Vyprávěj

První řada seriálu České televize o životě v 60. a 70. letech 20. století v období reálného socialismu.
2009 Česko délka: 53 min
Andrea Kerestešová24(Eva Martináková-Dvořáková)
Roman Vojtek37(Karel Dvořák)
Svatopluk Skopal58(Josef Dvořák)
Veronika Freimanová53(Jana Dvořáková)
Nina Divíšková72(prababička Běta)
Jaromír Nosek31(Tonda Sova)
Alžběta Stanková30(Veronika Malá)
Veronika Žilková47(Janina kolegyně Věra Nedbalová)
Jiří Štěpnička62(Radek Krása)
Zuzana Kajnarová27(Janina kolegyně Kamila Ptáčková)
Matěj Hádek33(Honza Dvořák)
Marián Labuda64(Evin otec)
Vojtěch Kotek21(hlas vypravěče)
Hana Vagnerová26Lots-(Zuzka Dvořáková)starší, od cca 16 let, v dílech 20 - 26 ve 24. díle dá v milostné scéně s Tondou lehce z boku nahlédnout ňadro
Antonín Procházka55(Ivan Brož)
Václav Šanda20(Zuzčin spolužák)
Jakub Wehrenberg34(prodavač)
Olga Lounová28(sekretářka Martina)
Vyprávěj Retro seriál Vyprávěj je pohled do naší nedávné historie prostřednictvím osudů rodiny Dvořákových. Díky vzpomínkám vypravěče Honzy se před diváky odvíjí sága rodiny v průběhu roků, rozplétá se poutavá mozaika lidských osudů a vztahů tří generací.

Právě od roku 1964 se začíná rozvíjet děj retro seriálu Vyprávěj. Student Karel Dvořák (Roman Vojtek) chce postoupit do druhého ročníku na pražské technice. Chybí mu poslední zkouška u mladého asistenta France. Eva Martináková (Andrea Kerestešová) ze Slovenska nastupuje do prváku na stejné škole. Vše je pro ni nové. (-ČT-)

Oficiální stránky seriálu

1. Od začátku

Úvodní seznámení s hrdiny příběhu mapujícího osudy jedné rodiny od šedesátých let dvacátého století až do dneška obstarala svatba dvou nejmladších potomků rodu Dvořákových a Franzových. Ti ale v době, kdy se odehrává první díl, tedy na podzim roku 1964, ještě nebyli na světě.

Otec Josef Dvořák (Svatopluk Skopal) dostává za vzornou práci přihlášku do KSČ. Nakonec ho této nepříjemnosti ušetří jeho bratr, který emigroval a o jehož existenci se aktivní kádrovák dozvěděl až později. Josef nemusel nabídku odmítnout a všichni byli spokojení, zejména Josefova matka Běta (Nina Divišková).

Josefova manželka Jana (Veronika Freimanová) zase dostala anonymní dopis obviňující jejího manžela z nevěry. Spolu s babičkou Bětou na Josefa udeří, ale je jasné, že anonym je smyšlený. Ukáže se, že anonym poslala Janina mladší kolegyně, které Jana vyčetla chybu v práci.

Zatím nejmladší člen rodiny Dvořákových Karel (Roman Vojtek) se po cestě na koleje do Prahy seznamuje s půvabnou Slovenkou Evou Martinákovou (Andrea Kerestešová). O tu má zájem i asistent Franz, u něhož má Karel již podruhé opakovat zkoušku. Eva na žádost své spolubydlící Radky, která má o Franze zájem, předstírá, že chodí s Karlem. Franz zákeřně podmiňuje Karlův úspěch u zkoušky přerušením jakýchkoliv styků s Evou. Evu ale Franz nezajímá a náhodou se před ním schová u Karla na pokoji. Když zjistí, o co jde, předstírá, že má zájem o nabízené místo pomvěda u Franze, díky čemuž Franz zapíše Karlovi zkoušku. Ve skutečnosti ale Eva nastoupí jako zpěvačka ve studentské kapele, v níž hraje i Karel. Tím je položen základ věčného nepřátelství mezi Franzem a Karlem.

První díl končí Karlovým dopisem, kterým rodičům oznamuje, že s Evou čekají dítě. Otec Josef nedbá nepříznivého počasí ani pozdní hodiny a vyrazí za synem na motorce. Jeho cesta je ale přerušena bouračkou. (-k-)

2. Je to ten pravý?

Nehodu odnesl otec Dvořák naštěstí jen zlomenou nohou, s níž si musí pár dní pobýt v nemocnici. A zrovna když manželka Jana sehnala televizi, ovšem v Kolíně a je potřeba pro ni zajet do konce týdne. Nakonec se o odvoz postaral Janin šéf, který se jí tak trochu dvoří.

Karla s Evou zřejmě někdo udal, že spolu bydlí na koleji. Vyřešil by to malý úplatek správci koleje, jenže Karel má svoje zásady a jednou z nich je nedávat úplatky. Eva má pocit, že o ni Karel nestojí, když nedokáže zařídit, aby spolu mohli bydlet. Nakonec dokáže Karla přesvědčit černošský spolužák, kterému Karel pomohl s výkresem, za bony do Tuzexu, Evě na vysněné rifle. A správce obměkčila lahev kubánského rumu. Jenže Eva mezitím potkala asistenta Franze a požádala ho o pomoc. Ten samozřejmě pomoct Karlovi odmítl a zřejmě ještě zařídil jejich odstěhování na kolejním výboru, protože správce oznamuje Karlovi s Evou, že se musí odstěhovat na příkaz shora, na který je i on krátký.

Aspoň že dobře dopadlo seznámení Karla s Evinými rodiči a její otec přijal Karlovu žádost o ruku Evy. Na druhou stranu i Eva se líbila Karlovu otci, který se na ni přišel podívat na kolej, když ji syn nepřivede. (-k-)

3. Svatba

Karel s Evou chystají svatbu. Tedy spíš Evini rodiče na Slovensku, se vším všudy. Při zapíjení svobody se Karel dozví, že vyhazov z kolejí zařídilo udání neoblíbeného asistenta Franze. A protože dotyčný byl zrovna v klubu, Karel si to s ním šel vyřídit ručně. Svatbu potom musel absolvovat s monoklem. Jenže Franc to tak nehodlá nechat a možná i proto, že se dozví, že Karel si Evu bere, takže už nemá šanci, požaduje po klubové kapele Raketa, v níž hraje i Karel, texty písní k prověření vhodnosti. A druhý den je účinkování kapely v klubu zakázáno.

Karlův otec Josef byl čtrnáct dní v lázních a bojí se, že mu jeho ročníková učitelka bude absenci vyčítat. Studuje totiž dálkově a hlavně tajně, aby to pro rodinu bylo překvapení. Spolupracovník Mirek mu poradí, ať dá učitelce kytku. Jenže při jejím předávání zahlédne Josefa manželka Jana a oheň je na střeše. Tedy spíš není, protože Jana se ke Karlovi chová odmítavě, aniž by mu řekla proč. Takto spolu prodělají i svatbu, na které si Josef padne do noty s Eviným otcem Janom. Až doma, opět Mirek navede Josefa na správnou stopu. Josef se manželce přizná, že studuje, a manželství je zase jako v bavlnce. (-k-)

4. 1. Máj

Karlovi a Evě se narodil syn Jan (ten, který vlastně celý příběh vypráví). Na univerzitě se Karel účastní soutěže o Májový květ a dva tisíce korun. Jeho práce zvedaných stropů adaptovaná na rodinné domy má velkou šanci na úspěch. A také vyhraje. Práce, nikoliv Karel, protože autorem vítězné práce je nenáviděný asistent Franc.

Uteklo pár let a píše se rok 1968 a dusno ve společnosti se začíná uvolňovat. Už ani zapálený straník Karpíšek tolik neprudí. Přesto ale jemným nátlakem přinutí Josefa, aby jel do Prahy do prvomájového průvodu a nesl transparent za jejich železničářskou dílnu. To se ovšem babi nesmí dozvědět, jinak se odstěhuje. Jenže televize vypojená ze zásuvky babičku nezastaví, zas tak antitechnická, jak si mysleli, není. A ke vší smůle si zrovna Zuzku a Josefa vybere televizní hlasatel pro rozhovor. Babiččin vzdor ale naštěstí nevydrží dlouho, protože na Svobodné Evropě zaslechne, že první máj byl v Praze letos uvolněný (objevil se tam třeba i transparent zdravící Jana Husa).

Honzík už chodí do školky, ovšem u paní ředitelky se tam nezapsal zrovna nejlépe. Vrcholem všeho bylo, když u zdi škrtal sirkami, což ředitelka vyhodnotila jako pokus podpálit školku a doporučila zajít s Honzíkem k psychologovi. Eva už ani nechce pro Honzíka do školky chodit a posílá tam Karla. Ten se naštěstí projeví jako hodný a ochotný tatínek, když pomůže mladé učitelce s prasklým vodovodním kohoutkem. Pak už i paní ředitelka změkne, zvlášť když Karel na jjeí žádost opraví protékající záchod. (-k-)

5. Mikuláš chodí v létě

Z Rakouska přijíždí rodinu navštívit Josefův bratr Mikuláš. Přijíždí v bavoráku (kterážto značka byla tehdy pro české člověka téměř nedosažitelná), přiváží spoustu dárků a rozdává úsměvy na všechny strany. Josef z jeho návštěvy není vůbec nadšený a vyčte mu, že je tady nechal a po smrti otce se on musel starat o matku. Mikuláš však Josefovi prozradí, že ani na západě to není žádný med, musí tvrdě pracovat, aby si vydělal na živobytí. To v Josefovi probudí bojovnost, s níž se opře do kádrováka, který Josefovi vytýká, že za ním jeho bratr, který emigroval, chodí do fabriky.

Paní ředitelka s šikanováním mladých Dvořákových nepřestala. Tentokrát se jí nelíbilo, že Honzík je napuchlý od včelích žihadel, odmítla ho přijmout do školky a poslal na Dvořákovi sociálku. Eva naštěstí najde zastání u bratrance jej kamarádky, který zastává vysokou funkci na výboru, a jehož dítě paní ředitelka také neměla ráda. Evě dá doporučení na změnu školky a paní ředitelce zařídí přeložení na sídlištní školku.

Ponoukán Tondou se Karel rozhodne podat stížnost na fakultní výbor na France, že mu ukradl jeho práci. Výboru sice předsedá právě Franc, ale Tonda Karla přesvědčí, že na svou stranu dokáže získat nadpoloviční většinu. Při hlasování ale nakonec selže ten, komu věřil nejvíc, Veronika. Karlova stížnost je zamítnuta a Franc naopak žaluje Karla, že to on je tím, kdo si jeho práci přivlastnil. (-k-)

6. Embéčko

Dvořákovi si koupili nové auto. Nový model škodovky, embéčko. Hned z Mototechny se rozjeli na chalupu, kde na ně čekala babi se Zuzkou. Jenže kvůli Josefově tvrdohlavosti jim cestou došel benzín, a tak se dostali na chalupu až potmě. Takže se tam nesetkali s Josefovým bratrem Radimem (David Prachař), jeho ženou Miladou (Mahulena Bočanová) a synem Romanem.

Karel s Evou a ostatními studenty vyrazili na vodu. Vzali s sebou i Honzíka, který si v nestřeženém okamžiku opařil ruku. Ošetřující medička Soňa nejprve nešťastnému Karlovi s Evou vyčiní, že ho nehlídali, ale později začne flirtovat s Karlem. Eva se rozhodne Karla vyzkoušet a hraje podobnou hru s Jardou Francem. Karel se rozhodne správně, místo tancovačky s kluky a hlavně se Soňou jde hledat Evu. Najde ji samotnou na molu a usmíří se.

K vodákům se přidává i Karlova sotva náctiletá sestra Zuzka, která prožívá svůj první milostný rozchod se chlapcem ze Slovenska, se kterým se skamarádila na Karlově svatbě. V autobuse potkává Tondu, který se rozešel s Veronikou, a nenapadne ji nic lepšího, než se do Tondy zamilovat, nehledě na neakceptovatelný věkový rozdíl. (-k-)

7. 21. srpen

21. srpen 1968 se nesmazatelně zapsal do historie Československé republiky. V noci na 21. srpna naši republiku obsadila spojenecká vojska Varšavské smlouvy pod vedením Sovětského svazu spolu s vojsky NDR, Polska, Maďarska a Bulharska. Se souhlasem nejvyšších komunistických pohlavárů, kteří tak chtěli (a také se jim to podařilo) zarazit proces demokratizace společnosti, který se dnes označuje jako "Pražské jaro".

Odpoledne dvacátého vyprovodil Karel Evu s Honzíkem na vlak na Slovensko k Eviným rodičům. A pak šel s kamarády na pivo, užít si slaměného vdovství. Otec Josef s Janou a Zuzkou odjeli na dovolenou na chalupu k babičce. A babi byla na chalupě první, kdo se o okupaci dozvěděl, protože si přivstala, aby ráno mohla vyrazit na houby, a z lesa zahlédla na cestě vojáky. Rádio pak její tušení potvrdilo. Lidé vzali obchod útokem, takže Josef už přijel na nákup pozdě a ještě mu málem sověti nabourali jeho nové auto. Naštěstí má babi v chalupě železnou zásobu (konzervy).

Karel s Tondou se vraceli z hospody až nad ránem, takže na vojáky narazili v ulicích Prahy. Karel se snažil dostat domů, aby zavolal na Slovensko, co je s Evou a Honzíkem. Cestou je přistihli vojáci, jak se snaží odstranit označení ulice. Lidé se tehdy zamalováním nebo odstraněním značek snažili ztížit orientaci vetřelcům. Karla vojáci nechali jít, ale Tondu si odvedli. Doma Karel zjistil, že rychlí na Slovensko vůbec nedorazil. Cestou ho zastavili vojáci, těžko říct, proč, a nakonec dojel jen do České Třebové. Karel se tam pro Evu a Honzíka vydal s otcem Josefem autem a šťastně se na nádraží setkali. (-k-)

8. Velká očekávání

Rok 1969. Druhá polovina roku 1968 přinesla uklidnění situace. Okupační vojska sice zůstala, ale stejně tak i nálada ve společnosti. Josef měl všechny vyhlídky na to stát se mistrem. Jenže místo něj dostal přednost snaživý Karpíšek, který Josefa nabonzoval, že v dílně spravoval auto (manželčině šéfovi a jeho spolužákovi Radkovi). Že to dělal po pracovní době a se svolením stávajícího mistra, to už jaksi Karpíšek nedodal. Ale aspoň oslavu padesátin Josefovi uspořádali jeho kolegové a rodina.

Ze Slovenska přijela k mladým Dvořákovým Evina maminka, aby pomohla hlídat Honzíka. Jenže se úplně neshodla s Evinou volnější výchovou a taky mladým přestavěla skoro celý byt, takže odjezd na Slovensko byl trochu chladnější. Jarda Franz se přišel mluvit klukům z kapely. A slíbil, že zařídí, aby zase mohli hrát ve studentském klubu. A skutečně to splnil. Karla si tím ale stejně neudobřil, i když ostatní členy kapely přesvědčil, že to se svým napravením myslí vážně. K Tondovi se chtěla vrátit Veronika, ale obnovit vztah se jim nepodařilo.

Pak přišel leden 1969 a na Václavském náměstí se na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti upálil Jan Palach. (-k-)

9. Ode mě to nemáte!

Rok 1969. V roce 1969 začalo utahování šroubů. Byl vydán zákon na potírání protisocialistických projevů, který umožnil značně omezovat svobodu slova. Měl platit jen dočasně, ale nakonec vydržel až do revoluce v roce 1989. A právě na to doplatil Tonda. Na srpnovém koncertě se kriticky vyjadřoval k dění v republice a za to byl vyloučen ze školy. Ne sice přímo, ale nedostal zápočet a nemohl tudíž s ostatními k závěrečným státnicím. Karel se sice snažil Tondovi pomoct, byl dokonce za rektorem, ale ode všech se dozvěděl, že oni s tím nemohou nic dělat a že může být rád, že se s Tondou nesvezla celá kapela. Na koncertě byl totiž otec Jardy France a taky tajní. Francovi staršímu údajně nezbylo nic jiného než Tondu nahlásit, jinak by riskoval, že tajní budou propírat jeho.

I na staršího Dvořáka si zasedli komunisti. Nově dosazený mistr Karpíšek ho obvinil, že krade naftu. A přinutil Mirka, aby podepsal udání, protože Mirka přistihl, jak si bere montérky. Mirek nakonec tlak na něj vyvíjený nevydržel, podal výpověď a pokusil se o sebevraždu. Josefova manželka Jana byla vybrána, aby se zúčastnila školení v Praze, kam vždy jezdívala její kolegyně. Jenže tentokrát se o změnu postaral šéf Radek, který zřejmě doufal, že se v Praze s Janou sblíží. Naštěstí byli oba rozumní, vyříkali si vše na rovinu a zůstali přáteli. (-k-)

10. Promoce

Rok 1969. Věra se naštvala na Janu, protože si myslela, že něco měla se šéfem Radkem. Věra totiž s Radkem chodí a je do něho po uši zamilovaná i přesto, že Radek je ženatý a je to, jak sama řekla, děvkař. Naštěstí si to dámy v klidu vyjasnili vyjasnili a zůstaly kamarádky.

Karel bude promovat (na podzim roku 1969), odjíždí proto s Evou a Honzíkem do jejich bytu do Prahy. Ve vlaku se setkají s Veronikou a přemluví ji, aby u nich pár dní zůstala a pomohla Evě s hlídáním Honzíka. Veronika se Evě svěří, že je těhotná, ale neprozradí s kým. To ale Eva brzy zjistí, náhodu zahlédne Veroniku vstupovat do kanceláře Jardy France. Od sousedky se Eva s Karem dozvědí že zítra mají přivést do obchodu za rohem pračky. Eva Karla přesvědčí, že pračku potřebují, i když budou muset sáhnout na úspory. Karel se proto postaví do fronty, jenže vedoucí oznámí, že pračky přivezou až zítra, snad hned ráno. Karel se rozhodne, že ve frontě zůstane, stejně jako ostatní čekající, přes noc, aby nepřišel o místo. Promoci stihne jen tak tak, ale pračka je doma.

Josefův bratr Radim se ženou Miladou a synem zůstali v Rakousku. Josefovi poslali dopis s žádostí, ať z jejich bytu odnese cenné věci. Josefovi se do toho vůbec nechce, bojí se, že Radimův byt můžou hlídat tajní. Babi ale Josefa přemluví. Pomoc se stěhováním nabídne Mirek, kterého byl Josef navštívit v nemocnici. Jak se ukázalo,žádná nafta nechyběl, to si jen Karpíšek hledal záminku proti Josefovi. Stěhování proběhne bez problémů,i když nejvíc nahnáno při tom má babi. Jenže Josef si v Radimově bytě zapomněl brýle. Po návratu z promoce si pro ně jde, jenže tentokrát byt skutečně hlídají tajní a Josefa odvedou. (-k-)

11. Ctitel

Rok 1969. Babičce Bětě se po mnoha letech ozvala dávná láska, malíř Max, který zve babičku na svoji vernisáž do Prahy. Babička s sebou vezme vnučku Zuzku, ovšem z vernisáže není vůbec nadšená, Maxovy obrazy mají silně komunistické motivy a k dovršení všeho ji Max představí jako svoji dávnou múzu, kterou zvěčnil na plátně nahou. Babička doufá, že se to nikdo nedozví, jenže její akt z mládí otiskly v novinách a všichni sousedi babičku poznali (což je dost blbost, protože to bylo před mnoha lety a nebyl to portrét, ale taková trochu rozmazanina).

Eva odjíždí na pár dní s Veroniko na hory lyžovat a Karel zůstává s Honzíkem doma sám. Ukazuje se, že Karel si s péčí o domácnost neví moc rady, dokonce ani není schopen najít jídlo, které jim Eva připravila. Ještě přijela babička Běta a dala zuboženou domácnost do pořádku. Všechno před Evou ale Karel neutajil, nesnědené jídlo v komoře a propálené tepláčky ho usvědčily. Takže příště už asi Eva Honzíka s tátou samotného nenechá.

Josefa sice po odvedení z Radimova bytu pustili, ale předvolali ho k podání vysvětlení. Josef je z toho nervózní, ještě nikdy u výslechu nebyl, natož u tajných. Ani po výslechu ale nemá jasno, musí počkat, až jestli mu přijde obvinění. Probírá to s Mirkem a Radkem u piva a jak se zdá, Radek má nějaké známé, kteří už s tajnou policí přišli do styku. Varuje Josefa, ať tom nikde na veřejnosti nemluví. V kanceláři pak mnohoznačně nabízí Janě, že má nějaké známé u policie a že by se s tím mohl dát něco dělat. Jana však jeho pozvání na skleničku odmítá. Nicméně když je Josef obviněn z vykradení bytu svého bratra, využije situace a po vánočním večírku v práci zajde za Radkem do kanceláře. Josefovo obvinění je staženo. (-k-)

12. Vojna

Karel v roce 1970 nečekaně narukoval na vojnu, kvůli doplnění stavů. Tím se značně zkomplikovalo Evino studium, protože jí nemá kdo hlídat Honzíka. Vedoucí její diplomové práce jí sice vyšel maximálně vstříc, jenže rámci politických čistek byl odejit a jeho nástupce Evě nepovolil obejít termín odevzdání práce. Karel se v kasárnách zastal šikanovaného vojína, se kterým se seznámil hned při příchodu na bráně. Jenže mu tím udělal spíš medvědí službu, protože proti mazákům nikdo svědčit nechce a nadřízení Karlovo obvinění bagatelizují. A znepřátelil si Evina kamaráda Juru, který se šikany také účastnil.

Radek se neustále pokouší o Janu a naznačuje, že Josefův případ by ještě mohl být znovu otevřen. V podstatě tím Janu vydírá. Shodou okolností Josef s Mirkem potkají v hospodě Radkovu ženu, bývalou ruskou baletku, ženu ráznou, která přišla Radka zpérovat za to, že zapomněl, že jdou dnes večer do divadla. Když se to dozví Jana, zajde na baletní kurz, který Radkova žena vede a seznámí se s ní. Ona ji dokonce pozve k nim domů, kde je pak najde překvapený Radek. Jana Radka sice nenabonzovala, ale pohrozila tím, že k nim za jeho ženou bude možná chodit častěji, a co kdyby se po nějaké skleničce prořekla. Radek pochopil a kapituloval.

Zuzka nadchla domácím úkolem učitelku dějepisu a ta ji přihlásila do dějepisné soutěže. Zuzka soutěž vyhrála, odpověď na poslední otázku věděla díky tomu, že se o ní (o Zátoce sviní) dozvěděla z ilegálního rozhlasového vysílání Svobodné Evropy. Když se jí pak jeden z porotců ptal, jak ví i o věcech, které se ve škole neučí, odpověděla Zuzka, že z rádia, že to asi slyšela s babičkou v rozhlase po drátě. Babičce tím dokázala, že už je "dospělá", že dokáže udržet tajemství. (-k-)

13. Život na inzerát

Rok 1971. Ke Karlovi a Evě na čas přijela Evina sestra Janka, aby si v Praze našla práci. Na Evin popud odpoví na seznamovací inzerát. A hned po první schůzce je nadšená a souhlasí s další schůzkou v Evině bytě. I ta proběhne k Jančině spokojenosti, jenže pak si Eva všimne nového inzerátu v Mladém světě, který silně připomíná Jančina nápadníka. Eva tedy na inzerát odpoví a zakrátko obě dívky zjistí, že skutečně jde o muže, který přes inzerát hledá ženy.

Karlovi se vojna chýlí ke konci, čeká ho ještě poslední cviční v terénu. Náhodou se při tom dozví, že Jurovi, který dostal speciální úkol, překreslili "kamarádi" jeho stanoviště v mapě. Jenže z žertu se vyklubala smrtelná past, nově zakreslená kót měla být cílem ostré dělostřelecké palby. Karel proto vyrazil ze svého stanoviště a na poslední chvíli Juru zachránil. Vděku se od něj ale nedočkal, ani když se s ním přišel rozloučit při odchodu do civilu v nemocnici.

Radek si v práci našel novou favoritku, Kamilu. Jana je náhodou zahlédne a snaží se Kamile její poměr rozmluvit, hlavně kvůli Věře. Kamila však drze naznačuje, že nic takového nemá v úmyslu a že zrovna Jana není o nic lepší. O pomoc žádá Janu dokonce i Radek, který neví, jak z nového vycouvat. Věře i Kamile přislíbil místo v Praze, jenže obě ho zastávat nemohou. Jana "poradila" Kamile, jak si místo pojistit, ve skutečnosti si tím však přijímací pohovor pokazí. (-k-)

14. Velikonoce

Rok 1971. Karel s Evou se budou muset vystěhovat, protože Radka, v jejímž bytě bydlí, se vrací do Prahy. Veronika navrhne Evě, že by jim bydlení mohl zařídit starý Franc. Karel zatím ještě ani neví, že Veronika chodí s mladým Francem, takže je při setkání s kamarády ze školy za neználka. A Evě je jasné, že Karel bude proti protekci, ale Veronika Evu přesvědčí, že o tom ani nemusí vědět, stačí když ho Eva dokáže přimět, aby zašel byťák. Tam se ale Karel od nerudného úředníka, který s ním odmítá mluvit do té doby, než si na žádosti přečte avizovaná jména, že mají zařízenou protekci od od otce jeho nenáviděného bývalého soka. Teprve až Radek dokáže Karla přesvědčit, že by měl ten byt vzít, protože když ho nevezme on, vezme ho někdo jiný.

Radek s manželkou totiž přijeli na Velikonoce ke Dvořákovům na chalupu. Jana sice zdvořile odmítla návrh Radkovy manželky, s níž se přátelí, protože tušila, že Radek by po ní zase vyjížděl. Jenže Josef, který netuší, že se Radek o jeho ženu pokouší, Radka pozval. A samozřejmě, že Radek Janě nadbíhal, jenže ta se mu dokázala šikovně vyhýbat. Na velikonoční taneční zábavě, které se Jana raději nezúčastnila, se všichni pěkně opili. Josef musel tančit a Radkovou ženou Naďou a skončili spolu na mezi, kde ho vášnivě zlíbala. Rtěnku na Josefově tváři naštěstí ráno jako první zahlédla babi, takže nedorozumění bylo zažehnáno. A Naďa hned ráno zavelela k odjezdu, asi si nebyla jistá, co se vlastně v noci stalo. Nejvíc se opil Karel (možná kvůli tomu protekčnímu bytu), takže malý Honzík promeškal sousedovic Alenku, do níž se po počátečním nesnášení zamiloval. (-k-)

15. Můj velký den

Září 1971. Honzík jde poprvé do školy. A díky rodičům, kteří zaspali, přijde pozdě. To ale není zdaleka to nejhorší, maminka Eva ho totiž zapsala do pěveckého sboru, kde je jediným chlapcem. Honzík by raději s kluky hrál fotbal, jenže pak zjistí, že do sboru chodí i Alenka, s níž se potkal na chalupě. A rázem je zpěv s děvčaty přijat na milost.

Karel s Evou pořádají kolaudační večírek v novém bytě. Přijede i Karlův kamarád z vojny Marek Oplatka. Zdá se že si s Evinou sestrou Jankou padli do oka. Ale hlavně sehnal Karlovi práci, o což se Karel snaží marně už půl roku. Jenže v Brně, což se nelíbí Evě. Další jablko sváru je na cestě, naštěstí však nakonec z této nabídky sešlo.

Z emigrace v Rakousku se vrátil Josefův bratr Radim s rodinou. A chtějí zpět své věci, které z jeho bytu odnesli. Jenže Josef už prodal pendlovky po dědovi, protože je neměl kam dát. Radim, tlačený Miladou, chce tedy alespoň utržené peníze, což Josefa rozlítí. Jeho málem zavřeli a brácha po něm chce peníze. Jenže větší průšvih má Josef v práci. Zahlédl Karpíška muchlovat se v kanceláři s Milenou Vágnerovou a hned zatepla to řekl ostatním chlapům na dílně. Doneslo se to samozřejmě i ke Karpíškovi a ten si hned na Josefa stěžoval u ředitele. Nepomohla ani osobní omluva, Josef musel na kobereček k řediteli před komisi. Odplaty se ale nakonec dočkal i Karpíšek, Mileně se pranic nelíbilo, že to tak rozvířil a přede všemi chlapi mu dala pořádnou facku. (-k-)

16. Vánoce

Karel s Evou se nemůžou dohodnout, u kterých rodičů stráví v roce 1971 Vánoce. A schyluje se mezi nimi k další hádce, což je poslední dobou jev stále častější. Karel konečně sežene práci, bude projektovat metro. Netuší ale, že kolegové z kanceláře (bývalí vojáci z povolání) si myslí, že je na ně nasazený špicl, takže se k němu chovají hodně chladně a Karel nechápe, proč jsou k němu tak odměření. Aspoň mu ale pomohou vyřešit vánoční spor, zůstanou s Evou a Honzíkem v Praze. Před Vánoci se od nich odstěhovala Evina sestra Janka, protože už nechtěla být na obtíž, ale na štědrý večer přišla na návštěvu, aby nebyla sama na internátě.

Radim (pod nátlakem Milady) zažaloval Josefa, že mu ukradl nějaké věci, takže Josef musel znovu na kriminálku podávat vysvětlení. Josef se snažil kriminalistu přesvědčit, že ho o to Radim sám požádal. Jenže důkaz žádný předložit nemůže. A tak mu tajný, co se účastnil výslechu, ukázal fotky Jany s Radkem. A že odloží vysvětlování až po Vánocích, aby si to Josef mohl dobře promyslet. Janina nevěra Josefa tvrdě zasáhla. Radkovi dal pěstí a od Jany se rozhodl po svátcích odstěhovat, nechtěl si nechat nic vysvětit a vůbec neuznal fakt, že Jana to udělala pro něj. Naneštěstí jejich hádku těsně před štědrovečerní večeří zaslechla babi a dostala z toho infarkt (už na chalupě ji místní obvodní doktor nabádal, ať se šetří). Takže babička skončila v nemocnici. (-k-)

17. Silvestr

Silvestr 1971. Babi se v nemocnici z infarktu naštěstí rychle zotavuje. A dokonce se objevil nový ctitel, František Kopecký, který jí posílá květiny a zastal se jí před nepříjemnou staniční sestrou. Navštívit ji přišel Josef i Jana, každý sám a oba babi nabádala, aby se udobřili. Jenže Josef je hlava dubová a nechce od Jany nic slyšet. Jana to nemá lehké ani v práci, Veronika je na ni naštvaná, Radek ji přemlouval, aby promluvila s jeho ženou Naďou, která se od Radka odstěhovala. Josef ke svému překvapení našel tichou podporu u Karpíška. Josef se nabídl, že vezme silvestrovskou směnu, aby nemusel být doma. Pak se ale nechá přesvědčit od babi, aby byl na Silvestra domů. Karpíšek Josefovu změnu přijal s porozuměním, jenže pak mu zasadil ránu, když chápavě prohlásil, že to by ho taky zlomilo, kdyby mu někdo rok obšťastňoval ženu. Jestli si to vymyslel, nebo klepy Janinu nevěru takto zveličily, těžko říct, spíš to druhé. Josef nakonec na Silvestra domů nepřijde, zůstane raději v práci.

Karel s Evou a Honzíkem vyrazili na hory lyžovat. Shodou okolností se ocitli na stejné horské chatě jako Karlův kolega Václav Hora s ženou. Karel se pořád nedokáže oprostit od počáteční nevraživosti, se kterou ho v kanceláři přijali a i tady se ke kolegovi chovná velmi chladně. Zato Honzík se s Vaškem brzy skamarádí a díky seznamovacím vedeným správcem chaty hrám i Eva. Napadla totiž spousta sněhu a horská služba vyhlásila zákaz vycházení. Hosté tak museli na chatě zůstat dva dny a nějak se zabavit. Druhý den Honzík zmizel a nikde na chatě nebyl k nalezení. Eva se začala bát, že šel ven a Karel osočil Vaška, že Honzík šel za ním. Naštěstí ale všechno dobře dopadlo, Vašek našel Honzíka schovaného ve skříni v Pokoji Karla s Evou. Karel poslechl Evu a šel se Vaškovi omluvit. Z omluvy se vyklubalo pořádné chlapské seznámení mohutně oslavené pitkou, takže druhý den Karel ani Vašek nebyli schopni jít lyžovat. Karel se konečně zbavil nálepky špicla a vypadalo to, že v práci zavládne příjemná atmosféra. Jenže po svátcích dostanou v práci nového šéfa, Jardu France. (-k-)

18. Bonboniéra

Rok 1972. Karel dostal od Jardy nabídku přivydělat si nějaké prémie, když do druhého dne udělá revizní posudek na nově postavenou rozvodnu. Karel ale posudek nakonec odmítne podepsat, protože stavba je zfušovaná. Nenapsal ale do posudku negativní stanovisko, takže Jarda posudek protlačil i tak. A Karel musel Vaškovi vysvětlovat, že on kladný posudek nepodepsal.

Babi Běta si vyrazila s kamarádkami na pokec. V restauraci zahlédli Františka, kterého zná i babiččina kamarádka Safia a ta babičce řekla, že jeho žena žije. Babi se na Františka naštvala a začala jeho dvoření chladně odmítat, aniž by řekla proč (už víme, po kom je Josef tak tvrdohlavý). Rozřešení přinese až bonboniéra s mírně natrženým obalem, kterou babi dala Safii. Tutéž bonboniéru dostala babi zpátky s kytkou od Františka. Teď už si konečně babi nechá vysvětlit, že Safia nadbíhala Františkovi, ještě když jeho žena žila, a teď se pochopitelně snažila svou kamarádku vyšachovat.

Zato Josef pořád ještě nezměkl. Dokonce změnil zaměstnání, Eva ho musela vypátrat až ve studiích Československé televize, kde dělá vedoucího údržby. A o jeho údržbu se tam náramně stará kantýnská z bufetu Jarka (Nela Boudová) pod heslem "láska prochází žaludkem". Eva se snaží Josefa přesvědčit, aby s nimi jel do Pardubic na oslavu babiččiných narozenin. Josef nedokáže Evino naléhání odmítnout, ale domů nakonec nepřijede. (-k-)

19. 3:2!

Rok 1972. Babi Běta odjela s Františkem do Mariánských lázní. Měl jet, přesněji letět, i Jarda Franc na konferenci. Tak to alespoň řekl Veronice, jenže ve skutečnosti jel se svou sekretářkou na chatu jednoho kolegy, který k podobným účelům chatu propůjčuje. To by snad ani tak nevadilo, jenže letadlo, kterým měl Jarda letět, unesl jeden z cestujících do Německa (to se skutečně stalo, dotkl se toho i seriál Třicet případů majora Zemana v předposledním díle Mimikry). Veronika trne strachy, že se Jardovi něco stalo a Karel, který potkal Jardu na chodbě, na prosbu Evy odjíždí Jardu vyhledat a říct mu, aby Veronice zavolal, že je v pořádku.

Jana dostává nabídku jet s Radkem na školení do Prahy. Zpočátku odmítá, ale atmosféra v kanceláři je kvůli nafrněné Věře k nesnesení,tak nakonec souhlasí. Josef s kolegy dostávají za úkol rozjet barevné vysílání. Od šéfa na to dostanou nedostatkové (a drahé) elektronické součástky z Německa. Jenže ty do druhého dne zmizí.Vzít je mohl jen jeden z nich tří, ale nikdo se nechce přiznat a Hynek se Sašou se obviňují navzájem. A dokonce se doneslo i šéfovi, který je nervózní z toho, že se nestihne termín. Josef šéfovi namluví, že je všechno v pořádku. Druhý den zahlédne krabici se součástkami v Sašově skříňce. Ten se přizná, že si chtěl vydělat peníze, aby dokázal svému otci, šéfovi jejich oddělení, že už je samostatný. Josef se rozhodne dát Sašovi poslední šanci. A zdá se, že dobře udělal. Díky Sašově šikovnosti stihnou termín a Josef mimo jiné zjistí, že Hynek je práskač, který donáší šéfovi.

Naši hokejisté hrají na mistrovství světa rozhodující zápas se sovětskou Sbornou, která chce získat desátý titul v řadě. Na zápas pozve Radek Janu a v hledišti je i Josef, který dostal lístek od Saši za to, že nepráskl otci. Naši tenkrát vyhráli 3:2 a stali se mistry světa, jen Josef dostal těžkou ránu,když na protější tribuně zahlédl Janu, jak z radosti nad vítězstvím políbila Radka (na tvář). (-k-)

20. Překvapení

Začíná nový školní rok 1972. Babi Běta pozvala na chalupu Radima s Miladou. Brzy toho ale začala litovat, zejména Milada prudí, kde může, a tak je jejich odjezd pro babi úlevou. Jenomže asi ne na dlouho, jeden pokoj si zamkli na visací zámek a už předtím naznačovali, že teď budou jezdit na chalupu častěji.

Karel se nechal vyhecovat kolegou Vaškem a zúčastnil se závodu Velké Kunratické. Doběhl, ale s vypětím všech sil. Na návštěvu ke Karlovi a Evě se pozvala Josefova Jarka. Ani jednoho z nich nejlepší dojem neudělal, jednak kvůli tomu, že odvádí Josefa od Jany, ale taky kvůli tomu, že byla moc aktivní a všem se snažila do všeho mluvit, byť s nejlepším úmyslem. Jana pod tlakem okolí začala uvažovat, že by to dala dohromady s Radkem. Nakonec se al rozhodla jakékoliv pokračování s ním ukončit, částečně i proto, že se jí Věra svěřila, že s Radkem čeká dítě. D9ky Janinu odmítnutí se Radek vrátil k Věře a snad se tím napraví i kamarádství Jany s Věrou.

Karlova mladší sestra Zuzana přes prázdniny vyrostla (v seriálu nahradila dětskou herečku Hana Vagnerová), a protože se dostala na gymnázium do Prahy, poskytli jí Karel s Evou azyl v podobě jednoho pokoje. Se spolužačkou Milenou (Marie Doležalová) se nechá Zuzka vytáhnout na pivo se třemi spolužáky. Mileně se líbí Robert, nejvyšší a nejsebejistější z těch tří. Robertovi se ale líbí Zuzka. A Zuzka se v hospodě potkala s Tondou a stará láska se znovu rozhořela. Tonda Zuzku nepoznal, a když mu dala kopačky herečka, se kterou byl v hospodě první den, nechá se okouzlit Zuzkou. Dokonce se nechá vlákat až k do pokoje a teprve mu Zuzka prozradí, že je Karlova sestra, se kterou se už kdysi v dětství setkal. To samozřejmě Tondu překvapí a raději rychle zmizí. Zklamaná Zuzka brečí. (-k-)

21. MDŽ

Začátkem března 1973 celá republika žije oslavami mezinárodního dne žen. Eva žádá Karla, jestli by se svou kapelou, která úspěšně prošla přehrávkami před komisí, nezahráli u nich v práci. Karel odmítá hrát pro převážně ženské publikum s poukazem na to, že oni jsou rocková kapela. Oslavu v podniku chystá i Jarka a Josef agituje u svých kolegů, aby na oslavu přišli. Josef na oslavu přijde i s babi, která přijela do Prahy, aby se po dlouhé době viděla s Josefem. Jarka na oslavě recituje vlastní údernickou báseň, což babi doslova nadzvedne ze židle a naštvaně odejde. Vystoupení na 8. března sehnal Karlově kapele jejich bubeník, první veřejné vystoupení kapely Raketa. Na oslavě MDŽ v Evině podniku.

Tonda si uvědomil, že Zuzku přece jen miluje a snaží se jí omluvit a získat ji zpět. Jenže Zuzka trucuje, nechce od Tondy nic slyšet. Veronika má starost o Jardu, přichází ho navštívit i do práce. Jarda totiž tvrdí, že pracuje dlouho do večera a teď mu ještě sebrali prémie. Právě proto, že jeho přístup k práci je laxní a raději tráví čas se svou sekretářkou, mimo práci pochopitelně. Veronika se vypraví Jardu hledat i na MDŽ a najde ho v kanceláři ve vášnivém objetí se sekretářkou. Věra, i přesto, že se dala dohromady s Radkem, byla na interrupci. Jenže pak ji to začalo mrzet a ona utápí svůj žal v alkoholu. Na MDŽ se opije tak, že si druhý den rán nepamatuje, že se v opilosti svěřila Janě a už vůbec netuší, že to zaslechl i Radek. (-k-)

22. Apríl

Na přelomu března a dubna 1973 přijíždí do Prahy Josefův bratr Radim, aby našel a setkal se se svou dvacetiletou dcerou Renatou, která před čtyřmi lety odešla domu a údajně v Praze studuje vysokou. Radim se obrací s prosbou o pomoc na Josefa, ten ho ale bez vyslechnutí odmítá. Radim to pak zkouší u Karla, který ho nedokáže odmítnou, nechá ho u nich přespat a vypraví se s ním na koleje, kde ovšem Renata zapsaná není. Z Radima vyleze, že vlastně ani neví, co Renata studuj, jen jí posílal peníze a teď mu se poslední dopis vrátil. Karel odmítá obcházet s Radimem pražské koleje a jde se poradit s otcem Josefem. Ten mu prozradí, že o Renatě slyšel a že to i Radimovi říkal, jenže Radim nechtěl uvěřit tomu, že jeho dcera dělá prostitutku v luxusním hotelu s bohatou německou klientelou. Nakonec se ale přece jen k Parkhotelu vypraví a uvidí Renatu doprovázet opilého Němce do taxíku.

Tonda se stále snaží sblížit se Zuzkou a ona ho pořád odmítá. S Milenou si naplánovaly holčičí mejdan v bytě Mileniných rodičů, kteří odjeli na několik dní pryč. Jenže na smluvené místo (do hospody) přijde Milena s Robertem a řekne Zuzce, že chtějí být s Robertem sami. Zklamaná Zuzana odchází za Tondou a stráví noc s ním.

Věra už si udržuje stálou hladinu alkoholu i v kanceláři a její práci za ni musí dělat ostatní, nejvíc Jana, která se snaží Věru krýt před Radkem. Jenže ve výkazech, které dělala za Věru narychlo Jana, jsou chyby a Radek dává svou nespokojenost najevo celému oddělení a Janě dokonce nepřímo pohrozí vyhazovem, protože se bojí kontroly shora. Večer ale přichází Radek za Janou, Věra mu pořád volá, ale není schopna mluvit, podobně jako Janě. Jana s Radkem se vypraví k Věře do bytu a najdou v bezvědomí, se spolykanými prášky. (-k-)

23. Ples

Karlovi v práci přibyly problémy. Z politických důvodů bylo rozhodnuto že na nově budované trase metra, která projíždí přes Nuselský most, budou jezdit vagony sovětské výroby. Které jsou ovšem o dost těžší a konstrukce mostu na tuto zátěž nebyla propočítána. Je tedy třeba provést výpočty nové, a to v šibeničním termínu. Karlovi se o práci Jarda Franc, Karel ho ale z osobních důvodů odmítá. Snaží se přetáhnout Tondu, ten je ale v divadle spokojený a o konstrukce se mu rozhodně nechce. Nakonec tedy Karlovi nezbude nic jiného, než Jardu vzít, aby práci stihli.

Tonda se Zuzkou jsou zamilovaní a hledají místo, kde by mohli být sami dva. Zuzka to vyřeší tím, že se hodí marod a vezme Tondu k nim domů. Jenže druhý den je spolu přistihne babi Běta. Zachová se ovšem fantasticky, slíbí, že si to nechá pro sebe, protože si dobře vzpomíná na svoje mládí a ví, že zákazy nic nevyřeší.

Jarka přemlouvá Josefa, aby s ní šel na ples. Josef odmítá, ale nakonec u nezbude nic jiného, než se podvolit. Do Prahy totiž přijela mladší Evina sestra Katarína toužící po kariéře v televizi. A Jarka Josefovi domluví setkání s náměstkem právě na plese. Josef si musí zajet do Pardubic pro oblek, kde se setká s Janou. A zdá se, že si tím dál víc uvědomuje, jak mu Jana chybí. A to ještě není všechno. Ples, na který jdou, není je tak obyčejný ples, je to ples okresního výboru KSČ. I to ale má svá pozitiva, protože Josef se na plese notně opije a cestou domů je zastaví hlídka VB. Josef u sebe nemá občanský průkaz, ale když příslušníci uvidí lístek z plesu OV KSČ, nechají Josefa být a ještě je odvezou domů. (-k-)

24. Klíč ke štěstí

Jarka tlačí na Josefa, aby se zúčastnil akce Z, což Josef zásadně odmítá. A čím dál víc si uvědomuje, že už nedokáže snášet Jarčinu péči a nakonec, i na popud svých přátel, od Jarky odejde. Jsou prázdniny a babi s Janou a Honzíkem sledují na chatě tenisový Wimbledon, který tehdy v roce 1973 vyhrál Jan Kodeš. Soused Brož přijíždí na chalupu s mladou slečnou a babi je pohoršena, že už si zase vozí na chalupu milenky. Jenže tentokrát je všechno jinak, Klára je Brožova neteř a Brož se baví babiným podezíráním.

Eva jede s podnikem na výlet do Vídně. Povolení k výjezdu dostala díky přímluvě svého šéfa. To Veronika, díky Jardovi a jeho otci, získala povolení od kádrovačky bez potíží. Ve Vídni se Eva, i přes varování kádrovačky, schází s Mikulášem, aby mu předala klíč od bytu, symbol, že se může kdykoliv vrátit, který mu posílá babi. Cestou zpět má Eva strach, že ji někdo viděl, zvlášť když celníci podrobí celý autobus důkladné prohlídce. Důvodem ale bylo jen to, že se vraceli přes jiný hraniční přejezd.

Karel domluvil Zuzce brigádu, uklízení jejich kanceláří. Čímž jí nahrál, aby mohla zůstat v Praze i přes prázdniny a dál se scházet s Tondou. O jejich vztahu už to ví snad všichni, kromě Karla. Dokonce i Jarda Franc se dovtípil, když našel v kanceláři Zuzku s Tondou. Nakonec na to přišel i Karel, díky výtisku Farmy zvířat, který mu Tonda slíbil, ale sebrala mu ho Zuzka. Tonda tak dostal od Karla pěstí a Zuzka si oddechla, že už nemusí svůj vztah skrývat. (-k-)

25. Vím, co dělám

Josef dostal na konci minulého dílu ránu elektrickým proudem a skončil v nemocnici. Když se to dozví Jana, rozjede do Prahy, aby Josefa v nemocnici navštívila. Tam se setká s Jarkou, která se snaží Janě říct, ať na Josefa zapomene. Jenže Josef si znovu uvědomuje, že srdce ho táhne k Janě.

Tonda se snaží smířit s Karlem, ten ale jakýkoliv pokus o rozhovor odmítá a rozpadá se kvůli tomu i kapela. Zuzka se proto rozhodla, že se přestěhuje k Tondovi.

Ze Slovenska přijíždí na návštěvu Evini rodiče. Otec Janko chce obdarovat každou ze svých tří dcer krásným dárkem, jenže po Evu přiveze červené lodičky, které už Eva má, koupila si je na zájezdu ve Vídni. Cestou na výstavu zahlédne Janko, že do obchodu přivezli nové šicí stroje a rozhodne se jej Evě koupit. Jenže to není jen tak, vedoucí odmítá stroj prodat, vymlouvá se, že je ještě nenaskladnili. Janko se však z obchodu nehne, dokud stroj nedostane. (-k-)

26. Rozhodnutí

Eva odjíždí na třídenní výcvik civilní obrany (CO). Karel má spoustu starostí a Eva má pocit, že myslí jen na sebe, takže se rozloučí jen velmi chladně. Na výcviku se Eva setká se svou dávnou láskou Jurou, který teď dělá instruktora civilní obrany, a nechá vzpomenout na staré časy.

Josefa pustili z nemocnice a babi se rozhodla, že je na čase dát je dohromady s Janou. Oba je pozve na oběd, ale každému řekne, že ten druhý bude na chatě. Na popud svých kolegů tedy Josef i Jana vyrazí na chatu, aby se tam setkali. Jenž na chatě je jenom Radim s Miládkou a nejsou vůbec nadšeni, že tam přijel i Josef. Ten raději odjíždí a ve vsi potkává Janu, kterou zachrání před býkem utečeným z JZD. A konečně si dokázali říct, co k sobě skutečně cítí.

Tondu se Zuzkou sebrali na závadovém koncertě. Za Karlem přišli do práce tajní a pozvali si ho na druhý den k výslechu. Zuzku nechali s Karlem odejít, ale Tondu hned tak nepustí, protože u něj v bytě našli zakázanou literaturu. Při křtu lodi, kterou Karlův kolega Vašek Hora konečně dostavěl, se Karel od ředitele dozví, že tajní byli i u něj a on jej bude muset sesadit. (-k-)
2. řada

Režie: Biser A. Arichtev
Produkce: Martin Kopřiva, Filip Robiňski, Petr Šizling, Jan Hartl
Produkční společnosti: Česká televize, Dramedy productions
Scénář: Rudolf Merkner, Irena Sládečková, Barbora Vaculová, Michaela Streit-Kádnerová, Adam Pražák, Darek Šmíd
Kamera: Martin Schinabek
Hudba: David Solař, Michal Hrůza
Rok výroby: 2009

Hrají:
Svatopluk Skopal (Josef Dvořák)
Veronika Freimanová (Jana Dvořáková)
Andrea Kerestešová (Eva Martináková-Dvořáková)
Roman Vojtek (Karel Dvořák)
Nina Divíšková (prababička Běta)
Alžběta Stanková (Veronika Malá)
Ondřej Veselý (Jarda Franc)
Jaromír Nosek (Tonda Sova)
Veronika Žilková (Janina kolegyně Věra Nedbalová)
Jiří Štěpnička (Janin šéf Radek Krása)
Lucie Štěpánková
Jakub Prachař (Kuba) 1 - 10, 15, 19, 21, 23 - 25
Zuzana Kajnarová (Janina kolegyně Kamila Ptáčková) 3 - 11, 13, 15 - 23, 25, 26
Tomáš Matonoha (barman ve studentském klubu)
Andrea Nováková 1 - 6, 8 - 12, 15 - 17
David Šír 3 - 6, 8 - 11
Jan Šťastný (Mirek Kozel) 1 . 12, 14 - 17, 21
Ibrahim Maiga (Abdul) 3 - 6, 8 - 11
Michal Slaný 3., 5, 6, 8 - 10
Marta Sládečková (Evina matka Mária Martináková) 3, 8, 25
Vlasta Žehrová (ředitelka školky) 4 - 5
Matěj Hádek (Honza Dvořák)
Antonie Talacková 3 - 6, 8 - 10, 15
Marián Labuda (Evin otec Janko Martinák) 2, 3, 25
Jaroslav Satoranský (rektor) 5, 9, 10
Zuzana Čapková (Evina sestra Jana) 3, 13 - 16, 18, 20, 22, 25
Milena Minichová (Evina sestra Katarina Martináková) 23 - 25
Naďa Konvalinková (učitelka ZŠ) 9
Eva Matalová
Svatopluk Schuller
Monika Křivánková 9, 11, 12
Vlastimil Zavřel
Josef Beck
Jindřich Hinke
Zuzana Žáková 9, 11, 12
Vojta Kotek (hlas vypravěče)
Vladimír Fišer (dobový komentář)
Jan Bidlas 3.
Oliver Švolík 3.
Jan Monczka 3.
Radoslav Gažo 3.
Lada Jelínková 3.
Martin Duchoslav 3.
Tatiana Vilhelmová (ročníková učitelka) ve 3. díle
Štěpán Tesáček 4 - 6, 8, 9
Markéta Coufalová 4
Jiří Menzel 4, 8
Ján Jackuliak (kádrovák Lubomír Karpíšek) 3 - 5, 8, 9, 11, 12, 15 - 17
Jiří Bábek 4 - 5, 8, 9, 12
Antonín Procházka (Ivan Brož) 5, 7, 8, 14, 16, 20, 22, 24
Pavel Trávníček (Mikuláš) 5, 24
Kateřina Steinerová 4 - 6, 8, 10
Dominik Oždian 5, 8
Robert Nebřenský 4 - 5
Alexandr Hemala 4
Petr Burian 4
Marcela Peňázová 5, 8, 14, 24
Jana Radojčičová 5.
Petr Batěk 4 - 5
Klára Hajdinová 5.
Josef Jelínek 5.
Josef Zýka 5.
Naděžda Vicenová 5.
Radim Jíra 5.
Josef Šebek 5.
Zdeněk Žák (otec Jardy Franze) 5, 9
Rostislav Čtvrtlík 6, 8, 12
David Prachař (Josefův bratr Radim) 6, 8, 15, 20, 22, 26
Mahulena Bočanová (Radimova žena Milada) 6, 8, 15, 20, 26
Oldřich Hajlich (Radimův syn Roman) 6, 15
Josef Stara 6
Šárka Brázdová - Vondrová 6
Lucie Domesová 6, 7
Karel Beseda 7, 8, 14, 20, 22
Dana Hradiláková 7
Kateřina Seidlová-Hrušková 7
Norbert Lichý (spolucestující ve vlaku) 7
Alexandr Vorobej 7
Jan Hraběta (soused Kašpar) 7, 14
Adam Skala 7
Lucie Bakešová 7
Irena Orosová 7
Anton Tataru 7
Eva Jiroušková 7, 10
Matyáš Mitteisa 7
Karel Heřmánek ml. 7
Radana Herrmannová 8
Ivana Andrlová 8
Jiří Wohanka 8, 15
Milan Enčev 8, 9, 12, 15
Ondřej Havlík 9
Vuk Čelebič 9, 12
Josef Kristian Mejstřík 9
Hana Středová 9
Jakub Pozler 10 - 13
Vladimír Brabec (muž ve frontě na pračku) 10
Věra Janků 10
František Kreuzmann 10
Věra Víchová 10
Zdeněk David 10
Bronislav Poloczek (malář Max) 11
Svatava Forbelská 11
Marián Miezga (Jura) 12, 13, 26
Natalia Astashina (Radkova žena Naděžda) 12 - 14
Ladislav Hampl (Marek Oplatka) 12, 13, 15, 18 - 25
Michal Zelenka 12, 13
Karel Vlček 12, 13
Jana Drbohlavová 12
Michal Kašpar 12, 13
Václav Neužil 12, 13
Sabina Falcmanová 12
David Smrž 12
Michal Juřica 12
Jacob Erftermeijer 12
Miroslav Hanuš 12
Lenka Horáková 12
Jan Musil 12, 13
Vladimír Lín 12, 13
Daniel Šváb 13
Petr Florián 13
Petr Oliva 13
Kristýna Bernardová 14, 15
Oliver Sieber 14 - 26
Michal Roneš 14
Ivan Vyskočil (obvodní lékař) 14, 16
Miluše Bittnerová (Milena Vágnerová) 15
Marie Spurná 15
Daniela Choděrová 15
Otmar Brancuzský (hospodský) 15, 20, 22, 25
Tomáš Töpfer (Václav Hora) 16 - 23, 25, 26
Martin Sitta (Ing. Krbec) 16, 18 - 23, 25, 26
Martin Havelka 16
Eduard Jenický 16, 17
Jan Teplý ml. 16
Radoslav Brzobohatý (František Kopecký) 17, 18, 21, 24, 26
Beatricie Todorová 17
Jitka Sedláčková 17
Eva Režnarová 17, 20, 22, 26
Jiří Ployhar (Evin šéf Ivan) 18, 21, 23 - 26
Nela Boudová (Jarka Plachá) 18 - 21, 23 - 25
Josef Polášek (Hynek Kupsa) 18, 19, 21, 23 - 26
David Kraus (Saša Zapletal) 18, 19, 21, 23 - 26
Olga Lounová (sekretářka Martina) 18 - 26
Alena Procházková (kamarádka babičky Běty Safia) 18
Libuše Švormová (kamarádka babičky Běty) 18
Svatopluk Shuller 19
Igor Bareš (šéf oddělení ČT) 19, 21
Hana Vágnerová 20 - 26
Miloslav Tichý (Robert) 20 - 23, 25
Marie Doležalová (Milena) 20 - 23, 25
Michal Hruška (Zuzčin spolužák) 20, 22, 23, 25
Václav Šanda (Zuzčin spolužák) 20, 22, 23
Martina Popperová 20, 22
Helena Brabcová 20, 22
Štěpánka Kašparová 20, 22
Marcel Vašinka 21, 23, 26
Petra Špindlerová 21
Šimon Hurťák 21
Zdeněk Hess
Stanislav Lehký 21
Tereza Bebarová (Dagmar Řeháčková) 23
Tereza Helšusová (Tereza?) 23
František Dvořák (náměstek Miloš Kaprál?) 23
Milan Duchek 23
Alice Šnirychová (kádrovačka) 24
Jitka Smutná (paní Tůmová) 24
Čeněk Koliáš 24
Karel Bělohradský 24, 26
Václav Vašák 24
Gabriela Partyšová Koktová 24
Roman Sitová 25
Valerie Zawadská (zdravotní sestra) 25, 26
Anton Svoboda 25
Jakub Wehrenberg (prodavač) 25
Vladimír Čapka 25
Jaromír Meduna 25
Dana Batulková (zdravotní sestra v nemocnici) 25
Richard Šírek 26
Milan Němec 26
Josef Carda (voják na výcviku CO) 26
Pavel Kikinčuk (voják na výcviku CO Dušan) 26
Luděk Jřík 26
Aktualizováno: 19.9.2009