Hotel Herbich

Třináctidílný seriál České televize
1999 Česko
Blanka Bohdanová69(Ada Herbichová)
Květa Fialová69(teta Lili)
Miroslav Donutil48(Karel Herbich)
Jan Hartl46(Tomáš Herbich)
Zuzana Bydžovská37(Helena Herbichová)
Anna Polívková20(Martina)
Luděk Munzar66(Willenbach)
Bořivoj Navrátil65(Salewski)
Pavel Kříž38(MUDr. Kraus)
Simona Postlerová34Brief-(Irena Loudová)ve 4. díle si nechá svléknout halenku a zůstane v podprsence, ovšem zabraná z boku
Svatopluk Beneš81(Kostohryz)
Jan Kačer62(primář)
Jiří Langmajer33(MUDr. Vítek)
Kamil Halbich33(číšník Panýrek)
Pavel Nový50(Sýs)
Veronika Žilková37(MUDr. Soňa Rabasová)
Oldřich Navrátil46(šéfkuchař Motyčka)
Jitka Asterová39Brief-(číšnice Anna)v 6. díle na baru upoutá její výstřih pana šéfa
Jaromír Dulava38(inženýr Kirschleger)v 6. díle hraje tenis s Karlem
Jiří Schmitzer49(ředitel nemocnice)
Jaroslava Obermaierová53(kuchařka Bětka)
Jaroslava Tvrzníková59(vychovatelka)
Vilém Udatný29(Rudolf)
Jan ml. Teplý23(mladý lékař)
Petr Pelzer58(profesor Wilkinson)
Martin Donutil8(Fanoušek)
Vladimír Ráž75(Weissman)
Radim Kalvoda26(taxikář)
Karel Hlušička74(starší lékař)
Josef Patočka84(restituent)
Josef Hrubý(vedoucí pošty)
Seriálovým hotelem byl ve skutečnosti hotel Štekl v Hluboké, scény v nemocnici byly točeny v Praze na Bulovce a na očním oddělení v nemocnici v Berouně. A samozřejmě, postavy i příběhy tohoto seriálu jsou smyšlené a jejich podobnost se skutečností je zcela náhodná.

1/13 Horký týden

Před dvaceti lety utekl Tomáš Herbich (Jan Hartl) z komunistického Československa do Západního Německa. Dnes tam žije s Barbarou Willenbachovou (Veronika Freimanová) a její dcerou Trudi (Anna Kolínská). Pracuje jako docent germanistiky na univerzitě. Když se dozví, že jeho matka Ada (Blanka Bohdanová) je těžce nemocná, požádá o vízum, aby ji mohl navštívit. Vízum dostane (i když jen na týden), což vyvolá obavy u jeho nadřízeného Salewskiho (Bořivoj Navrátil), manželky Barbary i tchána (Luděk Munzar), který mu domluví podporu na velvyslanectví Spolkové republiky v Praze.

Do Prahy přijíždí Tomáš 17. listopadu 1989, právě když propuká sametová revoluce. Setkává se s mladší sestrou Helenou (Zuzana Bydžovská), o mnoho let starším bratrem Karlem (Miroslav Donutil) a poznává jejich děti, Heleninu Madlu (Anna Polívková) a Karlova Rudlu. Náhodou potkává i svou dávnou lásku Petru (Zlata Adamovská), která žije sama, bez manžela i bez dětí a nebyla by proti, kdyby se znovu s Tomášem dali dohromady. To však Tomáš odmítá, jeho domov je v Německu a je tam šťastně ženatý.

Operace jeho matky proběhla úspěšně, její stav se zlepšuje. Od tety Lili, která bydlí s Adou, se Tomáš dozvídá o fotografiích hotelu, který před válkou vlastnil jeho otec a který mu komunisti po roce čtyřicet osm zabavili. Matka věří, že teď jim hotel vrátí, ani jeden ze synů po něm ale netouží. Karel kvůli němu nemohl studovat (vlastní pílí se vypracoval na vysoké postavení i bez vzdělání) a Tomáš se do Československa vracet nechce. Přesto mu to ale nedá a po cestě zpátky se u hotelu, který stojí poblíž dálnice, zastaví. Hotel, který se teď jmenuje Hotel Sport, vypadá docela honosně, i když by zřejmě potřeboval sem tam něco poopravit. V tuto roční dobu je hotel zavřený, což mu celkem nevraživě oznámí pochybně vypadající správce Drábek (Rudolf III. Hrušínský). (-k-)

2/13 Dědictví

Je jaro 1990. Karel musí odejít z podniku, kde dělal kádrováka. Najednou v něm všichni vidí posluhovače režimu, i když on nikomu neublížil. I automechanik, ke kterému celou tu dobu jezdil, štědře se mu odměňoval a pomohl jeho syna dostat na učiliště, se k němu obrací zády. Karel se proto rozhodne začít nový život. Odejde od manželky ke své bývalé sekretářce a dlouholeté milence Ireně Loudové (Simona Postlerová). Ta se mu snaží pomoct najít novou práci, ale Karel z konkurzu na personalistu v americké společnosti zbaběle uteče. Svůj bol si léčí alkoholem.

Matka Ada svolává rodinnou večeři. Na ní je přítomen i doktor Kostohryz (Svatopluk Beneš), bývalý právník jejich zesnulého otce, teď už na penzi. Za komunistů pracoval jako účetní v pekárně, ale po revoluci by mohl využít svých známostí a dopomoct Herbichově rodině k navrácení zabaveného majetku. Vláda připravuje restituční zákon, který by to měl umožnit. Ada je na vrcholu blaha, její děti s ní však radost nesdílejí. Tomáš má svou kariéru na univerzitě v Německu, Helena je úspěšná lékařka a vlastně ani není dcera starého pana Herbicha. A Karel, ten nějakému vracení majetku nevěří.

Přesto však Karel vezme Irenu na výlet do hotelu Sport, jak se nyní hotel Herbich jmenuje. Prozradí jí, že se tam narodil a setkává se tam s Drábkem, kterého znal jako kluk. I tady se Karel opije a dojde k menšímu výstupu s barmankou Annou (Jitka Asterová), takže je vyveden ředitelem hotelu Bendou (František Němec) a recepčním Sýsem (Pavel Nový). (-k-)

3/13 Rodinný výlet

Je léto roku 1990. Karel pracuje jako úředník na poštovní přepážce, což mu moc nejde a deprese se snaží utápět v alkoholu. Jednoho dne jej kontaktujte jistý doktor Kahan, bývalý právník, dnes již "jen" poradce. Kdysi Karla porazil na tenisovém turnaji tehdejších pohlavárů a dnes mu přichází nabídnou odvetu. Je ovšem nad slunce jasné, že tenis je jen záminkou.

Helena pracuje jako doktorka na očním oddělení nemocnice. Starý primář (Jan Kačer) zanedlouho končí a na jeho místo bude vypsáno výběrové řízení. Nikdo nepochybuje o tom, že budoucím primářem se stane sebevědomý doktor Vítek (Jiří Langmajer). Jenže starý pán, jak v nemocnici říkají primáři, by na svém místě viděl raději Helenu. Podpořil by ji i bývalý manžel Zeman (Ivan Vyskočil), který momentálně působí na ministerstvu. Ona však po primariátu netouží, je zručná operatérka, ale vzít na svá bedra problémy celého oddělení ji neláká.

Karlova matka Áda stupňuje svou snahu získat zpět hotel zabavený jejímu zesnulému manželovi komunisty. Protože vysloužilý právník Kostohryz na tento úkol nestačí, pověří jím Áda samotného Karla. Ten se obrátí na doktora Kahana. Jeho pomoc by ale nebyla vůbec levná a to Áda odmítá, raději si "vystojí frontu", a to i přesto, že zákon o restitucích je teprve v návrhu a schválen by mohl být nejdříve za půl roku. (-k-)

4/13 Časová tíseň

V únoru 1991 přijal federální parlament zákon o mimosoudním vyrovnání restitučních nároků. Karel a hlavně matka Áda jásají. Jenže byrokratický šiml pracuje pomalu. A tak Karel ač nerad znovu žádá o pomoc doktora Kahana. Těsně před Vánoci se dočkají, hotel Herbich patří opět rodině a Karel demonstrativně opouští místo na poště.

Helena zatím po dobu nemoci zastupuje primáře. K velké nelibosti doktora Vítka, s nímž se stále častěji dostává do konfliktu. A její odmítání primariátu se poznenáhlu mění v chuť tuto pozici, možná i na truc Vítkovi, zastávat. A to se ještě navíc Helena dozvídá, že jejím otcem je ve skutečnosti holandský obchodník Bocken (František Řehák), který v padesátých letech pomohl emigrovat z Československa a nemohl se potom už vrátit. Snažil se alespoň svou milovanou Ádu na dálku podporovat, i přesto, že se v Holandsku oženil. Teď, když jeho žena zemřela, by rád navštívil Ádu i Helenu, kterou nikdy neviděl. Schází se proto s Thomasem Herbichem na univerzitě, kde Thomas přednáší. Thomas je mimochodem ve svém oboru úspěšný, jeho publikace se dočkala pochvalných recenzí.

Na jaře 1992 konečně Karel Herbich s přítelkyní Irenou a dcerou přijíždí do navráceného hotelu. Vrchní číšník Panýrek (Kamil Halbich) představuje Ireně personál hotelu, zatímco Karel jedná s dosavadním ředitelem Bendou (František Němec). Chce, aby i nadále vedl hotel s tím, že on, Karel bude zodpovědný za strategická rozhodnutí a mít právo veta. (-k-)

5/13 Hranice

Hotel Herbich slaví zahájení nové sezony s novými majiteli. Karel jen září a plánuje velkolepé přestavby, mj. kryté tenisové kurty. Námitky ostatních, že na to nemají dost peněz, nechce slyšet. Ani Ireně, která se stará o účetnictví, se Karlovy plány nezdají rozumné, i když finance na ně vyjdou, ovšem bez rezervy. Karel se ohání tím, že jeho úvěr v bance má na starosti bývalý kolega z podniku, kterému kdysi pomohl, a to že je ta jeho rezerva.

V Německu čeká na Tomáše holandský obchodník Bocken, který by se rád setkal s jeho matkou Adou. Navrhuje setkání v hotelu kousek od hranic. Ada pozvání přijme a aby mohla vycestovat za hranice, vyřídí si pas. Jenže když ji Helena doveze na hranice, rozmyslí si to, svůj pas na záchodě roztrhá a při kontrole prohlásí, že si pas zřejmě zapomněla. Bocken čeká na terase marně. (-k-)

6/13 Opilý skřítek

Helena kvůli zácpě v centru prošvihla delegaci z ministerstva. Po oddělení je proto provedl doktor Vítek. A to může být v blížícím se konkurzu na primáře výhodou. Helena primariát opravdu chce, a tak, ač nerada, žádá o pomoc svého bývalého muže Zemana. I on jí vysvětluje, že doktor Vítek dělá pro zviditelnění víc než ona, ale snad s emu podaří jí pomoct. Konkurenci o místo primáře však vyřeší jiná událost. Doktor Vítek si před časem podal žádost o stáž na americké klinice a ačkoliv s tím vůbec nepočítal, byl přijat na dvouletou stáž.

Thomas v Německu slaví úspěch se svou knihou. Od tchána dostává darem Porsche a dozvídá se, že tchán mu chce odkázat své nakladatelství. Thomas sice nebaží po světských statcích, ale tchánova náklonnost ho těší. Spolu s tchánem se na projížďce novým autem opijí, takže na cestu zpět si musí zavolat řidiče.

Karel se naplno pustil do rekonstrukce a přístaveb hotelu. Žel hluk a prach vyluzovaný stavebními stroji odpuzuje hosty. Zvláště ti z Německa ukončují předčasně své pobyty. A to si ještě Karel proti sobě popudí inženýra, který má velký vliv ve vedení německých tenisových klubů. Sice právem, ale zbytečně se dětinsky se Karel během tenisového souboje domáhá uznání svého sporného míče a naopak neuznání míče protivníkova.

Rekonstrukce se má dotknout i kotelny, o niž se stará a v níž i bydlí topič Drábek (Rudolf III. Hrušínský), kterého všichni v hotelu považují za dobrého skřítka. Když se dozví, že kotelna se bude modernizovat, opije se, ač nikdy před tím alkohol nepil. Karel ale alkohol na pracovišti trpět nehodlá a pohrozí Drábkovi, že pokud se to bude opakovat, dostane výpověď. Podruhé se Drábek sice neopije, ale vylije si vztek kopáním do dveří Karlova bytu. To Karla rozčílí natolik, že se rozhodne dát Drábkovi okamžitou výpověď.

Ubývající hosté a rostoucí účet za práce na rekonstrukcích dělají vrásky jak řediteli Bendovi, tak Ireně, která kontroluje všechny účty. Jenže Karel jejich varování nedbá. Úvěr si přece může navýšit a těch pár hostů je snad nerozhází. K dovršení všeho však dostane jeho bankéř infarkt. Navýšení úvěru je tím v ohrožení. (-k-)

7/13 Sekyra

Helena byla jmenována primářkou. Jen prozatímním dekretem, ale plnohodnotné jmenování je jen formalita. A zdá se, že Heleně se daří i v soukromém životě, doktor Kraus (Pavel Kříž), s nímž se každou středu schází, ji požádal o ruku. Helena kupodivu odmítla.

Pro finální jmenování do funkce primářky Helena potřebuje lustrační osvědčení. A to pro ni není příznivé, neprošla jako "evidována". Helena zanevřela na celý svět, na druhou stranu ani doktor Kraus ji nechtěl vyslechnout. Helena se zavřela na chatě a odmítla s kýmkoliv komunikovat. Jediný, koho k sobě pustila, je bratr Thomas, který přijel až z Německa. Právě kvůli Thomasovi, který emigroval, neměla šanci se dostat na medicínu, i když byla u přijímaček sebelepší. A právě tehdy jí nabídli, ať podepíše, tím že se všechno vyřeší. Když si uvědomila, co udělala, pokusila vzít si život hrstí rohypnolu. A díky tomu se na psychiatrii seznámila se svým manželem. Z STB už ji pak nikdy nekontaktovali, ale papír zůstal.

Thomas dostal nabídku od profesora Wilkinsona přednášet na americké univerzitě v semináři, jehož téma si může zvolit sám. Thomasův věhlas už se rozšířili i za velkou louži.

Z hotelu Herbich už neodcházejí jenom hosté, ale i personál. Banka definitivně odmítla navýšit úvěr a dodavatelé vyhrožují žalobami. Karel hledá útěchu v alkoholu a v náručí barmanky Anny (Jitka Asterová). Jedinou záchranou je pro něj syn Rudla, s nímž se od rozchodu s manželkou nestýká. Karel musí překonat své ego a požádat syna o pomoc. Rudla zahajuje jednání o prodeji hotelu hotelu s hoteliérem Weissmanem. (-k-)

8/13 Dluh

Helena stále trucuje na chatě, nehnul s ní bratr Thomas a nezdaří se to ani kolegyni Rabasové (Veronika Žilková). Karel už boj o hotel vzdal, nejraději by z hotelu utekl. To Irena se snaží zachránit, co se dá a zdá se, že šance by tu byla. Jenže s Karlem se kvůli hotelu jen hádají a Karel zatouží vrátit se ke své ženě Madle (Klára Jerneková), se kterou stále není rozvedený. Udělá to tím nejpodlejším způsobem. Pošle Ireně anonymní dopis udávající jeho hrátky s barmankou Annou v královském apartmá, kde je také Irena přistihne.

Jediná Áda odmítne podepsat souhlas k jednání o prodeji hotelu, i přes veškerou Rudlovu snahu. Hoteliéra Weissmana donutí vydat jí podepsané souhlasy jejích dětí a vyrazí do Německa. Thomas nechce ani slyšet o tom, že by se vrátil do Čech a provozoval hotel, má svoji kariéru a hoteliéřině vůbec nerozumí. Jenže Áda umí působit na city a je tvrdohlavá jako mezek. Thomas jejímu naléhání neodolá a vrací se s ní domů. (-k-)

9/13 Rodinná večeře

Helena pořád utápí svůj žal v černém pivu a chatě. Karel zase svoje deprese léčí poleháváním u manželky Madly. Jediný, kdo se snaží zachránit zadlužený hotel je Thomas. Jenže i bývalý ředitel Benda, kterého chtěl Thomas znovu angažovat, mu radí, aby hotel prodal. O tom, že by nastoupil znovu na místo ředitele nechce ani slyšet. Výkonnou moc tedy musí převzít Irena, která jediná neutekla, i přesto, že do rodiny vlastně nepatří. Snaží se dohodnout s věřiteli a zajistit provoz na zimu, aby hotel přečkal do další sezóny. Ze zaměstnanců zůstal už jen recepční Vladimír Sýs (Pavel Nový), teď už jen ve funkci kotelníka, což se mu celkem pochopitelně nelíbí a je rozhodnut odejít také.

Děkan na univerzitě v Německu Thomasovu nepřítomnost toleruje. Ne už tak jeho manželka Barbara. Naléhá na něj, aby si vzal na pomoc oba sourozence a přemluvili matku k prodeji hotelu. Karel ani Helena o hotel žádný zájem nejeví, ani o peníze, které by mohli získat jeho prodejem. Thomas má co dělat, aby je přemluvil ke společnému setkání. Na večeři v hotelu začne o prodeji mluvit sama Áda. Prosí však, aby s ním počkali až do Vánoc. Teta Lili totiž prý slyšela hlasy, které říkaly, že v hotelu vydrží až do Vánoc. (-k-)

10/13 Deník

Na provozu hotelu se podílí téměř celá rodina. Helena vypomáhá v kuchyni a s úklidem, Karel zastává funkci topiče a Thomas dělá vše, co je potřeba, od roznášení obědů po opravu ucpaného odtoku umyvadla. Helena se stále nemůže smířit s křivdou, kterou jí přineslo lustrační osvědčení, neváhá se opít s partou hostů na pokoji, z něhož ji musí odvést Thomas. Karel by se zase rád usmířil s Irenou, ta mu ale zakazuje stýkat se s Aničkou.

Zimní sezóna se zdá být zachráněna. Provoz hotelu je zajišťován jen s minimem zaměstnanců. K recepčnímu Vladimírovi přibyla jen kuchařka Bětka (Jaroslava Obermaierová) a její muž, číšník Filip (Pavel Landovský). Ten má problémy s alkoholem a právě proto musí první obědy v nově obnoveném provozu roznášet Thomas. Na druhý den se ale Filip dá dohromady a naučí Thomase nosit tři talíře v jedné ruce.

Thomas si píše deník, aby si zaznamenal a utřídil vše, co se v tom jeho nové světě děje. Kupodivu tlak má lepší než kdy před tím. Protože v hotelu jsou problémy s telefonním spojením, odjede Thomas do Prahy, aby mohl zavolat své rodině. Dovolá se ale jen na záznamník. Navštíví alespoň svou bývalou lásku Petru (Zlata Adamovská), ovšem jen z přátelství. Zato v hotelu se při lahvince vína sblíží s Irenou až tak, že spolu stráví noc. Ráno Irena prohlásí, že se to nemělo stát. A to ani jeden z nich netuší, že je při tom viděl Karel, který šmíruje Irenu dalekohledem ze stromu. Karel propadne znovu depresím a ráno jen velmi neochotně doprovází Aničku k bráně hotelu. Na zdi vedle ní je napsáno "Svině". Anička se domnívá, že původcem nápisu je zlý skřítek. Drábek se skutečně stále skrývá v kotelně, ale jak se později ukáže... (-k-)

11/13 Dlaň na tváři

V hotelu jsou ubytovány děti z dětského domova na škole v přírodě. Malý Fanoušek, kterého bolívá hlava, by snad mohl Helenu vytrhnout z její letargie. Vypadá to, že má nějakou oční vadu. Helena jej proto vezme na vyšetření. Když se tam ale setká s jedním bývalým kolegou, beze slova uteče. Stále se ještě nedokáže s vyrovnat minulostí, ani s vlastní dcerou.

Z Karlem přijíždí jeho žena a nabízí se, že by mohla pracovat v kuchyni. Karel by se ale ještě pořád chtěl vrátit k Ireně, i když ta jej odmítá. Thomas objíždí německé tenisové kluby, ale zatím bez úspěchu. I na fakultě už dělá nadřízeným jeho nepřítomnost vrásky. Kupodivu manželka Barbara je začíná chápat. Thomas ale i přesto začíná cítit něco víc k Ireně.

Slibně probíhající zimní sezonu naruší požár ve sklepě, při kterém se Karel málem udusí. Děti odjíždějí, odchází i kuchařka Bětka s číšníkem Filipem a hotel zůstává prázdný. (-k-)

12/13 Pandořina skříňka

Požár sice nenapáchal na hotelu velké škody, zbyl však po něm nepořádek a hotel bez hostů, takže vzniklá ztráta je milionová. Navíc nefunguje topení, takže Áda se nachladila a musela být hospitalizována v nemocnici. Ovšem víc než fyzické zdraví ji trápí neúspěch. Už nemá dost psychických sil, aby ve svém úsilí vytrvala.

Helena jede navštívit svou dceru Martinu. Ve svém bytě, kde Martina žije se svým přítelem Davidem, ji nezastihne, dozví se však, že Martina je těhotná. A možná právě to je tou poslední kapkou, že Helena zatouží po dítěti. Přijíždí do dětského domova, aby adoptovala Fanouška.

Tomáš doufá, že na blížící se splátku úvěru by mu mohl půjčit tchán Willenbach, pro něho by to zas tolik peněz nebylo. Jenže Barbara mu nebere telefon, a když přijede do Německa, dozvídá se, že odjela i s dcerou Trudi k moři. Jenže Karel šel ve své zášti až tak daleko, že napsal Barbaře anonym o Tomášovi a Ireně. Willenbach samozřejmě Tomášovi nepůjčí, cítí se zklamaný a podvedený. Zakáže Tomášovi Barbaru kontaktovat a sdělí mu, že v pravý čas ho osloví jejich právníci.

Tomáš se ale nevzdává. Prodá své Porsche, což by mělo na pokrytí splátky stačit. Po návratu do hotelu inzultuje Karla a i on, stejně jako Irena, si začíná myslet, že požár úmyslně založil Karel. Karel připouští, že napsal dopis Barbaře, žárlí na Irenu, ale založení požáru odmítá, vždyť je to hotel, ve kterém jako malý vyrůstal. Irena už má ale všeho plné zuby a odjíždí do Prahy. Tomáš zůstává na hotel sám. A v té nejtěžší chvíli přichází pomoc tam, odkud by ji nečekal. Děkan Salewski (Bořivoj Navrátil) navrhl americkému profesoru Wilkinsonovi, aby celosvětovou konferenci o Goethem uspořádal v Čechách, v hotelu Herbich. A profesor Wilkinson se tohoto nápadu ujal. (-k-)

13/13 Skřítkův poslední kousek

Konec dobrý, všechno dobré. Zimu se podařilo přečkat a konference o Goethovi byla dobrým startovním můstkem do nové sezony. Konference už proběhla s novým ředitelem, inženýrem Dvořáčkem (Martin Dejdar), kterého doporučil bývalý ředitel Benda. Vrátili se i bývalí zaměstnanci, vrchní Panýrek i pokojská Zálužáková. A taky Drábek, který celou tu dobu přespával potajmu ve sklepě. Ukázalo se, že oheň založil on, aby se pomstil za své vyhození, ale vymkl se mu z rukou. Drábek jen syn pokojské a starý pan Herbich mu totiž slíbil, že v hotelu může zůstat nadosmrti. A to se mu také dařilo, vyhodil ho až Karel. Teď tedy přijali Tomáš s Karlem Drábka zpátky a ač se to nikdo z nich neodvážil vyslovit, je možné, že Drábek je jejich nevlastní bratr. I Ádíno zdraví se zlepšilo, takže se mohla vrátit do hotelu. A teď, když je hotel zachráněn už by souhlasila s jeho prodejem.

Rodina se ale rozhodne hotel neprodávat. Helena se vrací ke své profesi oční lékařky, i když v jiné nemocnici. A znovu se dává dohromady s doktorem Krausem. Thomas se vrací na univerzitu do Německa a podobně jako kdysi jeho matka i on teď vytrvalým čekáním pod oknem zlomil odmítání manželky Barbary. Jen Karel se u Ireny úspěchu nedočkal, a to nejen proto, že Irena má nového přítele.

V hotelu tak zůstal opět jenom Karel, teď už však rozumnější, alespoň co se investic týče. A samozřejmě zůstala i matka Áda s tetou Lili. A možná je přijede navštívit matčin dávný přítel Jillian Bocken. Áda se mu konečně odhodlala napsat, aby je přijel navštívit. (-k-)
Režie: Hynek Bočan
Scénář: Per Zikmund
Kamera: Ivan Šlapeta
Hudba: Zdeněk Barták, text Eduard Krečmar, zpívá Miroslav Donutil
Země: Česká republika
Rok výroby: 1999

Hrají:
Blanka Bohdanová (Ada Herbichová, matka)
Květa Fialová (teta Lili)
Miroslav Donutil (Karel Herbich)
Jan Hartl (Tomáš Herbich)
Zuzana Bydžovská (Helena Herbichová)
Klára Jerneková (Madla)
Vilém Udatný (Rudolf)
Anna Polívková (Martina)
Veronika Freimanová (Barbara Willenbachová)
Anna Kolínská (Trudi)
Luděk Munzar (Willenbach)
Bořivoj Navrátil (děkan Salewski)
Pavel Kříž (MUDr. Kraus)
Zlata Adamovská (Petra)
Jitka Sedláčková (sestra)
Rudolf Hrušínský (Drábek)
Simona Postlerová (Irena Loudová)
Rozita Erbanová (Anička)
Ivan Vyskočil (Zeman)
Svatopluk Beneš (Kostohryz)
Jan Hrušínský (Kahan)
Jan Kačer (primář)
Jiří Langmajer (MUDr. Vítek)
Naďa Konvalinková (Jarmilka)
Barbora Munzarová (Zuzana)
František Němec (Benda)
Kamil Halbich (číšník Panýrek)
Pavel Nový (recepční Sýs)
Josef Hrubý (vedoucí pošty)
František Řehák (Bocken)
Veronika Žilková (MUDr. Soňa Rabasová)
Oldřich Navrátil (šéfkuchař Motyčka)
Blanka Lormanová (Zálužáková)
Vlastimil Venclík (úředník na restitucích)
Josef Patočka (restituent)
Jitka Asterová (číšnice Anna)
Jaromír Dulava (inženýr Kirschleger)
Petr Pelzer (profesor Wilkinson)
Vladimír Ráž (Weissman)
Jiří Schmitzer (ředitel nemocnice)
Radim Kalvoda (taxikář)
Michal Michálek (David)
Martin Dejdar (Dvořáček)
Jaroslava Obermaierová (kuchařka Bětka)
Pavel Landovský (číšník Filip)
Martin Donutil (Fanoušek)
Jaroslava Tvrzníková (vychovatelka)
Karel Hlušička (starší lékař)
Jan Teplý ml. (mladý lékař)
Aktualizováno: 31.12.2010