Bylo nás pět

Seriál České televize natočený na motivy humoristického románu Karla Poláčka.
1994 Česko
Oldřich Navrátil41(otec Bajza)
Dagmar Havlová41(maminka Bajzová)
Barbora Srncová24(Kristýna)
Petr Nárožný56(Vařeka)
Gabriela Wilhelmová52(Vařeková)
Ondřej Vetchý32(učitel Veselík)
Jiří Langmajer28(sodovká Pivoda)
Nela Boudová26(guvernantka)
Václav Vydra38(doktor Jebavý)
Jiří Pecha49(Zilvar)
Petr Brukner51(Jirsák)
Sandra Nováková12(Evička Svobodová)
Oldřich Vízner47(cukrář Svoboda)
Jiří Strach20(Láďa Bajza)objevuje se ve 4. díle
Adam Novák14(Petr Bajza)
Otto Lackovič67(starý Slovák)
Raoul Schránil84(děda Vařeka)
Lenka Termerová46(Jirsáková)

Karel Poláček psal své vzpomínky na dětství v době, kdy mu za okupace hrozil transport do koncentračního tábora. 3. července 1943 skutečně nastoupil na seřadiště u pražského Veletržního paláce a o dva dny později začala pouť, z níž se nevrátil. Podle nejnovějších svědectví zemřel Karel Poláček po evakuaci Osvětimi koncem ledna či počátkem února roku 1945. Jeho poslední knížka, která se stala v roce 1994 předlohou úspěšného televizního seriálu, je však plná laskavého humoru a potěšitelné tolerance k lidským slabostem.

Režie: Karel Smyczek
Scénář: Ondřej Vogeltanz
Kamra: Martin Šec
Hudba: Petr Hapka
Země: Česká republika
Rok výroby: 1994

Hrají:
Adam Novák (Petr Bajza)
Jaroslav Pauer (Čeněk Jirsák)
Štěoán Benyovský (Antonín Bejval)
Jan Brynych (Eda Kemlink)
Jan Müller (Ppek Zilvar)
Oldřich Navrátil (otec Bajza)
Dagmar Veškrnová (maminka Bajzová)
Barbora Srncová (Kistýna)
Stanislav Zindulka (Fajst)
Jakub Hladík (Otakárek)
Pet Nárožný (Vařeka)
Gabriela Wilhelmová (Vařeková)
Raoul Schránil (děda Vařeka)
Ondřej Vetchý (učitel Veselík)
Jiří Langmajer (sodovkář Pivoda)
Nela Boudová (guvernantka)
Václa Vydra (doktor Jebavý)
Jiří Pecha (Zilvar)
Petr Brukner (Jirsák)
Lenka Termerová (Jirsáková)
Jiří Kodeš (kočí Jakub)
Sandra Nováková (Evička Svobodová)
Oldřich Vízner (cukrář Svoboda)
Vladimír Javorský (Kemlink)
Václav Postránecký (Bejval)
Otto Lackovič (starý Slovák)
Peter Kršák (mladý Slovák)
Jiří Strach (Láďa Bajza)
Jiří Nový
Michal Kozelka
Vojtěch Oulický
Ladislav Gerendáš
Ljuba Krbová
Lubomír Kostelka
Michal Suchánek
Bořivoj Penc
Jan Hraběta

1/6 Pěkné vysvědčení

Blíží se prázdniny a malý Petr Bajza myslí na slib, který dostal: když přinese pěkné vysvědčení a nic neprovede, vezme ho tatínek na motorce zn. Harley do Mýta na trh. Péťa spořádaně odchází do houslí, jenže potká čtyři kamarády a za jedno odpoledne všechna dobrá předsevzetí vezmou za své.

2/6 Andělíček policajt

Jsou prázdniny, ale Péťa Bajza má stále domácí vězení. A navíc tatínek zadřel motor Harleye, což mu na náladě nepřidalo. Začíná krize a obchody se nehýbou. Městečko prožívá své drobné starosti, jak nejlépe přežít. V obchodnické Bajzově rodině ochota k zákazníkovi přinese Péťovi vysvobození: paní továrníková požádá pana Bajzu, zda by Péťa nemohl dohlédnout na Otakárka. A tak se Péťa dostane nejen k Soumarovům, ale vůbec z domu. A také se začíná zajímat o "milostné" problémy.

Druhý díl vypráví o tom, jak bohatství není všechno a nenásilně zdůrazňuje, že pro děti je nenahraditelné zázemí ve spořádané a milující se rodině, i když její denní provoz občas skřípe.

3/6 Vypouštění draka

Nastal podzim a to je čas papírových draků. Nejzlověstnějším drakem je ovšem Péťova ne zcela uvědomělá, ale nepochybná žárlivost na Kristýnu. To, že jí dělá naschvály, je jen jeho způsob, jak jí to dát najevo. Když však vidí Kristýnu odjíždět poté, co jí strřčil do kufru mrtvou myš, dostane strach, že už ji nikdy neuvidí. Kristýna ale odjíždí kvůli tomu, že jí onemocněla maminka a rozhodně ne na vždy.

Na Péťu doléhají i starosti rodičů, zhoršující se finanční situace rodiny i to, že tatínek marně shání půjčku od banky.

4/6 Pokoj lidem dobré vůle

Před Vánocemi zavítá do Bajzovic rodiny bratr Láďa. Vyčte tatínkovi, že krám je nemoderní a donutí ho, aby těsně před Štědrým dnem vymáhal ze sousedů dluhy. Láďův plán využívá citového vydírání, proto pro peníze posílají malého Péťu. Dojde při tom ke konfliktu zejména s cukrářem Svobodou.

Po půlnoční mši sice musí celé městečko uznat, že Láďa krásně hraje na housle, ale mezi tatínkem a sousedstvem zavládl nelad. První známkou je, že k Bajzům přicházejí Vařekovi, kteří se od lidí dozvěděli, jakým způsobem Péťa vymáhal pohledávky. Aby nebyla rodinná ostuda, nabízejí i půjčku. Jenomže Bajzovi, aby se vyhnuli obvinění, že všechno projedí, ukryli před Vařekovými božíhodový oběd.

Tatínek se přesvědčí, že se měl držet své zásady: "Když je zle, dám na dluh, aby lidi ke mně přišli, když nastanou lepší časy". A Péťa si uvědomí, že s vlastní rodinou se musí naučit žít.

5/6 Cirkus svět

Přišlo jaro a do srdce Péti Bajzy vstoupila láska. Nejprve své sympatie věnuje Evičce, ale do městečka přijede cirkus a děti dostanou ve škole atraktivní spolužačku - cirkusačku Mariku, starší dívku, která kouří, pije pivo, využívá ostatních, a ještě navíc je voltižérka a exot. Péťa se zamiluje.

U Bajzů už brzo čekají miminko, a protože se finanční situace nelepší, prodá konečně pan Bajza stále nepojízdného harleye sodovkáři Pivodovi. Péťa se cítí těžce zrazen. Neřekli mu, že bude mít brášku. Na kočárek mají, ale na cirkus ne.

6/6 Cesta do Indie a zpět

V závěrečném dílu Petr dostane zápal plic a v horečkách se mu podvědomě vrací zrada, které se dopustil kvůli Marice na Evičce Svobodové, a prožívá příběh, v němž je Evička unesena do Indie a našich pět kluků se ji vypraví zachránit. Evičku nakonec kluci zachrání, ale brát si ji bude Pepek Zilvar. Petr by se chtěl znovu propadnout do horečnatého snu, aby té nespravedlnosti přišel na kloub, ale už to nejde. Uzdravil se. První, co si z všední reality uvědomí, je pohřební kondukt, který mu kráčí pod okny. Zemřel pan Fajst, nepřítel dětí. A Petr cítí, že s panem Fajstem odchází jeho dětství. Do rodiny přibyla Mančinka a vrátila se i milovaná Kristýnka. Petr je šťastný. Naposledy vidíme pětici kluků, jak odbíhají vstříc dalšímu dobrodružství - životu.
Aktualizováno: 30.11.2007