Vyprávěj II

2. řada seriálu zobrazující život v reálném socialismu na příhodách jedné takové obyčejné rodiny. Odehrává se v letech 1973 - 1977.
2010, Česko,

Svatopluk Skopal (59) (Josef Dvořák)
Veronika Freimanová (54) (Jana Dvořáková)
Roman Vojtek (38) (Karel Dvořák)
Andrea Kerestešová (25) Brief (Eva Dvořáková) ve 2. díle je na pláži ve dvoudílných plavkách
Nina Divíšková (73) (babi Běta)
Jaromír Nosek (32) (Tonda Sova)
Hana Vagnerová (29) (Zuzana Dvořáková)
Alžběta Stanková (31) (Veronika)
Ondřej Veselý (31) (Jarda Franc)
Veronika Žilková (48) (Janina kolegyně Věra Nedbalová)
Lots+ ve 2. díle je na nuda pláži několik mužů žen v přirozeném oděvu

1. Sedmdesátá léta

Eva dostala v práci volno, tak toho využila a strávila s Honzíkem část prázdnin roku 1973 u rodičů na Slovensku. Setkává se tam znovu s Jurou, ale tentokrát už si jen přátelsky promluví, i Jura se bude zanedlouho ženit. Karla čeká v práci sesazení a snížení platu. Místo vedoucího dostává Jarda Franc. Karel si myslí, že za tím je jeho přátelství s Tondou, avšak od sekretářky Martiny zjistí, že šéf už to pustil k vodě a dokonce nechtěl Karla ani sesadit, natož mu snížit plat. Karel vystartuje na Jardu a jen díky kolegům se s ním nepopere.

Tonda dostal u soudu 18 měsíců natvrdo za šíření propagandistické literatury. Na Zuzku přišlo kvůli zatčení na závadovém koncertě upozornění do školy a hrozí jí vyloučení. Naštěstí je Zuzčin třídní (Vladimír Čech) i ředitel školy rozumný a vše vyřeší ředitelskou důtkou a podmínečným vyloučením. Jana s Josefem si užívají obnovený vztah na chalupě, kde babi s Františkem provádějí různé experimenty, jako třeba bezinkové víno, které jim při kvašení vybouchne a "vymaluje" okolní zdi. Trochu šok je čeká, když se dozví, že je Zuzka těhotná. Babi to bere s klidem, ale Jana s Josefem jsou zděšení. Rychle si však uvědomí, že křikem nic nespraví a udělají lépe když Zuzku podpoří. (-k-)

2. DDR

Karel s Evou a Honzíkem vyrazili na dovolenou do Německa (východního) k Baltu. Cestou potkali další český manželský pár Kohoutkových, Milan a Markéta, který se k nim chová až příliš přátelsky a s radostí mění cíl své cesty, aby mohli dovolenou strávit s Dvořákovými. Ti se pokusí Kohoutkových zbavit, jenže pozdě večer dojedou do nudistického kempu a přespí tam. Zjistí to až ráno a Karel musí dojít nahý na recepci. V normálním kempu je ovšem najdou Kohoutkovi a nedají se odradit. Druhý den se Dvořákovi raději dobrovolně uchýlí na nudapláž, aby se Kohoutkových zbavili. Karel s Honzíkem se nakonec osmělí, ale Eva nedokáže překonat stud. Další den tedy raději stráví s Kohoutkovými. Večer se trochu opijí a Markéta začne svádět Karla, což je pro Milana impulz, aby druhý den odjeli. Prý je to tak vždycky, slibně se rozvíjející přátelství pokazí Markétino podobné extempore.. Zbytek dovolené tak Dvořákovi mohou strávit v klidu.

Na naléhání Jany půjčil Josef mladým na cestu k moři auto. Teď je celý nesvůj z toho, aby se jeho plechovému miláčkovi něco nestalo. Z obav dokonce začne být náměsíčný. A protože nezabírají rady kolegů, rozhodne se navštívit psychologa. Z nočního martyria ho ale vysvobodí až návrat Karla s rodinou.

Kamile se splnil sen dostat se do Prahy. Nastupuje na nové místo a vypadá, že nová šéfová bude přísná jako řemen. Snad aspoň s novou kolegyní (Jana Bernášková) si budou rozumět.

Zdá se, že prožité trable s Kohoutkovými blahodárně zapůsobily na vztah Karla a Evy, už se tolik nehádají. Jenže ve tři ráno u nich v bytě zvoní a za dveřmi stojí Karlova sestřenice Renáta (dcera Radima a Miládky) s poraněným obličejem. (-k-)

3. Teta Renata

Renatu zbil její pasák, od kterého se rozhodla odejít. Má už prý jenom jednoho kunčofta, Němce, který si ji chce odvézt do Německa a ona tomu naivně věří. Ke svému pasákovi už se vracet nechce, je rozhodnuta s nejstarším řemeslem skončit. Požádá Karla, aby jí z bytu (jejího pasáka) donesla její tašky, ve kterých má sbalené věci. Karel se tam vypraví v doprovodu svých dvou kolegů a zejména Vašek je nadšen nevšední akcí.

Josef domluvil Janě malou roličku v natáčené pohádce. Má si zahrát jednu ze bludiček a pronést jednu větu. Jenže první den je natáčení zrušeno a druhý den se ke scéně, v níž má vystupovat Jana nedostanou. Déle už Jana není ochotna čekat, takže se v kanceláři Věře může pochlubit jen tím, že si užila dvakrát maskérnu. Její roličku si nakonec střihla Evina sestra Katarína.

Hned první den v Praze navštíví Jana svou bývalou kolegyni Kamilu. Zrovna když jsou na chodbě, hledá Kamilu v kanceláři šéfka. Kolegyně Irena jen pokrčí rameny a pronese uštěpačnou poznámku o zvláštní pracovní době v Pardubicích. Šéfová pak Kamilu důrazně pokárá a naznačí, že další pochybení bude znamenat vyhazovat. Po odchodu šéfové se pak Irena chová jako nejlepší kamarádka a tvrdí Kamile, že šéfové říkala, že je jen na chodbě. (-k-)

4. Mikulášská nadílka

Přichází Mikulášská nadílka roku 1973. Karel slíbil kolegovi Vaškovi Horovi, že jejich kapela vystoupí na mikulášské besídce v podniku jeho ženy. Eva zase pozvala Veroniku a svého šéfa k nim do bytu a plánovala, že Karel s Katarínou udělají dětem Mikuláše a anděla. Kapele ale chybí klávesista, a tak Kuba přivede do kapely klávesistku a zpěvačku Markétu. Karel z toho moc nadšený není, ale jedině tak je Kuba ochoten hrát. Evě se na Mikuláše nabídne Josef a Katarína slíbí, že sežene čerta. Josef si myslí, že Kataríně se líbí Saša a je proto udiven, když Katarína osloví Hynka. Katarína je holt na starší a líbí se jí Hynek. Jenže když spolu Katarína s Hynkem čekají na Josefa, než sežene alobal na mikulášskou hůl, opijí se tak, že nejsou schopni fungovat. V roli anděla tam musí zaskočit Karel.

Věra se u psychiatra setká s Josefovým bývalým kolegou Mirkem Kozlem. Ač oba nesmělí, přece jen se sblíží a Věra je vyloženě nadšená. Netuší, že mají společné známé, což ovšem Věra brzy zjistí. Mirek ji totiž vezme na rande do hospody, kam chodívají s Věřiným šéfem a bývalým milencem Radkem. Ten přijde do hospody také, a i když se snaží být nenápadný, Věřině pozornosti neujde. Myslí si, že Mirek všechno věděl a pozval Radka, aby ji omrkl. Naštěstí si nechá po telefonu nedorozumění vysvětlit a snad dá Mirkovi druhou šanci. (-k-)
1. řada

Režie: Biser A. Arichtev
Produkce: Petr Šizling, Filip Robiňski, Martin Kopřiva, Jan Hartl, Zuzana Konrádová, Renata Vlčková
Scénář: Rudolf Merkner
Kamera: Martin Schinabek, Daniel Vagenknecht, Miloslav Ptáček, Ladislav Müller, Jan Filip
Hudba: David Solař, Michal Hrůza

Hrají:
Svatopluk Skopal (Josef Dvořák)
Veronika Freimanová (Jana Dvořáková)
Roman Vojtek (Karel Dvořák)
Andrea Kerestešová (Eva Dvořáková)
Nina Divíšková (babi Běta)
Jaromír Nosek (Tonda Sova)
Hana Vagnerová (Zuzana Dvořáková)
Alžběta Stanková (Veronika)
Ondřej Veselý (Jarda Franc)
Veronika Žilková (Věra Nedbalová)
Marta Sládečková (Evina matka Mária Martináková) 1, 2
Zuzana Kajnarová (Kamila Ptáčková) 1 - 4
Jiří Štěpnička (Janin šéf Radek Krása) 1, 3
Antonín Procházka (Ivan Brož) 1
Marián Mikš 1 - 4
Marián Miezga (Jura) 1
Jaroslav Satoranský (bývalý rektor) 1
Tomáš Töpfer (Vašek Hora) 1 - 4
Martin Sitta (Ing. Krbec) 1 - 4
Radoslav Brzobohatý (František) 1
Josef Polášek (Hynek Kupsa) 1 - 4
David Kraus (Saša Zapletal) 1 -4
Olga Lounová (sekretářka Martina) 1, 3
Vladimír Čech (Zuzčin třídní) 1, 3
Ivan Tříska 1
Milena Minichová (Evina sestra Katarina Martináková) 2, 3, 4
Lenka Zahradnická (sestřenice Renata) 2, 3
Jan Rejžek 2
Radana Herrmanová (Kamilina šéfová?) 2, 3
Dana Syslová (Tondova matka) 2
Ludmila Bednářová 2
Nikola Říhová 2
Jana Bernášková (Iveta Hájková) 2, 3
Jan Budař (Milan Kohoutek) 2
Sandra Pogodová (Markéta Kohoutková) 2
Jakub Prachař (Kuba) 3, 4
David Prachař (Radim) 3
Mahulena Bočanová (Milada) 3
Ladislav Hampl (Marek Oplatka) 3, 4
Jiří Ployhar (Evin šéf Ivan) 3, 4
Marie Doležalová (Milena) 3
Miloslav Tichý (Robert) 3
Jan Novák 3
Jarmila Vychodilová 3
Roman Skamene (režisér) 3
Michal Hruška (Zuzčin spolužák) 3
Ondřej Rychlý 3, 4
Michal Gulyáš 3
Václav Šanda (Zuzčin spolužák) 3
Helena Karochová 3, 4
Jan Šťastný (Mirek Kozel) 4
Eva Režnarová (Jiřina Horová) 4
Irena Měřičková 4
Kristýna Farkašová (zpěvačka Markéta?) 4
Dominika Viktorová 4
Jan Szymik 4

Aktualizováno: 8.10.2017