Sanitka (seriál)

Seriál z prostředí pražské záchranné stanice nejen o zachraňování životů, ale taky o mezilidských vztazích a životních osudech.
1984 Česko
Jaromír Hanzlík36(MUDr. Vojtěch Jandera)
Eva Hudečková34(MUDr. Eva Dolejšová)
Zlata Adamovská25(Eliška Vorlová)
Tomáš Juřička24(Vojtův bratr)
Zdeněk Ornest55(docent Kotera)
Pavel Zedníček34(řidič sanitka Fanda)
Josef Vinklář53(ředitel záchranné služby)
Vladimír Krška59(Eliščin otec Šimáček)
Oldřich Velen62(příslušník VB)
Václav Švorc65(náměstek)
Zdeněk Dušek41(řidič sanitky)
Jiří Wohanka37(příslušník VB)
Jan Pohan54(příslušník VB)
Ladislav Lahoda(požárník)
Karel Houska67(lékař profesor)
Petr Svárovský35(řidič sanitky)
Vanda Švarcová36(sestra na dispečinku)
Karel Chromík46(příslušník VB)
Marie Vášová73(sestra pana Konoupka)
Petr Oliva41(řidič sanitky)
Jindřich Hinke32(řidič sanitky)
Gustav Heverle64(příslušník VB)
Radan Rusev36(neúspěšný sebevrah Petruška)
Ferdinand Krůta64ve 4. díle
Ladislav Pešek77(pan Konoupek)v 5. díle
Ladislav Křiváček43(Jarolím)v 6. díle
Vladislav Beneš27(koňský sázkař)v 9. díle

1. díl

Sanitka (seriál) Doktor Vojtěch Jandera (Jaromír Hanzlík) je výborný chirurg a jeho místo na klinice patří mezi prestižní. Jenže se moc nesnáší s primářem a jeho čistá a upřímná povaha se špatně vyrovnává i s materialistickým a alibistickým přístupem primáře. Nadzvedne ho i akutní zánět slepého střeva mladé a půvabné Elišky (Zlata Adamovská), která se nedočkala sanitky a musela s vypětím všech sil přijet do nemocnice na kole. Vojtovi to nedá a rozhodne se jít si stěžovat řediteli záchranné služby. Od něj se dozvídá, že přes veškerou snahu mají málo lidí i techniky, a pokud se sejde víc akutních případů, jako třeba právě ve Vojtově - Eliščině případě srážka tramvaje se školním autobusem, musí volit priority. A nabídne Vojtovi, ať si to jde k záchrance zkusit.

A protože Vojtovy neshody s primářem pokračují, dává Vojta na klinice výpověď a odchází k záchranné službě. Pro jeho přítelkyni, taktéž doktorku Dolejšovou a zejména její rodinu je to naprosto nepochopitelné rozhodnutí, práce u záchranné služby je v oboru považována za podřadnou a naprosto nesrovnatelnou s prací na klinice. Vojta už je ale rozhodnutý a jeho úmysl nemůže zvrátit ani láska ani bratr, který bydlí u Vojty a studuje hru na housle. (-k-)

2. díl

Vojta nastupuje první den do práce u záchranné služby. Jeho prvním případem je starší pán, který si zavolal záchranku kvůli infarktu, jenže se ukázalo, že je to obyčejný žlučníkář. V nemocnici se Vojta setkává s namyšleným doktorem Jarešem (Boris Rösner), který si z něj dělá legraci, jestli jsou na tom tak dobře, že můžou vozit žlučníkáře rychlou. Vojta začíná chápat, proč se k záchrance nikdo nehrne a proč oba doktoři, s nimiž se na záchrance seznámil mají nějaký škraloup z minulosti. A to Vojta ještě netuší, že k němu na návštěvu jede jeho otec (Josef Karlík) se svou partnerkou, dávnou láskou Miluší (Zdena Hadrbolcová), aby ji Vojta prohlédl kvůli jejím zdravotním potížím. Když se otec dozví, že Vojta odešel z kliniky na záchranku, rozzuří se, a když pochopí, že Vojtu k návratu na kliniku nepřesvědčí, odjede a nechce už mít s Vojtou nic společného. Aspoň že Vojtova přítelkyně jeho rozhodnutí chápe a po výstupu u rodičů doma se přichází omluvit a udobřit.

Ani v novém působišti se Vojta kvůli své přímé povaze nevyhne konfliktům. Na druhém výjezdu se mu nedaří přivést k životu tonoucího chlapce, pomoc bohužel přišla pozdě. Děti, které byly s chlapcem u řeky Vojtovi řeknou, že viděli pána na motorovém člunu, který však tonoucímu se chlapci nepomohl, ale ujel. Shodou okolností se právě vracel a Vojta se do něj hned pustil. K jeho smůle narazil na vysoce postaveného náměstka, který na Vojtu podal stížnost. Ředitel záchranky chce po Vojtovi písemnou omluvu, dobře ví, že si nemůže rozházet vlivné lidi, protože je potřebuje, aby mohl vylepšovat vybavení svého týmu. To Vojtova tvrdá palice odmítá přijmout, a tak ředitel píše omluvu místo Vojty. (-k-)

3. díl

Záchranná služba dostává nový vůz, Mercedes. V garážích ho všichni obdivují, ale život jde dál. Chybná diagnóz doktora Skalky (nerozpoznal diabetes, pravda ve ztížených podmínkách) přivádí ředitele na myšlenku zavést povinnou praxi v nemocnici na interně pro chirurgy a na chirurgii pro internisty, aby si rozšířili odbornost. Nápad není sice přijat nadšeně, ale přece jen se najde dobrovolník, mladý doktor Holoubek (Vladimír Dlouhý). A přidá se i doktor Skalka (Jiří Bartoška). Vojta se chytne se saniťákem Korejsem (Zdeněk Troška), bývalým boxerem, juniorským mistrem těžké váhy. Korejs je sice neocenitelný, když záchranka vyráží k nějaké rvačce, ale k pacientům se občas chová hrubě a přes výslovné nařízení doktora Jandery nechá jet pacienta po svých výtahem, místo aby jej snesli na nosítkách. Vojta si na něj stěžuje u ředitele, ale pak svou stížnost stáhne. Korejs si to ale nechce nechat líbit a tvrdí, že o žádných jiných stížnostech neví. Ostatní doktoři si to nechtějí s Korejsem rozházet, a tak raději mlčí, jen doktor Mádr potvrdí, že s Korejsem nikdo nevyjíždí rád. Korejs se urazí a ze záchranky odejde. Místo něj nastupuje Fanda, který to bez svého doktora Jandery v nemocnici zřejmě nemohl vydržet.

Přítelkyně Vojtova otce je nevyléčitelně nemocná. Otec jí chce udělat radost a snaží se pro ni sehnat jedlé kaštany, jaké jí nosíval její tatínek, když jako malá stonala. Jenže neúspěšně, v žádném pražském obchodě o jedlé kaštany nezavadí. Pomůže mu až Vojta, který se při jednom výjezdu (rvačka v hotelu, které učiní přítrž právě Korejs) náhodou znovu setká s mladičkou Eliškou Vorlovou, které v prvním díle operoval slepé střevo. Eliška mu od svého známého jedlé kaštany opatří. Vojta je předá na nádraží odjíždějícímu otci, který je sice od Vojty přijímá jen neochotně, mohlo by to ale rozpustit ledy. (-k-)

4. díl

Celá záchranka vyjíždí k velké nehodě dvou autobusů a osobního auta. Jako řidiči sanitek vypomáhají i hasiči, protože na záchrance je v tu chvíli k dispozici víc sanitek než řidičů. Zdá se, že při ošetřování zraněných se Vojtovi podařilo sblížit s doktorem Mádrem, začali si automaticky tykat. Jenže po úspěšně zvládnutém zákroku se doktor Mádr vrací ke své obvyklé odtažitosti a vykání. Přesto to Vojtovi nedá a přimlouvá se za doktora Mádra u ředitele. Dozvídá se totiž, že doktor Mádr měl jet na konferenci do Berlína, ale z politických důvodů padlo rozhodnutí na mladého doktora Holoubka. Uvidíme, zda tato Vojtova aktivita konečně roztaje ledy doktora Mádra.

Vojta se schází s Eliškou, poprvé, aby jí poděkoval za kaštany pro tátovu přítelkyni. Podruhé tak trochu náhodou, po vyčerpávajícím zásahu. A když se dozví, že tátova Miluška zemřela, požádá Elišku, aby s ním jela na pohřeb, aby v tom nebyl sám. Vojtův otec je ze smrti své lásky zdrcený a rozhoduje se odstěhovat. Vojtovi s Eliškou všichni říkají, že jim to spolu sluší a on se mezi skutečně rodí cit.

Záchranná služba otevírá nové depo, které umožní operativněji vyjíždět k případům. A jako první do akce vyjíždí z nového depa právě Vojta, přímo ze slavnostního otevírání. (-k-)

5. díl

Případ, k němuž Vojta vyjíždí v tomto díle mu zasáhne trochu víc do života. Důchodce Konoupek, kterého jeho příbuzní nechtějí a on zase nechce do domova, protože tam by si nemohl vzít psa. Vojtovi se podaří přesvědčit jeho dceru, aby si ho vzala k sobě, i když manžel tím není vůbec nadšený. A taky že z pár dní veze Vojta zraněného pana Konoupka do nemocnice znovu, spadl ze schodů a doufá, že má zlomená žebra, aby si ho tam nechali co nejdéle. Až na popud pečovatelky kontaktuje Vojta sestra pana Konoupka, která jej přemluví, aby se vrátil k ní domů.

Vojta ale musí řešit i své soukromé problémy. Eliška sehnala byt, aby mohli s Vojtou bydlet spolu. Jenže tak trochu naletěla svému bývalému manželovi, který jí pronájem bytu obstaral. Zatajil jí, že je to byt jeho kamaráda, který bývá dlouhodobě na montážích a v bytě teď bydlí on. Snaží se tak Elišku získat zpět, ona ale miluje Vojtu. Jenže Vojta v bytě s bývalým Eliščiným manželem zcela logicky bydlet nechce. Bývalá Vojtova přítelkyně doktorka Dolejšová si bere primáře Houdka, s nímž měl Vojta v prvním díle neshody. I ona ale miluje Vojtu a po svatbě, posilněna několika koňaky, čeká na Vojtu v jeho bytě. A ještě mu trochu zkomplikuje vztah s Eliškou, když vezme druhý telefonát v domnění, že jí znovu volá její čerstvý muž. (-k-)

6. díl

Vojtu rozčílí, že zbytečně přicházejí o život lidé, protože v sanitkách nemají infuzi. Stávající vozy jsou příliš nízké a nové nebudou dřív než za dva roky. Fanda se snažil držet infuzi v ruce vystrčené z okénka, ale v dešti kluzkou nádobu neudržel. A tak se zrodil nápad vyrobit držák, který by se dal přichytit na střechu sanitky. Fanda se jeho výroby ujme se vší vervou a výsledek je na světě. A zakrátko dojde i ke zkoušce v akci a držák obstojí.

Eva Dolejšová, teď už Houdková, se ani jako čerstvá novomanželka nevzdává naděje na Vojtu. Jelikož má stále klíč od Vojtova bytu, přijde jej navštívit, přičemž se tam setká s Eliškou. Obě pak čekají na Vojtův návrat z práce. Vojta zřejmě považuje soupeření svých lásek (současné a bývalé) za nevinnou hru a nijak nezasáhne, budiž mu polehčující okolností, že přišel z oslavy ředitelových narozenin a prvního prototypu držáku infuze silně podnapilý. Eliška to nevydrží, vrátí Vojtovi klíč od bytu a odejde. Vojta si to za ní musí přijít vyžehlit druhý den do práce.

Citové problémy mám i řidič Evžen (František Němec). Je zamilovaný do své bývalé kolegyně, letušky Jitky (Andrea Čunderlíková). Pomáhá jí s jejím nemocným otcem a drobnými domácími pracemi. Dokonce si kvůli ní vezme načerno sanitku, aby ji mohl odvézt domů. Vojta ho za tento přestupek pokárá, ale dál to nehlásí. Jenže Evžen při své jízdě naboural taxík, takže nakonec dostane od ředitele důtku i Vojta za to, že nepodal hlášení. Jenže Jitka chodí s pilotem a Evžena bere jen jako kamaráda. Když to Evžen pochopí, silně ho to raní, ale díky Vojtovi dokáže svůj vztek překonat a vyjede se sanitkou, tentokrát zcela legálně, odvézt do nemocnice Jitčina otce, kterému se přitížilo.

Vojtův bratr Jaroslav dokončil hudební školu. Na absolventském koncertu mu zatleskal nejen Vojta s Eliškou a otec, ale taky Eva, která se tak snaží s Vojtou znovu sblížit. Jára má nastoupit jako učitel hudby na malé škole. Jenže ho to táhne ke koním, a tak si bratrovi za zády, za pomoci své přítelkyně a Elišky dohodne práci u koní. Když se to Vojta dozví, bratrovi vynadá a snaží se ho přesvědčit, že by neměl zahazovat svůj talent. Jenže Jára dobře ví, že je jen průměrný muzikant a hraní ho vlastně zas tak moc nebaví. A jestli bude průměrný koňák, tak to vyjde nastejno a navíc bude tam, kam ho to táhne. (-k-)

7. díl

Do důchodu odchází doktor Novotný. Jeho poslední výjezd je bohužel neradostný. Zahraniční řidič nezvládl řízení, vylétl ze zatáčky a během převozu do nemocnice zemřel. Doktor Skalka však doktora Novotného utěšil tím, že jeho poslední slova byla slova díků (prý kdysi chodil s jednou Švédkou:-) Pozitivní je alespoň to, že záchranka dostala nové vozy, konečně dost vysoké na umístění infuze. Řidiči projevili jen obavu, jestli litrový motor není slabý. že by snad škodovky mohly být silnější. Ze zahraniční mise se vrací Eva a stále dává Vojtovi najevo, k nelibosti svého manžela, že o něj stojí. Jenže Vojta nejeví zájem ani o Evu ani o Eliška, kterou až Vojtův otec musí přemluvit, aby za Vojtou zašla. Aspoň tady to vypadá, že by se ti dva mohli dát znovu dohromady. Na farmu za Járou přijíždí otec Jandera. Jára se bojí, co mu táta řekne, ale ten už si uvědomil, že jeho synové si vybírají svou životní cestu sami.

Ředitel záchranky Jaroš vyhádal na ministerstvu dvě místa na lékařskou konferenci do Kodaně. Na jedno z nich byl jednomyslně schválen Vojta, na druhé byl navržen doktor Mádr. Jenže jeho politický škraloup rozpoutal bouřlivou diskusi na stranické schůzi záchranné služba. Už před ní doktor Mádr pozval Vojtu k sobě a žádal jej o podporu. Chtěl by se v Kodani setkat se svou manželkou a dát se s ní rozvést. Vojta za svého kolegu oroduje na ministerstvu i na městském výboru, až je doktor Mádr schválen. Na konferenci má zajímavou přednášku, jenže před odletem zpět oznámí Vojtovi, že se do Československa nevrátí. A to znamená velký problém pro všechny, kdo jeho cestu podpořili, především pro Vojtu. Ten se musí omluvit saniťákovi "Strejdovi" Votavovi, který byl proti doktoru Mádrovi nejhlasitěji. (-k-)

8. díl

Záchranka má problém s umisťováním pacientů, nemocnice je nechtějí přijímat s poukazem na to, že nemají potřebné vybavení a personál. Vojta si tím kvůli své tvrdohlavosti a přímému přístupu vyslouží stížnost poslanou přes náměstka ministerstva. Ředitel Jaroš naštěstí Vojtu chápe, taky se mu nelíbí, že lékaři si přehazují pacienty jako horký brambor. Konečně se otevírá zrekonstruované resuscitační oddělení na Františku, takže bude kam vozit pacienty vyžadující akutní péči. A jako první veze pacienta na nově otevřené oddělení právě Vojta.

Eliščin otec propadá alkoholu, ve své bujarosti volá záchranku pro kamaráda a holedbá se, že zeťák pro něj přijede. Skutečně přijel, byla to jeho povinnost, ovšem namísto zachraňování sepsali protokol o zneužití záchranné služby, který pak řidič Strejda zahodil, aby zbytečně nevláčel Vojtovo jméno kdovíkde. Podruhé musela pro opilého otce přijít do hospody Eliška. Vsadil se o pět stovek, že pro něj přijede záchranka, jenže nikdo ji nechtěl zavolat a odmítla to i Eliška, už pomalu zoufalá z chování svého otce. Vojta s Eliškou se dali znovu dohromady a Vojta se stěhuje k Elišce. Eva, zdá se, už snahu o Vojtu vzdala, vrátila mu klíče (symbolicky je vyhodila z okna) a našla si milence, zase chodí s Milanem, taktéž doktorem. Chudák manžel primář Houdek.

Vojta se snaží najít náhradu za doktora Mádra, jehož emigraci mu tak trochu kladou za vinu. Osloví svého dávného kamaráda doktora Karlíka. Ten by se rád dostal do Prahy, má tam ženu herečku v divadle, jenže primář okresní nemocnice, kde pracuje, jej nechce uvolnit. Teprve až na Vojtovu intervenci je přijat jako lékař na záchrance. A hned jeho první výjezd si zaslouží pochvalu, masáží srdce přivedl k životu omdlelého cestujícího v tramvaji. Jenže doktor Karlík bral nástup k záchrance jen jako způsob, jak se dostat do Prahy, a když primář (nejlepší interny v Praze) Houdek přijme jeho žádost, je rozhodnut na záchrance skončit a od prvního nastoupit na lepším. Jenže i doktor Karlík se setká s neochotou přijmout pacienta ve vážném stavu, zachraňoval topící se dívku a nejprve lékař a poté sám primář Houdek odmítne pacientku přijmout. To zřejmě zvrátilo jeho rozhodnutí ze záchranky odejít a jako symbol svého setrvání si u operátorky objednal obědy na další měsíc a přidal stovku, ať koupí něco na seznámení. (-k)

9. díl

Mezi osmým a devátým dílem se Vojta oženil. Vzal si samozřejmě Elišku. Svatba to byla ale jen malá, s její velikostí nebyl nespokojen jen Vojtův otec, ale i tvůrci seriálu, kteří neuznali za vhodné svatební obřad natočit. Naopak Eva se rozvedla, ovšem pořád chodí doktorem Jarešem. Vypadá to, ale že Vojta zas až tak lhostejný není.

Vojtův bratr Jára kvůli svému slabému zraku má u koní problémy, často se zraní, a tak dostává padáka. Koní se ale nechce vzdát a přes svého kamaráda Zbyňka se seznamuje s partičkou sázkařů, kteří chtějí vyhrávat na koňských dostizích. Jára je jim představen jako dokonalý znalec koní. Což on sice je, ale dostih přesto vyhraje jiný kůň, než kterého doporučil. Od party sázkařů "za odměnu" dostane nakládačku. Ošetřit ho přijíždí, kdo jiný, než bratr Vojta. Járovi ale ani nakládačka nestačila a dobré rady od bratra a otce na něj dopadají jako hrách na stěnu. Teprve až Eliščin apel s poukazem na to, že Vojta je pro něj ochoten se vzdát téměř čehokoliv, přivede Járu k prozření. A tak Jára nastoupí na místo učitele lidové školy umění, které mu už dřív domlouvala jeho přítelkyně Alžběta.

Vojta dostává nabídku jet na stáž do Velké Británie. S nabídkou přijíždí jistý pan Thomson a nabídka vypadá opravdu lákavě, jde o jednu z nejlepších nemocnic v Anglii. Mohla by s ním jet i Eliška a Vojta uvažuje, že by s sebou vzal i Járu, aby jej měl pod dohledem. Když ale zjistí, že za nabídkou stojí pravděpodobně doktor Mádr, odmítne ji. (-k-)

10. díl

Desátý díl je věnován doktoru Skalkovi (Jiří Bartoška). Ukazuje se totiž, že má zákeřnou krevní chorobu a zbývá mu jen pár měsíců života. Nestojí ale o soucit, a tak se svérázným způsobem rozejde se svými dvěma přítelkyněmi Veronikou (Zora Jandová) a Janou (Dana Batulková). Veroniku přesvědčí, že se musí ženit (s jinou, samozřejmě) a Janě řekne, že už ji nemiluje.

Kromě nemoci musí doktor Skalka čelit žalobě inženýra Gottlieba (Jiří Kodet), který byl přistižen ve svém bytě s vdanou ženou. Na záchranku zavolala údajně sestra inženýra Gottlieba, že se svou milenkou chtějí v jeho bytě spáchat sebevraždu. Když nikdo záchranářům neotevíral, dal doktor Skalka pokyn požárníkům, ať do bytu vniknou oknem ještě před příjezdem bezpečnosti. Žádný pokus o sebevraždu se ale nekonal, pan inženýr s milenkou prostě jen zaspali. Zřejmě šlo o promyšlenou pomstu někoho z podniku inženýra Gottlieba, protože centrála záchranky telefonát ověřovala a dostala kladné potvrzení od někoho, kdo se představil jako inženýrova sestra. Inženýr Gottlieb tak přišel o půlroční stáž v zahraničí a paní Novotná se rozhodla podat žádost o rozvod. Jenže nic nní tak jednoduché a už po pár dnech přišla nešťastná paní Novotná prosit doktora Skalku o pomoc. Tomu se s gracií sobě vlastní podařilo manželskou krizi zažehnat.

Po posledním vyšetření uspořádali kolegové pro doktora Skalku večírek s cimbálovou muzikou (tu zajistila Vojta, aby v tomhle díle taky něco dělal). Měla to být oslava kladné lékařské zprávy, všichni se tak i tvářili, ale ředitel záchranky s Vojtou dobře věděli, jaká je pravda a nedokázali se na oslavě přetvařovat, takže skončila trochu předčasně. Na pohřbu před krematoriem zahrálo doktoru Skalkovi na rozloučenou deset sanitek svými sirénami, jak mu to před časem slíbil garážmistr Pudil. Život jde ale dál. (-k-)

11. díl

Eva se po návratu z dovolené rozešla s Milanem. Je sama a má deprese. Jediný, kdo jí může pomoct, je Vojta. Ten ji, na prosbu Evina otce, navštěvuje, a to i přes Eliščinu nevoli. Vojta je prostě tvrdohlavý a dělá, co považuje za správné. Další ranou je pro Elišku její otec. Pije stále častěji a opilý chodí po silnici a vykřikuje, že se chce nechat přejet. Aspoň, že Eliščin bývalý manžel si našel přítelkyni, sice mladičkou, ale s vilou, takže se z bytu od Elišky a Vojty konečně odstěhuje.

Na kraji Prahy spadlo letadlo se 130 lidmi na palubě. K havárii vyjíždějí všechny vozy záchranné služby a připojují se i lékaři, kteří zrovna nemají službu. Jedním z nich je i Vojta, který byl právě u Evy, ale když se dozvěděl o pádu, nechal Evu přes její nářky svému osudu a spěchal na místo neštěstí. Cestou se setkal s Eliškou, která jej doprovodila až ke spadlému letadlu a snažila se být aspoň trochu užitečná. A díky tomu pochopila, že Vojta nechodil za Evou kvůli jí jako takové, ale bral ji prostě jako lékař pacientku. Během zásahu, který ocenil přijetím na hradě i primátor Prahy, si to Eliška s Vojtou nestihli říct, o to dojemnější bylo setkání v průjezdu ve chvíli, kdy Vojta druhý den vyjížděl k případu. Láska opět zvítězila.

Natáčení scény leteckého neštěstí samozřejmě nemohlo ujít pozornosti místních lidí a řada z nich volala na tísňové linky v domnění, že skutečně spadlo letadlo. Už jenom dostat "rozbité" letadlo na louku pro natáčení byl oříšek, muselo být převezeno po částech přes Prahu. Stejně tak pohled na průjezd dlouhé řady sanitek, požárníků a modrých vozů bezpečnosti přes Prahu byl impozantní nejen na televizní obrazovce. (-k-)
Seriál se natáčel ve spolupráci se Záchrannou službou ÚNZ hlavního města Prahy, Městské správy veřejné bezpečnosti Praha a Požárního útvaru hlavního města Prahy.

Režie: Jiří Adamec
Produkce: Karel Kochman
Scénář: Jiří Hubač
Kamera: Juraj Šajmovič
Hudba: Petr a Pavel Ormovi, zpívají Hana Zagorová, Stanislav Hložek, Petr Kotvald
Země: Československo
Rok výroby: 1984

Hrají:
Jaromír Hanzlík (MUDr. Vojtěch Jandera)
Eva Hudečková (MUDr. Eva Dolejšová)
Zlata Adamovská (Eliška Vorlová)
Tomáš Juřička (Vojtův bratr Jára)
Zdeněk Ornest (docent Kotera)
Pavel Zedníček (řidič sanitka Fanda)
Vladimír Krška (Eliščin otec Šimáček)
Josef Vinklář (ředitel záchranné služby Jaroš)
Vladimír Hlavatý
Michaela Koliandrová
Jaroslava Adamová
Jiří Pleskot
Nelly Gajerová
Karel Kratochvíl Karas
Bohumila Dolejšová
Ivana Andrlová (přítelkyně Vojtova bratra Alžběta)
Ivo Niederla
Eva Řepíková
Karel Urbánek
Jiřina Jelenská
Petr Nárožný (vedoucí vozového parku Pudil)
Jiří Bartoška (MUDr. Richard Skalka)
Zdeněk Dušek (řidič sanitky)
Petr Kostka (MUDr. Mádr)
Zdena Hadrbolcová (Miluše)
Boris Rösner (MUDr. Milan Jareš)
František Němec (řidič sanitky Evžen Adamec)
Josef Karlík (Vojtův otec Cyril)
Miroslav Zounar (řidič sanitky "Strejda" Votava)
Bedřich Prokoš
Václav Švorc (náměstek) ve 2. díle
Zuzana Geislerová (dívka na motorovém člunu) ve 2. díle
Václav Kotva
Jiří Schmitzer (řidič sanitky)
Petr Oliva (řidič sanitky)
Petr Pospíchal (řidič sanitky)
Věra Galatíková (vedoucí sestra Jaruška Hosťová)
Míla Myslíková (sestra na dispečinku)
Vanda Švarcová (sestra na dispečinku)
Simona Stašová (sestra na dispečinku Erika)
Ivan Krýsl (chlapec u řeky) ve 2. díle
Pavel Horňák (chlapec u řeky) ve 2. díle
Barbora Krýslová (holčička u řeky) ve 2. díle
Emil Hauptman (chlapec u řeky) ve 2. díle
Zdeněk Srstka (saniťák Korejs) ve 3. díle
Vladimír Dlouhý (MUDr. Holoubek)
Zdeněk Řehoř (MUDr. Bohouš Novotný)
Milan Hein
Jan Přeučil (doktor v nemocnici)
Nataša Gollová (pacientka) ve 3. díle
Radan Rusev (neúspěšný sebevrah Petruška) ve 3. díle
Antonín Jedlička (Otáhal) ve 3. díle
Pavel Soukup (lékař na záchrance)
Karel Bělohradský
Miro Grisa
Růžena Rudnická (sestřička)
Lída Roubíková
Jana Bermanová v 1., 7. a 9. díle
Věra Kalendová
Ota Sklenčka (Miluščin bratr Kamil) ve 4. a 5. díle díle
Rostislav Kuba (hasič) ve 4. díle
Karel Heřmánek (Eliščin bývalý manžel) ve 4. a 5. díle
Marcela Martínková (zraněná) ve 4. díle
Oldřich Velen (příslušník VB) ve 4. díle
Gustav Heverle (příslušník VB) ve 4. díle
Miloš Vavruška ve 4. díle
Karel hovorka ve 4. díle
Lukáš Vaculík (Miluščin syn Mirek) ve 4. díle
Ludmila Plachá ve 4. díle
Čestmír Válek ve 4. díle
Zdeněk Žák (Josef Kabeš) ve 4. a 11. díle
Ferdinand Krůta ve 4. díle
Ladislav Pešek (pan Konoupek) v 5. díle
Marie Vášová (sestra pana Konoupka) v 5. díle
Jiřina Štěpničková (nájemnice) v 5. díle
Otakar Brousek (primář Houdek) v 5., 6. a 7. díle
Blažena Holišová (dcera pana Konoupka) v 5. díle
Milada Ježková (sousedka pana Konoupka) v 5. díle
Roman Hájek (příslušník VB) v 5. díle
Bořivoj Navrátil (lékař na chirurgii) v 5. díle
Drahomíra Fialková (pečovatelka) v 5. díle
Andrea Čunderlíková (Jitka) v 6. díle
Jiří Novotný v 6. díle
Karel Hlušička v 6. a 9. díle
Adolf Filip v 6. díle
Josef Langmiler (Ing. Vočava) v 6. díle
Jitka Zelenohorská (asistentka na patentovém úřadě) v 6. díle
Ladislav Křiváček (Jarolím) v 6. díle
Miroslav Středa v 6. díle
Petr Jákl (pilot) v 6. díle
Ladislav Šimek v 7. díle
Dalimil Klapka v 7. díle
Jan Pohan (příslušník VB) v 7. díle
Ondřej Havelka (vnuk) v 7. díle
Dušan Fiedler (příslušník VB) v 7. díle
Miloš Skalka v 7. díle
Jana Černíková v 7. díle
Miloslav Doubrava v 7. díle
Petr Dohnal (příslušník VB) v 7. díle
Ivan Richter v 7. díle
Jan Čenský (chovatel koní Vašek) v 7. a 9. díle
Oldřich Vlach (muž v parku) v 7. díle
Clara Media Rubio v 7. díle
Svatopluk Skopal (doktor Jan Karlík) v 8. díle
Zdeněk Buchvaldek (doktor na interně) v 8. díle
Miroslav Moravec v 8. díle
Valentina Thielová v 8. díle
Eva Brožková v 8. díle
Jana Kulendová v 8. díle
Bohumil Koška v 8. díle
Vlastimil Zavřel (příslušník VB) v 8. díle
Ladislav Brothánek v 8. díle
Miroslav Štibich v 8. díle
Miroslav kořínek v 8. díle
Karel Fořt v 8. díle
Vlastimil Čeněk v 8. díle
Václav Stýblo v 8. díle
Gustav Skála v 8. díle
Jan Cmíral v 8. a 11. díle
Pavel Robin v 8. díle
Ivana Doležalová (tlumočnice) v 9. díle
Dr. Josef Plavka (Dr. Thomson) v 9. díle
Vladimír Kratina (koňský sázkař) v 9. díle
Vladislav Beneš (koňský sázkař) v 9. díle
Otakar Brousek ml. (Zbyněk) v 9. díle
Ondřej Vetchý (žokej Milan) v 9. díle
Jiří Wohanka (příslušník VB) v 9. díle
Michal Krb v 9. díle
František Michálek v 9. díle
Juraj Grundza v 9. díle
Karel Chromík (příslušník VB) v 9. díle
Vlastimil Bedrna v 9. díle
Jiří Kodet (Ing. Gottlieb) v 10. díle
Hana Davidová-Remková (Milena Novotná) v 10. díle
Ladislav Trojan (Novotný) v 10. díle
Jitka Malíková v 10. díle
Petr Svárovský (řidič sanitky) v 10. a 11. díle
Jan Řeřicha v 10. díle
Jindřich Hinke (řidič sanitky) v 10. a 11. díle
Jana ŠVandová (zdravotní sestra) v 10. díle
Zora Jandová (Veronika) v 10. díle
Dana Batulková (Jana) v 10. díle
Kateřina Rajmontová (Gottliebova sousedka) v 10. díle
Ivana Vondrovická (zdravotní sestra) v 10. díle
Karel Houska (lékař profesor) v 10. díle
Alena Procházková (Gottliebova sekretářka) v 10. díle
Kryštof Mařatka (žák LŠU) v 10. díle
David Krýsl (žák LŠU) v 10. díle
Vít Pešina v 10. díle
Aleš Košnar v 10. díle
Zdena Burdová v 10. díle
Ladislav Lahoda (požárník) v 10. díle
Petr Skarke v 11. díle
Alois Švehlík (primátor) v 11. díle
Daniela Bartáková v 11. díle
Václav Kaňkovský v 11. díle
Michal Suchánek v 11. díle
Jan Vávra v 11. díle
Josef Stehlík v 11. díle
Iva Hüttnerová (sousedka) v 11. díle
Václav Syřiště v 11. díle
Iveta Blanarovičová (Eliška Pokorná) v 11. díle
Aktualizováno: 29.6.2013