Vinaři II

Komediální seriál o českých vinařích na Mělnicku, kteří raději pijí pivo a sudy chladí v kostele.
Vinaři 2
2015 Česko
Pavel Liška44(farář Tomica)
Tomáš Matonoha44(Hřebec)
Hynek Čermák42Brief(František Vlček)
Leoš Noha47(starosta)
Pavel Šimčík38(Hrouda)
Jitka Čvančarová37(hostinská Jana Hamplová)
Johana Freywaldová(Gábina Karasová)
Eliška Křenková25(Klára Hamplová)
Lenka JuroškováLots(Blanka)v 10. díle vyjde z hospody nahoře bez s ňadry pomalovanými dánskou švýcarskou vlajkou
Pavel Nečas49(Patrik Tauš)
Vojtěch Záveský32(Jožin Chrudoš)
Zuzana Norisová36(Monika Waldemarová)
Petr Vaněk36(Láďa Karas)
Jiří Vyorálek41(Waldemar)
Anežka Rusevová28(Sumečková)

1. Výlet

Do malé české vesničky přijíždí z Moravy nový farář (Pavel Liška) a sním pár jeho kamarádů, kteří si vyjeli do Čech na Výlet. Seznamují se tady sice s odlišným, ale v konečném důsledku stejným přístupem k životu. Jen místo vína pijí pivo a jediný vinohrad je docela zanedbaný. A to nedá starému vinaři Bedřichovi, aby na procházce nevytáhl z kapsu nůžky a nepustil se do zušlechtění.

Novému faráři se nelíbí, že si místní nechávají v kostele pivo, protože kostel je nejchladnější dům ve vsi. Pivo s emusí přestěhovat. A další rána mladému faráři přichází vzápětí. V době konání jeho první mše bude ve vsi probíhat závod traktorů a starosta nechce o posunutí závodu ani slyšet.

České víno nechutná zejména zejména Františkovi, který má no Moravě velké vinařství. Vyzve na souboj největšího místního vinaře Waldemara, který si dělá zálusk na vinohrad nebožtíka Hampla, který zdědila jeho dcera, hostinská Hamplová. František z Hamplova vinohradu udělá svatomartinské, a když bude lepší, tak je vinohrad jeho. Pokud ne, koupí ho Waldemarovi on. Bedřich se sice vrací zpět na Moravu, ale ostatní v Čechách zůstávají, aby Františkovi pomohli vyhrát sázku a podpořili faráře.

Nakonec i ta první mše nedopadne úplným fiaskem. Díky hostinské, která před kostelem čeupje pivo s klobásou zdarma, ovšem až po mši. Co je víc, závody traktorů, nebo bůh? A pivo s klobásou? (-k-)

7. Návrat

Po dvaceti letech se z plavení se po Labi vrací do Strdína Janina dávná láska, rocker a námořník Tomáš Pepek. Přijíždí, vlastně připlouvá ke strdínskému zdymadlu, aby se usadil a žil se svou suchozemskou láskou, jak si kdysi stvrdili před Ozzy Osbournem, po divokém románku na festivalu v Litoměřicích. Vrací se na lodi plné plísňového sýra, nivy, na níž doufá vydělat majlnant. Místní chlapi mají z jeho návratu strach, protože skoro všichni se Janě někdy dvořili, nejvíc ale, který spal s Janinou dcerou a teď se bojí, co kdyby se to Námořník dozvěděl. Všem obyvatelům pak znepříjemňuje život zápachem, který vydává jeho uskladněný sýr.

Tomáš nelení a vydá se za Janou požádat ji o ruku. Nebere moc ohledy na to,co říká, a považuje její ano, vyřčené ovšem na zcela jinou otázku, za souhlas se svatbou. A hned se pustí do jejího zařizování, přemluví faráře, aby je oddal hned zítra a nechá to starostu vyhlásit místním rozhlasem. Netuší, že Jana se zamilovala právě do faráře včera s ním byla na procházce. I farář k Janě něco cítí, ale v poslední chvíli před polibkem se zarazil a vysvětlil Janě, že hodlá zůstat v celibátu. Jana se svým citem svěřila jen dceři Kláře, která si na Janě všimla, že se tváří nějak zamilovaně.

V hodině H, kde se má svatba konat, dá Jana Tomášovi jasně najevo (dvěma fackami), jaké city k němu chová a Tomáš dotčeně odpluje. K veliké radosti Monči, která pořádá předváděcí akci na parfémy a přes smrad ze sýrů by nebylo nic cítit. Radost jí ovšem překazí Machr s hroudou, kteří se s chutí pustí do konzumace jednoho z Tomášových sýrů, který jim Tomáš nechal za Machrovo pohostinství. (-k-)

10. Blanka

V hostinci U námořníka nastupuje nová brigádnice Blanka A je nešťastná z toho, že místní chlapi nedávají žádná dýška. A ona by hrozně ráda jela na fesťák do Hradce, jenomže má sotva na cestu. Naději přináší začínající mistrovství světa ve fotbale. Chlapi budou v hospodě koukat na fotbal a sázet u samozvaného bookmakera Waldemara. Pár dní před začátkem mistrovství dojde k fotbalovému utkání (v malém fotbale) mezi Strdínskými a Moraváky. Tristní mač rozhodne náhodná trefa nekompromisního stopera Pavlíčka.

Mistrovství hodlá využít i Láďa s Hřébou. Chlapi budou sedět v hospodě a oni můžou bez obav navštěvovat strdínské paničky. Láďa Hřébu trochu poškádlí, když ho pošle k , které slíbil vyčistit odpad z dřezu. A po neúspěchu (Hřéba sice odpad vyčistil, ale jinak nic) mu škodolibě doporučí, aby navštívil Sumečkovou. Před jejími dveřmi Hřébu ale potká Monika a Hřéba dá přednost jistotě, byť hrozící vztahem, před nepopulární Sumečkovou.

Radu, jak z chlapů vymámit dýško poskytne Blance její bratr. Podle něj by měla roznášet nahoře bez. To se jí samozřejmě moc nelíbí, ale bratrova slova "nebudou prsa, nebude fesťák" si přece jen zapamatovala. Chlapi věří, že sázkami na zápasy mistrovství si vydělají slušné peníze, mají přece starostovo prase Vendulu, které dokáže předpovědět vítěze zápasu. A první zápas skutečně předpoví správně, ačkoliv k žádoucímu obratu skóre došlo až těsně před koncem zápasu. Blanka se během zápasu pokusí získat pozornost chlapů tím, že jim ukáže ňadra, chlapi jsou však zahleděni na fotbal. Ani pokus s ňadry pokreslenými vlajkami následujících soupeřů s nabídkou, že Vendula může vybrat mezi nimi chlapi nezaujalo a raději, k nesmírné nelibosti Blanky nechali Vendulu vybírat z malinkých vlaječek jako předtím. Waldemar se z obavy, že na sázkách tentokrát prodělá majlant, domluví s , aby prase za úplatu pět tisíc nenápadně odvedl a zastřelil Waldemarovou pistolí. On to však nedokáže, ovšem zastoupí ho Blanka, která je dotčena tím, že chlapi se víc zajímají o prase než o její ňadra. Když chlapi zjistí, že Vendula je pryč, zuří, ale právě končící zápas neskončí remízou, jak Vendula předpověděla, takže se jejich vztek změní v radost ze zabijačky. (-k-)

16. Svatba

Monika Waldemarová připravuje svatbu s Hřébou. Chce ji mít v kostele, hned jak se otec Tomica vrátí s Františkem z pouti do Vatikánu. Ti už jsou na zpáteční cestě v Česku a zbývá jim jen pár dnů. František na pouti pochopil, že jeho náboženství je víno a hodlá se znovu naplno vrhnout do jeho pěstování a výroby. Vyzvídá, o čem se Tomica bavil s kardinálem, ten ho ale odbude, protože za celou cestu mu už František leze na nervy.

Mezitím se blíží den, kdy dojde k rozhodnutí sázky kdo udělá lepší víno. Waldemar nechce nechat nic náhodě, a proto pošle Venouše na Moravu, aby koupil lahev nejlepšího bílého vína. Venouš musí jet na motorce (krosce) v dešti a vrátí se dramaticky celý uštvaný s pádem v cíli. Ale lahev přiveze. Rozhodčím sázky je moravský Jan Fuksa, který dorazil do Strdína už o den dřív, a tak si Bedřich konečně měl s kým dát špaččí polévku, kterou připravil na oslavu svatomartinského vína.

Tomica odmítne Hřébu s Monikou oddat, takže jim nezbývá nic jiného než vzít zavděk obřadem civilním. Udivený František s Bedřichem pak Tomicu sledují, jak mění svaté roucho za tričko Judas Priest a odchází do hospody. Tam se konečně dozvídáme, o čem hovořil s kardinálem. Nechal se zbavit kněžství, aby si mohl vzít Janu. Svatba tím pádem nebude obyčejná, ale rovnou dvojitá. Ale napřed rozhodnutí sázky. Fuksa se pochvalně zmíní o obou vínech, a i když jsou každé jiné, nedokáže říct, které je lepší, a sázka končí remízou. Navíc Jana s Mírou, jak teď můžou ostatní bývalému faráři říkat, se rozhodli vinohrad neprodávat, ale hospodařit na něm. Konec dobrý, všechno dobré. (-k-)
Režie: Dan Wlodarczyk, Vojtěch Moravec, Petr Nikolaev, Martin Kopp
Produkce: Tomáš Vican, Jana Gospičová, Kateřina Špůrová, Milan Stoppa, Radko Janoušek, Jan Uhrin
Scénář: Petr Kolečko, Tomáš Holeček, Jaroslav Žváček, Kryštof Pavelka, JIří Suchý
Námět: Tomáš Vican, Petr Kolečko, Jan Uhrin, Jiří Vejdělek
Kamera: Jan Drnek, David Hahn, Vladimír Matoušek
Hudba: Robert Fischmann, Zdeněk Vřešťál, Neřež

Hrají:
Václav Postránecký (Bedřich Pavlíček)
Hynek Čermák (František Vlček)
Pavel Liška (farář Tomica)
Jitka Čvančarová (Jana Hamplová)
Tomáš Matonoha (Jakub Hřebec)
Pavel Nečas (Patrik Tauš)
Lukáš Langmajer (Machr)
Lucie Benešová (Hedvika Taušová)
Leoš Noha (starosta Chrudoš)
Marek Taclík
Petr Vaněk (Láďa Karas)
Jiří Vyorálek (Waldemar)
Pavel Šimčík (Hrouda)
Eliška Křenková (Klára Hamplová)
Zuzana Norisová (Monika Waldemarová)
Tereza Kostková (Kateřina Hýsková)
Ladislava Něrgešová
Vojtěch Záveský (Jožin Chrudoš)
Ester Kočičková (Jitka Zelenková)
Anežka Rusevová (Sumečková)
Johana Freywaldová (Gábina Karasová)
Klaudie Chalupová
Vojtěch Machuta
Jan Forejt
Ivana Jirešová
Jitka Smutná (Stázi Pavlíčková)
Klaudie Chalupová (Páťa Taušová)
Karel Roden
Robert Nebřenský (Luis König)
Matěj Ruppert
Miroslav Táborský (Jan Fuksa)
Oldřich Navrátil (Vladimír Luža)
Tomáš Materna (Michal Tauš)
Zdeněk Junák (Olin Vlček)
Jan Brožek (Buddy Hýsek)
Anna Fialová (Julie Vlčková)
Alžběta Vaculčiaková (Petra Hýsková)
Jiří Langmajer (Tomáš Pepek) v 7. díle
Kristýna Podzimková v 10. díle
Lenka Jurošková (Blanka) v 10. díle
Aktualizováno: 27.9.2020