Třetí patro

Šestidílný seriál z prostředí internátní učňovské školy, kam jako mistr odborné výchovy přichází mladý Lukáš Vaculík.
1985 Česko
Lukáš Vaculík23(Martin Brázda)
Jaromíra Mílová23Brief(Hanka)ve 2. díle se po milostné scéně s Lukášem Vaculíkem, ve které nebylo vidět vůbec nic, obléká do noční košilky a na chvilku při tom ukáže z boku ňadro
Jiří Langmajer19(Jakub ´ Slamák´ )
Jan Potměšil19Brief(Vojta Král)
František Němec41(Ředitel učiliště)
Markéta Fišerová25(vychovatelka Veronika Růžičková)
Josef Somr51(Sláma otec)
Evelyna Steimarová40(Alena Kadlecová)Mikiho matka
Michal Dlouhý16(učeň 1. ročníku)
František Husák49(Martinův otec)
Miroslav Zounar53(Hančin otec)
David Novotný16(Michal)
Marcela Martínková52(Hančina matka)
Alice Chrtková15(Olina Bláhová)
Blanka Bohdanová55(Slamáková matka)
Ljuba Krbová26(Eva Mádlová)
Rostislav Kuba36(předseda SSM)
Gabriela Wilhelmová43(vrátná Šimáčková)
Dana Hlaváčová40(Olinina dcera)
Oldřich Vlach43(Olinin otec)
Jiří Hálek54(mistr Mrkvička)
Oldřich Navrátil32(otec nějakého učně)

1. Civil

Po absolvování dvouleté základní vojenské služby se Martin Brázda (Lukáš Vaculík) vrací z vojny domů. První kroky vedou k jeho dívce Hance (Jaromíra Mílová), která už jej se svými rodiči netrpělivě očekává. Její otec předběžně dohodl Martinovi místo u nich ve fabrice a už plánuje budoucnost mladých lidí. Jenže Martin už podepsal nástup na odborném učilišti, které sám absolvoval, nastoupí v něm jako mistr odborného výcviku. Práce s mladými lidmi jej totiž láká mnohem víc než papírování v kanceláři, a tak odjíždí do Prahy. Jeho mládí mu při nástupu přináší několik drobných úsměvných příhod, vcelku se ale zapisuje dobře. Zdá se, že si získal důvěru frajírka třetího ročníku, který vede jako mistr, Michala Kadlece alias Mikiho (Jan Antonín Duchoslav). Jenže brzy se ukáže, že Miki jen zneužil jeho měkký přístup, ze jednodenní povolené nepřítomnosti se staly dvě a ještě byl Miki přistižen opilý na pionýru půjčeném od Slamáka. Při té příležitosti se Martin seznamuje s mladou vychovatelkou Veronikou, která má na starosti učně na internátu, kde Martin dočasně bydlí.

Ve vedlejších dějových liniích se seznamuje s dalšími učni, především Vojtou (Jan Potměšil) který chodí "na fušky" do bytu svobodné mladé matky paní Madlové (Ljuba Krbová), ovšem ne kvůli penězům, ale spíš kvůli půvabné mamince malého Buráčka. Jednou si na pomoc musel vzít Slamáka (Jiří Langmajer), šikovného spolužáka, který je ale příliš ovlivněný Mikiho frajerstvím. Učnice (Alice Chrtková) se do nového mistra ihned zamilovala a nemotorně se jej snaží svádět. (-k-)

2. Zeď

Mikiho průšvih na učilišti vyžehlili jeho rodiče, takže vyvázl jen s napomenutím ředitele. Mezi Mikim a Martinem začíná doutnat boj. Mikiho práci na začištění zdi ohodnotil Martin čtyřkou. Mohl dát trojku, ale na druhou stranu žádný zázrak to od Mikiho nebyl. Jenže Miki se rozhodne mistra potupit. Slamák potají jeho práci opraví a Miki si na posouzení zavolá ředitele. Ředitel celkem logicky nabude dojmu, že Martin je na Mikiho vysazený. S problémy s rodiči se potýká i Slamák, zejména jeho otci (Josef Somr) se nelíbí jeho styky s Mikim.

Za Martinem přijíždí do Prahy Hanka. Jejich vztah na dálku začíná dostává trhliny a oba se snaží najít řešení. Martin dokonce uvažuje o tom, že v Praze skončí a vrátí se k Hance. Nechce ale bydlet s Hankou u jejích rodičů. (-k-)

3. Dopis

Na učilišti probíhá den otevřených dveří. Hlavně jako nábor pro rodiče nových potenciálních učňů. Internát se díky tomu dočkal důkladného úklidu. Martin ale musí řešit závažnější problémy. Obracejí se na něj postupně Jakubovi rodiče, protože Jakub utekl z domu a přespává u Mikiho na internátě a u Mikiho kamarádů. Ani matka ho nepřemluvila k návratu domů a Martin se mezi něj a jeho rodiče nechce příliš plést, zvlášť když Jakub pracuje a učí se velmi dobře.

Složitější to však má Martin v milostném životě. Hanka ho přijíždí znovu navštívit, jenže se do toho zaplete Olina, která je do Martina stále zamilovaná a dokonce mu poslala dopis. A zdá se, že i Veronice je Martin hodně sympatický. Martin Olinu samozřejmě odmítne, nemůže chodit se svou učnicí. Uražená Olina Martina obviní, že jí dělal návrhy a po učilišti se o Martinovi začínají šířit drby, že je samá ženská. S Olinou se brzy vše vysvětlí, takže Martinovi zbývá pouze vyřešit vztah s Hankou. Martin by rád na učilišti skončil a vrátil se k Hance, která mu u nich sehnala místo mistra odborného výcviku. Nejen kvůli Hance, Martin cítí, že mu práce s učni nejde tak, jak by si představoval. Ředitel Beran jej však odmítne uvolnit, nemá za něj náhradu. (-k-)

4. Patent

Jakub se rozhodl dokončit svůj zlepšovák přímočaré frézy. Nejen proto, že ho to baví, ale hlavně proto, že by z toho rád získal nějaké peníze. Martin veze dokončený zlepšovák přihlásit do soutěže, jenže ve zmatku se Jakubova fréza někam zatoulá. Nakonec se najde, ale vypadá to, že ji někdo docela dlouho používal.

Prváci se rozhodli postavit se šikaně třeťáků. Do balíku s jitrnicemi přidali zřejmě projímadlo, takže celé třetí patro celou noc okupovalo záchody. Další ránu zasadili Mikimu vracejícímu se ze stužkovacího plesu jeho gymnaziálního ročníku, který ovšem nedokončil. Internát už byl zavřený a Miki se snažil vyšplhat po hromosvodu, jenže prváci ho odmítli pustit oknem dovnitř. Pustil ho až Martin vracející se nočním autobusem.

Vojta je opravdu zamilovaný až po uši a hodlá se ke své milované paní Mádlové odstěhovat. Internátní rada tomu samozřejmě nakloněná není, a tak vyšle Martina s Veronikou zjistit o ní něco víc. To oba mladé pedagogy sblíží, dokonce spolu stráví noc. Jenže na návštěvě u Hanky se Martin dozvídá, že Hanka je těhotná. (-k-)

5. Hrdlička

Učiliště odjíždí na týdenní chmelovou brigádu, na zavádění chmele. Učni se těší na týden bez školy, zato pedagogům nastává perný týden krocení rozjívených puberťáků. Místo příjemného týdne s Veronikou řeší Martin to, že Hanka s ním čeká dítě. Veronika si toho nemůže nevšimnout a přes Martinovu neochotu se jí podaří z Martina toto zatím tajemství vytáhnout. Martin neví, co má dělat, má rád Veroniku, ale nechce se zachovat jako podrazák k Hance. Slamák zase řeší dilema, zda se vrátit domů. Jeho otec se vrátil z nemocnice a pravděpodobně bude v invalidním důchodu. Vojta využije dvou deštivých dnů a odjede do Prahy za svou milou. Jenže v bytě je sám zamčený jen malý Buráček a Vojta mu přes dveře vypráví pohádky, aby se nebál. Burákova maminka se vrací domů opilá a k Vojtovi se chová přezíravě, ani jej nepustí dál.

Při příjezdu našli prváci na ubytovně nemocnou hrdličku, Zejména Michal si ji oblíbil a věnuje jí svou plnou péči. To přivede Mikiho na nápad, jak se pomstít za neotevřené okno, když se vracel pozdě z maturitního plesu. Se svými kamarády hrdličku zabije a upeče a nutí ji Michala sníst. Michal před agresory utíká nahoru ke střeše, až narazí na zavřené dveře na lávce mezi dvěma budovami. Při potyčce s Mikim Michal z lávky padá a musí být odvezen do nemocnice. Naštěstí se ukáže, že kromě otřesu mozku se mu nic vážného nestalo. Michal jej další den jede navštívit do nemocnice, Michal ale Mikiho vinu, zřejmě ze strachu, popírá. Nicméně pod vlivem této události učni zaberou a po dvou propršených dnech dokončí v práci zaberou a k radosti agronoma inženýra Mareše dokončí, co měli naplánováno. (-k-)

6. Mistr

Martinovi se nepodařilo prosadit projednání incidentu na chmelu na vyšší úrovni, nikdo nic neviděl. Soukromě v autobuse se ale ale Martinovi svěřil Jakub, že Miki na té lávce. To ovšem mění situaci a vedení učiliště ustavuje vyšetřovací komisi, která dochází k závěru, že Miki bude z učiliště vyloučen. Tomu to ale nevadí, vmete Martinovi do očí, že jeho ta práce stejně nebavila. Jakub, který se z chmelu vrátil k rodičům, se tím dostává do nemilosti Mikiho, který po něm před Jakubovým otcem vymáhá půjčené pětikilo.

Martin se rozhoduje, že si vezme Hanku a zůstane v učilišti. Najde pro ně podnájem a začne jej zvelebovat. Se stěhováním z internátu mu pomáhají učni, kromě Mikiho a jeho kumpánů mu chtějí pomáhat všichni a v najatém bytě se dohadují, kam který kus nábytku umístit. Veronika je z Martinova rozhodnutí sice smutná, ale nese to statečně. Vojta zjišťuje, že Eva Mádlová skutečně není dívka pro něj a rozchází se s ní. (-k-)
Režie: Karel Smyczek
Scénář: Ivo Pelant
Kamera: Kristian Hynek
Hudba: Zdeněk John
Země: Československo
Rok výroby: 1985

Hrají:
Lukáš Vaculík (Martin Brázda)
Jan Antonín Duchoslav (Michal 'Miki' Kadlec)
Jan Potměšil (Vojta Král)
Jiří Langmajer (Jakub 'Slamák')
Blanka Bohdanová (Slamáková matka)
Josef Somr (Slamákův otec)
František Němec (ředitel učiliště Beran)
Markéta Fišerová (vychovatelka Veronika Růžičková)
Jaromíra Mílová (Hanka Tichá)
Ljuba Krbová (Eva Mádlová)
Marcela Martínková (Hančina matka)
Miroslav Zounar (Hančin otec)
František Husák (Martinův otec)
Jiřina Jelenská
Radan Rusev
Martin Hron
Rostislav Kuba (předseda SSM)
Gabriela Wilhelmová (vrátná Šimáčková)
Bohumil Vávra
Dr. Pavel Jeník
Michal Suchánek
Alice Chrtková (Olina Bláhová)
Kateřina Pindejová
Dan Šedivák
Marek Tomažič
Petr Bosák
Jan Fiala
Petr Šimák
Jan Potužník
Evelyna Steimarová (Mikiho matka)
Dana Hlaváčová (Olinina dcera)
Oldřich Vlach (Olinin otec)
Milan Vágner
Iva Hüttnerová
Tomáš Juřička
Josef Vondráček
Miloslav Štibich
Vladimnír Hrabánek
Bohumil Koška
Kája Smyczek
Zdeněk Patočka
Bořík Procházka
Vlastimil Hašek
Ferdinand Krůta
Miroslava Vydrová
Kateřina Lírová
Jana Kulendová
Jana Synková
Zuzana Schmidová
Růžena Rudnická
Petr Skarke
Jiří Hálek (mistr Mrkvička)
Jana Vaňková
Zdeněk Dušek
Josef Stehlík
David Novotný
Michal Dlouhý
Viktor Král
Lucie Juřičková
Valentina Thielová
Václav Helšus
Vilém Besser
Oldřich Navrátil (otec nějakého učně)
Bronislav Poloczek
Jitka Zelenohorská
Jana Hermanová
Adolf Kohuth
Boris Halmi
Stanislav Hájek
Nely Gaierová (v 6. díle)
Milan Šroubek
Milada Ježková
Dana Batulková
Renata Hudrlíková
Andrea Sedláčková
Ivana Končická
Michaela Kuklová
Lenka Hybšová
Jan Grabmüller
Igor Chaun
Pavla Mourková
Pavel Havránek
Jiří Zavřel
Jiří Vokoun
Olga Hrčková
Filip Renč
Lucie Bártová
Karel Šťovíček
Zbyněk Honzík
Josef Horáček
Josef Vokráčka
Petr Adamec
Martin Jílek
Milan Hildebrand
Jana Neveková
Arnoštka Červená
Milan Rieks
Vladimír Kudla
P. Floss
Daniel Landa
P. Podařil
M. Nebehay
J. Šálek
Jiří Matějka
Karel Klacák
Pavel Skalický
Jiří Kleňha
J. Pobořil
Aktualizováno: 6.1.2013