Druhý dech

Televizní seriál o budování a provozu velkokapacitního teletníku.
1988 Česko
Josef Abrhám48Brief(inženýr Jiří Vydra)ve 4. díle se umývá u kbelíku s vodou
Vladimír Kratina36Brief-(Karel Vícha)v 1. díle má milotnou scénu s Naďou Konvalinkovou
Ivana Chýlková24Lotsv 7. díle po milostném aktu leží v posteli nahoře bez
Naďa Konvalinková37Lotsve 2. díle jí v milostné scéně z rozepnuté košile hezky vykoukne ňadro
František Řehák64(předseda zemědělské správy Válek)
František Husák52(předseda družstva Rezek)
Dana Bartůňková30(Zdena Vydrová)
Věra Kubánková63(babička Kloučková)
Alice Chrtková18(starší Jitka)
Agáta Hanychová3v 10. díle
Jiřina Bohdalová57(Stehnová)
Jiří Strach14(starší Kája Vícha)
Marek Vašut28(Václav Stehno)
Jan Přeučil51(vedoucí katedry)
Jan Čenský27(Moravec)
Stella Zázvorková66(Hokubová)
Radoslav Brzobohatý55(agronom Jan Sýkora)
Josef Bláha64(MVDr. Dočekal)
Uršula Kluková46(Kretschmerová)
Jiří Sovák67(hlavní zootechnik inženýr Hladík)
Jana Hlaváčová50(Šesterová)
Petr Čepek47(Vojta Šestera)
Jan Potměšil22(Šestera ml.)
Vladimír Dlouhý30(Mirek Klouček)
Jaroslava Obermaierová42(Marie Tesařová)
Věra Tichánková67(Koubková)
Karel Roden26(Karel)
Jana Synková44(Silvestrovská moderátorka)
Oldřich Vlach46(inženýr Trčka)
Jaroslava Kretschmerová32(Eva Julčáková)
Václav Vydra32(pan Adam)
Zdeněk Srstka52(Lošťák)
Jitka Asterová28(Bohunka Mádlová)v 7. díle
Vladimír Javorský26(Zdeněk)v 7. díle
Hana Brejchová41v 7. díle
Jiří Langmajer22v 8. díle
Oldřich Navrátil35(tajemník zemědělské správy Jakoubek)od 8. dílu
Jan Hraběta48(zájemce o koupi Šesterových ovcí)v 9. díle
Jiří Datel Novotný44(počítačový odborník)v 10. díle
Roman Skamene33(inseminátor)v 10. díle
Jaroslav Vozáb68(třídní učitel)v 10. díle

Díly

1. Telecí léta (66 min)
2. Seno a stáj (68 min)
3. Rekreační středisko pro krávy (70 min)
4. Mražené telecí (71 min)
5. Oči na kolotoči (65 min)
6. Konec konců v koncích (65 min)
7. A byla svatba veliká (65 min)
8. Osmistá první kráva (68 min)
9. Teskně hučí Niagára (66 min)
10. Digitální dojnice (68 min)
11. Boby a bobky (58 min)
13. Buď a nebo (71 min)

1. Telecí léta

V Brodu se staví velkokapacitní teletník. Šéfovat mu bude inženýr Karel Vícha (Vladimír Kratina), jehož úkolem je pro začátek dohlédnout nad dokončením stavby a dodržením termínu a najít lidi, kteří budou v teletníku pracovat. Proto se vydává do Prahy na vysokou zemědělskou, aby tam u přednášejícího inženýra Vydry (Josef Abrhám) poptal nadějné mladé kádry. Jenže ten má na katedře problémy. Hlasitě se ozval proti projektu jiného kolegy, který vyzdvihuje živočišnou velkovýrobu. Inženýr Vydra je totiž naopak zastáncem přirozeného chovu. Ze školy proto odchází a dokonce žádá o rozvod, protože je manželka, studentka Zdena (Dana Bartůňková) mu brzy po svatbě byla nevěrná s jeho studentem Moravcem. Namísto mladých kádrů se Víchovi přijíždí hlásit sám. Vícha jej přijímá jako zástupce vedoucího a oba muži se postupně spřátelí. Jenže když Vícha zjistí, že Vydra s velkochovem v podstatě nesouhlasí, je na pochybách. Když se pak při kontrole před kolaudací zadře čerpadlo, Vícha Vydru obviní z úmyslu, nebo přinejmenším z toho, že mu to není proti mysli, a propustí jej. Krátce nato dostává Vydra nabídku od ředitele zemědělského družstva v Brodu Rezka (František Husák), kterého jeho teorie o etologii chovu zajímá. Po cestě do Prachy se Jiří blíže seznamuje s Karlovou sestrou Kateřinou (Ivana Chýlková). Ta je na rozdíl od bratra tak trochu výstřední, snad až černou ovcí rodiny. (-k-)

2. Seno a stáj

Vydra přijímá místo zootechnika v brodském družstvu. Objíždí rajón, kontroluje kvalitu a potýká se s problémy v jednotlivých malých kravínech. Při jedné takové kontrole se znovu setkává s Kateřinou Víchovou, která získává podklady pro svou diplomovou práci. Jejich od prvního setkání antipatie stále přetrvává. I JZD ale hodlá postavit velkokapacitní kravín, na provoz malých, zastaralých kravínů nemá dost lidí, práce u krav nikomu nevoní. Vydra je znovu postaven před rozhodnutí, zda zůstat navzdory svým názorům, nebo odejít jinam. Jeho bývalá žena přestala studovat a při návštěvě u ní se Vydra setkává s jejím novým přítelem, o poznání starším než je ona sama.

Marta Víchová nastupuje po mateřské jako učitelka v místní základní škole. Malý Kája si zvyká na jesle. Provoz teletníku se pod Víchovým vedením úspěšně rozbíhá, což pro něj znamená takové malé vítězství nad Vydrovým skepticismem.

Mladé Slovence Veruně (Veronika Žilková), která si v minulém díle vzala údržbáře Václava Stehna (Marek Vašut) a žije s ním v domku jeho rodičů, se narodil syn Honzík. Po návratu z porodnice ale dochází mezi mladými manželi, i díky vlivu tchýně, k prvotnímu napětí. Veruna nachází v kapse Václavovy bundy větší obnos peněz. Neví, jak se jej na to zeptat a Václav věnuje víc pozornosti láhvi piva a přenosu zápasu házené než své ženě. (-k-)

3. Rekreační středisko pro krávy

Inženýr Vydra se rozhodne zůstat v družstvu a podílet se na výstavbě velkokapacitního kravína. Snaží se ale prosadit své požadavky na ustájení. Nevědomky mu svou námitkou na schůzi zemědělské správy přihraje Kateřina Víchová, která dokončila vysokou a nastoupila jako veterinářka v místní ordinaci u MVDr. Dočekala (Josef Bláha). Kateřina bydlí dočasně u bratra a napjaté domácí atmosféře příliš neprospívá. Marta musela zůstat s malým Kájou domy, protože ve školce trpěl astmatickým kašlem. Velký Karel je věčně v práci a na rodinu nemá čas. Kateřina proto raději z bratrova bytu odchází a nachází dočasné útočiště v místnosti v teletníku.

Mladí manželé Mirek a Jiřina Kloučkovi (Vladimír Dlouhý a Ilona Svobodová) chtějí od Mirkovy babičky přepsat domek domek s tím, že ji v něm nechají na výminku. Babička se napřed nechá přesvědčit od své kamarádky Hokubové (Stella Zázvorková) a domek prodat odmítne, na což Jiřina zareaguje popudlivě a Mirek se ocitá v nezáviděníhodné situaci. Babička si naštěstí vše rozmyslí a mladí manželé můžou začít s plánovanou rekonstrukcí domku. Začínají tím, že vyhazují staré krámy. A babička začíná trochu litovat, přece jen se se starými, nepotřebnými věcmi loučí jen těžko.

Problémy se nevyhýbají ani mladým manželům Stehnovým. Veruna se u tchánů cítí sama a její manžel Václav místo odpory chodí každý večer do hospody a nejenže pije, ale dal se na hazardní hry (karty, automaty tenkrát ještě nebyly :-) Kromě toho má Václav pifku na inženýra Vydru, protože Vícha mu už dřív prozradil, že Vydra si u něj stěžoval na hrubé zacházení s dobytkem při jeho nakládání. Naopak zájem o inženýra Vydru projevuje hostinská (Zdena Sajfertová), Jiří ale nemá na sbližování ani pomyšlení.

Velká rána postihla teletník. Zasáhlo jej infekční onemocnění a rychle se šíří. Telata umírají jedno za druhým a není jisté, kolik se jich podaří zachránit. Bude nutné vybudovat přepážky, které by šíření infekce bránily, a přitom zachovat provoz. Inženýr Vícha tak má o další velký problém navíc. A když se strýci připomíná o předběžně přislíbené místo vedoucího SPD, dostane se mu odmítnutí s poukazem na to že teletník nefunguje podle očekávání. (-k-)

4. Mražené telecí

Přichází zima a s ní spojené radosti a starosti. Šesterovi zabíjejí, na hostinu se u nich schází početné sousedstvo. Jen mladí Kloučkovi vyklízejí babiččin dům a Jiřinka odmítá sousedovo pozvání, i když manžel Mirek by si evidentně dal do nosu.

Jiří jede na Vánoce k matce, netuší ovšem, že se tam setká s jejím novým přítelem. Raději proto odjíždí zpět do Brodu a bere si přes svátky službu. V kravíně se setkává s Verunkou, která se snaží zachránit právě narozené telátko. S manželem ani tchýní jí to doma stále příliš neklape. Štědrý den se ale zdá být příslibem do budoucna, Vašek pořídil pod stromeček auto, velký Mercedes, který prý levně koupil a sám opravil. S Verunkou a synem Honzíkem pak vyrážejí k Verunčiným rodičům na Slovensko. Verunčin otec ale stále nedokáže dceři odpustit, že přišla do jiného stavu nečekaně. Vaškovi nepřímo vyčítá, že sobě kupuje drahé věci a na Verunku zapomíná. Naštvaný Vašek velí k odjezdu.

Zcela dokonale to neklape ani mezi manželi Víchovými. Marta má pocit, že je až na poslední koleji a i malý Karlík má raději benevolentního otce než starostlivou matku. Silvestra chtějí Víchovi strávit ve společnosti, jenže Marta je zoufalá z toho, že neobleče žádné večerní šaty. Konflikt nakonec řeší tím, že šaty narychlo přešije. Na večírku se Marta dobře baví, ale jen do chvíle, kdy se opije a udělá se jí špatně. Před manželem se pak cítí provinilá a nešťastná.

Zima je tento rk pořádná, mrzne až praští. A zrovna na Silvestra klesá teplota hluboko pod bod mrazu. Karel Vícha ještě v noci, i přesto, že na večírku pil, odjíždí do teletníku, který už začíná promrzat. Snaží se narychlo sehnat někoho, kdo by mohl dovézt naftové ohřívače. Jenže všichni jej odmítají, už mají dost práce přes čas. Jediný, kdo je ochotný Karlovi pomoct, je Šestera (Petr Čepek). Ráno se pak do teletníku sjíždějí zaměstnanci i přesto, že autobus nejezdí. Přece jen si Karel nevybral personál tak špatně.

Začátkem nového roku vyjíždějí brodští na divadelní představení "do města". V autobuse cestou zpátky se Verunka svěřuje inženýru Vydrovi, že její manželství není tak idylické, jak se snaží vypadat před ostatními. Hned po návratu čeká na inženýra Vydru vzkaz, aby okamžitě přijel ke komplikovanému porodu. V kravíně už hodinu bojuje s rodícím se teletem jako veterinářka Kateřina Víchová. Společnými silami se jim podaří přivést tele na svět živé. Po úspěšném zákroku si potykají a vypadá to, že zpočátku nabroušený vztah se postupně mění v přátelský, což naznačovala už jejich setkání v kuchyňce na ubytovně, kde oba bydlí. (-k-)

5. Oči na kolotoči

Velkokapacitní kravín se dočkal svého spuštění. Dojení krav je zefektivněno místem podobným kolotoči, kterým krávy procházejí. Kvůli liknavosti dojiček však krávy dostanou infekci a část mléka musí být používána na přikrmování. Na místo ředitele družstevního podniku nastupuje inženýr Trčka (Oldřich Vlach) a Karel Vícha zůstává zakopaný v teletníku. Jiří Vydra zjišťuje, že část plochy pro kukuřici byla oseta obilím. Družstevníci díky tomu dosáhli nejlepších výnosů, kravám ale chybí krmení. Se stížností u zemědělské správy ovšem neuspěje, protože pole byla na popud hlavního agronoma Sýkory poorána. I ředitel družstva Rezek o tomto podvůdku věděl a snaží se vysvětlit Jiřímu, že je nutné tu a tam dělat ústupky. Jiří chce z družstva odejít, nakonec ale zůstane, odchodem by jen přiznal vlastní prohru a kravám by to nepomohlo.

Soukromě se Jiří začíná sbližovat s Kateřinou Víchovou, i když se snaží sám sobě namluvit, že o ni nestojí. A to má ještě druhou obdivovatelku. Verunku. To se ale vůbec nelíbí jejímu manželovi, takže když zahlédne Jiřího, jak veze Verunku na motorce domů, zastaví ho a inzultuje. Doma pak zbije a znásilní i Verunku.

Karel Vícha si splnil aspoň jeden sen. Stal se prvoligovým rozhodčím. První utkání bylo přenášeno v televizi a pochopitelně bylo plné emocí. Syn Karel se kvůli tomu dokonce ve škole popral se spolužákem. Marta Víchová začala pracovat v družině. Manžela tím začala k jeho nelibosti poněkud zanedbávat a jejich vztah se stále ochlazuje.

Kloučkovi přestavují barák po babičce, jenže na dohodnutý den jim nepřišli zedníci. Jiřinka Mirka donutila, aby zedníkům nabídl dvacet korun na hodinu a nakoupila nejlevnější jídlo. To jim teď asi zbude a budou ho jíst celý týden. Jiřinka se snaží stavět sama a rozčiluje ji, že Mirek jen sedí a pije pivo. Jak ale chce stavět sama, když tomu nerozumí, nechápe ani babička Kloučková, ani babi Hokubová. (-k-)

6. Konec konců v koncích

Verunka je zdrcená manželovým chováním a tchyninou netečností. V zoufalství se pokusí o sebevraždu a skončí v nemocnici. Jedině tchán se Verunky zastane, byť ne příliš hlasitě. Ale i to stačí, aby si babička Stehnová uvědomila, že se její syn na Verunce provinil. Verunka už ale odmítá Vaškovy pokusy o sblížení. První noc po propuštění z nemocnice chce strávit v krávíně, kde narazí na Jiřího a Kateřinu očkující krávy. Kateřina Verunce nabídne, ať přespí u ní. Teprve druhý den ráno se Verunka vrací domů, kde ji až příliš vřele vítá tchyně a vlažně manžel.

Problémy se nevyhýbají ani kravínu inženýra Vydry. Začínají umírat telata, zřejmě na nějakou infekční nemoc. Jiří proto přijde s nápadem očkovat březí krávy. Není to jeho původní myšlenka, podobnou metodu zkoušel na prasatech doktor Králík (Jan Skopeček). Spolu s Kateřinou se jim ho podaří přesvědčit, aby připravil potřebnou vakcínu pro krávy. A zdá se, že úspěšně.

Kateřina si zraněného Jiřího odváží k sobě domů. Z těch dvou se stává oficiální pár a v euforii po úspěchu s vakcínou se dokonce rozhodnou, že se vezmou. To inženýr Vícha se svou ženou vychází stále hůře. Jejich rozpory vyúsťují až v potyčku s Martiným kolegou Adamem (Václav Vydra), na něhož Karel žárlí, a který jel s Martou a s dětmi na školu v přírodě. Na druhou stranu ovšem Karel projevuje zájem o mladou a půvabnou Ivetu (Mahulena Bočanová). Ta je naštěstí rozumná a nenechává zajít Karlovo dvoření příliš daleko. (-k-)

7. A byla svatba veliká

Kloučkovi přestavují babiččin domek a potýkají se s nedostatkem peněz. Jiřina se snaží získat peníze sázením ve sportce, ale pochopitelně neúspěšně. O to víc ji žere, že druhé pořadí vyhrál pokrývač a namísto jejich střechy si se svou partou popíjí v hospodě, zatímco jim teče do baráku. V napjaté situace pomůže soused Šestera, který se svými syny pomůže střechu pokrýt i v dešti. Vlhko a chlad však zápalem plic odnáší babička Kloučková a musí být odvezena do nemocnice. Naštěstí se za pár dní uzdraví a může se na vlastní oči pokochat pohledem na novou střechu. Jiřina už trochu vystřízlivěla ze sázení a snaží se najít jiné zaměstnání, aby si víc vydělala. Už jí nevadí dělat dojičku, hlavně když bude mít větší výplatu. Přichází proto za inženýrem Víchou a uchází se u místo v kravíně.

Verunka porodila holčičku Zuzanku. Doma však stále vládne napjatá atmosféra, hlavně ve vztahu k Vaškovi. Tchyně se snaží Verunčin blok překonat, zatím ale naráží na neprostupnou zeď.

Kateřina s Jiřím se skutečně chtějí vzít. Svatba je naplánována a nebude jen tak ledajaká, jak si Jiří původně myslel. S Jiřího matkou přijíždí na svatbu početné příbuzenstvo a ani místní si nechtějí nechat svatbu ujít. I Verunka koupila novomanželům jako svatební dar lustr. Zato manželství Kateřinina bratra Karla se propadá do stále hlubší krize. Den před svatbou se Karel s Kateřinou sejde u jejich matky a Kateřina vytáhne Karla na flám. Ten se protáhne až do ranních hodin a skončí v Praze. Kateřina nestihne dojet na svatbu a Jiří se s ní rozchází. Kateřina se poté snaží najít útěchu v náručí svých předchozích milenců, ale bezúspěšně, stále myslí na Jiřího.

Alespoň v práci se Jiřímu daří. Vakcína skutečně zabrala a žádný další úhyn telat už v kravíně neměli. Úspěch slaví Jiří i ve sporech s inženýrem Sýkorou. Předseda, který se po tříměsíční nemoci vrátil do práce, dává Jiřímu za pravdu při sklizni kukuřice a jejím uskladnění. Sýkora se nedokáže přenést přes to, že Jiří měl pravdu a odmítne se s ním na popud předsedy udobřit, jen mu chladně poblahopřeje. I senážní věže, do kterých siláž uskladnili, zvládají vyšší nápor. Jenže na druhý den dochází ke katastrofě. Z věží vytekly silážní šťávy a otrávily všechny ryby v rybníce. (-k-)

8. Osmistá první kráva

Za otravu ryb dostalo brodecké družstvo pokutu osmnáct tisíc. Hezký předvánoční dárek. Inženýr Vydra bere tvrdošíjně vinu na sebe, předseda ho v tom ale nenechá a o pokutu se rozdělí všichni vedoucí pracovníci družstva, největším dílem inženýr Vydra a předseda. Bez ohledu na pokutu Jiří uvažuje o odchodu z živočišné výroby a návratu na univerzitu. Při té příležitosti se znovu setkává se Zdenou. Ani její manželství není šťastné a Zdena se che rozvádět. Doufá, že by se jim mohlo podařit obnovit starý vztah. Jiří si ale díky uvědomuje, že miluje Kateřinu a odjíždí za ní, aby jí podal rázný důkaz svého zájmu o ni.

Manželství Karla Víchy je prakticky rozpadené, bydlí spolu už jen kvůli synovi. Navíc ani v teletníku se Karlovi příliš nedaří. Nový tajemník okresní zemědělské správy (Oldřich Navrátil) není tolik nakloněn Karlovu strýci a nepřimhuřuje oči nad nedostatky v teletníku, o nichž se byl osobně přesvědčit. Inženýr Vydra totiž na schůzi navrhl, aby si kravín rodil a vychovával vlastní telata. Karlu Víchovi hrozí odvolání z funkce a to je už poslední rána v jeho zoufalé situaci. Zavírá se u své sestry Kateřiny a nehodlá od ní vyjít domů ani do práce.

Jiřina Kloučková nastupuje do kravína jako dojička. Snaží se usilovně pracovat, aby si vydělala co nejvíc peněz, dokonce se o Vánocích nabízí na ranní i odpolední směnu. Ostatní dojičky s ní ale nechtějí pracovat, Jiřina má nos nahoru, pořád vykládá, že ona to dělá jen pro peníze, protože staví vilku, ona že má školy a celý život by dojičku dělat nemohla. Jedna z kolegyň o ní prohlásí, že je to osmistá první kráva v kravíně. To se Jiřiny dotkne a opět se začne hádat s manželem. Tomu se ji naštěstí podaří uklidnit, Jiřina má pocit, že o ni nikdo nestojí, nikdo ji nemá rád. (-k-)

9. Teskně hučí Niagára

Jiřímu se podařilo prosadit napojení kravína na centrální počítač. Internet tehdy samozřejmě nebyl, takže připojení zprostředkovával dálnopis a celé zařízení připomínalo spíš velký psací stroj. Ale na tehdejší dobu to byla velká moderna a babi Hokubová si neodpustila několik štiplavých poznámek.

To Karlovy problémy v teletníku pokračují. I přesto, že Kateřina odhalí pravděpodobnou příčinu, plesnivé krmivo z mlékáren, (rádoby) nezávislá kontrola poukáže na vlhkost a nevhodné uskladnění. Karel se alespoň na chvíli vytrhl z letargie a snažil se zabojovat, ale rozhodnutí kontrolní komise jej srazilo zpátky. Je rozhodnut odejít z teletníku a vzít místo směnového zootechnika v malém družstvu. Jenže okresní správě se na jeho místo nepodařilo najít nástupce a strýc Válek tlačí na Karla, aby funkci zastával až do konce osmiměsíční výpovědní doby. Nový okresní tajemník se snaží najít nějaký způsob, jak nevyhovující stav teletníku napravit. Předseda družstva Rezek navrhuje jako garanta výzkumu a návrhu řešení Jiřího Vydru.

Karlovi se rozpadá i rodina, manželka Marta chce podat návrh na rozvod. Zato Jiří s Kateřinou se vzali. V tichosti jen se dvěma náhodnými svědky. Se svatebním darem za družstvo přichází předseda Rezek k Jiřímu a Kateřině do bytu. Kromě předání daru informuje Jiřího o návrhu ze schůze okresní zemědělské správy. Jiří zvažuje, že by nakonec přece jen v Brodu zůstal. A jemný nátlak teď už manželky Kateřiny jej zlomí definitivně. Se svatební darem, křišťálovým lustrem, se k novomanželům Vydrovým vydává i Verunka. Po cestě ale nezvládne řízení mercedesu, který získala po rozdělení majetku, a skončí na střeše mimo silnici. Naštěstí vyvázne bez zranění, tedy alespoň fyzického.

10: Digitální dojnice

Využití počítače s napojením dálnopisem přináší první výsledky. Jenže obsluhovat dálnopis nikdo pořádně neumí, a tak tuto práci nabídne inženýr Vydra Jiřince Kloučkové. Ta s radostí přijímá, jednak je na novou funkci náležitě pyšná a taky každá korunka je dobrá. Kloučkovým se podařilo dodělat úpravy na domku a zkolaudovat je. Rozhodli se, že uspořádají oslavu. Spořivá Jiřinka se v samoobsluze pokusí ukrást dvě plechovky kompotu, aby na oslavě přece jen něco ušetřila. Jenže jí to neprojde a celá událost se rychle roznese po celé vsi. Manžel Mirek místo aby Jiřinku utěšil, jí naopak její čin vyčte a radost z nového domku je ta tam.

Vztahy se zhoršují i u Stehnů. Když se Václav dozví, že Verunka zdemolovala jeho auto, rozjede se celý bez sebe domů. Paní Stehnové se podaří situaci uklidnit a otec Stehno, jindy netečný, vyžene syna z domu. Jenže ani Verunka se dlouho oblibě netěší, když doma uspořádá večírek pro své kamarádky a odbude děti s večeří. Václav se po několika vrací celý promrzlý domů a žádá o možnost pár dní přespat.

Zato u Šesterů je slunečno. Otec Šestera se nechal přesvědčit ke zplození čtvrtého potomka, snad dcery. Nejmladší syn chodí Jitkou Hokubovou, která studuje střední zemědělskou školu. Babi Hokubové se vůbec nelíbí, že má Jitka chlapce, ale uvědomuje si, že s tím nic nenadělá. I Karel Vícha se zlepšuje, snaží se nepít a znovu se zajímá o fotbal, rád by se stal žákovským trenérem a trénoval i svého syna Káju. Bojí se, že by o něj mohl po rozvodu přijít. A přes telata se arel novu spřátelí s Jiřím.

Těhotná je i Karlova sestra Kateřina. S Jiřím vyrážejí na svatební cestu na hory. Kateřina tam, jako ostatně všude, potkává spoustu známých a Jiří prožívá příjemnou a tak trochu ztřeštěnou dovolenou. Ta ale předčasně končí po pádu ze sáněk, po němž se Kateřině udělá špatně a Jiří musí vyrazit pro pomoc.

11. Boby a bobky

Možná i v důsledku nehody na sáňkách Kateřina o dítě přišla. Zato Šesterům se narodil čtvrtý syn. Otec Šestera ho zapíjel celý den. Vztahy u Kloučků jsou stále napjaté, Mirek pořád nemůže Jiřince odpustit krádež v obchodě. Vedoucí navíc napočítal manko pět tisíc, a pokud by ho Kloučkovi nezaplatili, nahlásil by krádež na bezpečnost. Prolomit chlad se podaří až když Šesterovi vytáhnou Jiřinku na zábavu. Mirek se opije, ale oba i uvědomí, že se mají rádi a druhý den ráno je mez Mirkem a Jiřinkou zase čisto.

Karel Vícha trénuje žáky a s nimi i svého syna Káju. Toho vezme k doktorovi, aby zjistil, jak to vlastně je s Kájovými astmatickými záchvaty. Manželka Marta, s níž se Karel rozvádí, totiž Karlovi vyčítá, že to on má podíl na Kájově zdravotním stavu.

Pro krmení krav zasadilo družstvo poprvé boby, které by měly být lepším krmivem než kukuřice. S návrhem krmit boby přišel agronom Sýkora a také se náležitě staral o růst náchylné plodiny, aby dokázal, že měl pravdu. Problémy jsou i se sklizní, je třeba sklízet za mokra, jinak by se boby vysypaly a z úrody by nebylo nic. Nakonec pomůže nápad mladého Pavla Šestery, který pomáhá otci na kombajnu, a sklizeň se zdaří.

Na místo do důchodu odcházejícího předsedy Rezka se spekuluje o jeho nástupci. Rezek se snaží prosadit Jiřího Vydru, on sám se ale na post předsedy družstva moc nežene. O místo předsedy má ale zájem také inženýr Sýkora. Možná i proto se tolik snažil uspět s boby, zatímco svého syna, vyhozeného ze školy, nechal svému osudu. (-k-)

12. Na koho to slovo padne

Předseda družstva Rezek odchází do penze. Mezi Jiřím Vydrou a agronomem Sýkorou se prohlubuje napětí v očekávání toho, kdo z nich zaujme uvolněné předsednické místo. Tajemník zemědělské správy Jakoubek je nakloněn spíš Jiřímu, jenže předseda Válek prosadí Sýkoru. Ovšem nutno říct, že Jiří si se svým konfliktním přístupem moc nepomohl, a to nejen v družstvu, ale třeba i v samoobsluze, kde se pohádal s vedoucím kvůli nedostatku šlehačky. To Sýkora ví, jak jednat s lidmi a dosáhnout svého. Aspoň doma má Jiří radost. Kateřina je znovu těhotná a tentokrát o sebe opravdu úzkostlivě dbá, pod ještě úzkostlivějším dohledem Jiřího. I přesto porodí předčasně v sedmém měsíci.

Manželství Verunky a Václava Stehnových je v troskách. Václav se po vyhazovu z teletníku o práci vůbec nezajímá, Verunce neplatí a tchýně se snaží uplácet vnoučata drahými dary. Verunka se rozhoduje, že se vrátí k rodičům na Slovensko. Na návštěvě se svěří matce a ta ji v jejím rozhodnutí podporuje. Verunka by se ráda tchýni pomstila. Nejprve chce ji a tchána udat, že zeleninu, kterou prodávají na trhu, přehnojují dusičnany, když se ale o Jiřího dozví, že na to není zatím žádná normy, rozhodne se z takové zeleniny aspoň uvařit tchýni polévku. Pro vlastní potřebu si totiž Stehnovi pěstují zeleninu na menší zahrádce a bez dusičnanů.

Karel Vícha se vzdává funkce trenéra žákovského týmu. Nedokáže říct svému synovi, že na fotbal na této úrovni nemá. Kája se však otcovým odstoupením cítí dotčený a urazí se. Ani s matkou si moc nerozumí, i kvůli jejímu příteli Adamovi, který je kouká, kde si jak přivydělat. Takže i z dovolené v Jugoslávii si vezou plno výhodně zpeněžitelného proviantu a Kája si utíká postěžovat tetě Kateřině s ukradenou lahví koňaku jako dárkem. (-k-)

13. Buď a nebo

Kateřina se nemůže vyrovnat s tím, že porodila nedonošené dítě. Snaží se zapomenout prací, zatímco je maličký syn v nemocnici. Ani Jiřímu se ji ale nedaří rozptýlit. Teprve až poté, co si odvezou syna domů, se Kateřina začíná vracet k normálu. Nový předseda Sýkora sice Jiřího nemá rád, uvědomuje si ale, že výsledky jeho práce jsou výborné a a i přes osobní nevraživost se snaží Jiřího v družstvu udržet. Stranické organizaci se totiž nelíbí, že Jiří otevřeně kritizoval Sýkorovu volbu nového hlavního agronoma.

Pavel Šestera nastoupil na základní vojenskou službu a jeho dívka Jitka Hokubová jako ošetřovatelka v kravíně. Když Pavel přijíždí na opušťák domů, dojde k tragédii. Babi Hokubová se nelíbí Jitčina snaha se nafintit a navonět a vyhodí Jitce její kosmetiku do kamen. Dojde k výbuchu a domek Hokubových vyhoří. Jitka najde azyl u Šesterů, babi Hokubovou si k sobě nastěhuje její kamarádka babička Kloučková. Verunka Stehnová odjíždí ke svým rodičům na Slovensko. Paní Stehnová se jí v tom snaží zabránit, ale marně.

Kája Vícha si podává přihlášku na střední školu do Českých Budějovic, aby byl co nejdál od rodičů. Paradoxně je možná právě toto Kájovo rozhodnutí dá znovu dohromady. To se ale už nikdy nedozvíme. Paní Šesterová se přihlásí do televizní soutěže Buď a nebo. Celá vesnice napjatě sleduje její vítězství a poté losování výhry. Když si paní Šesterová jako výhru vytáhne člověče nezlob se, babi Hokubovou trefí šlak. Budiž jí země lehká. Život jde ale dál, Jitka je těhotná, bude si brát Pavla a přírůstek čekají i Kloučkovi. (-k-)

Režie: Hynek Bočan
Scénář: Ivo Pelant
Kamera: Ivan Šlapeta
Hudba: Karel Svoboda, píseň Vchází bez vyzvání zpívá Dalibor Janda

Hrají:
Josef Abrhám (inženýr Jiří Vydra)
Dana Bartůňková (Zdena Vydrová)
Vladimír Kratina (Karel Vícha)
Naděžda Konvalinková (Marta Víchová)
Jiří Strach (starší Kája Vícha)
Ivana Chýlková (Kateřina Víchová)
František Řehák (předseda zemědělské správy Válek)
Jiřina Bohdalová (Stehnová)
Miloslav Štibich (Stehno)
Marek Vašut (Václav Stehno)
Veronika Žilková (Verukna Stehnová)
Květoslava Fialová (Vydrová)
Jan Skopeček
Jiří Pleskot
Jan Přeučil (vedoucí katedry)
Jan Čenský (Moravec)
Martina Hudečková
Stella Zázvorková (Hokubová)
Lenka Chrtková (mladá Jitka)
Alice Chrtková (starší Jitka)
Věra Kubánková (babička Kloučková)
František Husák (předseda JZD Pavel Rezek)
Naděžda Vicenová
Radoslav Brzobohatý (agronom Jan Sýkora)
Hana Gregorová
Mirko Musil
Josef Bláha (MVDr. Dočekal)
Adolf Filip
Jiří Kvasnička
Rudolf Jelínek (tajemník zemědělské správy Brod)
Oldřich Velen
Jiří Klem
Petr Oliva
Otakar Brousek ml.
Marcela Martínková
Ludmila Roubíková
Mahulena Bočanová
Uršula Kluková (Kretschmerová)
Pavel Nový
Jiří Sovák (hlavní zootechnik inženýr Hladík)
Jana Hlaváčová (Šesterová)
Petr Čepek (Vojta Šestera)
Jan Potměšil (Šestera ml.)
Vladimír Dlouhý (Mirek Klouček)
Ilona Svobodová (Jiřina Kloučková)
Martin Slaboch
Jaroslava Obermaierová (Marie Tesařová)
Jiří Schmiedt
Miroslav Středa
Petr Pelzer
Pavla Maršálková
Jindřich Hinke
Lucie Schneiderová
Nina Jiránková
Hana Packertová
Vlastimil Zavřel
Jiří Rosenkranz
Helena Lehká
Jindřich Bonaventura
Zdena Sajfertová (hostinská Monika)
Věra Tichánková (Koubková)
Bohumil Švarc
Martin Kollár
Mahulena Bočanová
Luboš Choděra
Radek Žák
Marek Dvořák
Jiří Kaňka
Martin Hron
Karel Roden (Karel)
Klára Dubovicová
Vladimír Kostovič
Jana Synková (Silvestrovská moderátorka)
Oldřich Vlach (inženýr Trčka)
Jaroslava Kretschmerová (Eva Julčáková)
Václav Vydra (pan Adam)
Zdeněk Srstka (Lošťák)
Robert Vrchota
Miroslav Nohýnek
Vlastimil Venclík
Alena Kreuzmannová
Jitka Asterová (Bohunka Mádlová, v 7. díle)
Vladimír Javorský (Zdeněk, v 7. díle)
Hana Brejchová (v 7. díle)
Jiří Langmajer (v 8. díle)
Oldřich Navrátil (tajemník zemědělské správy Jakoubek od 8. dílu)
Štěpán Tyl
Ivan Podobský
Dalimil Klapka
Jana Altmanová
Jan Hraběta (v 9. díle zájemce o koupi Šesterových ovcí)
Jakub Zdeněk
Agáta Hanychová (v 10. díle)
Jiří D. Novotný (počítačový odborník v 10. díle)
Ivan Richter
Roman Skamene (inseminátor v 10. díle)
Dr. Karel Hořice
Jaroslav Vozáb (třídní učitel v 10. díle)
Vladimír Kudla
Roman Hemala
Bohuslav Čáp
B. Lormanová
Bohumila Dolejšová
Miloš Vávra
Martina Menšíková
Kateřina Pindejová
J. Viščáková
M. Reisnerová
L. Goral
Gustav Bubník
Vladimír Kudla
M. Zahálka
Eugen Jegorov
Jana Matiášková

Aktualizováno: 8.1.2012