Krajina s nábytkem

Poetický film o mladém studentovi umělecké fakulty, který se díky jedné prázdninové noci v osmnácti stal otcem a zůstal sám s dítětem.
1986, Česko, Délka: 93 min

Vladimír Javorský (24) Lots (Zdeněk Klouček) nechá se ošálit Markétou a běhá za ní po prázdné hospodě nahý, zabraný samozřejmě zezadu
Yvetta Kornová (24) (Eva)
Petr Čepek (45) (malíř Jaroslav Douda)
Michal Suchánek (20) (František Sládek)
Gabriela Wilhelmová (44) (Brátková)
Jiří Langmajer (20) (Bursík)
Lubomír Kostelka (59) (učitel)
Pavlína Mourková (21) (Miluška)
Ivana Chýlková (22) Brief (Pavla) na zahrádce je v bikinách
Markéta Fišerová (26) Brief- (Markéta) Zdeněk ji svlékne a zůstane jen v podprsence a kalhotkách, ale je zabírána v šeru
Iva Hüttnerová (37) (sociální pracovnice)
Jiří Hálek (55) (příslušník VB)
Eugen Jegorov (48) (Zdeňkův otec)

Krajina s nábytkem Zdeněk Klouček (Vladimír Javorský) je sympatický osmnáctiletý mladík, který ukončil studia na střední škole a chystá se na uměleckou fakultu. Hraje na klavír a chtěl by se stát koncertním umělcem. O prázdninách si přivydělává jako pošťák v rodné vesničce. Každý den objíždí na kole domky v vsi a okolní chaty. Pravidelně se stavuje u paní Milušky (Pavlína Mourková), která na něj vždy čeká v noční košilce na postýlce. Jen pozor na motorku, když stojí na dvoře, znamená to, že manžel Karel doma. V jádru je ale Zdeněk dobrák a ženy si jej nezřídka omotávají kolem prstu. Trochu ho vyděsí žert malíře Doudy, který obývá jednu z chatek. Na vernisáž svých obrazů připraví pro přátele morbidní divadlo, oběšeného malíře. Zdeněk, který přijel krátce před malířovými přáteli, netuší, že je to jenom žert a vzpomínka na oběšeného malíře a v hrůze vysypaná jablka z kabely se mu několikrát v jeho dalším životě vrací.

Na pionýrském táboře se seznámí s jednou z mladých vedoucích, Evou (Yvetta Kornová), která mu přinesla dopis od nesmělé kamarádky. Jenže Zdeňkovi se líbí Eva a "listonoška s listonošem neměli by dát si košem". Po prázdninách nastupuje Zdeněk na fakultu a oba si jdou s Evou svou cestou. Až po několika měsících se znovu setkávají, Eva je totiž těhotná. Zdeněk zpočátku nechce o dítěti ani slyšet, ale pomalu změní názor. Kamarád František (Mihal Suchánek) pomůže Zdeňkovi a Evě najít bydlení u paní Brátkové (Gabriela Wilhelmová) a vybavit je potřebným zařízením. Už před porodem se ale začíná projevovat Evina prchlivá povaha. Pozve si do bytu kamarády, popíjí s nimi a kouří. Zdeněk je vyhodí, když přijde domů, ale Eva se cítí uražená. Chvíli pak vypadá všechno v pořádku, jenže ani po porodu nejsou Eva se Zdeňkem vytvořit rodičovský pár. Zdeněk odjede s kamarády na koncert a místo návratu domů skončí v posteli se servírkou Markétou (Markéta Fišerová). Eva se zase jeden den opije a nechá dítě plakat. Eva neunese Zdeňkovi ostré výčitky a uteče. Zdeněk zůstane s dítětem sám. Navíc ne s vlastním. Už při porodu se diví, jak to, že se dítě narodilo o měsíc dřív, a když mu sestřička řekne, že se mýlí, pochopí, že není otcem Evina dítěte. Eva mu sice pravého otce neprozradí, ale přizná, že Tomášek není jeho.

Zdeněk hledá Evu u její tety, která ji vychovávala, ale Eva si jen vzala nějaké své věci a utekla. Kam, to nikdo neví. Zdeněk by měl logicky dát dítě do ústavu, ale i když ho k tomu všichni přemlouvají, v posledním okamžiku vždy couvne a dítě se nechá. Stará se o ně sám a později se obměkčí i jeho rodiče. Kariéra koncertního umělce je ovšem nenávratně pryč, Zdeněk musí brát příležitostné haní, aby se při studiích uživil. Po čtyřech letech se Eva objevuje novu, chtěla by si vzít Tomáška do své péče. Je vdaná a její manžel by Tomáška chtěl. Zdeněk rezolutně odmítá a zakazuje jí se k Tomáškovi jen přiblížit, už dávno na něj ztratila nárok, morální i právní.

Na motivy stejnojmenné knihy Zdenka Rozenbauma. (-k-)

Režie: Karel Smyczek
Kamera: Jiří Macák
Scénář: Milan Ležák
Hudba: Emil Viklický
Země: Československo
Rok výroby: 1986

Hrají:
Vladimír Javorský (Zdeněk Klouček)
Yvetta Kornová (Eva)
Petr Čepek (malíř Jaroslav Douda)
Marcela Martínková
Eugen Jegorov (Zdeňkův otec)
Evald Schorm
Michal Suchánek (František Sládek)
Monika Horáková
Gabriela Wilhelmová (Brátková)
Dáša Rúfusová
Markéta Fišerová (Markéta)
Ivana Hüttnerová (sociální pracovnice)
Jiří Langmajer (Bursík)
Lubomír Kostelka (učitel)
Pavlína Mourková (Miluška)
Barbora Srncová
Monika Kvasničková
Ivana Chýlková (Pavla)
Marie Durnová
Josef Stehlík
Valerie Kaplanová
Jiří Hálek (příslušník VB)
Ondřej Vetchý
Sagvan Tofi
Marek Tomažič
Alice Chrtková
Valentina Thielová
Adolf kohouth
Jan Hraběta
Jaroslav Malík
Josef Kubíček
Pavel Vondruška

Aktualizováno: 31.10.2009