Bambinot

Český komediální sci-fi seriál o vynálezu, který umožní rodičům poznat své dět ještě dřív, než je počnou.
1984 Česko délka: 59 min
Josef Abrhám44(Martin Hardy)
Iva Janžurová43(Glorie Phippsová)
Eliška Balzerová35(Kety Hardyová)
Dana Vávrová16(Michaela Phippsová)
Jiří Adamíra58(král Rudolf)
Jana Brejchová44Brief-(královna Laura)v 5. díle hezky ukazuje nohy
Miloš Kopecký61Brief(Mitropulos)v 5. díle je ve vaně, samozřejmě se spoustou pěny
Petr Čepek43(Frank)
František Husák48(tajemník Biron)
Jiřina Bohdalová53Brief(Odeta)v 5. díle má rádoby milostnou scénu s Bonellim, v níž si vlékne halenku a zůstane v podprsence a sukni
Jana Štěpánková49(ředitelka kliniky Flatcherová)
Ota Sklenčka63(Paavolainen)
Jiří Sovák63(doktor Kraus)
Míla Myslíková51(Pollocková)
Jaroslav Moučka51(Pollock)
Dagmar Havlová31(sestra Marcelka)
Naďa Konvalinková33(sestra Glorie)
Luděk Kopřiva60(Collins)profesor na gymnáziu
Josef Bláha60(Boneli)vydavatel deníku Expres
Josef Větrovec53(ředitel gymnázia)
Michal Suchánek18(génius)
Ivana Andrlová23(sestra Iris)
Jiří Lír61(advokát)
Jiří Lábus34(Boby Weston)
František Filipovský76(sluha Joachim)
Slávka Budínová60(Mitropulosová)
Jaroslava Kretschmerová28(Debora Mitropulosová)
Stella Zázvorková62(vrátná na klinice)
Jiří Císler56(vyšetřovatel)v 5. díle
Oldřich Vlach42(kriminalista)v 5. díle
Marie Rosůlková82(Billiánová)v 5. díle
Josef Bek65(spoluvězeň)v 5. díle
Uršula Kluková42(spoluvězňova přítelkyně)v 5. díle
Žaneta Fuchsová12(Samanta / Luisa)
Alena Kreuzmannová54(Greifensteinová)
Jana Vaňková38(Bissetová)
Bambinot

Režie: Jaroslav Dudek
Scénář: Miloš Macourek
Námět: Josef Nesvatba
Kamera: Jindřich Novotný
Hudba: Ladislav Štaidl

Hrají:
Josef Abrhám (Martin Hardy)
Eliška Balzerová (Kety Hardyová)
Aleš Procházka (Petr Hardy)
Petr Nárožný (Phipps)
Iva Janžurová (Glorie Phippsová)
Dana Vávrová (Michaela Phippsová)
Jiří Adamíra (král Rudolf III.)
Jana Brejchová (královna Laura)
Žaneta Fuchsová (Samanta / Luisa)
Miloš Kopecký (Nicholas Mitropulos)
Petr Čepek (Frank Williams)
František Husák (tajemník Biron)
Jiřina Bohdalová (baronka Odeta)
Svatopluk Beneš (baron Hubert)
Jana Štěpánková (ředitelka kliniky Flatcherová)
Ota Sklenčka (Paavolainen)
Čestmíř Řanda (Brown)
Jiří Sovák (doktor Karus)
Míla Myslíková (Pollocková)
Jaroslav Moučka (Pollock)
Dagmar Veškrnová (sestra Marcelka)
Naďa Konvalinková (sestra Glorie)
Luděk Kopřiva (Collins, profesor na gymnáziu)
Josef Bláha (Bonelli, vydavatel deníku Expres)
Josef Větrovec (ředitel gymnázia)
Michal Suchánek (génius)
Alena Kreuzmannová (Greifensteinová)
Jana Vaňková (Bissetová)
Ivana Andrlová (sestra Iris)
Jiří Lír (advokát)
Jiří Lábus (Boby Weston)
Růžena Merunková (Studená)
František Filipovský (sluha Joachim)
Julius Neumann (terorista, umělý královský syn ve 3. díle)
Slávka Budínová (Mitropulosová)
Jaroslava Kretschmerová (Debora Mitropulosová)
Gustav Bubník (Pavel)
Radoslava Boháčová (Virginie)
Stella Zázvorková (vrátná na klinice)
Jiří Císler (vyšetřovatel v 5. díle)
Oldřich Vlach (kriminalista v 5. díle)
Marie Rosůlková (Billiánová)
Josef Bek (spoluvězeň v 5. díle)
Uršula Kluková (spoluvězňova přítelkyně v 5. díle)

1/6 Vynález století

Maličké Lauretánské království si žije spokojeným životem. Jen manželka staršího královského syna Odeta (Jiřina Bohdalová) nemůže svému manželovi Hubertovi (Svatopluk Beneš) zapomenout, že přepustil trůn svému mladšímu bratrovi. Rudolf (Jiří Adamíra) je však panovník moudrý a pro blaho království získává finanční prostředky výhrami svých závodních koní. A že těch vítězství není málo, až to nedá spát boháči Mitropulosovi (Miloš Kopecký), který se do království jezdí léčit na prominentní kliniku. Jeho léčba spočívá v tom, že se mu věnuje jedna ze sličných sester, za což sestry dostanou od Mitropulose autíčko. Ředitelka kliniky Flatcherová (Jana Štěpánková) se nestačí divit řadě stejných aut zaparkovaných před klinikou :-) Ale zpět ke koním, Rudolf za žádnou cenu nechce prodat byť jediného ze svých koní.

Největším trápením královské rodiny tak je neposlušnost jejich dcery Samanty. Rady si s ní ani královna Laura (Jana Brejchová), ani komorník Biron (František Husák). Místní klinika proto stojí před úkolem, jak si poradit se zlobivými dětmi. S velmi zajímavou teorií přichází doktor Hardy (Josef Abrhám), který tvrdí (a podkládá výsledky výzkumu), že jaký bude potomek, lze poznat z poměru velikosti nosu a uší obou partnerů. A v královské rodině to ani s druhým potomkem nevypadá nadějně, co se týče poslušnosti. Ovšem ani syn Hardyových Petr (Aleš Procházka) nedělá svým rodičům radost. Hardy se dokonce chce nechat se svou manželkou Ketty (Eliška Balzerová) nechat rozvést a zplodit potomka s vhodnějším protějškem.

Nejzajímavější řešení má kupodivu sám král Rudolf. Tajemství úspěchu jeho koní spočívá v přístroji, který na monitoru zobrazí běžícího potomka obou koní ještě před tím, než dojde ke spáření. Rudolf se pokusí přístroj aplikovat i na sebe a manželku, ale z běžícího hocha se žádné další vlastnosti poznat nedají. Hardyho přítel Frank Williams (Petr Čepek), vynikající elektromechanik, který přístroj vynalezl, se rozhodne jej okopírovat a vylepšit. Pokusným králíkem mu má být právě Hardy, který si jako první partnerku na testování pozve z kliniky sestru Marcelku (Dagmar Veškrnová). Dítě je ale příliš malé, aby se dalo poznat, jaké bude. Frank proto svůj vynález upraví, aby zobrazil dítě ve starším věku. Protože žádná ze sester si nechce jít s doktorem Hardym povídat (Marcelka referovala, že s doktorem Hardym nic nebylo), přemluví Hardy paní Pollockovou (Míla Myslíková), jejíž dcera Laura může být vzorem poslušnosti a navíc je k nerozeznání podobná královské dceři Samantě (obě je hraje Žaneta Fuchsová). Do seance jim však vtrhne Hardyho kolegyně z kliniky doktorka Phippsová (Iva Janžurová), jejíž dcera Michaela (Dana Vávrová) chodí s Hardyovic Petrem. Doktorka Phippsová usedne na židli vedle doktora Hardyho a za jejich vzrušené debaty (která je k poznání vlastností potomka potřebná) vyvstane mladý génius. Poradí Frankovi, jak budoucího potomka zhmotnit pomocí speciálního záření. Frank s Hardym si ale záměnu paní Pollockové za doktorku Phippsovou neuvědomili a domnívají se, že onen geniální potomek je synem Hardyho a Pollockové. (-k-)

Délka: 59 min

2/6 Ďábelský plán

Martin s Frankem se ještě v noci pokusí zopakovat experiment s paní Pollockovou. Výsledkem je ale dcera, takže pochopí, že geniální dítě měl Martin s doktorkou Phippsovou. Aby mohli pokus zopakovat, potřebují ji dostat do křesla. Napomohou jim v tom jejich děti, které aby pozlobily rodiče, si vymyslí, že spolu čekají dítě. Martin má tedy záminku pozvat doktorku Phippsovou k rozhovoru. Ani to ale nevyjde, protože Martinova manželka Kety si všimne drátů vedoucích k židli a doktorka Phippsová si přesedne.

Nezdaří se ani další pokus, když Martin s Frankem napojí dráty od přístroje na židli doktorky Phippsové v její kanceláři, která je od Frankovy laboratoře přes ulici. Doktorka pozná Martina po hlase, odmítne sedět na židli a zavěsí telefon. To už začíná mít Martin problémy v ústavu, protože je považován za svůdce žen, který neurvale obtěžuje doktorku Phippsovou. Naopak její manžel, doktor Phipps, povýší, stane se psychologem korunní princezny. Na žádost Mitropulose se snaží vypátrat tajemství králových koní.

Frank nedá jinak, než že musí doktorku Phippsovou unést. unos se kvůli Frankově spadlé zapálené cigaretě a Martin je odhalen. Je rozhodnuto o jeho vyhození z kliniky a zrušení čtvrtého oddělení zabývajícího se výzkumem. Frankovi se však podařilo přístroj zhmotňující děti sestavit i bez dalšího vyvolání geniálního dítěte (pustil si znovu záznam z předchozího pokusu). Nešťastný Martin požádá sekretářku, jemu oddanou slečnu Greifensteinovou (Alena Kreuzmannová), aby s ním šla k Frankovi. Tomu se podaří zhmotnit jejich děti, dvojčata. Když slečna Greifensteinová uvidí, přiběhne zděšená na kliniku, kde je právě přítomen i ministr. všichni se pak běží podívat, co se děje. Když zjistí, že se díky Martinovi právě zrodil převratný vynález, sám ministr mu gratuluje a je jasné, že zrušení čtvrtého oddělení se konat nebude. (-k-)

3/6 Génius se vrací

Doktoru Hardymu byl za jeho podíl na vynalezení Bambinota přidělen vlastní kabinet pro výzkum plánovaného rodičovství. Frank dostane jako pomocného technika k ruce Bobbyho, synovce docenta Browna. Frankovi se Bobby moc nepozdává a sám Bobby se vyjadřuje o Bambinotu pohrdlivě. Nejprve je však potřeba Bambinot zdokonalit. Docentka Phippsová se uvolí mít s doktorem Hardym umělé dítě, onoho génia, který by mohl dále přispět ke zlepšení Bambinota. Docentka Phippsová by pak svého geniálního syna ráda využila ku prospěchu své kariéry.

Prvním "zákazníkem" je královský pár. Ani jejich druhé dítě, syn, jim však mnoho radosti neudělá. Vyklube se z něj totiž vegetariánský aktivista, který neváhá své názory vykřikovat se zbraní v ruce. Zřízenci kliniky jej musejí zpacifikovat, bohužel až na veřejnosti před zraky televizních kamer.

Incidentu využije baronka Odeta a znovu navrhuje králi, aby svým následníkem jmenoval jejího syna Evžena. Panovník odmítá s poukazem na korunní princeznu Samanthu. Odeta tedy vyprovokuje anonymním dopisem otištěným v Expresu setkání deseti nejlepších holčiček se jménem Samantha s princeznou na oslavě jejich jmenin. Samanthu opět se ctí zastane Luisa Pollocková. Při odchodu však Samantha zavře Luisu v pokoji a obě dívenky se prohodí. Samantha je u Pollocků kupodivu hodná a s nadšením hltá historky pana Pollocka. Hodlá u Pollocků zůstat alespoň týden s tím, že pak bude doma v paláci moc hodná. Královi nezbývá než souhlasit.

Doktor Phipps se snaží přijít na tajemství královských koní tak neohrabaně, až mu Biron to tajemství prozradí. Samozřejmě smyšlené, údajně spočívající ve směsi krmiva. Mitropulosovi koně nejen že skončí v dostihu poslední, ale dokonce usnou na dráze. Doktora Phippse to stojí jak přízeň Mitropoluse, tak místo psychologa korunní princezny. Ani to mu však nestačí a snaží se překazit plány vlastní ženy. Dozví se od ní, kdy bude hovořit se svým umělým synem a na tu dobu poprosí údržbáře kliniky, aby vypnul proud. Pochopitelně se to zjistí a doktor Phipps je degradován na pomocníka údržbáře.

Docentka Phippsová utrpěla náhlým rozplynutím svého syna šok a musela být hospitalizována na psychiatrii. Jejich geniální syn se totiž vysmál teorii doktora Hardyho o hledání protějšku pro ideální potomstvo a doktor Hardy uraženě přepustil svůj čas vyhrazený na rozhovor s géniem docentce Phippsové. Ta díky tomu měla čas zasypat jej otázkami, avšak odpovědí se již nedočkala. Vědecké snažení svého otce odmítá i jeho vlastní syn Petr. To se ale nelíbí Michaele a ta od něj odchází, nechce už dál hrát těhotnou.

Doktora Hardyho si na radu ohledně následníka povolal sám král. Doktor Hardy mu s poukazem na svůj příklad radí rozvést a najít si partnerku, s níž bude mít ideální dítě. Král o tom zprvu nechce ani slyšet, ale zanedlouho dospěje k rozhodnutí, že se velmi pravděpodobně roz... rozhodně naučí hrát na nějaký hudební nástroj (k rozhovoru se totiž právě v té chvíli přiblížila královna:-). Když se Frank dozví, co Martin radil králi, vyhodí jej ze svého bytu, kde Martin po odchodu od rodiny bydlí. Ležícího na lavičce jej najde doktor Karus a poradí mu, ať si jde lehnout k němu do kanceláře, že tam má pohovku a vrátná mu půjčí deku. V Karusově pracovně už ale spí docentka Phippsová, která utekla z psychiatrie. Když zjistí, že do kanceláře přišel spát i doktor Hardy, otec jejího geniálního syna, rozhodne se jej počít okamžitě. Martin před ní utíká a snaží se schovat na záchodě. (-k-)

4/6 Katastrofální omyl

Za incident s doktorem Hardym byla docentka Phippsová přeřazena do prádelny, s manželem jsou si teď kvit. Doktor Hardy se snaží potvrdit svou teorii o vhodném protějšku pro ideální dítě. Se sestrou Glorií, s níž by měl mít podle jeho měření ideální dítě, si vyzkouší bambinot. Jejich syn Pavel je opravdu vzorný, hodný, chytrý, rád se učí, o nějakém zlobení nemůže být ani řeči. Na zkoušku je zařazen na týden na gymnázium do stejné třídy jako Martinův skutečný syn Petr.

Vhodnou partnerku hledá doktor Hardy i pro krále. Ukazuje se, že jedinou vyhovující kandidátkou je nepříliš hezká, hloupá a nešikovná dcera rejdaře Mitropulose Debora (Jaroslava Kretschmerová). Král z toho není naprosto, ale v zájmu vlasti přece jen pozve rejdaře i s rodinou do svého sídla. Mitropulos už vidí královy koně ve své stáji. Stejně jako Martin s Glorií si nechá stvořit bambinota i král s Deborou. Výsledkem je vzorná dívka Virginie, kterou také nechají navštěvovat gymnázium.

Svou přemoudřelostí a neustálým rozdáváním rad jsou však Pavel s Deborou ostatním spíš pro smích a vystoupením v televizi si proti sobě popudí nejen celý národ v čele s králem, ale i Martin pochopí, že ideální dítě není takové, které je ve všech směrech dokonalé. Bohužel se to odrazí v tom, že upadne v královu nemilost a je vyhozen z kliniky. Tím spíš, že neohrabaná Debora strhne králově dceři paruku, čímž prozradí to, že ji zastupuje dvojnice. Alespoň manželství doktora Hardyho a krále zůstala zachována.

Po prozrazení už není třeba, aby Luisa zastupovala v královském paláci korunní princeznu Samanthu a obě dívky se mají vrátit ke svým rodinám. Samantě se ale u Pollocků zalíbilo, a tak se obě dívky v nestřeženém okamžiku opět zamění.

Boby před docentkou Phippsovou ledabyle utrousí, že teď už je všem jasné, že podobný přístroj jako bambinot má i král ve svých stájích. Nikomu jinému to ale zřejmě nedošlo, a tak docentka Phippsová může od uraženého a po pomstě toužícího Mitropulose výměnou za tajemství králových koní žádat vlastní kliniku. Potají se s ním sejde, sledována závistivým manželem.

Michaela se vrací k Petrovi, pochopila, že měl s bambinotem pravdu. Problémem zůstává jen Pavel, který by sice po vybití baterky měl zmizet, ale vlhko (stačí kýchnutí) jeho baterku znovu aktivuje a zdá se, že Hardyovi se ho již nezbaví. Jedině když se jim podaří vytvořit dokonale suché prostředí, což znamená nepít, nejíst, nemýt se. (-k-)

5/6 Osudný zločin

Bambinot využívá množství mladých i starších párů, aby si vyzkoušeli, jaké bude jejich dítě. Málokdo je však spokojen, protože výsledek neodpovídá vysněné představě, a tak prudce roste rozvodovost. Toho svým vynálezem doktor Hardy rozhodně dosáhnout nechtěl.

Docentka Phippsová, která je zatím stále sesazena do funkce uklízečky, chystá pomstu a triumfální úspěch. S pomocí Bobbyho Westona zosnuje ďábelský plán pomsty. Slíbí Mitropulosovi, že mu sám král přivede svoji manželku až do lože a ještě mu daruje svého plemenného hřebce Oxforda. Bobby totiž zjistil, že ze záznamů uložených v kartotéce dokáže vytvořit kopii člověka. Poslušnost pak už zajistí docentka Phippsová pilulkou poslušnosti.

Docentka s Bobbym využije odjezdu královského páru na ples a vytvoří kopie krále, královny a doktora Hardyho. Z královské stáje nechá králova kopie odvést hřebce Oxforda, jehož kopii předá docentka Phippsová Mitropulosovi. Bironovi je podezřelé královo chování i jeho hluboký hlas (vedlejší účinek pilulek poslušnosti) a i když si nedovolí králi odporovat, raději potom zavolá policii. v jejích spárech skončí kopie doktora Hardyho, přesně podle docentčina plánu. Do rána všechny kopie zmizí, a kdyby se Mitropulos držel docentčiných instrukcí, vyšel by její plán dokonale. Jenže Mitropulos netuší, že v posteli měl jen královninu kopii (a nic si k ní ani nedovolil), a tak druhý den místo aby z království odjel, jde navštívit krále. Ten netuší, co se minulou noc stalo, považuje Mitropulosovo chování za drzost a nechá jej vyhodit.

Mezitím už policie za vydatné pomoci králova tajemníka Birona zjistí, co se stalo, za viníka však stále považuje doktora Hardyho. A protože jim jeho zavřená kopie do rána zmizela, dojdou si pro originál ráno domů. Doktorovy vyhlídky jsou neradostné, deset let za mřížemi v cele s bývalým koňským handlířem, který nesnáší zloděje koní, za něho doktora Hardyho má. A ke všemu se doktoru Hardymu stále objevuje jeho umělý syn Pavel.

Naděje na královský trůn svitla baronce Odetě. Král se totiž poprvé pochvalně zmínil o jejím synovi Evženovi. Když za to svým tělem děkuje vydavateli Bonellimu, zhmotní se v místnosti Pavel, z čehož má baronka takový šok, že skončí na psychiatrické klinice. Tam zaujme Mitropulose natolik, že je ochoten odpustit docentce Phippsové její podvod, pokud mu zajistí baronku nebo její kopii. Baronku čeká na klinice další šok v podobě setkání s kopií krále, která nato zmizí. Odeta to považuje za znamení, že král tu už nebude a těší se, že trůn převezme její Evžen. (-k-)

6/6 Příjemná ztráta

Docentka Phippsová potřebuje nutně získat kopii baronky Odety pro Mitropulose, protože vrátná, která ji při jejích podvodech kryla, ji začíná nepříjemně uhánět o peníze. Bobby ale už nechce o další kopii ani slyšet, a tak docentka Phippsová musí uspokojit vrátnou jejich autem a pustit se do výroby kopie baronky Odety sama.

O bambinot je stále obrovský zájem a inženýr Brown hodlá založit jejich výrobu a přístroje prodávat do zahraničí. Jeho synovec Bobby, kterého dosadil na místo šéfa oddělení, však přístroj nedokáže okopírovat. Frank na výrobě dalších bambinotů spolupracovat odmítá, a tak inženýr Brown přijde s nápadem vytvořit opět geniálního potomka doktora Hardyho a docentky Phippsové. Martin by na to nikdy nepřistoupil, ale jelikož ještě stále dlí ve vězení, je ke zplození umělého syna přinucen násilím.

Mezitím z kliniky utíkají bambinoti, které rodiče si rodiče nechtěli odvést s sebou domů, ale odložili je (a že to udělala většina rodičů, protože se jim na jejich dětech nelíbilo to či ono). Vykradli při tom sklad baterií, aby přežili déle než jeden šestihodinový cyklus.

Z vězení dostane doktora Hardyho jeho syn Petr za pomoci docenta Phippse, který už se nemohl dívat na to, co jeho žena vyvádí. Petr totiž umí výborně napodobovat hlasy jiných lidí. Není pro něj proto problém barončiným hlasem zavolat Bonellimu a zahrát na strunu jeho žárlivosti a nasměrovat jej do pokoje Mitropulose na klinice. Hlasem Bonelliho pak na stejné místo přiláká skutečnou baronku. Rozzuřený Bonelli zastřelí barončinu kopii, která mimochodem trpí vadou řeči, zasekává se na písmenu "r", a jemu samotnému spadne na hlavu lustr. Martin je díky tomu očištěn a propuštěn z vězení.

Zbývá se vypořádat s bambinotem, aby už nenapáchal další zlo. Martinův geniální syn je pověřen pracemi na výrobě nových přístrojů. S pomocí Martinova skutečného syna Petra a jeho dívky Michaely najde uprchlé bambinoty a přivede je zpátky na kliniku, kde mu naoko mají pomáhat. Místo toho jim zprostředkuje zážitek, po kterém touží, setkání se svými umělými rodiči. V devět ráno pak bambinoti začnou postupně mizet, jak jim docházejí baterie a ke zděšení inženýra Browna zmizí i přístroj samotný. Král už sice musel uzavřít rámcové kontrakty se zahraničními zájemci, ale zpráva o zmizení bambinotu jej potěšila. Docentka Flatcherová mu totiž předložila zprávu o neúměrně stoupajícím počtu rozvodů a prognóze snižování porodnosti.

Na recitačním cyklu se Luisa Pollocková veřejně přiznala, že je ve skutečně královská dcera Samanta, takže i poslední záměna se napravila. Jen doktor Hardy si nedá pokoj se svými teoriemi a začíná rozpracovávat teorii o tom, že zlobivé dítě, znamená geniální dítě a podle jistých proporcí hlavy se dá stanovit, zda budou mít rodiče zlobivé, a tedy později geniální, dítě. (-k-)
Aktualizováno: 14.1.2010