podaří odhalit a usvědčit až Kandovi, který hlídkuje s Alenkou, která se snaží Kandu přemluvit k odchodu do Prahy. To ona zahlédne dalekohledem Kníra s puškou mířícího na Maděrova koně, na němž se projíždí Ilonka. Kanda stačí ještě před výstřelem Kníra odzbrojit a ve spolupráci s vojáky seberou celou bandu včetně Hejla.

Starostovi Brabencovi se nedaří přesvědčit Maděru, aby vstoupil do JZD. Za to je kritizován okresním tajemníkem Brabenec proto navrhne, aby Maděrův statek i pilu (na kterou má zálusk Šimáček) vedl Putna. Maděra s Putnou jsou přátelé a Maděra s návrhem souhlasí, protože je to jediná možnost, jak statek a zachránit. Dva volyňské Čechy, kteří krititozovali kolchozy v Sovětském svazu už zatkla STB. (-k-)

10/20

Říjen 1950
Maděrovi se na poslední chvíli podaří zabránit odvozu koní, k němuž dal příkaz Šimáček na základě rozhodnutí o snižování počtu koní. Koně slíbí si vzít pro své pohraničníky major Výšek, Maděrův kamarád z války. Jenže tomu je zakázáno vzít byť jediného koně, a tak se Maděra pokouší dát koně svému známému v Praze na dostihovém závodišti. Jenomže ani ten už nemůže zvyšovat počet koní. Maděra tak o většinu svých koní definitivně přijde. Navíc je degradován na vojína, stejně jako ostatní, kteří bojovali na západní frontě.

Brabenec je povýšen a odchází na kraj. Na jeho místo nastupuje mladý, aktivní svazák Mirek Veselý. Zdá se, že bude s kovboji vycházet dobře, plánují spolu vytvořit střelnici v lomu. Jenomže mladší kovbojové, kteří studují v Praze na vysokých školách, varují především Cassidyho, že i svazarm patří komunistům a všechno je to je to jen vějička, jak si je omotat.

Putna nabídne Aleně, aby šéfovala pile, což pro ni znamená, že bude muset čas od času do Prahy. Alena je šťastná, ale Kanda je čím dál víc zasmušilý. To se ještě prohlubuje, když k Maděrovi přijde kamarád z války, také západní pilot Vojta Smola. Ten si Alenu snadno získá a Kanda řeší tento problém alkoholem. Maděra dokonce přistihne Smolu s Alenou na seníku a rozhodne se jej vyhodit. Smola však s tímto návrhem přichází sám. Je totiž čas, aby se pokusil utéct za hranice. Alena chce jít s ním, on to ale odmítá. Zadržet Alenu se snaží i Kanda, a i když jim jde oběma vlastně o totéž, se Kanda se Smolou poperou. (-k-)

11/20

Podzim 1950
Smolovi a jeho kamarádovi se útěk přes hranice nepodařil. Kamaráda zastřelili, Smolu zatkli. Druhý den ráno zatýká STB i Maděru. Ten si musí projít mašinérií ponižování a bití, aby se přiznal ke špionáži a vlastizradě. Zpočátku se svým věznitelům snažil vzdorovat ale pak poznal, že dělá líp, když se trpně podvolí.

Alena jede za brabencem, který je teď krajským tajemníkem KSČ a starý známý. Jenomže Brabenec Maděrovi pomoc odmítá, také už začíná být zpracovaný komunistickou propagandou. Ferko, který na statku pomáhá bojoval u Buzuluku s generálem Svobodou a myslí si, že ten jim pomůže. Vyrazí za ním proto do Prahy, ale vrací se zklamaný. Teprve až když si nový předseda Mirek Veselý přijde pro Maděrovi potravinové lístky, dozví se alena a ostatní na statku, že je ve vyšetřovací vazbě.

Šimáček tlačí na Putnu, aby ze statku udělal JZD. Putnovi nezbývá nic jiného, než souhlasit.

Jedinou pozitivní událostí je návrat Aleny, která po románku se Smolou utekla k rodičům. (-k-)

12/20

Podzim - zima 1950
Maděra je odsouzen k 15 letům za velezradu. Dostává se do pracovního tábora (uranových dolů), kde se setkává se svými kamarády z války, ale také s Knírem, který dělá "táboráka", tedy je pravou rukou velitele, a touží po tom, vyřídit si s Maděrou účty.

STB vyvíjí na Ilonu nátlak, aby se s Maděrou rozvedla. Když odmítne, dostane příkaz vystěhovat se ze statku a přestěhovat se do Broumova na opačný konec republiky. Kanda navštíví Brabence a když nepochodí po dobrém, pohrozí mu zabitím, pokud nezruší Iloně Broumov. Brabenec raději využije svého postavení a zařídí alespoň to, že se Ilona nemusí stěhovat do Broumova. Nesmí sice zůstat ve Štěpáně, ale může jít kamkoliv jinam.

Ilona s Cassidym navštěvují Maděru ve vazbě i později v pracovním táboře, jsou to ale jen krátká setkání, víc vězeňský řád nedovolí.

Putna se na Vánoce vytasí s přihláškami do JZD jako jedinou možností, jak na statku zůstat. První podepíše Cassidy, který šéfovi (Maděrovi) slíbil, že statek udrží.

Tímto dílem původně seriál skončil. Dalších osm dílů bylo natočeno o čtyři roky později. (-k-)

13/20 Až na dno

Rok 1953
Už je to dva roky, co byl Maděra zatčen, odsouzen a skončil v uranovém lágru. Ilona se musela vystěhovat do pastoušky poblíž Štěpána, kde ji znepříjemňuje život sociální pracovnice, která usiluje o to, aby jí děti byly vzaty. Tlak na zničení statku sílí, a to se ještě okresním tajemníkem stal Hejl. Vrcholí i krize Kandy a Aleny, která se rozhoduje odejít do Prahy a děti nechat ve Štěpáně Kandovi.

Z lágru utíká Ballenberg se svým kamarádem. Útěk se jim zdaří, dostanou se až za německou hranici. Tuberák Rýdl dostává na Vánoce balíček s léky a jídlem a musí jej dostat do lágru. Kleibl se jej snaží přehodit z prostoru dolu za plot, ale nedohodí a balíček skončí mezi ploty, kde za chvíli prochází hlídka. Kleibl mladého strážného přemluví, aby balíček hodil do lágru.

STB se snaží získat mezi obyvateli statku spolupracovníky, snaží se přimět k podpisu Ilonu, při přijímacích zkouškách tlačí STB na Harryho, aby podepsal, jinak nebude moct studovat. Kanda navštěvuje Brabence, který je teď už ministrem a tvrdí, že o vystěhování Aleny nic nevěděl a slibuje, že zařídí, aby jí nevzali děti. (-k-)

14/20 Na kolenou

Po smrti Stalina a Gottwalda se zdá blýskat na lepší časy. Mluví se o amnestii, na statku ve Svatém Štěpáně se těší na návrat šéfa. Už předtím zařídil Brabenec Ilonce návrat z pastoušky na statek. Jenže politických vězňů se amnestie nedotkla, a tak se do Svatého Štěpána vrací jen Ševčík (pytlák Knír). Předseda MNV jej přidělí jako brigádníka na pilu. Knír se sice chová, jako že ho minulost mrzí a snaží se namluvit, že se v lágru s Tondou Maděrou spřátelili. Nabízí Ilonce, že může Tondovi posílat necenzurované dopisy. Kromě Ilonky mu ale na statku nikdo nevěří a kovbojové na něj chystají past, chtějí ho srazit z kola na strmé cestě, po které jezdívá. Putna je náhodou vyslechne a připraví na Kníra past sám, aby se kluci nedostali do maléru. Polije desky a piliny benzínem a natáhne k nim zápalnou šňůru. Pak zavolá policii s tím, že někdo se okoušel podpálit pilu a že má podezření na amnestovaného vězně. Policie Kníra zatkne.

Ilonka začíná být zoufalá, navíc STB na ni neustále tlačí, aby s nimi podepsala spolupráci. Spolupráci s STB podepsal jeden z kovbojů, Harry, aby mohl studovat vysokou zemědělskou. STBáci teď po něm chtějí, aby zjistil, jak to bylo s údajným žhářstvím na pile ve Svatém Štěpáně.

Další, kdo podepsal spolupráci s STB je v lágru vězeň Břeský, který tak doufá v podmínečné propuštění. Ani jemu donášení moc nejde a velitel věznice po něm chce, aby mu donášel na Maděru a jeho přátele. Štěstí se usmálo na Kleibla, pro něhož si opravdu přijeli z britského velvyslanectví, jak o tom stále mluvil. (-k-)

15/20 Naděje

Ilonka požádala o návštěvu svého muže ve vězení a bylo jí vyhověno. Doprovázel ji Bill, který je už ženatý a odešel z kliniky a stal se obvodním lékařem ve Svatém Štěpáně, protože pro setrvání na klinice by musel vstoupit do KSČ. Do lágru převezli z Leopoldova profesora Chvojíka, se kterým se Maděry seznámil ve vyšetřovací vazbě na Pankráci.

Kanda vychovává své dvě děti bez Aleny, která mu utekla do Prahy. Na třídní schůzce se seznamuje s učitelkou svých dětí Mirkou a zdá se, že po nepříliš vydařeném antré by mezi nimi mohlo vzniknout přinejmenším přátelství.

Z vojny se vrací Pýt a na statek za ním přijíždí i jeho dívka Blanka, kterou přivedl do jiného stavu. Do Svatého Štěpána přijíždějí svazáci na stavbu mládeže v rámci níž budují hraniční pásmo na ochranu před imperialismem. Mají za úkol vymýtit a zplanýrovat pás kolem hranic. Do Svatého Štěpána je vyslán i Harry, aby tam zjistil, kdo pomáhá utíkat přes hranice a jestli nechtějí utéct i někteří svazáci, kteří tam přijíždí na stavbu mládeže.

Na doporučení předsedy MNV Veselého jdou požádat o pomoc JZD. Tam nejsou ze žádosti nijak nadšení, ale přijde jim vhod, aby se zbavili Hejla, který opět vyrukoval s tím, že podle vyhlášky ministerstva musejí dát utratit jezdecké koně. Jerry a svazačka Jana v sobě navíc našli zalíbení. Jerry se svazáky dohodne, že pro ně udělají táborák a svazáci jim za to pomůžou s obracením sena.

U táboráku se Ilonka opije a Cassidy jí pomáhá do postele. Začnou se spolu líbat, ale Ilonka se zavčas vzpamatuje a Cassidyho odstrčí. Ten se jde zchladit do sudu s vodou. (-k-)

16/20 Dlouhý běh

Na lágr přivážejí Maděrova dávného kamaráda Bédu. Při odstřelu ve štole se provalí díra na povrch za vězeňské dráty. Někteří vězni toho využijí a utíkají. Maděra, který je mezi nimi, se rozhodne zůstat. A dobře udělal, za několik hodin byli všichni uprchlíci dopadeni a dopraveni zpět do lágru v zuboženém stavu. Vězeň Břeský se stále snaží dostat podmínečné propuštění, táborovému STBákovi ale jeho hlášení nestačí a chce po něm víc. Břeský se proto pustí do organizace útěku (podkopem), do něhož zapojí i Bédu, protože ví, že u Maděry a jeho zkušených kamarádů by neuspěl.

Na stavbě mládeže Harry zjišťuje, že druhým spolupracovníkem STB je její vedoucí Vokoun. Ten dostává Harryho na starosti a snaží se jej přimět, aby udával skupinu mediků, která přijíždí na stavbu a o níž STB ví, že chce utéct za hranice.

Učitelka Mirka se s Kandou rychle sblížila a pomáhá mu s dětmi na statku. Tam přijíždí na inspekci JZD sovětský generál Dačev. Svazáci pod vedením Hejla horečně připravují výzdobu. Generál Dačev je však Maděrův starý přítel, seznámili se na Velké Pardubické a později se setkali v pětačtyřicátém. Tlumočník se snaží generálovi zatajit, že Maděra je ve vězení, ale cikán Imre, který se naučil rusky za války, mu řekne pravdu. Generál slíbí, že zařídí, aby Maděru propustili a mohl chovat jezdecké koně. Koně skutečně na druhý den přivážejí, Maděra je zatím stále v lágru.

Cassidy se do Ilonky zamiloval a stále mu nejde z hlavy ona noc po táboráku, kdy se s přiopilou Ilonkou málem vyspal. Cassidy je zádumčivý a vyhýbá se ostatním, zvláště pak Ilonce, když ta mu dá jasně najevo, že v onu noc to bylo jen poblouznění alkoholem. Zádumčivý je i Harry, kterého tíží spolupráce s STB. Medikům na stavě nakonec prozradí, že na ně byl nasazený a že mezi sebou mají udavače, protože o jejich úmyslu utéct za hranice se vědělo už před jejich příjezdem. STBákům na škole pak řekne, že končí, i kdyby měl skončit se školou. Ti jej pro tuto chvíli nechávají být, podepsanou spolupráci ale nelze vzít zpět. (-k-)

17/20 Milost

jaro 1957 - léto 1958
Maděra se na lágru rozhodne simulovat úplavici, aby se aspoň na chvíli dostal pryč z kolotoče fárání. Ke svému štěstí úplavici skutečně má, takže musí zůstat na marodce další týden. V opačném případě by skončil v korekci, ale i tak by mu ten jeden den v přepychu marodky stačil. Ovšem po pár dnech už to Maděra nemůže vydržet a přiměje Hartmana, který se na něj přišel potají podívat, aby se s ním vyměnil. Maděra jde za Hartmana na noční šichta a Hartman spokojeně usíná v čisté bílé posteli.

Břeský s kumpány kope tunel a o průběhu informuje táborového STBáka. Ten mu slibuje podmínečné propuštění, pokud se vše podaří. V rozhodnou noc čekají na prchající vězně ozbrojení vojáci a všechny je zastřelí, včetně Břeského, který se vzdával s rukama nahoře.

Jerry se do svazačky Jany opravdu zamiloval a požádal ji o ruku. Jana má sice Jerryho také ráda, ale do manželství se jí evidentně nechce a pro odmítnutí použila slova o tom, že manželství je buržoazní přežitek.

Do Svatého Štěpána přijíždí bývalý starosta a nynější ministr Brabenec. Chce, aby se Putna stal předsedou místního MNV po Veselém, který byl odejit pro rozkrádání majetku pily. Putna po kratším váhání souhlasí a na místo předsedy JZD za sebe nabízí Kérlyho, který končí studium práv a je kandidátem strany (v čele JZD by měl být straník). Ilonce Brabenec radí, aby si podala žádost o přezkoumání odsouzení manžela, že už několik takových žádostí bylo přezkoumáno a uvěznění byli propuštěni. Ilonka s Kérlym a Putnou, i přes skepsi Kandy, žádost podají a ta je skutečně kladně vyřízena. Maděra bude propuštěn.

Na pilu, které šéfuje Cassidy, přichází na brigádu studentka Jelena. Na stavbě mládeže už pro ni není místo, protože tento úsek pomalu končí a Jelena musí mít odpracovanou brigádu, jinak by nemohla dál studovat, také zřejmě není vzorná svazačka. Cassidy o tom zprvu nechce ani slyšet, pro ženskou nemá práci, ale nakonec se mu Jeleny zželí a nechá ji na pile pracovat i bydlet. Hned první noc mu Jelena pomůže při bouřce zajistit hromady desek, které by jinak spadly a poškodily se. Oba je to natolik sblíží, že se do sebe zamilují. (-k-)

18/20 Zklamání

léto-zima 1958
S Maděrovým propuštěním to nebude lehké. Jeho případ sice byl uznán protiprávním, jenže stejný soudce, který jej kdysi soudil, po Maděrovi chtěl, aby podepsal žádost o milost, pak že bude okamžitě propuštěn. Maděra to odmítl, protože tím by vlastně potvrdil, že byl odsouzený právem. Ilonce byla povolena návštěva, na niž s ní jede dcera Ivanka a Kérly. Ilonka nechápe, proč Maděra nepodepsal milost a zlobí se na něj, protože by jej už chtěla mít za každou cenu.

Maděra však dál zůstává v lágru, do nějž přichází nový strážný. Zpočátku se zdá být hodný, ale odsouzení mu právem nevěří. Žabák, jak nového bachaře vězni přezdívají, si libuje v trestání vězňů prací. Maděra si jej poněkud neprozřetelně proti sobě popudí a Žabák se na něm vozí, jak jen může. A když nemůže, něco si vymyslí.

Cassidy je zamilovaný do Jeleny, která u něj bydlí, až po uši. Jenže má, chudák, zase smůlu. Jelena se s ním sice miluje, ale za muže si ho vzít nechce, chce s ním zůstat jen do konce brigády. Když ji Cassidy nepřestává přesvědčovat, aby si ho vzala, raději odjíždí. Ani vztah Jerryho s Janou se moc nevyvíjí žádoucím směrem. Pozitivní je alespoň to, že Jana dostala umístěnku (končí studium architektury) do okresu, v němž leží Svatý Štěpán.

Zemřela paní Krivá, Alenina matka. Alena přijíždí na pohřeb, ale hned po něm zase odjíždí. S jejich dětmi je na pohřbu učitelka Mirka, která se již s Kandou sblížila. (-k-)

19/20 Domů

Vztah mezi Maděrou a dozorčím Žabákem se vyostřil natolik, že Maděra otevřeně pohrozil Žabákovi, že jestli ho nenechá na pokoji, klidně si za něj těch pět let odsedí navíc. Žabák raději podal žádost o přeložení do jiného tábora.

V květnu 1960 byla na amnestii propuštěna většina politických vězňů. Antonín Maděra se tak konečně dostává po osmi letech domů, kde je bouřlivě přivítán starými známými, dojatě manželkou a radostně dcerou Ivankou. Jen dva mladší synové se k tatínkovi, kterého viděli jen na fotografii chovají ostýchavě.

Bill oznamuje Janě radostnou zprávu, že je těhotná. Ta z toho ale vůbec radost nemá, narozdíl od Jerryho, který už se těší, že bude tatínkem. Na statek přijíždí Alena a chce si odvézt děti do Alžíru, kam jede s manželem. Kanda i děti to odmítají, a tak Alena odjíždí uražená bez dětí.

Osmiletý pobyt v lágru a uranových dolech se podepsal na Maděrově zdravotním, fyzickém i psychickém, stavu. V noci jej pronásledují špatné sny, zdraví by si měl léčit v nemocnici, to však odmítá, a tak mu Bill předepisuje alespoň nějaké léky a neschopenku. (-k-)

Druhý den po návratu se Maděra hlásí na místním oddělení VB. Tam po něm chtějí, aby přišel na druhý den znovu. Za Harrym, který dělá ve Svatém Štěpáně veterináře, přijíždí STBák ze školy, aby mu připomenul, že na něho nezapomenuli a jeho chvíle ještě přijde.

20/20 Návrat

Maděra se doma na statku pomalu rozkoukává, ale stále ho pronásledují zlé sny. Na statek přijíždí Maděrův kamarád a spoluvězeň Franta Hartman, kterého žena po návratu z vězení ani nepustila domů. Hartman ví, že má leukémii a přijíždí na statek v klidu umřít, což se také stane.

Harryho i Maděru neustále navštěvují STBáci a chtějí po prvním, aby dodržoval podepsanou spolupráci, po druhém, aby podepsal. Chtějí, aby Harry donášel na Maděru. Harry proto raději odjíždí a ještě před tím se přizná svým kamarádům, kteří ho za to odsoudí. Navštívit Maděru na statek přijíždí i ministr Brabenec a snaží se mu vysvětlit, že pro něj nemohl udělat nic ani on ani Maděrův sovětský přítel, generál Dačev, který byl také na statku na návštěvě.

Cassidy uspořádá pro děti napínavou hru hledání pokladu. Děti ale minou šipku a dostanou se na skály na d jeskyni, do níž se spustí Honzík. Cassidy vše sleduje dalekohledem a vyrazí na pomoc ještě před tím, než Honzík uklouzne a málem spadne. Honzíka sice Cassidy zachrání, sám ale spadne ze skály a smrtelně se zraní. Na Cassidyho pohřbu se všichni scházejí a nacházejí usmíření, včetně Haryho. (-k-)
Aktualizováno: 12.3.2006