Detektiv Martin Tomsa

Marek Vašut v titulní roli cyklu televizních detektivek
1996-1998 Česko
Marek Vašut36(Martin Tomsa)
David Matásek33(hledaný zločinec)v epizodě Veronika
Sabina Laurinová24Lots-(Jitka Šebestová)v epizodě Camel story má milostnou scénu s lehce odhalenými ňadry
Jaroslav Satoranský56(Eduard Macháně)v epizodě Případ Anděla
Milena Dvorská57(Veroničina matka)v epizodě Veronika
Luděk Munzar63(primář Pavel Lacina)v epizodě Osudná nadílka
Zuzana Slavíková31(Helena Lacinová)v epizodě Osudná nadílka
Šárka BrázdováBrief(Viktorie)v epizodě Případ Anděla vstane z postele v podprsence a kalhotkách a chvíli se tak prochází v rozhaleném župánku
Jan Potměšil30(Tomáš)v epizodě Případ Anděla
Petra Jungmanová24Brief-(Anděla)v epizodě Případ Anděla se koupe a opaluje v jednodílných plavkách
Pavel Zatloukal52(kapitán Vácha)v epizodě Případ Anděla a Bílá past
Erik Pardus39(poručík Doubek)v epizodě Případ Anděla, Osudná nadílka
Nikola SyslováBrief-(Veronika)v epizodě Veronika
Jiří Datel Novotný52(podnikatel)v epizodě Veronika
Kateřina Brožová28Lots(Radka)v epizodě Bílá past se sprchuje s Marcelou, později krásně předvede ňadra při vstávání z postele
Jiří Pomeje31(Petr Soukup)v epizodě Bílá past
Anna Javorková43(Marcela)v epizodě Bílá past se sice sprchuje a koupe s Kateřinou Brožovou, ale narozdíl od ní nic neukáže
Stanislav Tříska63(Kocmánek)v epizodě Bílá past
Kamil Halbich30(Renek)v epizodě Bílá past
Monika Maláčová37(barmanka)v epizodě Bílá past a Camel story
Irena Žáčková(Majka)v epizodě Bílá past
Ladislava Dujsíkováv epizodě Osudná nadílka
Jana Janěková41(Jana Šebestová)v epizodě Camel story
Igor Bareš30vpodě Camel story
Petr Štěpán22(zahradník Lojza)v epizodě Případ Anděla
Martin Havelka37(poručík Souček)v epizodě Camel story
Natálie Drabiščákováv epizodě Osudná nadílka
Jiří Schwarz36(Mareš)v epizodě Camel story
Stanislav Fišer64(děda na nádraží)v epizodě Veronika
Daniel Dítě42(Prouza)
Václav Helšus49(zákazník)
František Švihlík54(Erik Horák)
Karel Pospíšil58(soused Skrčený)
Viktor Skála28(Franěk)
Monika Kobrová31(hospodyně Helenka)
Petr Pelzer55(primář Oliva)v epizodě Bílá past
Cyklus Detektiv Martin Tomsa připravila brněnská Tvůrčí skupina Josefa Souchopa a Dariny Levové. Cyklus o soukromém detektivovi se začal realizovat už na přelomu let 1992/93. Velký podíl na jeho vzniku měly četné dopisy od diváků, kteří chtěli na televizní obrazovce opět vidět české prostředí, české herce a české příběhy ze současnosti, které velmi dobře znají. Také nám šlo o to, přinést na obrazovku relaxačně příjemný a odpočinkový cyklus, v němž by hlavní roli hrál oblíbený český herec, vzpomíná na samotné začátky dramaturg Josef Souchop, který je zároveň i autorem několika scénářů. Kandidátů na hlavní roli soukromého detektiva bylo více. Nakonec byl postupným výběrem obsazen populární Marek Vašut, který je nejenom dobrým hercem s profesionálním přístupem, ale splňoval i náročné požadavky, které byly na detektiva kladeny. A že o nebezpečné situace v jednotlivých epizodách odvysílaných v minulých letech nebyla nouze. Zajímavostí jistě je, že se Marek Vašut, občas i přes velké riziko, nenechává zastupovat profesionálním kaskadérem. Lituje jen, že nebezpečných scén nebylo ve scénářích daleko víc. Seriál by to určitě daleko více zatraktivnilo, dodává. Role Martina Tomsy mu byla blízká a říkal, že ji dělá rád. Detektiv Martin Tomsa byla zároveň jeho první několikaletá role.

Děj jednotlivých příběh je zasazen do Brna a jeho blízkého okolí. Unikne-li divákovi jeden díl, neztrácí přehled o ději, protože se nejedná o klasický seriál. Jednotlivé příběhy jsou totiž uzavřené a nenavazují na sebe.

Autoři scénářů se inspirovali nejen skutečnými událostmi, ale i všeobecnými kriminálními zkušenostmi. Na rozdíl od reálného života ale v televizních příbězích dopadne téměř všechno dobře a lumpové jsou potrestáni. Při práci na scénářích byla důležitá i spolupráce s odbornými poradci, kteří znají zvyklosti galerky, její přemýšlení, reakci, řeč. Znají postupy policie i pravomoci soukromého detektiva.

Natočeno bylo celkem 18 příběhů Detektiva Martina Tomsy, odvysílány byly ale jen ty nejlepší. (-ČT-)

Země: Česká republika
Rok výroby: 1996 - 1998

Epizody:
Camel story
Zlatá klec
Bílá past
Tabatěrka
Osudná nadílka
Krutá daň omylu
Veronika
Případ Anděla
Bratři

Camel story

V nabouraném autě státního zástupce Šebka je nalezen cizí mrtvý muž. Policie pátrá po jeho totožnosti i po tom, jak se do auta dostal. Nedostal se tam totiž sám, v okamžiku havárie již byl mrtvý. Je možné, že by s tím měla něco společného dcera Jitka (Sabina Laurinová)? Státní zástupce proto požádá svého přítele, soukromého detektiva Martina Tomsu (Marek Vašut), aby mu zjistil, s kým se dcera stýká a co dělá.

Tomsa zjišťuje, že pracuje v realitní kanceláři jistého doktora, který už v minulosti měl co do činění se zákonem, i když mu nic nebylo prokázáno. Zdá se, že kromě realit podniká doktor i v oboru pašování cigaret, konkrétně kamelek (odtud název epizody Camel story). To bylo také důvodem zavraždění onoho muže, dlužil už přes půl milionu a neměl se k zaplacení.

Dcera v realitní kanceláři pracuje ne proto, že by měla nouzi o peníze, ale proto, že s doktorem chodí a v kanceláři se zdokonaluje v jazycích, které studuje. Věří, že doktorovi auto, které mu bez vědomí rodičů půjčila, někdo ukradl a on že nemá s mrtvý mužem nic společného. Když se však od policie, otce a posléze i Tomsy dozvídá jisté skutečnosti, stává se nepohodlným svědkem. Doktorův kumpán trvá na tom, aby ji odstranil. Doktor ji vyláká pozdě večer na schůzku, odveze ji do lesa, ona se však snaží utéct. Při potyčce jej praští kamenem do hlavy, což ji zachrání. To už je na místě i Tomsa, který doktorův vůz sledoval. (-k-)

Režie: Václav Matějka
Scénář: Josef Bouček, Václav Matějka
Kamera: Jakub Nosek
Hudba: Zdeněk Barták ml.
Rok výroby: 1995
Délka: 70 min

Hrají:
Marek Vašut (Martin Tomsa)
Sabina Laurinová (Jitka Šebková)
Zdeněk Maryška (Šebek)
Jana Janěková (Šebková)
Jiří Schwarz (Mareš)
Viktor Skála (Sláma)
Pavel Zatloukal (kapitán Vácha)
Martin Havelka (poručík Souček)
Igor Bareš
Vladislav Cigánek
Josef Jurásek
Jan Kučera
Josef Bouček
Monika Maláčová
Simona Peková

Bílá past

V ústavu pro léčbu závislostí na alkoholu a drogách došlo už poněkolikáté k vykradení lékárny. Při tom posledním dokonce k vraždě náhodného svědka. To ráno, kdy byla mrtvola objevena, nastupuje do ústavu jako saniťák soukromý detektiv Martin Tomsa (Marek Vašut). Jeho úkol je však mnohem prozaičtější. Najal si jej docent Soukup (Alois Liškutín), aby zjistil, proč jeho žena Marcela (Anna Javorková) trvala na léčbě právě v tomto ústavu a ne soukromém sanatoriu, které by jí poskytlo mnohem větší komfort.

Při té příležitosti Tomsa pomůže svým bývalým kolegům policistům a přihraje jim pachatele do ruky. Jejich akce "bílá past", kdy po doplnění zboží v lékárně čekali na nové vykradení, nevyšla, Tomsa však ve sledování vytrval a objevil nejen výrobnu pervitinu, ale také přistihl pachatele při činu a předal je ramenu zákona. (-k-)

Režie: Václav Matějka
Scénář: Ivan Kříž, Václav Matějka
Námět: Ivan Kříž
Kamera: Jakub Nosek, Pavel Nečesal
Hudba: Zdeněk Barták
Rok výroby: 1995

Hrají:
Marek Vašut (Martin Tomsa)
Anna Javorková (Marcela Soukupová)
Kateřina Brožová (Radka)
Jiří Pomeje (Petr Soukup)
Alois Liškutín (doc. Karel Soukup)
Viktor Skála (Franěk)
Stanislav Tříska (Kocmánek)
Kamil Halbich (Renek)
Pavel Zatloukal (Vácha)
Martin Havelka (Souček)
Jan Kučera (Kučera)
Petr Pelzer (primář Oliva)
Monika Maláčová (barmanka)
Irena Žáčková (Majka)
Zdenka Haláková (magistra)
Daniel Dítě (Prouza)
Ondřej Mikulášek (pacient)

Osudná nadílka

Dcera úspěšného lékaře Lacina (Luděk Munzar) Helena (Zuzana Slavíková), mladá, hezká a svobodná, sama úspěšná lékařka se slibnou kariérou v plánovaném soukromém sanatoriu spáchá na začátku prosince sebevraždu. Rodiče i bratr jsou událostí zdrceni, matka se rozhodne zjistit, co dceru k takovému jednání vedlo. Najme si soukromého detektiva Martina Tomsu (Marek Vašut) a pověří ho delikátním úkolem. K Tomsovi se vydává tajně, její muž by si určitě nepřál, aby se v jejich soukromí hrabal někdo cizí. Tím spíš, že on pravdu zná, dostal do ordinace dopis, ve kterém Helena vysvětluje své jednání. Sebevraždu samozřejmě vyšetřuje i policie, Tomsa se opět setkává se svým dobrým známým poručíkem Doubkem (Martin Havelka) a jak je jejich dobrým zvykem, pomáhají si vzájemnou výměnou informací, tentokrát většinou na kulečníku.

Tomsa se pomalu dobírá k pravdě. Helena měla poměr s otcovým přítelem ze studií, doktorem Mášou. S jeho ženou zase má něco Lacina, ale to není pro příběh tak podstatné. Podstatné není ani to, že Lacina s Mášou plánovali otevření soukromého sanatoria, pro něž zakoupili budovu za městem (výrazně větší podíl měl mít Máša, který v restituci získal dva činžovní domy, jejichž prodejem získal prostředky). Podstatné je to, že Helena věřila, že se Máša rozvede a vezme si ji. Jenže on se s ní namísto toho rozešel a Helena to neunesla, bylo to citlivé děvče.

Když se Lacina dozvěděl, proč se Helena zasebevraždila, najal si grázlíka Valentu (Vladimír Hauser), aby dal Mášovi přes Hubu. Ten si vezme na pomoc svého kumpána a v maskách Mikuláše a čerta vniknou k Mášovi do bytu. Při potyčce to ale přeženou a Mášu zabijí. Případ pochopitelně začne vyšetřovat policie a Tomsa tuší, že by mohl nějak souviset s jeho případem. Valenta mezitím začne Lacinu vydírat a když zjistí, že je mu na stopě soukromý čmuchal, rozhodne se ho, opět za pomoci kumpána, při předání peněz zabít. Život mu zachrání Tomsa, který jej na schůzku sleduje a kromě varování přivolá policii, která už oba výtečníky zpacifikuje. Lacina skončí zraněný v nemocnici a teprve tam se své ženě svěří s celou pravdou.

Tomsovi pomáhá jakási blíže neurčená sestra z kliniky, kde pracovala Helena. Zdá se, že je to Tomsova přítelkyně, na konci spolu odcházejí na večeři, v titulcích bohužel není její role uvedena, takže se lze jen dohadovat. (-k-)

Režie: Marcel Dekanovský
Scénář: Josef Bouček, Jana Hrušková
Kamera: Jan Štangl
Hudba: Oldřich Veselý
Rok výroby: 1996
Délka: 67 min

Hrají:
Marek Vašut (Martin Tomsa)
Luděk Munzar (primář Pavel Lacina)
Ivana Valešová (Lacinová, manželka)
Zuzana Slavíková (Helena Lacinová, dcera)
Marek Daniel (Mirek Lacina, syn)
Ilja Kreslík (MUDr. Jan Máša)
Milena Marcilisová (Mášová)
Pavel Zatloukal (kapitán Vácha)
Martin Havelka (poručík Souček)
Jan Kučera-Heger (Kučera)
Erik Pardus (Doubek)
Vladimír Hauser (Valenta)
Václav Svoboda
Natálie Drabiščáková
Libuše Billová
Jiří Jurka
Libor Zavislan
Laďka Dujsíková
Tomáš Mann

Veronika

Veroničina matka (Milena Dvorská) se kdysi zapletla se dvěma kumpány svého muže, který s nimi prohrál velké peníze a pak od manželky a dcery utekl. Veroničina matka skončila ve vězení a Veronika (Nikola Syslová) ve výchovném ústavu pro mladistvé. Po propuštění matky na svobodu Veronika z ústavu utíká k matce. Tam se ale znovu objevují staří manželovi kumpáni s hledaným zločincem (David Matásek). Chtějí ho na pár dní schovat a po Veronice požadují, aby pro ně pracovala jako prostitutka. Veronika odmítá, ale je násilím donucena čekat v Topic baru na solventní pány.

Tam ji nachází Martin Tomsa, s nímž se Veronika seznámila před několika dny. Prodala mu v hospodě kytičku, kterou jí pak věnoval. Když pak spolu seděli na lavičce v parku, využila situace a ukradla Tomsovi bundu. Kromě dokladů v ní měl i velmi důležité smlouvy podnikatele (Jiří Datel Novotný), pro něhož právě pracuje. Prvním Veroničiným zákazníkem se tedy stává právě Tomsa. Dostane zpět svou bundu a dozví se, že Veronika je k prostituci nucena. Rozhodne se jí a její matce, s níž se setkává druhý den a dozvídá se další podrobnosti, pomoct.

V noci Tomsa sleduje auto, v němž odjíždí hledaný zločinec. Počíná si při tom ale dost naivně, takže je vlákán do pasti, odzbrojen a spoutá. Dostává uspávací injekci, aby zůstal mimo hru, než se hledaný dostane za hranice. Tomsa se probouzí na smetišti daleko za městem, kam byl odklizen.

Mezitím kumpáni za trest nechali Veroniku a její matku celý den zavřené (Veroniku navíc spoutali) v bytě. Když se pak jeden z nich, Erik, vrátil, matka na něj zaútočila lahví. Útok se ale nezdařil, naopak Erik matku uhodí a ona na následky zranění podlehne. Veronika se rozhodne pomstít. S pomocí kamarádek Andrei a Barči, které předstírají zájemkyně o práci v Německu, je oba zaveze na Barčinu chatu za město. Tam jim do pití nalije uspávací prášek. Andrea s Barčou se mezitím snaží odpoutat jejich pozornost tancem ve spodním prádle. Poté co usnou, je holky uloží v chatě do postelí a prošacují. Veronika je polije celou chatu benzínem a zapálí. S tím holky sice nepočítaly, ale neodváží se odhodlané Veronice odporovat. Tomsa se k chatě dostává až v okamžiku, když je chata v plamenech. (-k-)

Režie: Vladimír Kelbl
Scénář: Josef Souchop, Miloslav Jedlička
Kamera: Josef Víšek
Hudba: Michal Košut
Rok výroby: 1996
Délka: 79 min

Hrají:
Marek Vašut (Martin Tomsa)
Nikola Syslová (Veronika)
Milena dvorská (Veroničina matka)
František Švihlík (Erik Horák)
Jan Novotný (Mikin)
David Matásek (hledaný zločinec)
Milena Šajdková (barmanka)
Miloš Kopečný (boss)
Otakar Brousek ml. ("doktor")
Jindřich Khain (Květinka)
Karel Pospíšil (soused Skrčený)
Kateřina Šudáková (Lucie Skrčená)
Jiří Datel Novotný (podnikatel)
Václav Helšus (zákazník)
Karel Hoffman (taxikář)
Stanislav Fišer (děda na nádraží)
Erika Pláňavská (squaterka Barča)
Martina Klimačková (Andrea)

Případ Anděla

V Německu se kdysi jednomu sběrateli ztratily cenné obrazy i s osvědčením o jejich pravosti v hodnotě několika milionů. Podezřelým je český sběratel Eduard Macháně (Jaroslav Satoranský), policii ani Interpolu se mu ale nepodařilo nic prokázat. Martin Tomsa ze starého kamarádství s poručíkem Součkem (Martin Havelka) přijímá u Macháněho místo řidiče s úkolem najít ukradené obrazy.

V Macháněho domě se seznamuje s jeho synem Tomáš (Jan Potměšil), které je o autonehodě, při níž mu zahynula matka, ochrnutý a mentálně zaostalý na úrovni dítěte. Rád si hraje s lodičkami a s Tomsou se rychle skamarádí. To horší je to s Macháněho dcerou Viktorií (Šárka Brázdová), která je podezřívavá ke všem cizím lidem. Bojí se, aby ji a jejího bratra nepřipravili o dědictví. A má proč. Otec si našel přítelkyni, starou známou ze sběratelských kruhů Andělu (Petra Jungmanová). Ta však raději než s Macháněm spí se zahradníkem Lojzou (Petr Štěpán). To se ale nelíbí Viktorii, kterou Lojza obšťastňoval před ním.

Ukradené obrazy se nedaří nalézt Tomsovi ani Anděle, která svou lásku k Macháněmu jen předstírá ze zištných důvodů. Až po několika dnech se Anděle podaří nalézt jeden z ukradených obrazů schovaný v rámu pod jiným obrazem. Zahlédne ji ale při tom Macháně a její osud je zpečetěn. Když na požádání Tomáše vytahuje z bazénu lodičku, dostane šok, spadne do bazénu a utopí se. Anděla totiž neumí plavat, což se navíc po úrazu elektrickým výbojem dělá dost špatně. O život jde i Tomsovi. Zahradník Lojza jej ze msty a vyprovokován Viktorií, k níž se po smrti Anděly pokorně vrátil, vyláká do skleníku, omráčí a z terária vypustí obrovskou krajtu. Ta naštěstí o nehybného Tomsu nejeví zájem. K rozluštění záhady přispěje i Tomsův bývalý nadřízený, nyní na penzi. Všechny sesbírané důkazy pak už Tomsa může předat policii. (-k-)

Režie: Rudolf Tesáček
Scénář: Josef Souchop
Kamera: Jan Štangl
Hudba: Karel Cón
Rok výroby: 1998
Délka: 72 min

Hrají:
Marek Vašut (Martin Tomsa)
Jaroslav Satoranský (Eduard Macháně)
Šárka Brázdová (Viktorie)
Jan Potměšil (Tomáš)
Petra Jungmanová (Anděla)
Petr Štěpán (Lojza)
Jaroslav Dufek (Standa Lahoda)
Pavel Zatloukal (kapitán Vácha)
Martin Havelka (poručík Souček)
Erik Pardus (poručík Doubek)
Ludmila Vlášková (Alena)
Monika Kobrová (hospodyně Helenka)
Ladislav Suchánek (rybář)
Aktualizováno: 9.8.2008