Krajina s nábytkem

Poetický film o mladém studentovi umělecké fakulty, který se díky jedné prázdninové noci v osmnácti stal otcem a zůstal sám s dítětem.
1986 Česko délka: 93 min
Vladimír Javorský24Lots(Zdeněk Klouček)nechá se ošálit Markétou a běhá za ní po prázdné hospodě nahý, zabraný samozřejmě zezadu
Yvetta Kornová24(pionýrská vedoucí Eva)
Petr Čepek45(malíř Jaroslav Douda)
Michal Suchánek20(František Sládek)
Gabriela Wilhelmová44(Brátková)
Jiří Langmajer20(student ekonomie Bursík)
Pavlína Mourková21Brief-(Miluška)
Ivana Chýlková22Brief(Pavla)na zahrádce je v bikinách
Markéta Fišerová26Brief-(číšnice Markéta)Zdeněk ji svlékne a zůstane jen v podprsence a kalhotkách, ale je zabírána v šeru
Iva Hüttnerová37(sociální pracovnice)
Jiří Hálek55(příslušník VB)
Eugen Jegorov48(Zdeňkův otec)
Marcela Martínková53(Zdeňkova matka)
Simona Stašová31(Eliška)
Krajina s nábytkem

Zdeněk Klouček (Vladimír Javorský) je sympatický osmnáctiletý mladík, který ukončil studia na střední škole a chystá se na uměleckou fakultu. Hraje na klavír a chtěl by se stát koncertním umělcem. O prázdninách si přivydělává jako pošťák v rodné vesničce. Každý den objíždí na kole domky v vsi a okolní chaty. Pravidelně se stavuje u paní Milušky (Pavlína Mourková), která na něj vždy čeká v noční košilce na postýlce. Jen pozor na motorku, když stojí na dvoře, znamená to, že manžel Karel doma. V jádru je ale Zdeněk dobrák a ženy si jej nezřídka omotávají kolem prstu. Trochu ho vyděsí žert malíře Doudy, který obývá jednu z chatek. Na vernisáž svých obrazů připraví pro přátele morbidní divadlo, oběšeného malíře. Zdeněk, který přijel krátce před malířovými přáteli, netuší, že je to jenom žert a vzpomínka na oběšeného malíře a v hrůze vysypaná jablka z kabely se mu několikrát v jeho dalším životě vrací.

Na pionýrském táboře se seznámí s jednou z mladých vedoucích, Evou (Yvetta Kornová), která mu přinesla dopis od nesmělé kamarádky. Jenže Zdeňkovi se líbí Eva a "listonoška s listonošem neměli by dát si košem". Po prázdninách nastupuje Zdeněk na fakultu a oba si jdou s Evou svou cestou. Až po několika měsících se znovu setkávají, Eva je totiž těhotná. Zdeněk zpočátku nechce o dítěti ani slyšet, ale pomalu změní názor. Kamarád František (Mihal Suchánek) pomůže Zdeňkovi a Evě najít bydlení u paní Brátkové (Gabriela Wilhelmová) a vybavit je potřebným zařízením. Už před porodem se ale začíná projevovat Evina prchlivá povaha. Pozve si do bytu kamarády, popíjí s nimi a kouří. Zdeněk je vyhodí, když přijde domů, ale Eva se cítí uražená. Chvíli pak vypadá všechno v pořádku, jenže ani po porodu nejsou Eva se Zdeňkem vytvořit rodičovský pár. Zdeněk odjede s kamarády na koncert a místo návratu domů skončí v posteli se servírkou Markétou (Markéta Fišerová). Eva se zase jeden den opije a nechá dítě plakat. Eva neunese Zdeňkovi ostré výčitky a uteče. Zdeněk zůstane s dítětem sám. Navíc ne s vlastním. Už při porodu se diví, jak to, že se dítě narodilo o měsíc dřív, a když mu sestřička řekne, že se mýlí, pochopí, že není otcem Evina dítěte. Eva mu sice pravého otce neprozradí, ale přizná, že Tomášek není jeho.

Zdeněk hledá Evu u její tety, která ji vychovávala, ale Eva si jen vzala nějaké své věci a utekla. Kam, to nikdo neví. Zdeněk by měl logicky dát dítě do ústavu, ale i když ho k tomu všichni přemlouvají, v posledním okamžiku vždy couvne a dítě se nechá. Stará se o ně sám a později se obměkčí i jeho rodiče. Kariéra koncertního umělce je ovšem nenávratně pryč, Zdeněk musí brát příležitostné haní, aby se při studiích uživil. Po čtyřech letech se Eva objevuje novu, chtěla by si vzít Tomáška do své péče. Je vdaná a její manžel by Tomáška chtěl. Zdeněk rezolutně odmítá a zakazuje jí se k Tomáškovi jen přiblížit, už dávno na něj ztratila nárok, morální i právní.

Na motivy stejnojmenné knihy Zdenka Rozenbauma. (-k-)

Režie: Karel Smyczek
Kamera: Jiří Macák
Scénář: Milan Ležák
Hudba: Emil Viklický

Hrají:
Vladimír Javorský (Zdeněk Klouček)
Yvetta Kornová (pionýrská vedoucí Eva)
Petr Čepek (malíř Jaroslav Douda)
Marcela Martínková (Zdeňkova matka)
Eugen Jegorov (Zdeňkův otec)
Evald Schorm (profesor Vondruška)
Michal Suchánek (František Sládek)
Monika Horáková (Alena)
Gabriela Wilhelmová (Brátková)
Dagmar Rúfusová (Lenka)
Markéta Fišerová (číšnice Markéta)
Ivana Hüttnerová (sociální pracovnice)
Jiří Langmajer (student ekonomie Bursík)
Lubomír Kostelka (učitel)
Pavlína Mourková (Miluška)
Barbora Srncová (dvojče)
Monika Kvasničková (dvojče)
Ivana Chýlková (Pavla)
Marie Durnová (zdravotní esetra)
Josef Stehlík (Dlabáček)
Valerie Kaplanová (Zdeňkova babička)
Jiří Hálek (příslušník VB)
Ondřej Vetchý
Sagvan Tofi
Marek Tomažič (Čigo)
Alice Chrtková (Káča)
Valentina Thielová
Adolf Kohouth (dětský lékař)
Jan Hraběta
Jaroslav Malík (tulák)
Josef Kubíček
Pavel Vondruška
František Hammerle (Tomášek)
Krystýna Wanatoviczová (Barborka
Simona Stašová (Eliška)

Aktualizováno: 31.10.2018