Vyprávěj II

2. řada seriálu zobrazující život v reálném socialismu na příhodách jedné takové obyčejné rodiny. Odehrává se v letech 1973 - 1977.
2010 Česko
Svatopluk Skopal59(Josef Dvořák)
Veronika Freimanová54(Jana Dvořáková)
Roman Vojtek38(Karel Dvořák)
Andrea Kerestešová25Brief(Eva Dvořáková)ve 2. díle je na pláži ve dvoudílných plavkách, v 7. díle má sice milostnou scénu, ale je dokonale zakrytá
Nina Divíšková73(babi Běta)
Jaromír Nosek32(Tonda Sova)
Hana Vagnerová27(Zuzana Dvořáková)
Ondřej Veselý31(Jarda Franc)
Veronika Žilková48(Janina kolegyně Věra Nedbalová)
Zuzana Kajnarová28Brief-(Kamila Ptáčková)v dílech 1 - 4, 7, 10 - 16, v 15. díle má sice milostnou scénu, ale v podprsence a kalhotkách, a ani tak se moc neukáže
Marta Sládečková52(Evina matka Mária Martináková)v dílech 1, 2, 5, 7, 12, 14
Jiří Štěpnička63(Janin šéf Radek Krása)v dílech 1, 3, 15
Jaroslav Satoranský70(bývalý rektor)v 1. díle
Tomáš Töpfer59(Vašek Hora)v dílech 1 - 8, 10 - 12, 14 - 16
Martin Sitta41(Ing. Jiří Krbec)v dílech 1 - 8, 10 - 16
Radoslav Brzobohatý77(František)v dílech 1, 5, 8, 10, 12, 14
Josef Polášek44(Hynek Kupsa)v dílech 1 - 5, 7, 8, 10, 13 - 16
David Kraus(Saša Zapletal)v dílech 1 - 4, 8, 10, 13 - 16
Olga Lounová29(sekretářka Martina)v dílech 1, 3, 5 - 7, 14 - 16
Vladimír Čech58(Zuzčin třídní)v dílech 1, 3, 7, 12
Lenka Zahradnická25(Karlova sestřenice Renata)v dílech 2, 3, 6, 8, 11 - 14, 16
Dana Syslová64(Tondova matka)v dílech 2, 7 - 9
Jana Bernášková29(Iveta Hájková)v dílech 2, 3, 7, 10 - 16
Jan Budař32(Milan Kohoutek)ve 2. díle
Sandra Pogodová35(Markéta Kohoutková)ve 2. díle
Jakub Prachař26(Kuba)v dílech 3, 4
David Prachař51(Radim)v dílech 3, 8, 11, 13, 16
Mahulena Bočanová43(Milada)v dílech 3, 8, 11, 13, 16
Ladislav Hampl28(Marek Oplatka)v dílech 3, 4, 9
Jiří Ployhar34(Evin šéf Ivan)v dílech , 4, 7, 8, 11, 12
Marie Doležalová23(Milena)v dílech 3, 6 - 9, 11 - 13
Roman Skamene55(režisér)ve 3. díle
Jan Šťastný44(Mirek Kozel)v dílech 4 -7, 13
Eva Režnarová49(Jiřina Horová)ve 4. díle
Libuše Švormová74(kamarádka babi Běty)
Jana Boušková56(Martinina matka)
Jana Altmanová65(teta z Půtek)v 9. díle
Jana Šulcová63(vedoucí antikvariátu Pasterová)v dílech 10, 12, 14 - 16
Karel Dobrý41(Matěj Stránský)v dílech 11, 12, 15, 16
Václav Kopta45(Josefův spolužák Béda)ve 13. díle
Hana Gregorová57(psycholožka Beranová)v dílech 13, 14
Martin Zounar43(Ota 'Slaňoch' Slaný)v dílech 13, 14, 16
Nela Boudová42(Jarka Plachá)ve 14. díle
Vasil Fridrich34(pojišťovák Kamil)ve 14. díle
Zdena Sajfertová51ve 13. díle
Eva Ujfalušive 13. díle
Antonín Procházka56(Ivan Brož)v dílech 1, 14
Jan Antonín Duchoslav45(prodavač)v 8. díle
Claudia Vašeková43v 11. díle
Jan Novák37ve 3. díle
Michal Gulyášve 3. díle
Alena Procházková64v dílech 5, 9
Zdeněk Hruškav 6. díle
Marcel Vašinka55v dílech 7, 15
Jan Hraběta70v 9. díle
Jana Synková66v 11. díle
Ladislav Trojan77ve 12.díle
Nina Jiránková82ve 13. díle
Václav Šanda21(Zuzčin spolužák)
Rostislav Novák st.61(recepční v kempu)
Lots+ve 2. díle je na nuda pláži několik mužů žen v přirozeném oděvu

1. Sedmdesátá léta

Eva dostala v práci volno, tak toho využila a strávila s Honzíkem část prázdnin roku 1973 u rodičů na Slovensku. Setkává se tam znovu s Jurou, ale tentokrát už si jen přátelsky promluví, i Jura se bude zanedlouho ženit. Karla čeká v práci sesazení a snížení platu. Místo vedoucího dostává Jarda Franc. Karel si myslí, že za tím je jeho přátelství s Tondou, avšak od sekretářky Martiny zjistí, že šéf už to pustil k vodě a dokonce nechtěl Karla ani sesadit, natož mu snížit plat. Karel vystartuje na Jardu a jen díky kolegům se s ním nepopere.

Tonda dostal u soudu 18 měsíců natvrdo za šíření propagandistické literatury. Na Zuzku přišlo kvůli zatčení na závadovém koncertě upozornění do školy a hrozí jí vyloučení. Naštěstí je Zuzčin třídní (Vladimír Čech) i ředitel školy rozumný a vše vyřeší ředitelskou důtkou a podmínečným vyloučením. Jana s Josefem si užívají obnovený vztah na chalupě, kde babi s Františkem provádějí různé experimenty, jako třeba bezinkové víno, které jim při kvašení vybouchne a "vymaluje" okolní zdi. Trochu šok je čeká, když se dozví, že je Zuzka těhotná. Babi to bere s klidem, ale Jana s Josefem jsou zděšení. Rychle si však uvědomí, že křikem nic nespraví a udělají lépe když Zuzku podpoří. (-k-)

2. DDR

Karel s Evou a Honzíkem vyrazili na dovolenou do Německa (východního) k Baltu. Cestou potkali další český manželský pár Kohoutkových, Milan a Markéta, který se k nim chová až příliš přátelsky a s radostí mění cíl své cesty, aby mohli dovolenou strávit s Dvořákovými. Ti se pokusí Kohoutkových zbavit, jenže pozdě večer dojedou do nudistického kempu a přespí tam. Zjistí to až ráno a Karel musí dojít nahý na recepci. V normálním kempu je ovšem najdou Kohoutkovi a nedají se odradit. Druhý den se Dvořákovi raději dobrovolně uchýlí na nudapláž, aby se Kohoutkových zbavili. Karel s Honzíkem se nakonec osmělí, ale Eva nedokáže překonat stud. Další den tedy raději stráví s Kohoutkovými. Večer se trochu opijí a Markéta začne svádět Karla, což je pro Milana impulz, aby druhý den odjeli. Prý je to tak vždycky, slibně se rozvíjející přátelství pokazí Markétino podobné extempore.. Zbytek dovolené tak Dvořákovi mohou strávit v klidu.

Na naléhání Jany půjčil Josef mladým na cestu k moři auto. Teď je celý nesvůj z toho, aby se jeho plechovému miláčkovi něco nestalo. Z obav dokonce začne být náměsíčný. A protože nezabírají rady kolegů, rozhodne se navštívit psychologa. Z nočního martyria ho ale vysvobodí až návrat Karla s rodinou.

Kamile se splnil sen dostat se do Prahy. Nastupuje na nové místo a vypadá, že nová šéfová bude přísná jako řemen. Snad aspoň s novou kolegyní (Jana Bernášková) si budou rozumět.

Zdá se, že prožité trable s Kohoutkovými blahodárně zapůsobily na vztah Karla a Evy, už se tolik nehádají. Jenže ve tři ráno u nich v bytě zvoní a za dveřmi stojí Karlova sestřenice Renáta (dcera Radima a Miládky) s poraněným obličejem. (-k-)

3. Teta Renata

Renatu zbil její pasák, od kterého se rozhodla odejít. Má už prý jenom jednoho kunčofta, Němce, který si ji chce odvézt do Německa a ona tomu naivně věří. Ke svému pasákovi už se vracet nechce, je rozhodnuta s nejstarším řemeslem skončit. Požádá Karla, aby jí z bytu (jejího pasáka) donesla její tašky, ve kterých má sbalené věci. Karel se tam vypraví v doprovodu svých dvou kolegů a zejména Vašek je nadšen nevšední akcí.

Josef domluvil Janě malou roličku v natáčené pohádce. Má si zahrát jednu ze bludiček a pronést jednu větu. Jenže první den je natáčení zrušeno a druhý den se ke scéně, v níž má vystupovat Jana nedostanou. Déle už Jana není ochotna čekat, takže se v kanceláři Věře může pochlubit jen tím, že si užila dvakrát maskérnu. Její roličku si nakonec střihla Evina sestra Katarína.

Hned první den v Praze navštíví Jana svou bývalou kolegyni Kamilu. Zrovna když jsou na chodbě, hledá Kamilu v kanceláři šéfka. Kolegyně Irena jen pokrčí rameny a pronese uštěpačnou poznámku o zvláštní pracovní době v Pardubicích. Šéfová pak Kamilu důrazně pokárá a naznačí, že další pochybení bude znamenat vyhazovat. Po odchodu šéfové se pak Irena chová jako nejlepší kamarádka a tvrdí Kamile, že šéfové říkala, že je jen na chodbě. (-k-)

4. Mikulášská nadílka

Přichází Mikulášská nadílka roku 1973. Karel slíbil kolegovi Vaškovi Horovi, že jejich kapela vystoupí na mikulášské besídce v podniku jeho ženy. Eva zase pozvala Veroniku a svého šéfa k nim do bytu a plánovala, že Karel s Katarínou udělají dětem Mikuláše a anděla. Kapele ale chybí klávesista, a tak Kuba přivede do kapely klávesistku a zpěvačku Markétu. Karel z toho moc nadšený není, ale jedině tak je Kuba ochoten hrát. Evě se na Mikuláše nabídne Josef a Katarína slíbí, že sežene čerta. Josef si myslí, že Kataríně se líbí Saša a je proto udiven, když Katarína osloví Hynka. Katarína je holt na starší a líbí se jí Hynek. Jenže když spolu Katarína s Hynkem čekají na Josefa, než sežene alobal na mikulášskou hůl, opijí se tak, že nejsou schopni fungovat. V roli anděla tam musí zaskočit Karel.

Věra se u psychiatra setká s Josefovým bývalým kolegou Mirkem Kozlem. Ač oba nesmělí, přece jen se sblíží a Věra je vyloženě nadšená. Netuší, že mají společné známé, což ovšem Věra brzy zjistí. Mirek ji totiž vezme na rande do hospody, kam chodívají s Věřiným šéfem a bývalým milencem Radkem. Ten přijde do hospody také, a i když se snaží být nenápadný, Věřině pozornosti neujde. Myslí si, že Mirek všechno věděl a pozval Radka, aby ji omrkl. Naštěstí si nechá po telefonu nedorozumění vysvětlit a snad dá Mirkovi druhou šanci. (-k-)

5. Dámská jízda

V únoru 1974 odjíždí Eva s Honzíkem k rodičům na Slovensko si zalyžovat. Přemluví i Veroniku a Janu, ke které se přidá Věra. S Katarínou tam už dřív přijel Hynek. Janě se nelíbí, že Eva se nějak moc přátelí s Peterom, který je odvezl z nádraží. Není to ale Eva, koho Jana přistihne s Peterom v posteli.

Karla požádá sekretářka Martina, aby předstíral, že s ní chodí. Martinu totiž zcela neočekávaně přijeli navštívit její rodiče, aby poznali jejího přítele. Martin namísto Jardy ukáže na Karla. Karel nedokáže odmítnout, a protože se rodičům zalíbí, musí absolvovat ještě jedno setkání u nich v bytě a navíc zaangažovat kolegu Vaška, aby hrál jeho otce. I druhé setkání dopadne k naprosté spokojenosti Martininých rodičů, takže otec se rozhodne dát Karlovi nového Wartburga. A tady už musí Karel s pravdou ven. Martinin otec se kupodivu nezlobí a žádá Karla, ať na Martinu dohlédne.

Zuzka dostala od Tondy z vězení dopis a doufá, že mu trest zkrátí. Za to se rozhodne přimluvit i babi, která kvůli Františkovi šla do kostela, ač je ateistka a do kostela zásadně nechodí. Babi napsala dopis prezidentovi republiky. Dostalo se jí sice strohé odmítavé odpovědi, ale Zuzce povolili návštěvu ve vězení, takže asi tak úplně zbytečný dopis to nebyl. (-k-)

6. Porod

Na duben 1974 vychází 30. výročí Josefa a Jany. Josef tentokrát výjimečně nezapomenul a překvapil Janu výletem. Údajně pro sekačku do Semil, ve skutečnosti však do kempu poblíž Trosek, kde ji tehdy požádal o ruku. Jako další překvapení tam pozval i Věru s Mirkem. Jana je sice příjemně potěšena, ale protože se s Josefem neshodnou, kde přesně ji o ruku požádal, Jana utaženě odejde. Josef Janu hledá po lese, začíná být zoufalý, protože z nedaleké věznice uprchl nebezpečný trestanec. Nakonec Janu najde v chatce ve společnosti dalších výletníků spokojeně zpívajících při kytaře.

Tondův spoluvězeň přináší Zuzce od Tondy zprávu. Zuzce to udělá ohromnou radost. Pomalu se ale blíží termín porodu. A vyje zrovna na den, kdy se otevírá nová trasa metra C. Jarda se nechal přesvědčit Vaškem a slíbil, že představí Karla generálnímu řediteli jako vhodného kandidáta na pozici hlavního projektanta nového úseku. Jenže Karel to kvůli Zuzčině porodu nestihne, a tak je místo něk představen Vašek, kterého chtěl Jarda navrhnout původně. (-k-)

7. Neštěstí

Kamilina kolegyně nabonzuje šéfové, že Kamila přespala v kanceláři. Neřekne už ovšem, že tam usnula při učení se ani to, že to bylo jednou. Při cestě do Prahy se za Kamilou staví Jana, za kterou přijede Karel. Kamila zrovna sehnala přes inzerát důležitá skripta a Jana Kamile navrhne, že Karel ji k prodejci zaveze autem. Kamile se Karel líbí a pozve ho do divadla. Karel po chvíli váhání nabídku přijímá.

Katarína s Máriou odjely k rodičům Slovensko. Je říjen 1974 a probíhá lovecká sezona a otec Martinák je na honu od rána do večera. A to se mu stane osudným, zasáhne jej zbloudilá střela. Smrt manžela a otce zasáhne celou rodinu a jako vedlejší efekt zabrání Karlovi jít na schůzku s Kamilou. Ta místo Karla narychlo pozve kolegyni.

Věra se na výletu po stopách SNP seznámí s Karpíškem. Ten už není stranickým funkcionářem ani nepracuje v depu, jeho touha po ženách ho stála možná slibnou kariéru. Sbalil totiž milenku podnikového předsedy strany, takže teď pracuje jako referent na ONV. Věra sice ještě stále chodí s Mirkem, ale začíná ji to nudit, protože Mirek je moc hodný. Vyřeší se to samo poměrně brzy, Mirek skončil v depu dřív a přistihl na ONV Věru s Karpíškem.

Na popud nadřízených nabízí Jarda Karlovi, aby se stal kádrovou rezervou strany. Karel však nehodlá ze svých zásad slevit, ani když mu Eva i kolega Vašek podsouvají, že ve straně je spousta lidí, protože jedině tak mohou něčeho dosáhnout a být prospěšní ostatním. Karel ale nakonec nabídku odmítne. (-k-)

8. Osvobození

Posunuli jsme se do května 1975. Honzík chce stát čestnou stráž u pomníku padlých. Jenže onemocní a přijede ho hlídat babi Běta. A ta se o tom nesmí dozvědět. Jenže Honzík i přes zvýšenou teplotu trénuje a babi ho přistihne v pyžamu s pionýrským šátkem na krku. Nakonec s ale babi obměkčí a Honzík stojí u pomníku s pionýrským šátkem a skautským opaskem.

Vašek a jeho kolegové mají převzít čestnou plaketu za splnění plánu. Nikdo se toho nechce zkosit, a tak uzavřou sázku. Musejí vyreklamovat nějakou věc, a komu se to nepodaří, ten musí plaketu převzít.

Tondu za pár dní pustí a Zuzka už se nemůže dočkat. Jenže Renata, které půjčila dočasně Tondovu garsonku, je těhotná a Zuzana jí nabízí, ať v garsonce zůstane. Renata se ale rozhodla vrátit domů a věří, že ji rodiče podpoří. Ti ovšem Renatu s otevřenou náručí nepřijdou, zvlášť když se dozví, že je těhotná s ženatým Němcem, z něhož nekoukají ani alimenty. Nutí Renatu, aby se vrátila do Prahy a Zuzce ztropí scénu, v níž jí vyčtou, že je sobecká, když chce Renatu vyhodit z garsonky. Překvapená Zuzka odjíždí s tátou pro Tondu. Po návratu nachází na stole omluvný dopis od Renaty a bábovku. (-k-)

9. Svatba

Je srpen 1975 a Tonda se Zuzkou se berou. Pro svatbu zvolili dvořákovic chalupu, tedy obřad na národním výboru a hostinu na chalupě na zahradě. Z Tondovy strany se svatby účastní jenom jeho maminka, Dvořákových je o něco víc a dokonce přijíždí teta z Půtek (Jana Altmanová), která se s každým vítá slovy ve smyslu "tys ale vyrostl, tebe už jsem neviděla". Nikdo z Dvořákových si nedokáže vybavit, co je to vlastně za tetu a nakonec se ukáže, že si stará paní spletla svatbu.

Mnohem větší starosti ale dělají přípravy na svatbu vůbec. Marek Oplatka sehnal luxusní dort z Paříže, jenomže Milena polekala Karla a ten dort upustil, takže z něj zbyla jen beztvará hmota. Soused Brož nabízel Josefovi svého žigulíka jako auto pro nevěstu, což ovšem Josef s tvrdohlavou hrdostí sobě vlastní odmítl. Když pak odjížděli k obřadu, Brožův žigulík odmítl poslušnost. Svatebčan se tak museli vmáčknout jen do dvou aut.

Ani to by ale nebylo to nejhorší. Klenotnice totiž zaměnila Tondovi prstýnky, a tak musel Tonda počkat na nápravu a nemohl odjet autem s Karlem. Cestou ho ještě zdrželi StBáci, možná omylem, možná jen tak z plezíru, takže mu ujel autobus, kterým se chtěl na chalupu dostat. Zachránil ho až bývalý člen jejich kapely, který pro Tondu přijel autem Jenomže s čerstvým řidičákem se po silnici doslova vlekl a předjet traktor pro něj byl nadlidský úkol. Tonda to nevydržel a za volant si sedl sám. Svatbu stihl opravdu v poslední minutě, oddávající už hledal další termín. Ale všechno nakonec dobře dopadlo, jen toho žigulíka se Josefovi s Brožem opravit nepodařilo. (-k-)

10. Kotva

V roce 1975 se Praze slavnostně otevřel jeden z největších obchodních domů v Evropě, Kotva. Babi Běta i nechce nechat ujít zážitek z návštěvy takového mega díla, i když jinak na nákupy moc není. Vyrazí tedy s Františkem do Prahy, kde jim průvodce dělá Karel. Babiččino zmatečné nadšení je podezřelé mladičkému obchodnímu detektivovi, a tak babi nápadně nenápadně sleduje. To je zase podezřelé babičce, která se před ní snaží skrýt, až se ztratí. František s Karlem proto rozjedou pátrací akci, která je nakonec úspěšná. Karel se krátce předtím setkal v oddělení elektra s Kamilou, která byla v Kotvě nakupovat s kolegyni Janou. To ona iniciovala jejich setkání, Kamila byla ráda, že ji Karel nevidí. Takto se ale domluvili, že si zavolají a smluví si schůzku. Karlovo manželství s Evou totiž stále prochází obdobím hádek, neporozumění, až skoro averze jeden k druhému.

To Zuzka s Tondou si své manželství užívají náramně. Až na to, že Tonda nemůže sehnat práci. Pomůže mu jeho láska ke knížkám, které chodí kupovat do antikvariátu. A teď také prodávat, aby měli se Zuzkou na živobytí. Paní vedoucí je mladý muž sympatický a zaměstná ho jako skladníka. Tonda je v sedmém nebi, má práci a ještě mezi milovanými knihami.

Josef se cestou s chaty setkává s Karpíškem. Ten po vyhození ze strany aspoň o víkendech vypomáhá jako pomocná stráž VB. Josef si dal před cestou jedno pivo, a i když to bylo před víc než hodinou, nadýchal. Karpíšek ho ale nechal být. Ani to ale Josefův vztah názor na něj nezměnilo. Když Věra přivedla svého nového přítele na večeři ke Dvořákovům, bylo pro všechny překvapením, že je to právě Karpíšek. Věra se se svou novou známostí zatím moc nechlubila a netušila, že Karpíšek je Josefův bývalý kolega, Karpíšek zase netušil, ke komu na večeři jdou. Trapnou atmosféru ukončil až Karpíškův odchod, což zanechalo Věru celou zmatenou. (-k-)

11. Bytové divadlo

V červnu 1975 se ženil Mjela Hlavsa. Na jeho svatbě v Kostelci zahráli Plastic People of the Universe a DG307. StB pak popotahoval všechny, kdo se této "nežádoucí" akce zúčastnili. Tonda měl štěstí, že měl jiné starosti a na té svatbě nebyl. I tak musel k alespoň k výslechu. Tonda se podílí na bytovém divadle, u Matěje dělá zvukaře pro komorní představení Othella. Zuzka doporučí Milenu jako pomocnici na uvádění hostů. Jenže Matěj je sukničkář a po Mileně vyjede, což s nelibostí sleduje právě Zuzka. Tonda ale Matějovo chování bagatelizuje a nevěří ani, že vyjel i po Zuzce. Všechno to skončí noční prohlídkou u Tondy. Ani takováto domácí představení neměla StB v lásce a hned po premiéře si došlápla na zúčastněné. Tonda měl štěstí, že ho Matěj stačil varovat, takže stihl zničit nafocené negativy.

Renatě se narodilo dítě a našla azyl u kamarádky Simony. O se ale vůbec nelíbí jejím rodičům, kteří ji udali na sociálce. Syn jí byl odebrán do kojeneckého ústavu, protože údajně přebývá v místě, kde hrozí narušení mravní výchovy. Simona byla odsouzena za příživnictví, ale má naštěstí spoustu známých, i právníků, a tak se Renatě dostane rady, ať se přestěhuje do nezávadného prostředí. To se jí dostane u Evy a Karla. Její rodiče to ale nehodlají nechat jen tak, Renatina syna chtějí vychovávat sami.

Eva odjíždí na tři dny na služební cestu se šéfem Ivanem. Cestou s ním lehce laškuje, což Ivan pochopí jako zájem o něj. Když se ale pokusí zapůsobit šampaňským u Evy v pokoji, dojde k menšímu trapasu. Oba ale celou situaci zvládnou s nadhledem. Taky Karel využívá Eviny nepřítomnosti a domlouvá si schůzku s Kamilou. Odmítne kvůli tomu představení mikro magie, na které chtěl jít s kolegy. Jenže tomu neujde, Kamila jej totiž zavede právě tam a kolegové jej samozřejmě zahlédnou, dokonce spolu všichni čtyři zajdou na skleničku. I Karel si uvědomí, že s Kamilou to nemá budoucnost a rozloučí se s ní ve vší počestnosti. Jen kolegové si ho druhý den ještě trochu dobírají. (-k-)

12. Do Prčic

V únoru roku 1976 se konal koncert tzv. druhé kultury, který byl opět perzekuován StB. Tonda na něm naštěstí nebyl, slíbil Zuzce, že do její maturity se bude držet stranou. Uvolil se ale přepsat pro Matěje nějaké materiály. Klepáním do stroje ale rušil Zuzku, a tak odešel přepisovat do práce. A to bylo štěstí, protože znovu přišli StBáci na domovní prohlídku. Zuzce při tom sebral i část maturitních otázek, což ještě prohloubilo Zuzčinu nervozitu z velké zkoušky. Nakonec ale maturita dopadla úspěšně, kromě dvojky z ruštiny měla Zuzka samé jedničky.

Babi Běta se rozhodla zúčastni pochodu Praha - Prčice. Přidal se k ní jen Karel s Honzíkem, ostatní odmítli. Pro Evu to byl další důvod k roztržce s Karlem, protože právě v tu sobotu přijela Evina maminka. Nicméně Karel s Honzíkem a babi vyrazili do Prčic. Babi se cesto hecovala s dalším účastníkem, až nakonec ve snaze nahnat čas zkratkou, si ještě víc zašla.

Karel na pochodu potkává Kamilu s Ivetou a přidá se k nim. Honzíka pošle s babi, aby na ni dohlížel. Kamila před Ivetou dělá, že o Karla nemá zájem, že by to stejně nemělo smysl. Iveta tedy celou cestu s Karlem koketuje, což je Kamile viditelně proti srsti a na rozloučenou Karla políbí ne na tvář, jako Iveta, ale na intenzivně na rty. Později Karlovi zavolá do práce a vypadá to, že oba chtějí svůj vztah posunout někam dál. (-k-)

13. Volby

Karel si našel záminku, jak se scházet s Kamilou. Na volejbale. Jenomže se k ničemu dalšímu nemá, a tak Kamila přijímá pozvání na pivo od jednoho z dalších hráčů, což Karel nelibě nese. Problémy má i doma s Evou, jejich komunikace se pohybuje na hranici hádky, a tak Eva přemluví Karla k návštěvě psychiatrické poradny. Jardovi s Veronikou doktorka Beranová jejich zřejmě vztah vylepšit pomohla, Jarda se k Veronice chová jako zamilovaný nápadník. Renata má nového přítele Otu a je do něj bezmezně zamilovaná. Eva je oba pozve na večeři, a protože je Ota žoviální až na půdu, stočí se řeč na nejneobvyklejší místa, na kterých se milovali. Eva s Karlem se jim druhý den snaží vyrovnat, koresponduje to i s domácím úkolem od psycholožky. V telefonní budce jsou vyrušeni, ale při volbách najdou nerušené místo v kabinetě fyziky.

Josef se opije na srazu ze spolužáka ze střední a v opilosti slíbí Bédovi, že bude ve volební komisi. Babi si na radu Františka vyřídila volební průkaz, díky čemuž k volbám nemusí a nelze zjistit, jestli vůbec volila. Jenže letos jde poprvé k volbám i Zuzka, takže babi se rozhodne jít s ní. Když uvidí ve volební komisi Josefa, otočí se a uražená odejde. Zuzka na chvíli zaváhá, zda jít za plentu a lístek něco připsat, jak ji hecovali Milenini kamarádi, nakonec si to ale rozmyslí a lístek hodí do urny bez úprav. V roce 1976 jít za plentu znamenalo na sebe upozornit, taky vedoucí komise už Zuzku podezřívavě sledovala. A Tonda by taky nebyl rád, kdyby Zuzka zbytečně provokovala.

Janu trápí žlučníkové kameny a její doktor ji přiměl podrobit se operaci. Ani té době nebyla operace žlučníkových kamenů nic složitého, jenže Jana po operaci odešla na záchod a tam omdlela. Naštěstí ji zrovna v té době přichází navštívit Věra s Karpíškem. Věra už chce odejít, když nevidí Janu na pokoji, Karpíškovi to ale nedá, a i když Věra po nahlédnutí na záchod konstatuje, že tam nikdo není, rozhodne se to jít zkontrolovat a najde Janu v bezvědomí. (-k-)

14. Vánoce

Janu na Vánoce pustil z nemocnice. Prodělala ale posttraumatický šok, takže do zpěvu jí moc není. Žádá Josefa, aby poděkoval Karpíškovi za to, že jí zachránil život. Josef dlouho odmítá, ale nakonec se za Karpíškem vypraví. Karpíšek se pak omluví jemu, což Josef sice přijme, ale zapomenout to nemůže.

Karel má pocit, že se na něj psycholožka s Evou spikli a odmítne pokračovat v terapii. Eva prožije pár příjemných chvil s Jardou u stánku se svařákem. Kamila přinese Karlovi nějaké věci pr Janu a dá mu dárek i pro něj. Karel pak koupí dárek pro ni, řetízek s náušnicemi. Při balení ho málem zahlédne Eva, která pod stromečkem najde samé měkké dárky a žádnou malou krabičku. Možná se jí to ale jen zdálo, že v Karlových rukou něco takového viděla.

Karlův kolega Jiří potřebuje vyměnit reznoucí prahy na autě a hodlá to udělat tak, jako spousta ostatních, fingovanou bouračkou. Přemluví Karla, aby ho jako Josefovým autem naboural. Před policií jim to projde, ale pojišťovák už tyhle triky zná a nenaletí na ně. Jenže právě v tu chvíli kolem projíždí Renatin přítel Ota, který dělá taxikáře a evidentně se zná s kde kým. Svou žoviálností snadno přesvědčí pojišťováka, aby jako odstranění následků nehody zapsal výměnu obou prahů. (-k-)

15. Charta 77

Začátkem roku 1977 byl sepsán dokument Charta 77, který kritizoval přijetí helsinského usnesení Československou republikou, které ale nebylo respektováno. Tonda se rozhodl, že Chartu 77 podepíše, ale StBáci mu ukázali, že není tak nezranitelný, jak si myslí. Odvedli si totiž Zuzku a nechali ji několik hodin sedět na chodbě, aniž by ji vyslechli. Pak ji pustili. Jak Tonda, tak Zuzka během té doby prožívali strach jeden o druhého. To Evina sestra Katarína podepsala antichartu, protože si chtěla zahrát v seriálu Nemocnice na kraji města. Jenže nakonec byla její rolička vystřižena.

Karel s Evou mají tichou domácnost a to Karla dohání vyhání z domu ke Kamile. Konečně se stali milenci. Zhrzený Kamilin nápadník z volejbalu to neunesl a uštědřil Karlovi pořádnou facku. Tomu je to ale jedno, po dlouhé době je díky Kamile šťastný. Ani práci se Karel nezalekne toho, že projektovou dokumentaci, za jejíž kompletaci odpovídal, odešla neúplná. Nebylo to Karlova vina, ale Jardova, který odflákl průvodní zprávu. Karel na sebe nenechá hodit vinu a před ředitelem označí pravého viníka.

Janu přichází navštívit Radek s Věrou. Jana se ale pořád cítí zesláblá, a když se ještě navíc vrátí Josef, Radek s Věrou se urychleně rozloučí. (-k-)

16. Šok

Nadcházejí prázdnin roku 1977. Eva má v plánu odjet s Honzíkem k babičce na Slovensko. Karel pokračuje ve vztahu s Kamilou, což mu doma přidává Eviných výčitek, že bývá buď dlouho v práci nebo na volejbale. Ale i vztah s Kamilou prochází prvními neshodami. Kamila by se ráda s Karlem vídala častěji a vyrazila s ním i ven, zatímco Karel se bojí, aby se jejich vztah neprovalil. To se ovšem stane velmi brzy, Eva s Veronikou si dělají řidičák a hned při první jízdě zahlédne Eva Karla, jak se na ulici líbá s Kamilou. Na Slovensko proto odjede o několik dí dřív a Karlovi nechá jen dopis.

Janin stav se zlepšuje, ale na návrat do práce se stále necítí. Ž8dá Josefa, ať pro Zuzčinu dcerku koupí nějaké oblečení. Na radu kolegů se Josef pokusí koupit bony, aby mohl se blýsknout nákupem v Tuzexu. Vekslák ale Josefa považuje za policajta a nic mu neprodá. Babi Běta se nechá Radimem a Miladou odvézt na chalupu, kam má přijet i Renata s Otou a malým Vikouškem. Miladě se potenciální zeť zamlouvá, taky proč ne, když je šikovný a dokáže ledacos zařídit. Dokonce navrhne Renatě, že by se mohli vzít a mít spolu další dítě. Jenže cestou z chalupy jim na křižovatce nedá přednost jiný řidič a nehoda končí tragicky. O Vikouška, který zůstal s babičkami na chatě, se bude muset starat Milada, což ostatně chtěla i předtím. Jestli při nehodě zemřel i Ota nebo jen Renata, se divák nedozví. (-k-)
1. řada

Režie: Biser A. Arichtev
Produkce: Petr Šizling, Filip Robiňski, Martin Kopřiva, Jan Hartl, Zuzana Konrádová, Renata Vlčková
Scénář: Rudolf Merkner, Barbora Vlnasová, Michaela Streit Kádnerová, Irena Sládečková, Kateřina Krobová, Tomáš Vávra
Kamera: Martin Schinabek, Daniel Vagenknecht, Miloslav Ptáček, Ladislav Müller, Jan Filip
Hudba: David Solař, Michal Hrůza

Dále hrají:
Marián Mikš 1 - 12, 14 - 16
Marián Miezga (Jura) 1, 7
Ivan Tříska 1
Milena Minichová (Evina sestra Katarina Martináková) 2 - 5, 7, 12, 14, 15
Jan Rejžek () 2
Radana Herrmanová (Kamilina šéfová) 2, 3, 7
Ludmila Bednářová () 2
Nikola Říhová () 2
Miloslav Tichý (Robert) 3, 7, 12
Jarmila Vychodilová () 3
Michal Hruška (Zuzčin spolužák) 3, 12
Ondřej Rychlý () 3, 4
Václav Šanda (Zuzčin spolužák) 3, 12
Helena Karochová () 3, 4
Irena Měřičková () 4
Kristýna Farkašová (zpěvačka Markéta?) 4
Dominika Viktorová () 4, 5, 13 - 15
Jan Szymik () 4
René Štúr (Peter) () 5, 7
Zdeněk Maryška () 5
Zdeněk Skalický () 5
Eduard Jenický () 6 - 8
Daniel Margolius () 6
Rostislav Novák st. (recepční v kempu) 6
Luba Sonková () 6
Martin Kubačák () 6
Zuzana Čapková (Evina sestra Jana) 7, 12, 14
Ján Jackuliak (Lubomír Karpíšek) 7, 10, 13, 14
Čestmír Gebouský () 8
Jan Dvořák () 8
Zuzana Ďurindová (Zuzčina bývalá spolužačka, kadeřnice) 9
David Šír () 9
Alice Jandovská () 10
Miloslav Mourek () 10
Zdeněk Košata () 10
Miroslav Pánek () 10
Jiří Knot () 10
Zuzana Skalníková () 10
Jan Apolenář () 11
Peter Gábor () 11
Milan Němec () 11, 12, 15
Michal Kavalčík () 11
Petr Kocourek () 11
Zdeněk Mahdal () 11
Jana Vaculíková () 11, 16
Jiří Novotný-Grino () 11
Jan Procházka () 11
Jarmila Vlčková () 11
Klára Vojtková () 11
Petr Roule () 12
Jitka Foltýnová () 12
Pavel Šmejkal () 12
Dita Hořínková () 12
Jana Frouzová () 13
Petr Vaněk () 13
Miroslav Rataj () 13, 14
Jan Nemejovský () 15
Oldřich Hajlich () 16
Tomáš Racek () 16
Martin Zahálka () 16
Aktualizováno: 8.10.2017