Rubikova kostka

Nálezem mrtvého mladíka z nedaleké vsi začíná případ, na jehož konci je pašování heroinu a úkladná vražda cizího státního příslušníka.
1984 Česko délka: 84 min
Radoslav Brzobohatý52(kapitán Vízek)
Veronika Freimanová28(Jana Musilová)
Ondřej Pavelka28(Dušan Kepka)
Eva Hudečková34(Renáta Machková)
Jan Přeučil47(recepční Rob)
Pavel Nový35(Kovařík)
Svatopluk Skopal33(poručík Bednář)
Rostislav Kuba35(podporučík Kouba)
Sagvan Tofi19(Sládek)
Jiří Zahajský45(soudní lékař)
Rudolf Jelínek49(technik VB)
Svatopluk Matyáš54(vyšetřovatel OS VB)
Marcel Vašinka29(technik VB)
Jan Pohan54(náčelník KS VB)
Karel Hlušička59(kapitán Škvára)
Adolf Filip53(major Horák)
Jaroslava Tichá54(vrátná)
Jaroslav Tomsa54(Otto Lang)
Z Vídně přilétá do Prahy (západo)německý občan Otto Lang (Jaroslav Tomsa). Z ruzyňského letiště se přesunuje na nádraží, kde prostřednictvím zavazadlových skříněk přebírá tajemný kufřík. V něm je heroin za zhruba milion marek, který má Lang převézt do Frankfurtu. Tam už ale nikdy nedorazil, z nočního vlaku vystoupil nedobrovolně a mimo zastávku.

Druhý den ráno je v lese nalezena mrtvola mladíka Holého (Gustav Bubník) z blízké vsi. Podezření padá na traktoristu Sládka (v menší roličce se tu objevil kdysi populární Sagvan Tofi), který se s Holým večer popral na tancovačce kvůli holce. Při pátrání je ale zanedlouho nalezena pečlivě zahrabaná mrtvola Otto Langa. Případ začíná nabírat jiný směr, Holý byl zřejmě jen náhodný svědek, který se k Langově vraždě připletl.

Případ dostává na starosti kapitán Vízek (Radoslav Brzobohatý). S dalšími spolupracovníky dávají dohromady obraz onoho osudného večera. Zjišťují, že Lang se ubytoval v hotelu Atlanta, kde mu recepční Rob (Jan Přeučil) dohodil společnost půvabné Renáty Machkové (Eva Hudečková). Právě od ní se Rob dozvěděl, co skrývá Langův kufřík, který si tak pečlivě hlídal. Rob měl už v minulosti problémy se zákonem, a tak není divu, že se mu v hlavě zrodil plán. Ničeho se neštítící kumpán Kovařík (Pavel Nový) dostal za úkol vyhodit Langa na smluveném místě z vlaku, kde už na něj čekal Rob s autem, který si od Machkové vypůjčil sám Lang. V uskutečnění plánu pomohl Kovaříkovi nic netušící průvodčí Dušan Kepka (Ondřej Pavelka), který za úplatu nasypal Langovi do pití uspávací prášek. To se mu a hlavně jeho dívce, vlakové servírce Renatě Musilové (Veronika Freimanová), která Langa obsluhovala a dostala od něj vysoké spropitné, krutě vymstilo. Dušan se pokusil Kovaříka vydírat, aby si mohli spolu s Janou konečně koupit byt. Kovařík se ale místo peněz rozhodne raději Jany zbavit. Oba kumpáni jsou nakonec za dramatických okolností zadrženi u rozestavěného bytu, v němž Dušan Janu před Kovaříkem ukryl. Kovařík se chtěl zbavit Jany, Rob zase Kovaříka, dokonce jej shodil do zatím prázdné výtahové šachty. K jeho smůle Kovařík pád přežil a před kriminalisty se na něj snažil všechno hodit.

Pro zdárné vyřešení případu museli kriminalisté složit množství drobných indicií, podobně jako při skládání Rubikovy kostky, která také v případu sehrála svou roli. Sice jen jako přívěšek na klíčích od auta, ale pomohla kriminalistům usvědčit Renátu Machkovou ze lži a dostat se až k pachateli. (-k-)

Režie: Jiří Svoboda
Scénář: Marek Ducháček a Petr Sudek
Kamera: Alois Nožička
Hudba: Josef Revallo

Hrají:
Radoslav Brzobohatý (kapitán Vízek)
Karel Hlušička (kapitán Škvára)
Veronika Freimanová (Renata Musilová)
Ondřej Pavelka (Dušan Kepka)
Eva Hudečková (Jana Machková)
Jan Přeučil (Rob)
Pavel Nový (Kovařík)
Jaroslav Tomsa (Otto Lang)
Svatopluk Skopal (poručík Bednář)
Rostislav Kuba (podporučík Kouba)
Jaroslava Tichá (vrátná)
Gustav Bubník (Holý)
Adolf Filip (major Horák)
Rudolf Jelínek (technik VB)
Jiří Kalužný (rotný Penk)
Svatopluk Matyáš (vyšetřovatel OS VB)
Jan Pohan (náčelník KS VB)
Sagvan Tofi (Sládek)
Jiří Zahajský (soudní lékař)
Marcel Vašinka (technik VB)
A. Brtoun
Z. Dušek
V. Fišer
M. Homola
Miriam Chytilová
J. Jiskrová
A. Konopníková
V. Kotva
M. Livora
M. Perková
Petr Pospíchal
J. Šebek
Aktualizováno: 18.11.2018