Neviditelní

Seriál o dnešních vodnících, kteří žijí mezi námi, aniž bychom to o nich tušili.
2014 Česko
Barbora Poláková30Brief(Monika)ve 2. díle se před policisty, kteří ji měli sledovat, svlékne do růžového korzetu a kalhotek
Jiří Langmajer48(Ivan Laušman)
Simona Babčáková41(komisařka Eva Jará)
Kristýna Boková32(Johana Baretti)
Luděk Sobota71(Eduard Baretti)
Lenka Vlasáková42(doktorka Mráčková)
Kryštof Hádek32(Robert Vydra)
Ivana Chýlková50(Daniela Vydrová)
Jiří Bartoška67(Hubert Vydra)
Jaromír Dulava53Brief-(otec Voda)v 10. díle je po milostném aktu v posteli zakrytý do půl těla
Marika Šoposká24ve 3. 4. a 7. díle
Jana Sováková(policejní psycholožka Marcela)
Marie Doležalová27Brief(Berková)v 5. díle je na plovárně v červených dvojdílných plavkách
Iva Pazderková34(Jezina Lige)
Jana Plodková32(Jezina Agla)
Sandra Nováková32(Jezina Thea)
Markéta Frösslová 26(neúspěšná přítelkyně Roberta)v 1. díle
Radek Holub45(páter Krysa)
Klára Melíšková42v 10. díle
Richard Stanke47(Dominik Sikorsky)
Robert Nebřenský50(policejní náčelník Jakub)
Roman Luknár49(doktor Jech)
Lukáš Příkazký29(inspektor Stanislav Trpělka)
Liliana Malkina75(Divišová)
Vodníci nevymřeli, žijí tady stále, i když o nich nevíme. Nejsou to žádní zelení mužíčci v mokrém fraku, vypadají a žijí úplně normálně jako my "suchý", jen dokážou dýchat pod vodou a mají trochu jinak zaměřené chuťové buňky. Už ani netopí lidi, tedy až na výjimky, a nesbírají dušičky. A bojí se, že by mohli vyhynout, proto se pravidelně schází jejich vodnická rada a řeší drobné i závaznější incidenty, které by mohly ohrozit jejich bezpečnost.

1. díl

První díl je takový seznamovací. Hned na začátku se dozvíme, jak se po narození testuje takové malé vodníče - ponoří se do kýble s vodou a pokud tam vydrží devět minut, je v pořádku. Vodníků se totiž rodí čím dál tím méně a jejich aquagen se mísí se suchými lidmi, takže vodníkl spíš ubývá. Někdy se ale najdou vodníci i mezi lidmi, kteří to o sobě vůbec netuší, že tyto schopnosti mají.

Předsedou rady se po Eduardu Barettim stal bohatý Hubert Vydra, jemuž patří vodovody a kanalizqace ve většině českých měst. Mezi ním a Barettim panuje odvěké rivalství, které rodiče přenáší i na děti. Vydra si zakládá na svém stoprocentním aquagenu a starověkém doloženém původu. Pro svého syna požaduje stejně dokonalou partnerku, aby byla zachována čistotu rodu a on měl větší šanci stát se předsedou evropské vodnické rady. Jenže jedinou stoprocentní mladou dívkou široko daleko je dcera Eduarda Barettiho Johana.

Rozruch ve vodnických řadách vyvolá pokus o sebevraždu známého lobbisty Laušmana. Ten vjede se svou Audinou do Vltavy ve snaze se utopit. Jenže za tři dny je vytažen z Vltavy a zázračně přijde k sobě. On sám ještě netuší, že je vodníkem, avšak ve vodnické radě dochází k nejvyšší pohotovosti. Je rozhodnuto, že Laušman musí být zlikvidován, má být vcucnut do sava, aby nevědomky neohrozil vodníky. Před nevyhnutelnou smrtí ho zachrání Eduard, který jediný s Laušmanovým vcucnutím nesouhlasil. Odveze ho k sobě domů, kde ho seznámí se svou dcerou Johanou a při příležitosti oslavy Eduardových narozenin se oba pánové sblíží. (-k-)

2. díl

Zachráněný Laušman se od Eduarda a Johany dozvídá, že je vodník. Když si vyzkouší, že skutečně dokáže dýchat pod vodou, je nadšen. Jeho nadšení ovšem zchladí zjištění, že kromě dýchání pod vodou vodníci "žádná další kouzla" neumí. Jeho hlavní starostí je zmize ze země, protože po něm jde nekompromisní a nepodplatitelná komisařka Jará.

K útěku ovšem potřebuje svoji KPZtku (krabičku poslední záchrany), v níž má doma schovány platební karty, čísla účtu, mobilní telefony a taky informace, kdo komu kolik za co dal. Monika podle jeho instrukcí KPZtku najde a vyrazí s ní na smluvené místo. I přesto, že se jinak projevuje jako "blbá blondýna", dokáže bravurně oklamat policisty, kteří ji sledují, a ztratit se jim. Komisařka Jařá doufá, že Moniku ovládne vidina peněz a nechá si kartu, kterou jí komisařka nechala výměnou za pomoc s dopadením Laušmana. Monika jí však kartu po napálených policistech pošle zpátky, spolu s oblečením, které si na kartu koupila, aby nepozorovaně odešla z butiku.

To, že chlapci místo Laušmana vcucli někoho jiného, se pochopitelně dlouho neutají. Likvidátorům sice Baretti řekl, že Laušmana považuje za mesiáše, který spasí vodnickou rasu, ale zakázal jim o tom mluvit. Vodnická rada trvá na Laušmanově likvidaci a za pokus o podvod posílá Vydra na likvidátory Jeziny (elitní komando složené ze tří krásných agentek). Sám se Vydra vydává k Barettimu a chce jej přimět, aby Laušmana vydal. Jenže Laušman není nadarmo zdatným lobistou. Vysvětlí Vydrovi, že odstranění protivníka je až ta poslední možnost, mnohem lepší je s ním spolupracovat. Neodpustí si při tom poznámku, že Vydra "kope okresní přebor", jinak by ho znal. A hned mu takovou ukázku spolupráce předvede. Slíbí mu zajistit převod brněnské přehrady od magistrátu, o což se Vydra už delší dobu neúspěšně snaží. (-k-)

3. díl

Kvůli zařízení převodu brněnské přehrady na Vydru se Laušman s odjezdem do bezpečí o pár dní zdržel. Smluvil si kvůli tomu dokonce i schůzku s náměstkem ministra pro místní rozvoj Bendou, jenže ten ho udal policii. Díky Jezině Lige, která Laušmana na schůzku doprovázela podzemními kanály, Laušman léčku prohlédl a náměstka mu přivedly Jeziny. Po menším nátlaku náměstek převod sedmnácti milionů přislíbil i s tím, že ani on ani Laušman si tentokrát nenechají nic pro sebe. A ještě je tu možná jeden důvod, proč Laušman s odjezdem nespěchá, sličná Johana Baretti.

Mladý Robert Vydra se místo studia raději poflakuje po barech a balí "suché" holky. Jednu takovou si dokonce k ránu přivedl domů, právě když rodiče zasedli k snídani. Otce Vydru to natolik rozlítilo, že Robertovi pohrozil černým drinem, tvrdým výcvikem v Albánii. Robertova matka se snaží synovi pomoct a přesvědčí ho, ať se dá dohromady s Johanou, ta že ho chce, když přinesla svoje výsledky aquagenu. Jenže Johaniny výsledky se k těm ostatním přimotaly náhodou, Johana si je nechala udělat jen pro sebe. Nicméně výměnou za Laušmanovu bezpečnost souhlasila s tím, že půjde s Robertem na rande. Romantické prostředí i japonské perly lásky zařídila Robertova matka. Johana ale po krátkém opojení na nastrčená afrodisiaka přišla a Robertovi i jeho matce dala důrazně najevo, že to přehnali. (-k-)

4. díl

Náhodný fotograf, který zachytil Laušmana na nábřeží, přinesl komisařce Jaré další fotografie, které otištěny nebyly. Inspektor trpělka na nich poznal Johanu Baretti, která mu zachránila život, když se topil. Chtě nechtě ale musel se svým zjištěním za komisařkou. Ta zorganizovala zatýkací akci na Laušmana na Edurdově hausbótu. Díky schopnosti dýchat pod vodou však Laušman policejnímu komandu unikl. V pražském podzemí narazil na "vcucávače", kteří vynášeli mrtvolu. Zpod Vyšehradu, kde je divná voda, nesmí se tam chodit a je tam nebezpečný krysí muž. To samozřejmě vzbudilo Laušmanovu pozornost a nechal se dovést k Vydrovi.

Po neúspěšném akci se komisařka Jará pokouší dostat k Laušmanovi přes jho přítelkyni Moniku. Namluvila jí, že Ivan není u proto, že má jinou. Nešťastná Monika svěřila komisařce, kterou teď považuje za svou kamarádku, do úschovy svůj mobil, aby nebyla v pokušení Ivanovi zavolat. Na nábřeží pak Monika ztropila Johaně scénu s megafonem. Uklidňovat ji musel až Ivan a dohodl si z ní za dva dny schůzku.

Další pokus o zatčení Laušmana překazil komisařce tentokrát inspektor Trpělka. A to i přesto, že komisařka poslala na zdravotní dovolenou. Inspektor Trpělka se totiž zamiloval do Moniky a doufal, že když přijde na rande do kina místo Laušmana, podaří se mu s Monikou strávit aspoň nějaký čas. Využil k tomu dvojče mobilu Ivana Laušmana, který si ponechal. Aniž by to tušili, smluvili si inspektor Trpělka a komisařka Jará přes SMSky schůzku v kině. Že jejím výsledkem nebylo zatčení Laušmana ani rande s Monikou, je jasné.

Při večeři u Vydrů se dozvěděl, že pod Vyšehrad se pořád pokouší dostat "bludní Holanďani", končí ale na márách. To už byl pokřtěný a měl za sebou lekci v odpolední škole doktorky Mráčkové, které se na Vyšehrad také vyptával. Pod Vyšehrad se ale může dostat jen ten, kdo má mapu. A mapu má pečlivě uschovanou Vydra. Jenže díky náklonnosti Vydrovy manželky Nory se mapa Přesunula k Ivanovi Laušmanovi. A ten neváhá ani okamžik a vydává se prozkoumat tajemství Vyšehradského podzemí. (-k-)

5. díl

Povaleč a věčný student zatím zůstává v Praze u Vltavy, na matčinu přímluvu otec zatím upustil od černého drinu a souhlasil s tím, aby Robert pracoval jako plavčík v matčině plovárně. Je jasné, že Roberta práce plavčíka totálně nebaví, a když se na plovárně setká s další vodnicí Berkovou, nabídne jí brigádu. Berková nadšeně souhlasí, aniž by Robert tušil, že ji naplňuje radostí představa možnost někoho utopit. Vodníci dnes už lidi netopí, ale u některých es tato porucha projevuje. A to platí o Berková, topila už její matka a ona se sama se ze závislosti na topení léčila. Jenže nevyléčila. Na poslední chvíli zabrání Robert Berkové, aby utopila dítě, které jí svěřila nic netušící matka. Inspektora Trpělku pak zachrání kolem procházející Monika, která se sice koupat nejde, ale naštvaná Berková zmizí pod vodou. Robert by jí sice měl v topení zabránit, jenže po noci strávené u ní doma s emu do toho ani trochu nechce.

Ivan Laušman zmizel. Už tři dny po něm není ani vidu ani slechu. Žádnou lodí ale neodplul a v podzemí o něm taky nikdo neví. Na letiště by si netroufl, takže zbývá jediná možnost, Vyšehrad. Eduard se snaží Laušmanovi pomoct a zapaluje svíčky v podzemí v celém okolí Vyšehradu. Nakonec je Laušman nalezen bezdomovci u Vltavy, vyplavilo ho to z kanálu. Zarostlého vlasy i vousy. Zatím je spíš bez sebe a blábolí něco kryse a vagíně světa. Doktor Jech posílá do laboratoře jeho vzorky. A výsledky jsou naprosto udivující. Odpovídají tak zhruba pětiletému dítěti. O vzorky a výsledky se náramně zajímá doktorka Mráčková, zřejmě něco tuší. Monika se snaží svého Ivího přivést ke zdraví svou přítomností a povídáním, což Ivana očividně netěší. Zatím je ale natolik slabý, že se nemůže bránit.

Inspektor Trpělka se chce vrátit do služby s náručí plnou knih o vodnících. Komisařka Jará tuto teorii sice odmítá, ale na příkaz náčelníka se musí podrobit psychologickému pohovoru. Za tím vším stojí Vydra, který telefonoval policejnímu náčelníkovi. Zda je vodníkem i on, zatím nevíme, ale vše tomu nasvědčuje. Komisařka je dočasně postavena mimo službu. (-k-)

6. díl

Ivan Laušman se po prožitém dobrodružství konečně zotavil. A cítí se jako znovu zrozený, dokonce ho opustily i jeho majetnické choutky, ne však vůdčí schopnosti. Edu to přimělo k sepsání petice, která požaduje zviditelnění vodníků a vznesení nároku na vládu nad vším vodstvem na celé planetě. Ostatní vodníci se ale bojí jít proti Vydrovi, proti kterému je petice také namířena.

Robert se rozhodne jít dobrovolně do černého drinu, má už po krk otcových narážek na jeho neschopnost. Jenže černý drin není procházka růžovým sadem, tam jde i o život, zvlášť mladíkům z prominentních rodin. Většina ostatních se totiž ocitá v černém drinu za trest a na dobrovolnících si vybíjejí svoji zlost. Johanu to přiměje k nečekanému kroku, nabídne Robertovi sňatek, čímž by Robert vyhověl otci v jeho touze po stoprocentním potomku a pomohl by mu tak ve volbách.

Voda pod Vyšehradem je opravdu zázračná, Ivana Laušmana nejenže omladila, ale dodala mu nebývalou potenci. Nejen to ho přivedlo na myšlenku zázračnou vodu využít k řešení toho všeho svrabu. Ivana ovládají pocity dobra. Ovšem když za ním přijde Eda s prosbou o sehnání peněz na průzkum Vyšehradu, na dobrou věc, neváhá ani chvíli a začíná spřádat plány. Figuruje v nich ale i Vydra a mocnou pomocnicí bude Laušmanovi jeho manželka Nora, která by také ráda omládla a zůstala mladá navždy. Vydra ale nechce o změně ani slyšet a Laušmanova intervence má za následek odvetu proti Edovi. (-k-)

7. díl

Jako pomstu za petici nechal Vydra odtáhnout Edův hausbót do kotviště na okraji Prahy. Náladu nesparvila Edovi ani Johana, když mu oznámila, že si chce vzít Roberta. Jen přes Edovu mrtvolu. Ani Robertův otec není z připravované svatby svého syna nijak odvázaný, i když se nestaví na odpor tak kategoricky jako Eda. Jenom Robertova matka je nadšená a rozhlásila zvěst po celé Evropě. Johana i Robert vyhrožují svým rodičům, že se odstěhují, pokud jim nedají svolení.

Komisařka Jará, dočasně postavená mimo službu, se náhodou setkává ve fitku s Monikou. Ta jí prozradí, že inspektor Trpělka chodí sledovat Johanu do bazénu, kam chodí na akvabely. Inspektor se snaží přesvědčit komisařku, že vodníci existují, a dokazuje to právě na Johaně, která v bazénu vydrží plavat pod vodou kolem dvaceti minut. Mimochodem také inspektorce prozradí, že ví, kde se skrývá Laušman. Komisařka mu slíbí, že Laušmana nezatkne. Slib dodrží a skutečně si s Laušmanem zajde jen popovídat.

Na pozvání biskupa Láska přijíždí do Prahy druhý muž sladkovodní aliance Sikorsky. Katolická církev totiž udržuje s vodníky tajnou spolupráci. Středem zájmu je divná voda pod Vyšehradem. Mapu s cestou k jezeru mají střežit vodníci, zatímco fyzicky střeží podzemí katolíci, konkrétně jakýsi páter Krysa. Katolíkům se nelíbí, že se do podzemí pokusil proniknout někdo vybavený tajnou mapou a požadují po Sikorském učinit příslušná opatření. Sikorsky udeří na Vydru a ten prozradí, že do podzemí se vydal Laušman. Sikorsky požaduje jeho odstranění.

Sikorsky není v Praze poprvé, hned na letišti ho vítá doktorka Mráčková, jejíž vztah k němu je víc než přátelský. I Eda se se Sikorským dobře zná, jsou staří přátelé, Sikorsky dokonce podepíše Edovu petici. I podle vedení sladkovodní aliance dozrál čas na coming out, Jenže na rozdíl o Edy ho chce dosáhnout postupnými kroky, zatímco Eda volá po revoluci. Sikorsky si s Edou smlouvá schůzku u Vyšehradu.

Laušman navrhuje Vydrovi obchod, díky němuž získají peníze potřebné na průzkum podzemí Vyšehradu. Jde o to, že kvůli tomu, že lidé více pijí vodu z kohoutku a výrobcům balené vody klesají zisky. Vydra sice oponuje, že starost o vodu je první zásadou mokrého národa, ale vidina peněz je silnější. (-k-)

8. díl

Aby získal peníz na průzkum podzemí Vyšehradu, vymyslí Laušman plán, jak dopomoct k vyšším získům prodejcům balené vody a jako odměnu od nich získat tři miliardy. Jeziny přidají do zásobárny pitné vody v Berouně, tam Vydra vodovody nevlastní, zárodky turbo žab. Po napuštění z kohoutku se z nich na světle během pár minut vyvinou žáby.

Sikorsky předpokládá, že Vydra se stále chce Laušmana zbavit. Až jeho milenka, doktorka Mráčková jej vyvede z omylu. Sikorsky osobně navštíví Laušmana, ale zabít jej se nepřiměje. Tento úkol svěří svému řidiči, ten má úkol splnit hned poté, co zaveze Sikorskyho na letiště. Jeho plán však překazí komisařka Jará. Po pár panácích se svěří inspektoru Trpělkovi, že jejich šéf předává informace mafii. Aby mu to dokázala, požádá náčelníka o zásahovku pro zatčení Laušmana. Náčelník dá echo Vydrovi a ten zařídí Laušmanovo uklizení do bezpečí díky Jezinám, u nichž Laušman přespí.Sikorsky chtěl původně odstranit i Edu, ale když mu Eda řekl, že ví, jak se dostat pod Vyšehrad, od svého záměru upustil.

Doktorka Mráčková za informace a vliv na Sikorského dostane od biskupa Lásky, kterému jde z nějakého záhadného důvodu jen a pouze o Laušmana, koupel v omlazující vodě pod Vyšehradem navíc. Podzemní jezero hlídá páter Krysa, jehož krysy zakousnou a ožerou každého, kdo do blízkosti divné vody zabloudí, nejčastěji bludné Holanďany. Konečně se dozvídáme, proč Laušman výlet pod Vyšehrad přežil, krysy ho nechtěli kousat, samci utekli a samici lehly na záda a roztáhly nožičky,

Johana se od Edy dozvídá, že jejím skutečným otcem je Hubert Vydra, Robertův otec. Eda se její matky ujal, když jí bylo sedmnáct a byla těhotná se starším ženatým mužem, Hubertem Vydrou. Když byl Johance jeden rok, její matka odešla a od té doby o ní nikdo nic neví, snad jen před deseti lety ji někdo viděl kdesi na Floridě. Johana se rozhoduje odejít z domu a najít svoji matku. Už předtím se rozešla s Robertem, aniž by mu ovšem vysvětlila proč. Robert u Johany zahlédne svého otce, který přišel Johanu navštívit s kytkou poté,co se od Edy dozvěděl, že o něm Johana ví. Robert si to ovšem vysvětlí tak, že mu otec přebral jeho dívku. (-k-)

9. díl

Robert si frustraci z rozchodu s Johanou léči mladou Berkovou. Spolu s ní začíná topit lidi a nezůstává jen u jednotlivců, potopí i celý výletní parník. Komisařka Jará s Monikou udiveně sledují, jak z Vltavy vylézá na břeh Robert s rozbrušovačkou a uprostřed se potápí parník.

Eda se snaží najít Johanu přes internet, konkrétně přes fejsbůk. Jelikož sám počítačům nerozumí, musí požádat o pomoc přátele "z nižších vrstev". A dostane nápad, že by přes fejsbůk mohl najít někoho, kdo zná cestu pod Vyšehrad. Co když některý z bludných Holanďanů našel cestu tam i zpět. Eda doufá, že pod Vyšehradem najde staré svitky, dokazující že vodníci tu byli už před katolíky a ti jim jejich víru vzali a přetvořili. A Edovi skutečně odpoví uživatel s přezdívkou "Laskavý průvodce", který cestu zná. Eda ovšem netuší, že je to doktorka Mráčková, která je vlastně takovým zrádcem vodních lidí, protože donáší katolíkům a s páterem Krysou se dohodla, že Edu odstraní. Jenže páter Krysa už je starý a život ho nebaví, navíc je to jezuita, takže se dává s Edou do řeči. Na jeho odstranění ovšem trvá, nicméně slíbí mu, že tělo pustí po Vltavě, aby mohl mít vodnický pohřeb. Eda zjišťuje, že pohřešované svitky jsou skutečně pod Vyšehradem, páter Krysa si z nich dělá víčka na zavařované potkany, aniž by však věděl, o jak důležité dokumenty se jedná.

Jak je možné, že Laušmanovu kouzlu podléhají i Jeziny, vždyť přece berou prášky proti chlapům? Lige a Thea se ráno probudily s Laušmanem v posteli, nemohou si však vzpomenout, jak k tomu došlo. Monika na Laušmana žárlí, protože komisařka Jará jí prozradila, že ho odvezla vyhublá zrzka (Agla). Právě Aglu přesvědčila doktorka Mráčková, aby Laušmana zabila. A zrovna když na tom pracuje, je díky štěnici v Laušmanově botě najde Monika. Laušman stojí polonahý přivázaný ke dvěma tyčím, ovívaný čtyřmi fény. Monika netuší, že Agla se tímto způsobem snaží jejího milovaného Ivího zabít vysušením a považuje to za sexuální hrátky. Nakonec pod touhle záminkou Agla Laušmana vylákala. Jenže uražená Monika odchází, raději by ho viděla ve vězení než s nějakou jinou, a Laušman chřadne a chřadne až úplně uchřadne. Mezitím se ale doktorka Mráčková dozvídá, že výsledky z laboratoře ukazují na to , že Laušman má 105% akvagen, což by znamenalo, že je skutečně vyvolený. Agle se naštěstí ještě podaří už téměř mrtvého Laušmana přivést zpět k životu. (-k-)

10. díl

Biskup není spokojený s doktorkou Mráčkovou, po níž stále chce, aby zařídila odstranění Laušmana. Doktorka má ale s Laušmanem zcela jiné plány, ráda by ho přiměla, aby si ji vzal. Spolu by dokázali velké věci. Jenže Ivan Laušman se do nového vztahu rozhodně nežene lbí se mu, že jsou do něj zamilované Jeziny. To se pochopitelně vůbec nelíbí Monice, která na truc začne utrácet provizi z akce "turbožáby" za kabelky. Jednu z nich daruje Monika komisařce. Monika dokonce vezme komisařku s sebou, když jde odevzdat podíl Vydrovi. Ten se domluví s doktorkou Mráčkovou, aby nějak zbavila komisařku toho, co se dozvěděla. Psychoterapii u doktorky Mráčkové navrhla komisaře Monika, protože jejímu Ivímu moc pomohla. Doktorka komisařku zhypnotizuje a vštěpí jí úplně jiný smysl života. Komisařka se díky tomu zamiluje do otce Vody, kterého potkala u doktorky Mráčkové.

Robert upozorní svou matku na zajímavou skutečnost, totiž že doktorka Mráčková vypadá na fotkách z jejich svatby stejně jako teď, jakoby vůbec nestárla. A paní Vydrová chce být také mladá a tlačí na doktorku, aby jí prozradila svoje tajemství. To ještě doktorka uhraje na to, že jí trávu od Vyšehradu, stejně jako její králík Rašín. Paní Vydrová tomu uvěří, ovšem po konzumaci trávy ji jenom rozbolí břicho. Ani tak se ale travní stravy nevzdává.

Od Agly se Robert dozvídá, že Johana je jeho nevlastní sestra, a proto se s ním rozešla. Agla to prozradí i paní Vydrové v naději, že svého manžela opustí a Agla bude mít volné pole. Jenže paní Vydrová to bere v naprostém klidu a manželovi prozradí, že Robert není jeho, ale že ho má s Česílkem. To sice Huberta rozčílí, ale rodina drží pohromadě za všech okolností. (-k-)

11. díl

Robert se vydal hledat Johanu, rodičům nechal jen vzkaz. Páter Krysa splnil svůj slib, nechal Edovu mrtvolu vyplavat, aby mohl mít vodnický pohřeb. Pitva v jeho žaludku narazila na zvláštní písemnosti na podivném celofánu. Prostřednictvím komisařky Jaré, která se k němu přestěhovala, je chce získat páter Voda. Na Edův pohřeb přilétá do Prahy i Sikorský.

Biskup zrušil doktorce Mráčkové pravidelné omlazovací koupele. Doktorka se mu snaží vysvětlit, že z vodnického mesiáše můžou mít prospěch i katolíci a zvlášť biskup, který bude za katolíky s mesiášem jednat. Biskup už sice na Laušmanově smrti netrvá, ale koupele budou, až bude jasnější, co biskup získá.

Ukazuje se, že Jeziny Lige a Thea jsou s Laušmanem těhotné. To je zřejmě hlavní důvod, proč odmítnou zkazit vodu v Brně sinicemi. Bylo jim líto sinic i lidí, kteří by měli používat zelenou vodu na sunar. I Laušman se od této akce distancoval, peníze ho nezajímají a po Edově smrti už je ani nepotřebuje. Hubert Vydra proto musí získat na svou stranu Moniku. Vzhledem k jejímu jednoduchému myšlení to není pro Huberta problém. Navíc když Monika zjistí, že její Iví oplodnil Jeziny, přidá se na Vydrovu stranu i proti vůli Ivího. Tomu už se bydlení s Jezinami začíná přejídat a rozhodne se přestěhovat na Edův hausbót.

Moniku si nakloní i paní Vydrová, která už pochopila, že jezením trávy neomládne, a snaží se najít divnou vodu, kterou si přinesl Laušman zpod Vyšehradu. Monika Noře Vydrové schovanou vodu ukáže a ta se okamžitě zhluboka napije. Zřejmě se napila moc zhluboka, protože ji vyrostly husté vousy. Divnou vodu je třeba jenom pocucávat. (-k-)

12. díl

Spojenectví Moniky a pan Vydrové se prohlubuje. Podařilo se jim namíchat omlazovací zábal z obyčejných krémů a pár kapek divné vody. Už spřádají plány, jak jej budou prodávat za velké peníze. Do začátku ovšem budou potřebovat peníze a ty hodlají získat od výrobců balené vody. Když Jeziny zklamaly, dokončí akci sinice bez nich. Stačí přece sinice vylít do nějaké nádrže a to zvládne řidič i sám. Želbohu si k tomu vybere Želivku, která zásobuje pitnou vodou Prahu.

Komisařka Jará je zamilovaná, spokojeně uklízí, vaří a stará se o svého "Vodičku". Dokonce se nechá přemluvila, aby mu zajistila svitky nalezené v Eduardově žaludku. To zařídí inspektor Trpělka. Ten se však naštěstí v baru setká s policejní psycholožkou Marcelou, která má výčitky, že zařídila komisařčino postavení mimo službu. Spolu s Trpělkou zajde navštívit komisařku a pomocí hypnózy ji uvede zpět do normálního stavu. Komisařka opět vyráží pátrat, i když je zatím stále mimo službu.

Doktorka Mráčková stupňuje svou snahu získat moc. Když jí nevyšlo manželství s Laušmanem, snaží se sesadit Vydru a stát se předsedkyní vodnické rady. Bez skurpulí využívá svých kontaktů, včetně Jeziny Agly, která je zklamaná, že po jejím bonzu otcovství Johany manžela Huberta Vydru neopustila. Doktorka Mráčková dokonce vyhrožuje i Sikorskému, který už její intriky prokoukl. Kolem Laušmanova (Edova) hausbótu se nápadně nenápadně procházejí skupinky dívek a hledí na hausbót. Dřív by mu taková pozornost lichotila, dnes je z ní trochu nesvůj.

Hubert Vydra se opět ocitá v diskusním pořadu v televizi. Odmítá jakoukoliv účast na zamoření Želivky a tentokrát musí odrážet důkazy předkládané komisařkou Jarou, kterou televize přizvala také. Po vysílání je Vydra zatčen a vzat do vazby. Ani náčelník tomu už nedokázal zabránit, což mu paní Vydrová patřičně vyčetla. Na vodnické radě pak požaduje zásah vedoucí k propuštění jejího muže. Vodníci odmítají pomoc někomu, kdo se prohřešil proti evangeliu, ovšem doktorka Mráčková, přitlačená ke zdi paní Vydrovou se za Huberta přimlouvá. Pár členů rady se jí podaří přesvědčit, ale Sikorsky rázně debatu utne. Vydra zůstane ve vězení. Paní Vydrová se rozhodne ke krajnímu činu. Podporována Monikou použije tajné kohouty a zastaví vodu téměř v celé republice. (-k-)

13. díl

Netekoucí voda způsobila v celé zemi pozdvižení. Monika s Norou Vydrovou se spojí s policií a zahájí vyjednávání o propuštění Huberta Vydry. Velitel zásahovky je trochu jednodušší a z neustálého opakování požadavku ala přeskakující gramofonová deska toho začíná mít dost. Zavolá proto náčelníkovi, tomu správnému náčelníkovi od kriminálky a ten na jejich požadavky přistoupí. Hubert Vydra je propuštěn.

Agla přichází za Sikorskym, nabídnout mu své služby, když je teď její pán za mřížemi. Sikorsky se chce s katolíky dohodnout, ale biskup jeho návrhu moc nakloněn není. Sikorsky se proto rozhodne získat svitky, i on má kontakty na policii. Agla mu navíc navrhuje získat na biskupa kompromitující materiály od BISky.

Komisařka Jará vyráží se svými ldimi zatknout Laušmana. Ten ale i tentokrát stihne zmizet dřív, než dorazí na hausbót. Příčinou je tentokrát doktorka Mráčková, která lstivě vylákala Laušmana do podzemí, kde jej očekává páter Krysa, aby jej zabil. Laušman mezitím pilně oplodňuje ženy a dívky, které u jeho hausbótu stojí frontu.

Prozkoumat Vyšehradské podzemí přijíždí několik vatikánských archeologů. Páter Voda se to dozvídá od komisařka Jaré a ihned mu dochází, že chtějí svitky najít a zničit. I on se proto vydává na nebezpečnou výpravu pod Vyšehrad. Doktorka Mráčková se svých počtech ale přepočítala, páter Krysa má od mnichů za úkol připravit na smrt nejen Laušmana, ale i doktorku Mráčkovou. Všechny tři je naštěstí zachrání komisařka Jará, která zachraňuje svého Vodičku, stále ho má ráda. Musí ovšem napřed získat mapu a spojit se kvůli tomu s Aglou, která dokáže opatřit kompromitující materiály na biskupa Lásku, u kterého mapa skončila.

Komisařka tak konečně mohla zatknout Laušmana. Sama mu ale navrhne propuštění, když jí udělá dítě. Kvůli své lásce chce totiž mít vodnické dítě. Nezbývá mu než souhlasit a díky znovu nabyté svobodě se ujmout své role mesiáše a spasitele. Páter Krysa nalezl azyl v rodině vodníka přezdívaného Pivo. A ten konečně odhalí záhadu ztracených svitků, totiž že si z nich páter Krysa dělal víčka na zavařené potkany. (-k-)

Režie: Radek Bajgar
Produkce: Petr Nezval, Kristýna Nerudová, Romana Špiková
Scénář: Radek Bajgar, Mirka Zlatníková, Tomáš Baldýnský
Námět: Radek Bajgar
Kamera: Petr Bednář (1. díl), Miro Gábor (2. díl)
Hudba: Jiří Hájek

Hrají:
Barbora Poláková (Monika)
Jiří Langmajer (Ivan Laušman)
Simona Babčáková (komisařka Eva Jará)
Kristýna Liška Boková (Johana Baretti)
Luděk Sobota (Eduard Baretti)
Lenka Vlasáková (doktorka Mráčková)
Kryštof Hádek (Robert Vydra)
Ivana Chýlková (Nora Vydrová)
Jiří Bartoška (Hubert Vydra)
Jaromír Dulava (otec Voda)
Roman Luknár (doktor Jech)
Ondřej Malý (Pivo)
Liliana Malkina (Divišová)
Lucia Siposová (Lady)
Lukáš Příkazký (inspektor Stanislav Trpělka)
Iva Pazderková (Jezina Lige)
Jana Plodková (Jezina Agla)
Sandra Nováková (Jezina Thea)
Lenka Solařová v 1. díle (že by překlep v titulcích? v 9. díle už je Lenka Stolařová)
Markéta Frösslová (v 1. díle neúspěšná přítelkyně Roberta)
Ondřej Hejma
Jolana Voldánová
Eva Nosálková Leinweberová
Ivan Douda
Jan Slovák
Františka Čížková
Václav Vorlíček
Michel Fleischman
Ondřej Liška
Robert Nebřenský (policejní náčelník Jakub)
Zdeněk Palusga (náměstek Benda) ve 3. díle
Daniela Drtinová (televizní reportérka) ve 3., 8. a 12. díle
Marika Šoposká ve 3., 4. a 7. díle
Zuzana Krejčíková ve 3. díle
Jana Sováková (policejní psycholožka Marcela)
Marie Doležalová (Berková)
Richard Stanke (Dominik Sikorsky)
Marian Roden (biskup Láska)
Radek Holub (páter Krysa)
Josef Řehák v 8., 10. a 12. díle
Lea Surovcová v 8. a 12. díle 
Lenka Stolařová v 9. díle
Tomáš Kügel v 9. díle
Markéta Zehrerová v 8., 9. a 12. díle
Aneta Křívžová v 9. díle
Sofie Lewandovská v 9. díle
Matěj Šplíchal v 9. díle
Vojtěch Vovesný v 9. díle
Monika Veverková v 9. díle
Simona Veverková v 9. díle
Klára Melíšková v 10. díle
Jan Vlas v 10. díle
Pavlína Danková v 10. a 12. díle
Michael Bumbálek v 10. a 12. díle
Marina Čapková v 9., 10. a 12. díle
Theodor Čapek v 9., 10. a 12. díle
Otakar Čapek v 9., 10. a 12. díle

Aktualizováno: 5.10.2014