Vinaři II

Komediální seriál o českých vinařích na Mělnicku, kteří raději pijí pivo a sudy chladí v kostele.
2015, Česko,

Pavel Liška (44) (farář Tomica)
Tomáš Matonoha (44) (Hřebec)
Hynek Čermák (42) Brief (František Vlček)
Lukáš Langmajer (34) (Machr)
Leoš Noha (47) (starosta)
Pavel Šimčík (38) (Hrouda)
Václav Postránecký (71) (Bedřich)
Jitka Čvančarová (37) (hostinská Hamplová)
Johana Freywaldová (Gábina Karasová)

1. Výlet

Do malé české vesničky přijíždí z Moravy nový farář (Pavel Liška) a sním pár jeho kamarádů, kteří si vyjeli do Čech na Výlet. Seznamují se tady sice s odlišným, ale v konečném důsledku stejným přístupem k životu. Jen místo vína pijí pivo a jediný vinohrad je docela zanedbaný. A to nedá starému vinaři Bedřichovi, aby na procházce nevytáhl z kapsu nůžky a nepustil se do zušlechtění.

Novému faráři se nelíbí, že si místní nechávají v kostele pivo, protože kostel je nejchladnější dům ve vsi. Pivo s emusí přestěhovat. A další rána mladému faráři přichází vzápětí. V době konání jeho první mše bude ve vsi probíhat závod traktorů a starosta nechce o posunutí závodu ani slyšet.

České víno nechutná zejména zejména Františkovi, který má no Moravě velké vinařství. Vyzve na souboj největšího místního vinaře Waldemara, který si dělá zálusk na vinohrad nebožtíka Hampla, který zdědila jeho dcera, hostinská Hamplová. František z Hamplova vinohradu udělá svatomartinské, a když bude lepší, tak je vinohrad jeho. Pokud ne, koupí ho Waldemarovi on. Bedřich se sice vrací zpět na Moravu, ale ostatní v Čechách zůstávají, aby Františkovi pomohli vyhrát sázku a podpořili faráře.

Nakonec i ta první mše nedopadne úplným fiaskem. Díky hostinské, která před kostelem čeupje pivo s klobásou zdarma, ovšem až po mši. Co je víc, závody traktorů, nebo bůh? A pivo s klobásou? (-k-)

7. Návrat

Po dvaceti letech se z plavení se po Labi vrací do Strdína Janina dávná láska, rocker a námořník Tomáš Pepek. Přijíždí, vlastně připlouvá ke strdínskému zdymadlu, aby se usadil a žil se svou suchozemskou láskou, jak si kdysi stvrdili před Ozzy Osbournem, po divokém románku na festivalu v Litoměřicích. Vrací se na lodi plné plísňového sýra, nivy, na níž doufá vydělat majlnant. Místní chlapi mají z jeho návratu strach, protože skoro všichni se Janě někdy dvořili, nejvíc ale, který spal s Janinou dcerou a teď se bojí, co kdyby se to Námořník dozvěděl. Všem obyvatelům pak znepříjemňuje život zápachem, který vydává jeho uskladněný sýr.

Tomáš nelení a vydá se za Janou požádat ji o ruku. Nebere moc ohledy na to,co říká, a považuje její ano, vyřčené ovšem na zcela jinou otázku, za souhlas se svatbou. A hned se pustí do jejího zařizování, přemluví faráře, aby je oddal hned zítra a nechá to starostu vyhlásit místním rozhlasem. Netuší, že Jana se zamilovala právě do faráře včera s ním byla na procházce. I farář k Janě něco cítí, ale v poslední chvíli před polibkem se zarazil a vysvětlil Janě, že hodlá zůstat v celibátu. Jana se svým citem svěřila jen dceři Kláře, která si na Janě všimla, že se tváří nějak zamilovaně.

V hodině H, kde se má svatba konat, dá Jana Tomášovi jasně najevo (dvěma fackami), jaké city k němu chová a Tomáš dotčeně odpluje. K veliké radosti Monči, která pořádá předváděcí akci na parfémy a přes smrad ze sýrů by nebylo nic cítit. Radost jí ovšem překazí Machr s hroudou, kteří se s chutí pustí do konzumace jednoho z Tomášových sýrů, který jim Tomáš nechal za Machrovo pohostinství. (-k-)
Režie: Dan Wlodarczyk, Vojtěch Moravec, Petr Nikolaev
Produkce: Tomáš Vican, Jana Gospičová, Kateřina Špůrová, MIlan Stoppa, Radko Janoušek, Jan Uhrin
Scénář: Petr Kolečko, Tomáš Holeček, Jaroslav Žváček, Kryštof Pavelka, JIří Suchý
Námět: Tomáš Vican, Petr Kolečko, Jan Uhrin, Jiří Vejdělek
Kamera: Jan Drnek, David Hahn, Vladimír Matoušek

Hrají:
Václav Postránecký (Bedřich Pavlíček)
Hynek Čermák (František Vlček)
Pavel Liška (farář Tomica)
Jitka Čvančarová (Jana Hamplová)
Tomáš Matonoha (Jakub Hřebec)
Pavel Nečas (Patrik Tauš)
Lukáš Langmajer (Machr)
Lucie Benešová (Hedvika Taušová)
Leoš Noha (starosta Chrudoš)
Marek Taclík
Petr Vaněk (Láďa Karas)
Jiří Vyorálek (Waldemar)
Pavel Šimčík (Hrouda)
Eliška Křenková (Klára Hamplová)
Zuzana Norisová (Monika Waldemarová)
Tereza Kostková (Kateřina Hýsková)
Ladislava Něrgešová
Vojtěch Záveský (Jožin Chrudoš)
Ester Kočičková (Jitka Zelenková)
Anežka Rusevová (Sumečková)
Johana Freywaldová (Gábina Karasová)
Klaudie Chalupová
Vojtěch Machuta
Jan Forejt
Ivana Jirešová
Jitka Smutná (Stázi Pavlíčková)
Karel Roden
Robert Nebřenský (Luis König)
Matěj Ruppert
Miroslav Táborský (Jan Fuksa)
Oldřich Navrátil (Vladimír Luža)
Tomáš Materna (Michal Tauš)
Zdeněk Junák (Olin Vlček)
Jan Brožek (Buddy Hýsek)
Anna Fialová (Julie Vlčková)
Alžběta Vaculčiaková (Petra Hýsková)
Jiří Langmajer (Tomáš Pepek) v 7. díle

Aktualizováno: 6.9.2020