Hříšní lidé města pražského

Seriál kriminálních příběhů podle povídek Jiřího Marka. Slavná detektivní parta pana rady Vacátka z pražské "čtyřky" bojuje s podsvětím.
1968 Česko
Jaroslav Marvan66(policejní rada Vacátko)vystupoval ve všech 13 dílech
František Filipovský60(detektiv Mrázek)vystupoval v dílech 1,2,3,5-10
Josef Vinklář37(detektiv Bouše)vystupoval v dílech 1-10,12,13
Josef Bláha44(detektiv Brůžek)vystupoval v dílech 1-9,11-13
Míla Myslíková35(kantinská)
Helena Růžičková32(děvka)v 10. díle
Josef Větrovec46(strámistr Hanousek)
Zdeněk Řehoř47(askulant)
Petr Kopřiva(kolportér)
Květa Fialová38Lots(Ulrychová)ve 3. díle Lady Macbeth z Vinohrad se odvážně předvádí v posteli nahoře bez
Ladislav Potměšil22(fiškus Jirka)
Jana Šulcová21(laborantka)
Jitka Zelenohorská21(instrumentářka)
Jiří Sovák47(Pecháček)
Lubomír Kostelka41(demonstrátor)
Vladimír Menšík38(Rozštlapil)
Martin Růžek49ve 12. díle
Ilja Prachař44v 6. díle
Nataša Gollová56v 9. díle
Otakar st. Brousek43ve 12. díle
Jiří Zahajský29(Poručík)ve 2. díle
Svatopluk Beneš50(sekundář)ve 3. díle
Jan Skopeček42v 10. díle
Ladislav Trojan35v 11. epizodě
Seriál byl natočen natočený v letech 1967-1969. Spisovatel Jiří Marek ve svém cyklu povídek zachytil nejen práci tehdejší kriminálky, ale objevně zmapoval dobu, o které vypráví - dvacátá léta minulého století. Jeho pohled na hříšné lidičky má až čapkovskou vlídnost a také jeho humor. V režii Jiřího Sequense bude parta kriminálního rady Vacátka (Jaroslav Marvan, Josef Bláha, František Filipovský, Josef Vinklář) řešit nejrůznější lidská selhání. (-ČT-)

1/13 Přísaha

V prvním dílu se seznámíme s hlavními hriny na případu těžko objasnitelné vraždy.

2/13 Malý a velký vrah

Ze zlatnického krámu vybíhá zákazník a na ulici omdlí. Zlatník je posléze nalezen ve svém krámku mrtvý. Cenné svědectví přináší zaměstnanec soudu, který si všiml, jak z krámu odcházejí dva muži - jeden hodně malý, druhý hodně velký. Díky zprávě v novinách se policii přihlásí taxikář, který ty dva vezl do Berouna. Inspektorům Brůžkovi a Mrázkovi je okamžitě jasné, kdo ti dva byli. Zbývá ovšem nelehký úkol je dopadnout a usvědčit. Pochvalu za vyřešení případu dostane od rady Vacátka inspektor Mrázek. Pachatelé byli zatčeni za pouhých jedenáct hodin. (-ČT-)

3/13 Lady Macbeth z Vinohrad

Na jedné z pražských ulic je stižen náhlou nevolností muž středních let. V nemocnici laborant zjistí, že v těle pacienta se nachází olovo. Tedy žádná mozková mrtvice, ale dlouhodobá otrava. Vyšetřování případu vede inspektor Brůžek. Záhy odhalí, že manželka postiženého paní Ulrychová má poměr s účetním Josefem Soumarem. Při otravě olovem se jedná o dlouhodobější záležitost, a tak se celá parta rady Vacátka snaží vypátrat, jak se jed do těla sekčního šéfa Ulrycha dostal. Na MTF Zlatá Praha získala tato epizoda hlavní cenu v kategorii dramatických pořadů. (-ČT-)

4/13 Otisky prstů

V Liberci byla udělána kasa podnikatele Ješkeho. Při obhlídce místa činu jeden ze strážmistrů najde na skle otisk prstu. Podle něho je indentifikován pachatel. Měl by jím být Fanouš Pecháček. Jenomže tento známý kasař sedí již šest let ve věznici Na Borech. Vyvstává otázka, zda daktyloskopie je skutečně důvěryhodnou metodou a zda přece jen nemohou existovat dva lidé se stejnými otisky prstů. (-ČT-)

5/13 Černé rukavice

Uprostřed přírody je nalezena zavražděná dívka. Nebohá švadlenka nebyla ani znásilněna, ani okradena a vyšetřování kromě několika domněnek nezjistilo téměř nic. Zakrátko objevil lesní dělník další oběť: houbaře. Smutný příběh má tentokrát naprosto netypické vyústění a skvělým způsobem ho odlehčuje Vladimír Menšík v roli velitele četníků. (-ČT-)

6/13 Případ lichého střevíce

Jednou ráno zastavil před vchodem do soukromého sanatoria automobil. Řidič předal k lékařskému ošetření mladou dámu a než se personál vzpamatoval, beze stopy zmizel. Prohlídka pacientky vyvolala zděšení - žena byla mrtvá. A pan rada Vacátko se svou partou "ze čtyřky" má tentokrát před sebou případ z takzvané lepší společnosti. (-ČT-)

7/13 Lodní uzel

Problémy s dětmi se nevyhýbají ani policejním úředníkům. Pan Bouše dostal obsílku s upozorněním, že jeho syn nevalně prospívá v jazyce latinském. Prohlídka pokoje nezdárného potomka odhalila příčinu - mezi učebnicemi byla nalezena tábornická příručka. Ta se však dostala ke slovu při vyšetřování jedné vraždy. (-ČT-)

8/13 Telegram z Neapole

Nejmazanější podvodníci a defraudanti nikdy zbytečně nespěchají. Po dlouhou dobu, někdy celé roky, budují pověst seriózních, poctivých lidí, aby v nejpříhodnějším okamžiku zneužili důvěry svých obětí a poté elegantně zmizeli s nemalou částkou v kapse. O tom se přesvědčí i pan rada Vacátko se svou "mordpartou". (-ČT-)

9/13 Turecké náušnice

Bývá nepsaným pravidlem, že ty na pohled nejsložitější kriminalistické případy mají nakonec jednoduché až banální řešení. Také okolnosti smrti paní Winterové se na začátku vymykaly běžné policejní praxi. Situaci navíc zkomplikovala balistická expertiza a při vyšetřování se přišlo ještě na další zajímavou okolnost. (-ČT-)

10/13 Kaprova smrt

Alkohol nebývá při řešení sporů dobrým rádcem. Jinak by také po zbytečné hádce tří nezaměstnaných kamarádů nezůstal jeden z nich ležet bezvládně na zemi. Zbývající kumpáni okamžitě vystřízliví a začnou přemýšlet, jak ze zapeklité situace ven. Usoudí, že nejdůležitější bude zbavit se mrtvoly. (-ČT-)

11/13 Hra

Případ násilné smrti osamělé ženy z venkovského domku si pan Mrázek vybral vlastně jen pro ukrácení dlouhé chvíle. Zajel si na místo činu, pohovořil se sousedy a k velkému překvapení získal nová svědectví. Jeden nevyřešený případ, který bývá noční můrou kriminalistů, se podařilo inspektorovi na penzi nakonec přece jen dokončit. (-ČT-)

12/13 Špion přijede v sedm

Mobilizační plány patří k nejutajovanějším dokumentům armád celého světa. K velkému zděšení ministerských úředníků se několik složek přísně tajných spisů našlo v nenápadné aktovce, ukradené z odbavovací kanceláře kbelského letiště. Pan rada Vacátko, pozvaný ke spolupráci jen formálně, si však zachovává chladnou hlavu. (-ČT-)

13/13 Svědomí

Neočekávaně v noci přichází na čtyřku vdova Nováková. Službu má pan Brůžek, jenže ze zmatené ženy nedostane kloudného slova a vypoklonkuje ji. Ráno je ovšem paní Nováková na čtyřce znovu, tentokrát chce mluvit s panem radou. Ani jemu však nedokáže říct, co ji na kriminálku přivádí, mluví jen neurčitě o hrozné věci. Pan rada s panem Brůžkem by celou věc pustili z hlavy, jenže za pár dní je paní Nováková nalezena mrtvá, skočila pod vlak. Že by na té strašné věci přece jen něco bylo? Vyšetřování se v tajnosti ujímá sám pan rada s panem Brůžkem. Zdá se, že stopa vede k bývalému podnájemníkovi paní Novákové, štukatéru Javůrkovi (Josef Bek). Příběh z roku 1928 byl natočen podle skutečné události. (-k-)
Aktualizováno: 16.9.2007