Chlapci a chlapi

Jedenáctidílný seriál z vojenského prostředí sledující osudy jednoho ročníku branců na malé vojenské osádce i v jejich soukromém životě.
1988 Česko
Martin Zounar21(Tomáš)
Vladimír Javorský26(Ctibor - Kyslík)
Kateřina Lojdová27Lots(Edita)v 1. díle vstane nahá z postele a před zrcadlem si oblékne župan
Miroslav Zounar56(Tomášův otec)
Bronislav Poloczek48(Honzův otec)
Míla Myslíková55(Honzova matka)
Zdena Hadrbolcová50(Ctiborova matka)
Milena Dvorská49(Hančina matka)
Ladislav Županič44(Eda)Tomášův kolega ve fabrice
Jaroslav Moučka55(mistr)Tomášův mistr ve fabrice
Jiří Krampol49(Klaban)
Vlastimil Zavřel33(Ctiborův kolega)
Ivana Andrlová27(Marta)manželka nadporučíka Ráže
Petr Rychlý22(svobodník Klouček)
Jiří Štěpnička41(podplukovník Mareš)
Michal Dočolomanský46(podplukovník Danko)
Václav Mareš47(podplukovník Richter)
Ivan Vyskočil42(kapitán Šiška)
Michaela Dolinová24(Anna)útvarová knihovnice
Josef Bláha64(otec npor. Ráže)
Jitka Asterová28Brief(Venuše)prodavačka v posádkovém obchodě, Ctibor ji v 6. díle zastihne při převlékání v podprsence a kalhotkách
Jiří Kopta27(Honza - Guláš)
Sabina Laurinová16Brief(Lenka)v 9. díle se seznámí s Michalem na spartakiádním srazu, v 10. díle ho svede v hotelu, kde jí kamera přejede zadeček a záda
Monika Žáková24Lots-(Zuzana)v 7. díle si nechá rozepnout košili a na chvíli jí vykoukne ňadro
Mário Kubec23Brief(Michal "Majkl")
David Prachař29v 6. díle se objevuje v krátké roličce důstojníka předčítajícího zprávu o šikaně
Antonín Hardt52(Hančin otec)
Jana Drbohlavová47(Michalova matka)
Seriál provází dvěma lety strávenými na vojně od příchodu na posádku daleko od domova až po odchod do civilu. Sledujeme veselé i vážné příběhy z vojenského i soukromého života, který může pobyt na vojně pořádně zamotat. Každého z branců vojna nějak změnila, samozřejmě k lepšímu, ať už po fyzické nebo duševní stránce. Seriál měl působit tak trochu jako propagace vojenské služby, i proto jsou všechny problémy zdárně vyřešeny ke všeobecné spokojenosti. (-k-)

1/11 Povolanci

V prvním díle se seznamujeme s našimi hrdiny, povolanými na vojnu do Hrádku v Čechách, v jejich civilním prostředí. Někomu se na vojnu vůbec nechce, jiní se tam těší třeba kvůli změně prostředí. Nikdo z nich ale netuší, co je čeká a co všechno za ty dva roky povinné základní vojenské služby zažijí.

Tomáš (Martin Zounar) je až po uši zamilovaný do Hanky (Eva Vejmělková) a nejradši by se s ní ještě před vojnou oženil. Tomáš na Hanku žárlí a má obavy, možná i oprávněné, jestli na něj Hanka vydrží dva roky čekat. Honza je řezník, rád jí, což je na něm vidět. Pracuje v řeznictví vedeném jeho rodiči (Bronislav Poloczek a Míla Myslíková) a po víkendech staví vilku, do níž by si po vojně měl najít manželku. Ctibor je téměř Honzovým pravým opakem, je hubený a s fyzičkou na tom rozhodně není nejlépe. Pracuje jako elektroopravář, kolegové v práci ho moc v lásce nemají, a tak je Ctibor (Vladimír Javorský) možná i rád, že z nezáživného prostředí vypadne. Radost ale rozhodně nemá jeho maminka (Zdena Hadrbolcová), doufala, že Ctiborek dostane modrou, jenže nález na plicích mu zmizel a tak musí narukovat. Michal alias Majkl dělá vyhazovače v nočním baru a večer před nástupem na vojnu domlouvá s Klabanem (Jiří Krampol) jakousi akci, která nějak souvisí s Majklovou vojenskou službou. Je evidentní, že jde o nějakou levotu. Majkl stráví noc se servírkou Editou (Kateřina Lojdová) a ráno zaspí. Se Slovákem Vladem se loučí celá vesnice. Vlado jediný je ženatý a jeho žena Mária (Petronela Vančíková) čeká dítě. Ve vlaku směr Hrádek v Čechách se scházejí naši hrdinové s dalšími branci a postupně se seznamují. (-k-)

2/11 Od budíčku do večerky

Za našimi hrdiny zapadla brána kasáren a začal jim život vojenský. Začal tím, že nafasovali uniformy a přišli o vlasy. Při stříhání se Honzovi zalíbila kadeřnice Maruška a nenápadně se s ní snažil domluvit schůzku. Michal samozřejmě dojel do kasáren pozdě, Edita mu domluvila taxík a na rozloučenou mu dala dva tisíce na nenadálé výdaje. Na první rozcvičce se Ctibor zadýchal a voláním po kyslíku si získal přezdívku Kyslík. V zoufalství se dokonce pokusí o sebevraždu. Michal si ale jeho podivného chování všimne a donutí ho spolykané prášky vyzvracet.

Tomáš potkává svého spolubydlícího z internátu, o rok staršího svobodníka Kloučka (Petr Rychlý), ten se k němu však chová povýšeně. Přísný je i na ostatní nováčky, jen Michala se bojí, protože se dozvěděl, že je bývalý boxer a ještě navíc seděl. První střet s nováčky má i další druhoročák, svobodník Hasman. Na snídani Ctiborovi ukousne kus párku pod průhlednou záminkou kontroly kvality jídla. Vznikající rozmíšku uklidní až příchod velitele nováčků, poručíka Ráže, který bude záhy povýšen na nadporučíka.

U příležitosti povýšení přijíždí za nadporučíkem Rážem manželka Marta (Ivana Andrlová). Od první chvíle, kdy vystoupí z vlaku se tváří jako boží u mučení a neopustí jí to ani na večírku. Hrádek je jí evidentně proti mysli a varuje přítelkyni manželova kolegy Zuzanu (Monika Žáková) před sňatkem s vojákem. Zuzana je ale na rozdíl od Marty příjemná a pohodová dívka.

Hančině matce se svěřuje kolegyně, že její vnuk, který je tč. také na vojně čeká dítě s nějakou dívkou. Babička z toho vůbec radost, Hančina matka se jí snaží utěšit, aniž by tušila, že do podobné situace ji o pár dílů později dostane vlastní dcera. Tomáš s Hankou si pilně vyměňují zamilované dopisy a Tomáš se kvůli tomu málem pobije s Michalem, který si z jeho lásky dělá srandu. (-k-)

3/11 Tak přísaháme

Hančina matka není moc nakloněna Hančině lásce k Tomášovi a dokonce čte Tomášovy dopisy. Snaží se Hance rozmluvit, aby jela za Tomášem na přísahu a ta raději řekne, že jede s kamarádkou na chatu. Jenže ráno ji matka (zřejmě schválně) nevzbudí a Tomášovi rodiče, s nimiž měla Hanka na přísahu jet, dávno odjedou. Hanka přemluví svého kamaráda, trenéra basketbalu, aby ji do Hrádku v Čechách zavezl. Ten doufá, že si tím získá Hančinu přízeň a i on, ze zcela zištných důvodů, se snaží Hance její vztah k Tomášovi rozmluvit a zlehčit. A ke všemu ani Hančino setkání s Tomášem nedopadne právě podle jejích představ, Tomáš opět na Hanku naléhá, aby se s ním pomilovala, ta to ale odmítá a zdá se, že jejich vztah dostává vážnější trhlinu.

Nováčci se mezitím pilně připravují v přijímači, mj. je poprvé čekají ostré střelby, které se třeba Ctiborovi moc nedaří. Michal se pokusí ukrást Ctiborovi samopal, v nestřežené chvíli jej zahrabe na cvičišti do listí. Teď už začíná být jasné, co si to v prvním díl domlouval s Klabanem. Jenže když vidí nešťastného Ctibora, zželí se mu ho a samopal mu vrátí. Cynická přítelkyně Edita, s níž se po přísaze setkává, se ho samozřejmě na to ptá s tím, že její teta by je zaměstnala v Rakousku v horské chatě.

Na přísahu přijíždějí rodiče a známí i ostatních vojáků, jen Vlado marně čeká na Máriu na nádraží. Přijíždí jen předseda družstva a bratr Štefan. Od něho s Vlado dozvídá, že Mária se opět často stýká s matkou a začala chodit do kostela, což Vladovi na náladě nepřidalo.

Problémy se ale nevyhýbají ani jejich nadřízeným. Nadporučík Ráž by měl v Hrádku dostat byt a pak by se za ním mohla přestěhovat jeho manželka (Ivana Andrlová) se synem. Té se ale z Prahy moc nechce, bojí se, že by v bohem zapomenutém Hrádku přišla o kontakty, které jsou pro ni jako pro překladatelku a průvodkyni na zájezdech důležité.

Po přísaze se nováčci poprvé dostávají ven, většinou jdou se svými rodinnými příslušníky a přáteli do restaurací. Honza si na chvilku odskočí do kadeřnictví, kde se mu líbí kadeřnice Maruška, které slíbil, že zhubne dvacet kilo. To se mu zatím nepodařilo, ale Honza se jen tak vzdát nehodlá.

Po návratu do kasáren je čeká nepříjemné překvapení v podobě mazáků, kteří vyžadují peníze, cigarety a případně další pochutiny, jako třeba řízek od Ctibora. Je jasné, že tento kontakt s mazáky není zdaleka první. (-k-)

4/11 Nový poručík

První prověrka dopadne pro rotu nadporučíka Ráže nevalně, je vyhodnocena jako nejhorší a na nadporučíkovu hlavu se snesou výčitky nadřízených. Navíc k rotě nastoupí jeho zástupce pro věci politické, mladý, začínající poručík Bílek. Ani rodinný život nadporučíka Ráže není zrovna nejšťastnější, manželka není nadšena tím, že tráví většinu času v kasárnách a ne s rodinou.

Vladovu ženu Máriu odvezli v sedmém měsíci do porodnice k předčasnému porodu. Dítě bohužel zemřelo, což Mária velmi těžce psychicky nese. Vlado dostal dovolenou, aby mohl svou ženu v nemocnici navštívit a být jí oporou. Při návratu do kasáren se v hospodě na nádraží nechá vyprovokovat jedním ze štamgastů a zaplete se do rvačky. Jediný, kdo se u útvaru zastane je poručík Bílek, který se snaží zjistit, jak ke rvačce došlo. Navrhne, aby byl Vlado umístěn do řidičského kurzu, což nadporučík Ráž odsouhlasí.

Mazáci začínají šikanovat nováčky, zejména svobodník Hasman je v této oblasti aktivní a ostatními mazáky považován za kápo. Pozornost mazáků nejvíce přitahuje nemotorný Kyslík, který je nejčastějším terčem jejich ústrků. Pokus o šikanu Honzy, který je v kuchyni překazí jeden ze zásobovacích důstojníků. Ostatních nováčků si zatím mazáci nevšímají.

Začíná příprava na Spartakiádu. Většina vojáků se těší, že by se díky ní mohli v červnu dostat do Prahy. Kyslík doufá, že v té době bude už, díky mamince a doktorům, z vojny doma.

Tomášovu Hanku se doma stále snaží sbalit úlisný trenér basketbalu. Zve Hanku na silvestrovskou oslavu s klubem do tělocvičny a rozmlouvá jí cestu do Hrádku. Hančině mamince, která je spolu náhodou potká, to není vůbec proti mysli, pan inženýr zapadá do jejích představ o dceřině muži. Hanka zatím stále miluje Tomáše, ale je vidět, že její láska není už tak silná jako dřív. (-k-)

5/11 Zelené Vánoce

Nácvik na Spartakiádu pokračuje i v prosinci, kdy se vojáci těší na Vánoce a na to, že se uvidí se svými blízkými. Poručík Baláž, který vede spartakiádní nácvik, slíbí vojákům, že když budou cvičit i o sobotách a nedělích, přimluví se pro ně za opušťáky, aby mohli odjet na Vánoce domů. Všichni ale domů samozřejmě namůžou, a tak jsou hlavně mazáci naštvaní, že musejí trávit Vánoce v kasárnách. Na hlavu poručíka Baláže se snese hněv nadporučíka Ráže, který svému podřízenému vytýká jeho slib cvičencům.

Tomáš jde poprvé do stráže a poznává blíže svobodníka Kloučka, kterému vyčte, že se sice k nováčkům chová přátelsky, ale bojí se svobodníka Hasmana a nedělá nic proti jeho šikanování. S Hasmanem se Tomáš chytí další večer. Tomáš má dozorčího a Hasman přichází po večerce a opilý. Na chodbě navíc napadne Kyslíka. Tomáš se ho zastane a pošle oba spát. Hasman mu vyhrožuje že až nebude mít dozorčí, tak uvidí. Ani Honzovi - Gulášovi se nelíbí chování starších vojáků v kuchyni, kteří se sami krmí dobrůtkami, ale vaří blafy. Honza pořád drží dietu a snaží se zhubnout.

Na Silvestra za Tomášem přijíždí na návštěvu rodiče a sestry, ale bez Hanky, kterou Tomáš čekal nejvíc. I přesto, že má jen vycházku a nesmí opustit Hrádek, vydá se stopem za Hankou domů. Ta ale není doma a její matka Tomášovi otevřeně řekne, že by si s Hankou měli dát oddech. Hanku najde Tomáš na silvestrovské párty s jejím basketbalovým trenérem a vmete Hance do tváře, že její matka měla pravdu. Vypadá to, že jejich vztah je u konce. Ke všemu Tomášovi ujede vlak, a tak mu nezbývá nic jiného, než přemluvit otce, který jej nechtěl zavézt z Hrádku do domů, aby jej zavezl zpět do kasáren. Otec sice hudruje, ale Tomáše ve štychu nenechá.

Problémy v rodině má i velitel roty nadporučík Ráž, který konečně dostal dekret na byt a těší se, že budou žít s manželkou a synem spolu v Hrádku. To se ale manželce Martě vůbec nelíbí a vyčítá manželovi, že chce nechat její matku na holičkách.

Za Michalem přijíždí na silvestra jeho přítelkyně Edita. Zajímá ji ale hlavně, jak je na tom s úkolem ukrást nějaké zbraně. Michal se vymlouvá a je vidět, že v něm probíhá převod od záporáka ke klaďasovi. Michal se s Editou pohádá a ta uraženě odjede. Michal se opije, převleče se do Editiných šatů, které v hotelu zapomněla a takto přijde na posádku. Tam zasáhne politruk poručík Bílek, který pošle Michala na ošetřovnu a udělá z toho případ. To se pochopitelně nelíbí nadporučíku Rážovi, protože tak vrhá další stín na jeho jednotku.

Za Ctiborem přijíždí na Vánoce jeho matka. Ctibor pro ni ale nerezervoval hotel, protože si myslel, že na Vánoce už bude doma a taky to matce vyčítá. V útvarové knihovně se Ctibor seznamuje s knihovnicí a zjišťuje, že se stejně jako on zajímá o filmy. (-k-)

6/11 Supermazák

Vojáci se připravují na zimní cvičení, které proběhne začátkem února. Hanka posílá Tomášovi jeden dopis za druhým, snaží se mu vysvětlit silvestrovské nedorozumění, ale Tomáš jí neodpovídá a je posmutnělý. Ctibor - Kyslík se mu pokusí pomoct tím, že Tomášovým jménem pošle Hance telegram, v níž jí Tomáš vyznává lásku. Zda to pomůže, uvidíme v dalších dílech.

Nadporučík Ráž se s rodinou stěhuje do nového bytu, ovšem manželce se tam moc nelíbí a stále si nechává některé věci v Praze. Dostává několik nabídek na tlumočení různých sympozií a na manželovi je, aby se postaral o syna Martina. Naštěstí mu pomůže Zuzana, přítelkyně jeho kolegy Jirky, učitelka v mateřské školce, kam Martin několik dní chodí. Když se dozvěděla manželka, moc í to po chuti nebylo a raději by viděla Martina v péči své matky, která chlapce rozmazluje.

Na Kyslíka dělá oči prodavačka Venuše (Jitka Asterová) v posádkové Karmě. Toho využije Hasman a přinutí jej, aby si s Venuší domluvil schůzku, na niž přijde místo Kyslíka on, Hasman. Venuši je ale Hasman protivný a okamžitě odchází domů. Hasman ji přes její protesty doprovází a když jej stále odmítá, pokusí se ji po cestě ve sněhu znásilnit. Venuši zachrání Michal, kterému se Kyslík se vším svěřil. Michal pohrozí Hasmanovi, že jestli nedá Venuši pokoj, dostane od něj přes hubu. (Proč se tedy Hasmana všichni tak bojí, když je to taková nula?)

Kyslík si to ovšem odnese, dostane na umývárně nakládačku od Hasmana. Monoklu a nateklého obličeje si zákonitě musí všimnout i nadřízení, nadporučík Ráž i poručík Bílek. Jenže Kyslík ze strachu Hasmana kryje. Hasman mu ale moc nevěří a vytáhne ho v noci na umývárnu, kde ho nutí dělat nahého kliky. Přistihne jej při tom poručík Bílek a předá, teď už nesporný, případ šikany, vedení posádky. Z jeho strany se pochopitelně snese kritiky na hlavu nejbližších nadřízených, tedy poručíka Bílka a nadporučíka Ráže. Všichni se shodnou na tom, že podobným případům budou předcházet větším zájmem o vojáky a jejich starosti i mimo život vojenský. Hezké o předsevzetí.

Ctibor se usmířil se svou matkou, které napsal omluvný dopis a ona jej přijela navštívit. Michalovi naopak zemřel otec a sestra mu vyčetla, že je to kvůli němu a jeho chování. Michal slibuje, že už bude slušňák, matka ani sestra mu ale moc nevěří. Vzápětí na to se schází v baru s přítelkyní Editou, Klabanem a Krausem, které eminentně zajímá, kdy konečně obstará samopal, aby se mohli prostřílet do Rakouska. Michal slibuje, že po zimním cvičení, je ale vidět, že se u do toho moc nechce. Ctibor navštěvuje v knihovně Annu a projevuje zájem o přihlášku do klubu náročného diváka. Je ale vyrušen příchodem poručíka Bílka, a tak se ostýchavé sbližování této nesmělé dvojice odkládá. (-k-)

7/11 Zimní zkoušky

Alena skutečně přijela za Tomášem do hrádku a v hotelu proběhlo velké noční usmiřování. Doma si to ale Hanka schytala, protože kamarádka Majka, na kterou se vymluvila, za ní přišla právě, když byla pryč. Matku velmi rozčililo, že Hanka odjela za Tomášem, ale když se náhodou zastavil trenér basketbalu, inženýr, maminka byla jako med a skoro až Hanku vnutila, aby s ním a s partou jela na hory lyžovat.

Vojenská posádky vyráží na zimní cvičení na Šumavu. Těsně před tím se z řidičského kurzu vrací Vlado, aby nastoupil jako řidič jednoho z BVP (bojového vozidla pěchoty). Ctibor přinesl knihovnici Anně půjčit svoji knížku a zapsat se do klubu náročného diváka. Když mu ale Anna řekla, že má 19-ti měsíční dceru, Ctibor si najednou vzpomněl, že odjíždí na cvičení a podezřele vycouval.

Už po cestě na cvičení se ve vlaku udělá Vladovi špatně. Později jej znovu chytí prudké křeče a s akutním zápalem slepého střeva je přímo z cvičiště odvezen do vojenské nemocnice. Jeho místo řidiče na tento den zaujímá nadporučík Ráž, protože svobodník Klouček, velitel vozidla a záložní řidič toho moc naježděno nemá.

Na cvičení se moc nedaří Ctiborovi. Nejprve se propadne do málo zamrzlého jezírka a utopí v něm samopal. Poté, co ho kamarádi vytáhnou, se dá zdrcený na bezhlavý útěk. Když se z této rány jakž takž vzpamatuje, přijde o samopal podruhé. Tentokrát Michalovým přičiněním, který se snaží získat samopal pro své kumpány. Zoufalý Ctibor, který netuší, kdo za zmizením jeho samopalu stojí, prosí Michala, aby mu pomohl samopal najít. Michal váhá a evidentně v něm bojují zbytky zla s nově se rodícím dobrem. Na rozhodnutí si ale musíme počkat do příštího dílu.

O malého Martínka se během cvičení stará děda Ráž, bývalý důstojník, protože Martinova maminka Marta je kongresu v Berlíně. Martin si dědu oblíbí a když pak odjíždí, je očividně smutný a přemlouvá dědu, aby ještě zůstal. Pochopitelně že nezůstane, ale sotva odjede, dostane Marta další nabídku jet tlumočit na kongres do Budapešti. Ráda by jela, ale neví c o s Martinem, protože manžel se ze cvičení vrátí až za několik dní. (-k-)

8/11 Samopal

Tomáš se z dopisu o Hanky dozvídá, že Hanka je v jiném stavu. Vyprosí si od velitele opušťák a jede Hanku navštívit. Ani jeden sice neví, jak nastalou situaci řešit a mají strach říct o tom rodičům, jedno je ale jisté, Hanka si dítě nechá. Jejich vztah se tím rázem upevnil a dřívější roztržky jsou zapomenuty.

Michal podle očekávání Ctiborovi samopal najít pomohl. Klabanovi a Krausovi ale popsal cestu ke smrku, pod nímž chtěl samopal ukrýt. Naivně ale naletí Editě, která od něj sladkým úsměvem vytáhne pravdu, takže dostane od Klabanových poskoků nakládačku. Klaban po něm chce navíc dvacet tisíc za místo, které mu v baru před vojnou zajistil. Michal musí o peníze poprosit matku, která je z něj nešťastná a nevěří jeho slibům o polepšení.

Zbitého Michala najde Ctibor, který byl s Annou v kině. Vezmou jej domů k Anně a tam jej v rámci možností ošetří a očistí oblečení. Na Ctiborovo naléhání se mu Michal svěřuje s pravdou.

Svobodník Hasman je postaven před soud, nejen za šikanu, ale také za pokus o znásilnění. Ctibor je korunním svědkem, popisuje, jak byl šikanován od nástupu na vojnu. Hasman se chabě brání tím, že i on byl jako nováček šikanován.

Honza neúnavně navštěvuje kadeřnictví a snaží se získat srdce kadeřnice Marušky. Dozvídá se však, že Maruška odešla na mateřskou. Zájem o Honzu ale jeví druhá kadeřnice, která s rodiči, stejně jako Honza, staví dvougenerační vilku, a napůl žertem pozve Honzu, ať přijde na výpomoc. Honza to vezme zcela vážně a v neděli místo vycházky pomáhá na stavbě. Maruška je rázem zapomenuta, rodí se nová láska.

Michal má jít poprvé do stráže. Při večeři probírají s ostatními zážitky z první stráže. Během Michalovy hlídky se ale opravdu někdo pokusí o vloupání, kterému Michal zabrání a jednoho ze zlodějů zadrží. Za to je náležitě odměněn a pochválen před nastoupenou jednotkou.

Manželská krize v rodině nadporučíka Ráže pokračuje. Manželka jej dokonce přiměje, aby podal žádost o přeložení. Ta sice není u vedení přijata s nadšením, chudák nadporučík musí čelit výčitkám, ale nakonec se zdá, že svolení dostane. I poručík Bílek se snaží svého nadřízeného přemluvit, aby zůstal. Sympatie k němu zřejmě chová i Zuzana, která jej pod záminkou vrácení peněz za Martinovy obědy přišla navštívit. Zmínila se o tom, že její přítel, poručík ??? tráví stále více času v kasárnách nácvikem na Spartakiádu a často jezdí na schůze do Prahy. Nadporučík Ráž tuší, že za cestami do Prahy je spíš jistá dívka, ale snaží se Zuzanu upokojit tím, že se Spartakiádou je spousta starostí.

Nácvik na Spartakiádu dále komplikuje desetidenní družební cvičení, na které má hrádecký pluk zanedlouho odjet. Na kontrolu nácviku se přichází podívat vysocí důstojníci. Dokonce i Kyslík-Ctibor si získal uznaní za povedenou rybičku. Ze Ctibora vojna opravdu dělá chlapa. (-k-)

9/11 Trápení

Kvůli spojeneckému cvičen Družba 85 má hrádecká posádka skluz v nácviku na Spartakiádu, což je odstaví do role náhradního praporu. Slabou náplastí za to, že nebudou na Strahově na značkách je jim alespoň to, že do Prahy pojedou a budou otevírat brány Strahovského stadionu. Do Prahy se těší všichni, obzvlášť poručík Baláš, který tam má milenku Bětku. Proto ho nenadchne nápad jeho přítelkyně Zuzany, že za ním do Prahy přijede a snaží se jí to rozmluvit. Zuzana ale skutečně do vojenského spartakiádního tábora v Praze přijede a přistihne svhéo přítele s jinou.

Ani manželská krize nadporučíka Ráže se nelepší. Přistoupil sice na to, že se nechá převelet do Prahy, radost z toho ale nemá. Radu hledá u svého otce, ten se ale zdráhá, protože správně tuší, že ať poradí jakkoli, vždy bude syn zklamán.

Hanka úspěšně odmaturovala, ale když své matce řekla, že s Tomášem čeká dítě a nenechá si ho vzít, vyhnala ji z domu. Zoufalá Hanka se rozjela za Tomášem do Hrádku, aby tam zjistila, že už je v Praze. Nezbylo jí tedy nic jiného než se vydat do Prahy. Tam se jí se štěstím podařilo Tomáše najít. Oba spolu pak odjeli k Tomášovým rodičům, kteří u sebe Hanku ubytují, i když byt velký nemají.

Michal se v Praze seznámil se sympatickou studentkou Lenkou (Sabina Laurinová), která jej vytáhla na diskotéku. Michalovy nepřítomnosti si ale povšiml nadporučík Ráž a ačkoliv se ostatní snažili veliteli namluvit, že Michal je na záchodě, zatímco Tomáš pro něj spěchal, nenechal se nadporučík Ráž obalamutit. Jen trest odložil až po návratu z Prahy.

Vyvrcholením úsilí posádkové kapely s už uzdraveným Vladem a Venuší jako zpěvačkou je soutěž v Kroměříži. Za Vladem tam přijíždí Mária, jejich rozhovor ale skončí hádkou. Soutěžní vystoupení považují všichni za úspěšný a doufají, že se umístí. Nutno říct, že přečkat píseň "Chápej nás", která během tohoto dílu zazněla hned dvakrát, bylo opravdu utrpení. Ta se snad nemohla nikomu líbit ani tehdy.

Za Ctibor přijela do Prahy maminka v doprovodu staršího pána, evidentně nového přítele. Setkání se Ctiborem bylo proto dost rozpačité. Ještě před odjezdem do Prahy pokračovalo Ctiborovo nesmělé sbližování s knihovnicí Annou. (-k-)

10/11 Řádná dovolená

Někteří z vojáků prvního ročníku dostávají dovolenou a mohou tak opustit posádku na několik dní. Honza jede k rodičům, aby jim sdělil, že se na vojně zamiloval do jedné místní dívky. Rodiče nejprve Honzovi vyčítají, co peněz nainvestovali do vily pro něj, když se ale dozvědí, že Dana je vedoucí kadeřnictví, rázem otočí, protože kadeřnice je v jejich očích povolání, které nese. V kasárnách se při výdeje oběda strhne hádka. Michal napadne kuchaře, že šidí na jídle. Jeho řízek je sice přes celý talíř, ale maso jaksi chybí. Honza na starší kuchaře prozradí, že si schovávají jídlo pro sebe a pro své kamarády. Kuchaři i s Honzou dostanou basu, Honza za to, že to nehlásil už dřív, nebude ale muset nasluhovat. Pomoct Daně na stavbu jde místo zavřeného Honzy Tomáš.

Ctibor jede samozřejmě za maminkou, v jeho pokoji ale bydlí pan Václav, matčin nový přítel. Ctibor se proto ještě v noci vrací do Hrádky a zvoní u dveří Anny. Během dovolené u ní bydlí a pomáhá jí s dcerkou Aničkou. Oba jsou si navzájem sympatičtí, stále i ale vykají a když se Ctibor pokusí Annu políbit, je odmítnut. Ne snad proto, že by se Anně nelíbil, ale protože se obává, že ji po vojně opustí. Anna Ctiborovi navrhuje, že pokud si na ni vzpomene i po odchodu do civilu, ráda jej uvítá. Ctibor trochu zklamaný odchází.

Tomáš jede navštívit Hanku. Ta už bydlí zpět u svých rodičů. U Tomášových rodičů na ni Tomášova sestra Věra žárlila a dávala jí najevo svou nevoli. Naopak Hančina matka se už uklidnila a začala rázně plánovat svatbu. Tomáš s Hankou by mohli být dokonale šťastní, jen kdyby měli kde bydlet. Představa, že budou s dítětem bydlet u rodičů, ať už Hančiných nebo Tomášových, je optimismem nenaplňuje. Eventuální možnost nečekaně nabízí nadporučík Ráž, který Tomášovi navrhne, aby se stal vojákem z povolání. Tomáš je nabídkou překvapen, ale prozatím ji neodmítá.

Nadporučík Ráž se na radu svého otce ponořil do práce. V kasárnách tráví celé dny a přísně dohlíží na své podřízené. Z Prahy jej přijíždí navštívit manželka Marta, není jim ale dopřáno strávit spolu déle než několik a nadporučík je odvolán do kasáren. Ani jeho kamarádu poručíku Balášovi se nedaří udržet vztah se Zuzanou, nejen kvůli jeho milence v Praze, kterou před Zuzanou vydává za příbuznou. Do práce se ponořila i Zuzana, která má na starosti pionýrský oddíl. Připravuje letní pionýrský tábor a domlouvá s nadporučíkem Rážem spolupráci v rámci patronátu, který místní posádka pionýrům přislíbila. Když se Zuzana dozvídá, že nadporučík odchází do Prahy, posmutní.

Michal dovolenku nedostal, mj. i proto, že za opuštění spartakiádního tábora v Praze dostal basu. Do Hrádku za ním přijíždí Lenka, se kterou se v Praze seznámil. Přijede i podruhé, a to už s ní Michal skončí v posteli hotelového pokoje. Z Lenky se ale vyklube pěkná potvora. Ukradne Michalovi tranzistorové rádio a potichu se vypaří. Michal to sice ještě včas zjistí a najde Lenku spící na nádraží, ta mu však pohrozí, že jestli jí tranďák nenechá, udá ho, protože jí ještě není patnáct. Michal si může jen postesknout, že na ženský má prostě smůlu. (-k-)

11/11 Prověrky

Vojáci pomáhají na táboře s dětmi, Tomáš hraje s kluky fotbal, Michal je učí boxovat. Jen Ctibor se učí střílet ze vzduchovky a pořád mu to moc nejde. Jeden z kluků, Vašek, si poraní nohu a musí zůstat na chatce ošetřovny. Aby lépe spal, dá mu zdravotnice prášek na spaní. Vašek si před spaním chce pustit rádio, ale omylem zapne do zásuvku varnou spirálu, od níž chatka vzplane. Nadporučík Ráž chlapce s nasazením vlastního života z hořící chatky vynese a sám skončí popálený v nemocnici. Tam ho přijíždí navštíví jeho žena Marta, aby mu řekla, že kvůli ní do Prahy chodit nemusí, že to pochopí a že mohou žít odděleně a vídat se jednou za měsíc, ať už jako manželé nebo rozvedení.

Velení roty přebírá po dobu hospitalizace nadporučíka Ráže jeho podřízený poručík Bílek. Musí rotu provést prověrkami bojové připravenosti. Michal chce vylepšit skóre ve střelbě a pokusí se nahradit Ctiborovi, kterému střílení prostě nejde. Poručík Bílek to ale kategoricky nepřipustí. Rota prověrkami sice projde, ale výsledky nejsou nijak vynikající. Poručík Bílek s nadporučíkem Rážem, který se mezitím vrátil z nemocnice, se navzájem utěšují, kdo toho mohl udělat víc. Nadporučík Ráž konečně nabídne svému podřízenému tykání.

Na večírku ke dni armády se o poručíka Bílka zajímá Venuše, jen nadporučík Ráž zůstává sám. Po návratu na něj před domem čeká Zuzana, která je do něj zamilovaná. Nadporučík Ráž ale miluje svou ženu (aspoň zatím), takže Zuzana má smůlu. Ctibor seznamuje svoji matku s Annou a Aničkou. Maminka zpočátku nevěří svým očím, ale rychle si na představu babičky zvykne.

Tomáš se oženil a na svatební hostině se předhánějí, kdo novomanželům nabídne byt. Tomáš všechny zaskočí tím, že se rozhodl zůstat na vojně jako voják z povolání. Zvláště jeho hysterická sestra Věra to nedokáže pochopit.

Na dovolenku přijíždí domů i Vlado. Uvěří drbům, které se o Márii po vsi povídají, pohádá se s ní i s doktorem, údajným Máriiným milencem. Mária pak přijíždí za Vladem do Hrádku a čeká na něj před kasárnami. Nebýt Tomáše, který Vlada donutí za Márií jít, by tam čekala marně. Díky Tomášovu zásahu to však vypadá na Vladovo a Máriino usmíření.

Nastupují další nováčci. Ctibor si hraje na mazáka a chce po jednom z nich kousnout, stejně jako to po něm vyžadoval před rokem svobodník Hasman. Konflikt zažehná opět Tomáš, který Ctibora uklidní a nováčkovi vysvětlí, že ponižovat ho nikdo nesmí.

Závěr je naprosto idylický. Guláš rozděluje klobásy od Dany, Tomáš píše zamilovaný dopis Hance, ona píše jemu a všichni jsou šťastní. (-k-)
Režie: Evžen Sokolovský
Scénář: Jiří Bednář, Karel Štorkán
Kamera: Alois Nožička
Hudba: Ladislav Štaidl, zpívá Iveta Bartošová
Země: Československo
Rok výroby: 1988

Hrají:
Martin Zounar (Tomáš)
Jiří Kopta (Honza - Guláš)
Vladimír Javorský (Ctibor - Kyslík)
Boris Slivka (Vlado)
Mário Kubec (Michal - Majkl)
Marcel Rošetzký (Julek)
Peter Pilz (Paľo)
Eva Vejmělková (Hanka)
Petra Vančíková (Mária)
Kateřina Lojdová (Edita)
Miroslav Zounar (Tomášův otec)
Slávka Hozová (Tomášova matka)
Bronislav Poloczek (Honzův otec)
Míla Myslíková (Honzova matka)
Zdena Hadrbolcová (Ctiborova matka)
Antonín Hardt (Hančin otec)
Milena Dvorská (Hančina matka)
Ján Gubala (předseda JRD)
Peter Marcin (Števo)
Monika Marková (Věra)
Rostislav Kuba (Luděk)
Ladislav Županič (Eda)
Jaroslav Moučka (Tomášův mistr)
Jiří Krampol (Klaban)
Franišek Švihlík (Kraus)
František Kreuzmann (npor. Jiří Ráž)
Jiří Rumpík (por. Baláž)
Stanislava Šťastná (Dana)
Ivana Andrlová (Marta)
Monika Žáková (Zuzana)
Petr Rychlý (svob. Klouček)
Svatopluk Schuller (svob. Macháček)
Roman Hájek (svob. Hasman)
Jiří Štěpnička (pplk. Mareš)
Michal Dočolomanský (pplk. Danko)
Václav Mareš (pplk. Richter)
Ivan Vyskočil (kpt. Šiška)
Michaela Dolinová (útvarová knihovnice Anna)
Jitka Asterová
Josef Bláha (otec npor. Ráže)
Jana Drbohlavová (Michalova matka)
Sabina Laurinová (Lenka)
K. Jandová
V. Koktová
M. Richterová
M. Babuský
V. Čaněk
Věra Tichánková
Vlastimil Zavřel (Ctiborův kolega)
M. Zavřel
S. Ornest
S. Pötöová
Ingrid Timková
R. Hemala
T. Sedláček
T. Vacek
Aktualizováno: 13.5.2007