Bylo nás šest

Šestidílný seriál ze života vysokoškoláků, šesti přátel z malé vesnice.
1986 Česko délka: 57 min
Monika Žáková22(Radka Holečková)
Jan Šťastný20(Jirka Jílek)
David Matásek23(Honza Špaček)
Martin Zounar19(Ivan Trnka)
Ivana Chýlková22(Eva Rillichová)
Veronika Gajerová23(Hanka Dušková)
Vladimír Dlouhý28(Dušan Vácha)
Mahulena Bočanová19(Maxmiliána)
Alois Švehlík46(docent Huml)
Miroslav Zounar54(otec Jílek)
Jaroslav Moučka53(otec Holeček)
Jana Hlaváčová48(matka Špačková)
Rostislav Kuba37(Vladimír)
Jana Paulová31(Olina)
Sagvan Tofi21(George)
Ivan Trojan22(Petr)
Petr Haničinec55(profesor Kadlečík)
Nela Boudová18(Anička)
Pavel Zedníček36(Jarda Jaroš)
Ladislav Županič42(vrchní)ve 4. díle
Milena Dvorská47(maminka Váchová)
Jiří Krampol47(automechanik)
Oldřich Vlach44(automechanik)
Libuše Švormová50(matka Holečková)
Václav Mareš45(otec Rillich)
Karel Augusta51(otec Trnka)
Dana Hlaváčová41(matka Trnková)
Laďka Kozderková37(matka Dušková)
Jan Přeučil49(trenér)
Blažena Holišová55(Jitčina matka)
Zdeněk Buchvaldek58(profesor herectví Lukeš)
Soběslav Sejk63(děkan Stavební fakulty)
Josef Karlík58(Jitčin otec)
Antonín Hardt50(divadelní režisér)
Vladimír Hlavatý80(profesor Uždil)
Adolf Filip55(pacient Pavlíček)
Petr Svárovský37(Ondřej)
Marie Motlová68(květinářka)
Bylo nás šest Ústřední písní seriálu je Oheň, voda vítr od Dalibora Jandy.

Režie: Jiří Adamec
Scénář: Jiří Bednář, Karel Štorkán
Kamera: Antonín Kovács
Hudba: Ladislav Štaidl, zpívá Dalibor Janda a Heidi Janků
Země: Československo
Rok výroby: 1986

Hrají:
Monika Žáková (Radka Holečková)
Jan Šťastný (Jirka Jílek)
David Matásek (Honza Špaček)
Martin Zounar (Ivan Trnka)
Ivana Chýlková (Eva Rillichová)
Veronika Gajerová (Hanka Dušková)
Miroslava Pleštilová (Eliška Žitná)
Karel Augusta (otec Trnka)
Dana Hlaváčová (matka Trnková)
Laďka Kozderková (matka Dušková)
Yvetta Blanarovičová (Marcela)
Kateřina Vinická (Helenka)
Antonín Hardt (divadelní režisér)
René Gabzdyl (choreograf)
Daniela Bartáková (zdravotní sestra)
Vladimír Dlouhý (Dušan Vácha)
Mahulena Bočanová (Maxmiliána)
Regina Zahradníková (Jitka)
Zdeněk Buchvaldek (profesor herectví Lukeš)
Alois Švehlík (docent Huml)
Miroslav Zounar (otec Jílek)
Jaroslav Moučka (otec Holeček)
Jana Hlaváčová (matka Špačková)
Rostislav Kuba (Vladimír)
Petr Svárovský (Ondřej)
Antonín Navrátil (Luděk)
Jana Paulová (Olina)
Sagvan Tofi (George)
Jan Přeučil (trenér)
Ivan Trojan (Petr)
Jiří Bartoška (Zíma)
Petr Haničinec (profesor Kadlečík)
Jan Krafka (taxikář)
Pavel Anděl
Petr Meissel
Stanislava Šťastná
Sabina Hánová
Antonín Duchoslav (Pepa)
Petr Pospíchal (Pavel)
Jiří Krejčík (filmový režisér)
Nela Boudová (Anička)
Miroslav Vladyka (Standa)
Pavel Zedníček (Jarda Jaroš)
Ladislav Županič (vrchní)
Miloš Skalka (discjockey)
Marie Motlová (květinářka)
Milena Dvorská (maminka Váchová)
Lída Roubíková (šatnářka)
Jiří Krampol (automechanik)
Oldřich Vlach (automechanik)
Karel Gott
Jitka Zelenková
Ladislav Štaidl
Petr Janda
Petr Hejduk
Libuše Švormová (matka Holečková)
Josef Karlík (Jitčin otec)
Blažena Holišová (Jitčina matka)
Eva Horká
Václav Veselý
Miroslav Homola
Naděžda Vicenová (matka Jílková)
Václav Mareš (otec Rillich)
Barbora Leichnerová (Zuzana)
Oldřich Vlček (lékař)
Adolf Filip (pacient Pavlíček)
Soběslav Sejk (děkan Stavební fakulty)
Vladimír Hlavatý (profesor Uždil)
Radana Hloušková
Lukáš Hlavica
Jiří Pomeje
Rostislav Čtvrtlík

1/6 Loučení

Parta šesti absolventů gymnázia malého městečka se chystá na studium v Praze. Každý na jiné škole, ale přesto jsou rozhodnuti držet při sobě a scházet se i v Praze. Základnou jim může být dům Ivanova (Martin Zounar) bratra Vladimíra (Rostislav Kuba), který se vyučil číšníkem a vydělává nadprůměrné peníze. Ivan bude studovat práva a u bratra bydlet. Hanka (Veronika Gajerová), s níž se Ivan kamarádí nejvíc (asi se ještě nedá říct, že spolu chodí) se dostala na DAMU. Její matka (Laďka Kozderková) je herečkou místního divadelního souboru a tvrdí, že její dcera má talent.

Eva (Ivana Chýlková) díky své výšce vyniká v basketbalu a do Prahy jde studovat tělesnou výchovu. Honza (David Matásek) je výborný matematik, a tak není divu, že si věří na strojárnu. Jeho matka (Jana Hlaváčová) ho po smrti otce vychovává sama a penězi jejich domácnost zrovna nehýří. Snad proto jsou pro Honzu peníze na prvním místě Půjčuje si od svých kamarádů i od svých dívek, knihovnice Marcely (Yvetta Blanarovičová) a Helenky. Věří ale, že se podaří vyhrát ve sportce. Má na to svůj logický systém a jednou to přece vyjít musí.

Jirka (Jan Šťastný) a Radka (Monika Žáková) jsou do sebe zamilovaní. Každý je jiný, Radka je pilná a poctivá studentka, cudná dívka zapálená pro archeologii, zatímco Jirka by místo ekonomie raději studoval nějaký hudební obor. Jenže jeho otec (Miroslav Zounar) tvrdí, že ekonomika je obor, který má budoucnost a o Jirkově muzicírování nechce ani slyšet. Když Radčina maminka (Libuše Švormová) dostane infarkt a je hospitalizována v nemocnici, tlačí na ni její bratři, že by se o ně měla starat. Radka se rozhodne, že školu o rok odloží. Otec (Jaroslav Moučka) tím sice nadšený není, ale nedokáže svým synům vzdorovat. Nepomůže ani Jirkovo přemlouvání. Až teprve návštěva u maminka v nemocnici Radku přiměje se studiem neotálet.

Na začátek prvního semestru odjíždějí do Prahy všichni spolu. Radka s Evou dokonce budou bydlet na koleji na jednom pokoji, ještě s upovídanou Eliškou (Miroslava Pleštilová). První ročník vysokoškolského studia a samostatného života může začít. (-k-)

2/6 Vysokoškoláci

Studium na vysoké škole pojímá každý z našich přátel jinak. Hančiny herecké hodiny jsou zatím spíš jen o povídání, Ivana jsme ve škole ještě neviděli. To Eva má pořádný fofr, basketbalový trénink, plavání, gymnastiku. I přesto si udělá čas na to, aby se snažila vyhecovat své spolubydlící, Radku a Elišku k pohybu. Elišce se to ovšem ani trochu nelíbí a rozhodne se, že Eva potřebuje kluka, aby si nevybíjela svoji energii na nich.

Honza přednáškám ani cvičením taky moc nedává, ovšem v jeho případě to není potřeba. Bravurním řešením příkladu si získal uznání docenta Humla (Alois Švehlík). A taky se sblížil se spolužačkou Jitkou (Regina Zahradníková), které matika do hlavy moc nejde. Honza se snaží Jitku doučovat a ona jej zahrnuje dary. Nejen za doučování, ale hlavně z lásky.

Radka s Eliškou přijdou na první hodinu pozdě. Asistent Vácha, který přednáší hlavní předmět je puntičkářský suchar a vyhrožuje, že polovinu ročníku vyhází. Radka, která jediná napsala písemku na výbornou, se u něj snaží přimluvit, aby jim dal ještě jednu šanci. Vácha si s ní domlouvá schůzku v kavárně a pedantsky si ji zapisuje do diáře jako "17:00 - soudružka Holečková".

Jirka se víc než škole věnuje muzice. Pokus založit na kolejích kapelu se spolubydlícím Kypřanem Georgem (Sagvan Tofi) nevyšel. Jediný, kdo přišel na konkurz byla spolužačka Maxmiliána, s níž se Jirka setkal předtím u plakátu. Místo studentské kapely dohodila Maxmiliána Jirkovi angažmá v klubu, který řídí její přítel Zíma (Jiří Bartoška). A jelikož Radka stále odolává Jirkovu naléhání, obrací se jeho pozornost k Maxmiliáně, která rozhodně není žádná šprtka a puntičkářka. A i když Radka u Jirky na pokoji našla písničku, kterou pro ni (Radku) píše, jejich vztah se začíná rozpadat. (-k-)

3/6 Málo štědré Vánoce

Blíží se konec prvního semestru a naši hrdinové jsou na tom porůznu. Hance se herectví moc nedaří a Eva musí řešit problémy s téměř desítkou kluků, které jí na rande pozvala Eliška. Jirku škola nebaví a kvůli tomu, že nechodil na přednášky nemá ještě žádný zápočet. A ke všemu ho Maxmiliána přemluvila, aby Štědrý den strávil s ní a Jirka nestačil ani uvědomit rodiče. Jirkův otec hnán obavami o syna vyrazí do Prahy. Tam se od svého bývalého spolužáka, nyní profesora na univerzitě dozví o Jirkově prospěchu. Od Jirkova spolubydlícího se pak dozví, že Jirka se šel "učit" k Maxmiliáně. Tam už ale Jirka není, naštvalo ho, že Maxmiliána neposlala jeho rodičům telegram, jak slíbila a taky zjišťuje, že je to pěkná koketa.

Ivan se na zkoušky na právech teprve chystá, zato Honza je úspěšný student, dokonce dostal nabídku dělat pomvěda. A pořád si nedá pokoj se svými rozpisy na sportku. Dokonce si od půjčil pětistovku od Ivana, kterému ji zase půjčila Olina a prohlásila, že pokud vyhraje, je půlka Ivanova. A Honza skutečně vyhraje, celkem dvacet sedm tisíc, což je vzhledem k tehdejším poměrům docela hodně. Nakoupí spoustu dárků, domů si přijede taxíkem a nezapomene ani na kamarády. Uspořádá pro ně hostinu vpravdě královskou. Jenže Ivan po něm chce půlku výhry. Honza si najednou na žádné dělení nepamatuje a vrací Ivanovi vypůjčenou pětistovku. Ten se s tím ale nechce spokojit a oba kamarádi si vjedou do vlasů.

Jirka se zase pohádá s Radkou, obviní ji, že na něj žalovala u rodičů a vyčte jí, že plete hlavu profesorům. Radce totiž nadbíhal profesor Vácha, ale když u ní neuspěl, nedal jí zápočet s odůvodněním, že od ní, jako nejlepší v ročníku, čekal víc. Jirkovi se samozřejmě nelíbí, že se Radka sešla s Váchou v restauraci a naopak Radce se nelíbí Jirkovo přátelství s Maxmiliánou. Jejich vztah se po půl roce vysokoškolského studia rozpadá. (-k-)

Délka. 57 min

4/6 Výhra

Eva slaví Silvestra u Elišky v Jižních Čechách. Oslava ji moc nebaví, protože všichni jsou popárovaní a ji se snaží sbalit opilý nechutný chlapík. Raději se proto sebere a chce odjet do Prahy. Jenže takhle v noci už nic nejede, a tak sice trochu nerada, ale přesto přijme pozvání na odvoz od sympatického automechanika Standy (Miroslav Vladyka), který náhodou projížděl kolem.

Jirka tráví Silvestr hraním v klubu, ovšem dozvídá se, že je to naposledy, protože od nového roku musí hrát v klubu někdo s licencí. Zbytek noci stráví Jirka u Maxmiliány spánkem spravedlivých. Radka s Hankou se učí na zkoušky na kolejích, ani jedna nemá kluka a cítí se osaměle. S Radkou se stále snaží sblížit asistent Vácha. Přes Vánoce napsal text k písni, o který ho Hanka požádala. Hudbu napsal Jirka, což je docela pikantní. Hanku balí asistent režie Jarda Jaroš (Pavel Zedníček) a slibuje jí, že jí zařídí roli ve filmu. Na baru se při rozhovoru s režisérem setká na chvíli s Karlem Gottem, Jitkou Zelenkovou a Ladislavem Štaidlem.

Honza zvládá zkoušky bravurně a ještě k tomu stihl dokončit svou vědeckou práci. To jeho dívka Jitka má s matikou problémy. Domluví se proto s Honzou, že přijede k nim na Moravu pomoct jí s učením.

Ivan požádá o radu, jak postupovat ve sporu o výhru s Honzou, kolegyni z vyššího ročníku Aničku (Nela Boudová). Ta mu nejen poradí, ale jejich přátelství přeroste v lásku. A Aniččina rada je opravdu dokonalá. Ivan by se sice mohl s Honzou soudit, ale to přece kamarádi nedělají. Místo toho Ivan předstírá, že začal taky sázet a jen o kousek mu to nevyšlo. Jako tažená čísla vyjmenuje ta, co vždycky sází Honza. A Honza mu na to skočí. Je přesvědčen, že vyhrál první pořadí a pozve všechny do luxusní restaurace. Až tam se náhodou v šatně, kam odskočil Hance pro prášky, dozví, že nevyhrál. Bere to ale sportovně.

Jirka neudělal žádnou zkoušku ani zápočet a hrozí mu vyhazov. Profesor Kadlečík se mu snaží promluvit do duše, Jirku ale škola nebaví a byl by rád, kdyby ho vyhodili, aby nemusel odejít sám. (-k-)

5/6 Píseň pro májovou Prahu

Honzova návštěva Jitky v den zabijačky se zvrhne ve vítání potencionálního ženicha, pana inženýra z Prahy, jak Honzu oslovují, a Jitčin otec Honzu opije slivovicí. Druhý den Honza raději odjíždí a na Jitku už ani nevzpomene.

Asistent Vácha se o Radku opravdu snaží. Odveze ji domů, protože Radčina maminka se vrací z nemocnice a Radka by už vlak nestihla. To samozřejmě utvrdí Jirku v tom, že s Radkou je konec. Jinak se má Jirka docela dobře, pracuje na stavbě, vydělává slušné peníze a přespává u Ivana, resp. jeho bratra Vladimíra. Na stavbě se Jirkou setkává Honza, který si přichází do praxe vyzkoušet svůj zlepšovací návrh. Úspěch má i Jirka, jeho písnička, kterou do soutěže bez jeho vědomí poslala Radka, vyhrála první cenu v rozhlasové soutěži.

Ivan se učí na zkoušky s Aničkou, se kterou teď už chodí. Jeho bratr Vladimír se ale dostal do potíží. Někdo udal jeho černé kšefty v restauraci, kterou vedl, a začala jej vyšetřovat kriminálka.

Hančiny herecké etudy jsou stále bezduché a Hanka ve své zaslepenosti nevidí zájem spolužáka Petra (Ivan Trojan). Místo toho se dál schází s Jardou a touží po své první roli ve filmu. Jenže Jarda je slibotechna a z hlavní role se stává role vedlejší, možná až epizodní.

Eva je zamilovaná do Standy a trápí se tím, že nepřišel na domluvenou schůzku. V autoservisu se od kolegů dozvídá, že zachraňoval děti při autonehodě a převrhlo se na něj auto, takže skončil v nemocnici. (-k-)

6/6 Období zkoušek

Eva přichází navštívit Standu v nemocnici. Ten ale nemá na žádné návštěvy náladu, nestojí o soucit a nechápe, že Eva ho má opravdu ráda. Další návštěva už dopadne lépe. Standa je po druhé úspěšné operaci, nálada mu zvedli kamarádi a Evina návštěva jej také těší.

Jirka si doma vyslechnul výčitky rodičů, ale přece jen konečně našli s otcem pochopení. Jirka by se rád dostal na hudební konzervatoř, kam se chystá na přijímačky.

Hance se splnil vytoužený sen, zahraje si v muzikálu Jezerní romance. Na natáčení se přijíždí podívat i profesor Lukeš, který Hanku vyučuje. To, že Hanka přes zákaz hrála ve filmu, by ještě přešel, ale nedostatek Hančiny snahy u zkoušky přejít nemůže. Hanka propadá a je jí doporučeno zkusit něco jiného.

Ivanův bratr Vladimír vyváznul s podmínkou, byl ale sesazen do nižší funkce s patřičně nižším platem. Začal znovu pít a chce prodat dům, který teď nemá z čeho splácet. Ivan se musí odstěhovat jinam.

Jirka se z radosti nad výhrou v rozhlasové soutěži opije a vytáhne Radku ven a skončí spolu v posteli. Radka se nestihne na druhý den na zkoušku naučit posledních pět otázek a kvůli tomu u profesoru Uždila propadne, i když se jí asistent Vácha snaží napovídat. Nesmíří se totiž s trojkou a raději si chce zkoušku zopakovat, premiantka. Jirku na hudební fakultu nevezmou, a tak mu nezbude než si prodloužit brigádu na stavbě a po vojně to zkusit znovu. Na prázdniny se všichni přátelé scházejí v jednom kupé na cestě domů. (-k-)
Aktualizováno: 3.3.2011