Panoptikum města pražského

Seriál kriminálních příběhů s oblíbenými pány detektivy z pražské "čtyřky" volně navazuje na Hříšné lidi Města pražského
1987 Česko
Jiří Adamíra61(rada Korejs)
Josef Vinklář56(detektiv Bouše)
Josef Bláha63(detektiv Brůžek)
Ondřej Havelka32(koncipista dr. Souček)
František Filipovský79(detektiv Mrázek)už na penzi, ale stále pomáhá bývalým kolegům ze čtyrky
Karel Augusta52v 1. díle půdař, malý zlodějíček
Naďa Konvalinková36(prostitutka)v 1. díle
Ladislav Mrkvička48(překupník)v 1. díle
Ota Sklenčka66ve 2. díle
Jiří Krampol48ve 2. díle
Václav Vydra31ve 2. díle
Lubomír Kostelka60ve 2. díle
Martin Růžek68ve 3. díle
Jiří Bartoška40ve 3. díle
Simona Stašová32ve 3. díle
Marek Vašut27ve 4. díle
Otakar ml. Brousek30ve 4. díle
Viktor Preiss40ve 4. díle
Valentina Thielová54ve 4. díle
Pavel Zedníček37v 5. díle
Jaroslav Moučka54v 5. díle
Oldřich Vlach45v 5. díle
Regina Rázlová39v 8. díle Pan rada v Pa596i
Bronislav Poloczek47v 8. díle
Eduard Cupák55v 9. díle
Veronika Jeníková23.v 9. díle
Miroslav Vladyka27v 9. díle
Alois Švehlík47v 9. díle
Pavel Trávníček36v 10.díle
Věra Vlčková43v 10.díle
Ilja Racek57(šéf)v 1. díle
Zdeněk Buchvaldek59(v 8. díle)
Čestmír Řanda63v 8. díle
Jiří Klem43ve 3. díle
Marcel Vašinka32ve 4. díle Letní přeháňka
Jiří Bruder59ve 4. díle Letní přeháňka

1/10 Funus

Desetidílný seriál kriminálních příběhů spisovatele Jiřího Marka a režiséra Antonína Moskalyka volně navazuje na oblíbené Hříšné lidi Města pražského. Opět se tedy setkáváme s pány detektivy ze "čtyřky", jen pana radu Vacátka nahradil nový policejní rada Korejs (Jiří Adamíra). Jeho muži, pánové Bouše a Brůžek (Josef Vinklář a Josef Bláha), budou s pomocí již penzionovaného detektiva Mrázka (František Filipovský) a snaživého policejního koncipisty dr. Součka (Ondřej Havelka) řešit kriminální případy, které přinesla doba hospodářské krize na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století. Jakkoli to byla těžká doba, lidé hřešili stále. neboť hřešit je tak sladké... S humorem a lidskou shovívavostí se podíváme na příběhy hříšných a nehříšných pražských občanů, nahlédneme s nimi do prostředí, která bychom v našem hlavním městě již těžko hledali, prožijeme situace, které se rovněž nemohou opakovat.

První díl začíná pohřbem policejního rady Vacátka. Se zpožděním přijíždí na hřbitov i nový rada Korejs, které půdař (Karel Augusta) považuje za klasu a přivede ho na stopu loupeže berlínských šperků. Nový policejní rada využije toho, že jej pražská galérka zatím nezná a ve spolupráci s Boušem a Brůžkem české překupníky zatkne.

Režie: Antonín Moskalyk
Námět a scénář: Jiří Marek
Kamera: J. Šámal.

Hrají:
Jiří Adamíra (Policejní rada Korejs)
Josef Vinklář (Detektiv Bouše)
Josef Bláha (Detektiv Brůžek)
Ondřej Havelka (Koncipist dr. Souček)
František Filipovský (Detektiv Mrázek)
B. Prokoš
A. Brtoun
Dalimil Klapka
František Filipovský (Penzionovaný detektiv Mrázek)
Karel Augusta (malý zlodějíček)
Naďa Konvalinková (Prostitutka)
J. Faltýnek
Ladislav Mrkvička (překupník)
Ilja Racek (Šéf)

2/10 Děvče od vody

Druhý díl z volného cyklu Panoptikum Města pražského nás zavede do Podskalí, které kdysi ke koloritu našeho hlavního města neodmyslitelně patřilo. Po Vltavě se tenkrát ještě plavily vory a povolání vorařů sice patřilo k nejnebezpečnějším, ale zato chlapským a ženami a dívkami obdivovaným. Mezi obdivované patřila i Lída Válová, všichni jí ale říkali jenom Liduška. Bylo jí třiadvacet, měla světlé vlasy, modré oči a červené tváře, na nose krásné pihy, jež mužským pletly hlavu. Jednoho dne však Liduška byla nalezena mrtvá. Pan rada Korejs pověřil vyšetřováním mladého koncipistu dr. Součka, který "je ještě na lásku dělanej". Pan koncipista ve vyšetřování nadělá víc škody než užitku, ale zkušenější kolegové ze "čtyřky" ho nenechají ve štychu.

Hrají:
Ota Sklenčka
Jiří Krampol
Václav Vydra
J. Švehlová
Z. Martínek
Lubomír Kostelka
L. Kazda
Dalimil Klapka
Z. Ornest
R. Vodrážka

3/10 Atentát na ministerského předsedu

Novinová zpráva s tímto titulkem nepochybně připoutá pozornost čtenáře v jakékoli době. Znamená radikální zvrat v dějinách země, mnohdy otřese situací v zemích dalších, občas pak ovlivní vývoj světové historie vůbec. A tak se jednoho dne v třicátých letech minulého století objevil podobný titulek i v českých novinách. Příběh, inspirovaný skutečnou událostí na ministra Kramáře, se snaží ukázatat politické intriky tehdejších stran. Strana ministerského předsedy si přeje atentát, který by se nezdařil, aby pošramocená pověst tohoto politika dostala aureolu mučednictví, druhá strana si přeje, aby atentát byl zdařilý a ona by se dostala do významného křesla. Dodejme jen, že v politické aféře, která se nemalou měrou dotkla i pánů detektivů z Bartolomějské, sehrála značnou roli - jako kolikrát již ve světové historii - žena.

Hrají:
B. Prokoš
Martin Růžek
Jiří Bartoška
Simona Stašová
Jiří Klem
J. Holý

4/10 Letní přeháňka

V parném letním dni uprostřed okurkové sezony, kdy se podle názoru detektivů nedá očekávat žádný zločin kromě násilného smilstva, je na oddělení hlášena vražda mladé dívky, jak se později ukáže - dělnice z textilní továrny. Podezřelí jsou celkem tři: vojín Vondra, který dívku miloval a měl taky důvod k žárlivosti, mladý básník svobodník aspirant Boháček a konečně ženáč Hnízdo. Všichni měli k dívce vztah a psychologický motiv. Určit pachatele je těžké: navíc je záhadou, jakým způsobem byla dívka usmrcena. K rozřešení tentokrát přispěje penzista Mrázek, který sleduje, co se kolem něho děje.

Hrají:
Marek Vašut
Marcel Vašinka
Otakar Brousek ml.
I. Smržík
Viktor Preiss
Jiří Bruder
Valentina Thielová

5/10 Potkat anděla

Na ten den bývalý lupič Vendelín Kuba dozajista nezapomene. Nejenže vstoupil do posvátného stavu manželského, ale měl na svatbě hosty, jejichž sestava by ho nikdy ani ve snu nenapadla. Pány inspektory Brůžka a Bouše a dokonce i samotného pana radu. Neočekávaní hosté sice svou přítomností udělali největší radost strýčkovi ze strany nevěsty, který v nich posléze našel partnery pro svůj demižónek hruškovice, ale nutno říci, že svatební veselí vlastně ani nepokazili, byť počátek událostí vyzněl silně ve Vendelínův neprospěch. A od ženichovy maminky se jim dokonce dostalo tak lichotivého vyjádření, že ani pan Bouše nevyšel z údivu.

Hrají:
Pavel Zedníček
Jaroslava Obermaierová
V Kubánková
V. Krška
Jaroslav Moučka
Oldřich Vlach

6/10 V tom starém domě

V příběhu, který se odehrává v půvabných zákoutích malostranské Kampy, se opět setkáme s penzionovaným inspektorem Mrázkem, který nevydržel setrvat v zaslouženém odpočinku a otevřel si soukromou detektivní kancelář. Jednoho dne je pan Mrázek pověřen sledováním mladé a krásné paničky. O tuto službu ho požádá starší manžel, na jehož navštívence stojí pouhé A. V. Meerkatz. Mrázek brzy zjistí, že i manželka dala manžela sledovat. Běžný, takřka banální případ. Nikdo nemůže tušit, jaké je jeho pozadí, a ani pan Mrázek netuší, že stopy povedou k největšímu pokladu bývalého Rakouska-Uherska.

Hrají:
Hana Maciuchová
Karel Heřmánek
Petr Kostka
M. Pešek
R. Vrchota
J. Cmíral
Josef Větrovec
K. Houska

7/10 Hokynářská balada

Staré hokynářské krámky nebývaly nijak bohaté - ale bylo v nich k dostání všechno. Od cukrátek přes mouku a krupici po mýdlo, košťata a petrolej, ráno čerstvé rohlíky a mléko, pro stálé štamgasty se i štamprlička na zahřátí našla. Mezi drobnými hokynáři však kvetla patřičná konkurence, a proto se každý snažil uspokojovat svůj okruh zákazníků co nejširším sortimentem. V popředí dnešního případu stojí vražda právě jednoho takového hokynáře z pražského předměstí, ošklivý krvavý mord, na jehož vyřešení se podílí i sám pan rada z Bartolomějské.

Hrají:
L. Tokoš
Míla Myslíková
A. Navrátil
A. Konopíková
Miroslav Moravec
Jan Přeučil
M. Kocourek
Dalimil Klapka

8/10 Pan rada v Paříži

Žádné agenturní zpavodajství asi nezaznamenalo průběh dvou kongresů, které se konaly bezprostředně po sobě - v hodinovém žižkovském hotelu Tichý a v elegantním prostředí pařížských hotelů a nóbl restaurací. V Paříži se sešla mezinárodní společnost policejních pánů radů, aby se poradili, jak dál v boji proti zločinu. To se ovšem mezinárodnímu podsvětí silně znelíbilo, a tak se na svém rovněž bohatě zastupovaném antikongresu usneslo, že pánům policajtům je třeba provést něco, z čeho budou mít parádní ostudu, a to rovnou po celém světě. Paříž se tedy stala cílem cesty nejvyšších špiček mužů zákona i mužů zločinu - a jaksi se do toho všeho zamíchala i paní radová Korejsová.

Hrají:
B. Prokoš
A. Brtoun
S. Beneš
Čestmír Řanda
K. Chromík
Zdeněk Buchvaldek
Regina Rázlová
Bronislav Poloczek
S. Sejk

9/10 Příběh z dovolené

Pan Bouše považoval každou dovolenou za pitomost, na rozdíl od své paní, která si usmyslela, že je třeba zavařit brusinky, zdokonalit syna v němčině a svého chotě na čas odpoutat od kriminalistických starostí. A tak uprostřed léta roku 1937 je pan Bouše rodinou přinucen odjet na dovolenou do Sudet, někam k německé hranici. Jako pozornost chce panu radovi přivézt pěknou hůl a při této příležitosti vzbudí jeho pozornost záhadné zchátralé stavení... A tak vlastně díky dovolené z donucení přišel na stopu detektivnímu případu.

Hrají:
Eduard Cupák
Veronika Jeníková
Miroslav Vladyka
L. Havelková
D. Netušil
S. Junek
Alois Švehlík

10/10 Laková krabička na čaj

Malá lakovaná krabička na čaj, zvaná čaire, věcička, která se málem vejde do dlaně, ale která má v očích znalců takřka závratnou cenu, zmizela ze vzácných japonských sbírek pražského muzea. Což o to, z každého muzea občas zmizí nějaký exponát, každá taková krádež vzbudí pozornost kriminalistů - ale jenom málokdy se případem zabývá i mordparta. V našem případě tomu ovšem tak je, protože pod oknem muzea je nalezena mrtvola muže..

Hrají:
Pavel Trávníček
Rudolf Hrušínský
V. Vlčková
J. Vala
Dalimil Klapka
B. Holišová
Čestmír Řanda
V. Huber
Zuzana Skalická
Aktualizováno: 12.10.2006