Místo nahoře

Český seriál o trnitých a křivolakých cestách za štěstím
Český seriál o trnitých a křivolakých cestách za štěstím
2004 Česko
Ondřej Vetchý42(Kadlec)
Barbora Munzarová32(Kadlecová)
Simona Stašová49(Lukešová)
Lucie Šteflová9(Hanička)
Tomáš Hanák47Brief-(Rokyta)v milostné scéně je bez košile
Josef Somr70(Doskočil st.)
Jiří Lábus54(Fiřt)
Vilma Cibulková41Brief-(Cihlářová)v 8. díle leží ¨nahá s Ondřejem Vetchým v posteli, jsou vidět ale jenom záda
Ljuba Krbová45(Veselá)
Veronika Gajerová41(Nesvadbová)
Viktor Preiss57(Ouvín)majitel časopisu prostor
Jiří Schmitzer54(Janouch)
Nela Boudová36(Ivanovská)
Veronika Freimanová48(Klimetská)
Klára Apolenářová27Lots(Andrea)v 5. díle se nahoře bez na posteli přetočí moc hezky k telefonu a zpět
Bohumil Klepl46(poručík Šrédr)
Jaromír Dulava43(Radní Tichota)
Gabriela Wilhelmová62(ředitelka filharmonie)v 5. díle
Petra Jungmanová32(Rokytová)
Magdalena Reifová40(Helenka)elévka v redakci
Michal Novotný25(Zemánek)
Úspěch seriálu dal vzniknout pokračování pod názvem Místo v životě, které už ale natočila TV Nova. Prostředí pro natáčení poskytlo satelitní městečko ve Slaném.

Režie: Karel Smyczek
Kamera: Petr Polák, Lubomír Glavanakov, Ivan Charvát
Hudba: Michal Pavlíček
Vyrobila: Česká televize
Rok výroby: 2004

1/13 Příjezd

Manželé Kadlecovi koupili domek v milionářském satelitním sídlišti. Když se však přistěhují, zjišťují, že v jejich domku už bydlí rodina Lukešových. Po počátečním konfliktu Lukešovi svolí, že Kadlecovi se mohou dočasně ubytovat alespoň v garáži.

Zatímco známý novinář Kadlec se snaží přijít na kloub podvodníkům, kteří před krachem firmy prodali dům dvakrát, sledujeme, jak se Lukešovi zabydlují v novém prostředí. Jejich osmnáctiletá dcera Martina bude maturovat na zdejším gymnáziu, ale nepadne si do oka s třídní krasavicí Andreou. Otec Martiny, Jarda Lukeš, má nastoupit dle domluvy do zdejší textilky, ale ta je rovněž před krachem, a tak mu ředitelka Ivanovská může nabídnout pouze polovinu platu. Martina se seznamuje s Milanem, synem bohatého místního podnikatele Rokyty. Ten usiluje o koupi krachující textilky za účelem výhodného prodeje holandské firmě - a také má tajný poměr právě se studentkou Andreou.

Kadlecovi oba nastupují v redakci zdejších novin. V závěru se Kadlec dozvídá, že majitele podvodné firmy Pekárka právě zatkla policie.

2/13 Dům

Jedním ze sousedů Lukešových je Doskočil, známý klavírista okresního formátu. Střídají se u něj milenky, ale současně se pečlivě stará o svého nemocného otce.

V redakci dochází ke konfliktu Honzy Kadlece se zástupcem šéfredaktora Janouchem. Ten navíc bude brzy jeho šéfem, protože majitel listu Ouvín má odjet do Francie. Zatímco Kadlec dál pátrá po podvodu, který ho připravil o dům, paní Lukešová se angažuje v boji o autobusovou zastávku, což však některým ze sousedů vadí. Lukeš si přivydělává u jakési pokoutní firmy jako závozník.

Kadlec konečně zjistí, že jistý Fiřt, který zastupuje současného správce satelitu - firmu Abostav, měl co do činění i s bývalou zkrachovanou firmou. Zmáčkne ho a donutí vydat dům po Pekárkovi, na který ale měl zálusk podnikatel Rokyta. Andrea schovala Martině šaty a ta se k tomu dozvídá, že ji nepřijali na výtvarnou školu. Sbližuje se ale s Milanem Rokytou. Lukeš se na pivě seznamuje s policistou Šrédrem.

Rokyta ovládl textilku - a všem zaměstnancům nechává napsat výpovědi. Lukeš ho za to napadne v pěstním souboji.

3/13 Odjezd

Redaktor Kadlec dostává od majitele listu Ouvína za úkol narychlo udělat reportáž o opilém soudci, Janouch na něj žárlí a ti dva se stávají úhlavními nepřáteli. Na vernisáži jistá paní Klimetská prosí našeho klavíristu Doskočila, aby začal učit její dceru na klavír, ale jde jí hlavně o milostnou avantýru. Doskočil u ní zůstane přes noc - díky tomu se ovšem ztratí jeho duševně nemocný otec. Doskočil to má za zlé Lukešovým, kteří slíbili se na tatínka podívat a údajně zapomněli zamknout, na vině je ovšem sousedka Veselá. Starý pán dokonce napadl malou Haničku Lukešovou, nakonec ho najdou na dně prázdného bazénu. Sousedé velmi tlačí na Doskočila, aby dal tatínka do domova důchodců.

Milan usiluje o Martinu, ale ta se odmítne s ním líbat, také poměr spolužačky Andrei s ženatým Rokytou pokračuje. Paní Lukešová pracuje v laboratoři - vymáhá z dealera lék mukozalin, který patrně potřebuje na uklidnění.

V sousedství satelitu hrozí otevření starého lomu. To by znehodnotilo zdejší pozemky a proto Rokyta pověřuje svého nohsleda Fiřta, aby donutil majitele lomu k prodeji.

Kadlec odmítá nabídku Ouvína, aby jel místo něj na stáž do Francie. Odmítl to kvůli své ženě - a proto musí cítit jako podraz, když se dozví, že ona to přijala.

4/13 Maturita

Kadlecová odjíždí místo svého manžela na stáž do Francie. Šéfredaktor Ouvín se ze zdravotních důvodů vzdává funkce šéfredaktora a jmenuje místo sebe Janoucha. Kadlec připravuje článek o místních podnikatelích, ve kterém otiskne netaktické prohlášení pana Jeřábka, asistenta Rokyty. Toho to popudí a zařídí u Janoucha, aby článek nevyšel. Janouch Kadlece přeřazuje do společenské rubriky po jeho ženě.

Andrea se dále schází s Rokytou, dostane od něj drahý fotoaparát, stejný jako chystá Rokyta pro Milana za maturitu. Když si ale svého milence vyfotí, Rokytu to velmi popudí. Navrhne dokonce rozchod.

U Lukešových se stále více nedostávají peníze. O to více se Lukešová upíná na dealera léků pana Chrásteckého, neboť od něj bere něco na uklidnění. Lukešovi musí dát dokonce do zastavárny televizi, ale mobil za maturitu Lukeš Martině přece jen koupí.
Celý díl kulminuje právě maturitními zkouškami a pak maturitním večírkem, kde ale Milan Rokyta nedopatřením objeví v Andreině fotopřístroji otcovu fotku.

V závěru odváží klavírista Doskočil svého otce do domova důchodců.

5/13 Kozácká vodka

Milan obviní svého otce z poměru s Andreou. Fiřt podpálil auto majiteli lomu Dvořákovi, aby ho donutil prodat lom Rokytovi. Od téhle akce se ovšem Rokyta distancuje stejně jako od Fiřta.

Janouch dává Kadlecovi za úkol článek o zlaté svatbě v domově důchodců. Kadlec však přitom narazí na zajímavější téma: jeden z důchodců se málem otrávil na oslavě alkoholem. Shodou okolností jde právě o tu vodku, kterou vozí jako nic netušící závozník Lukeš. Vodka je pašovaná a značně nekvalitní.

Nová Doskočilova milenka Klimetská seznamuje svého klavíristu s ředitelkou filharmonie. Doskočil skutečně dostává nabídku nastudovat sólový koncert.

Dodavatel léků pro paní Lukešovou snižuje dodávky a dává najevo, že už tuší, pro koho ty léky jsou. Milan byl přijat na práva. Dostává za odměnu od otce jazykový kurs v Londýně. Milan by chtěl, aby Martina mohla jet s ním, Rokyta by dokonce byl ochoten to zaplatit i pro ní, ale Lukešová se zásadně postaví proti. Je už velmi nervózní z nedostatku léků. Milan je velmi zklamaný, že s ním Martina nemůže do Anglie.

Na večírku u Lukešových dojde k trapasu - hosté by se málem napili té jedovaté vodky a Lukeš musí přiznat barvu. Klimetská shání Doskočila, ale v jeho posteli už se nachází Andrea. Chrástecký se zlobí na Lukešovou, myslí si, že si na něj stěžovala u ředitele. Jeřábek oznamuje Rokytovi, že zatkli Fiřta.

6/13 Koncert

Lukeš oznamuje panu Eliášovi, že u něj jako závozník končí, protože šmelinu vozit nehodlá. Doskočil neuspěje na zkoušce s dirigentem filharmonie a vidina sólového vystoupení se rozpadá. V krizi se zneuznaný klavírista rozchází i s paní Klimetskou.

Textilku navštěvují Holanďané a požadují před uzavřením smlouvy náročné stavební úpravy. Martina nastupuje do práce u matky v laboratoři. Nelíbí se jí tam, a tak uvítá nabídku Kadlece na výlet do Prahy na výstavu průmyslového designu. Lukeš se potkává s bývalou ředitelkou textilky Ivanovskou - cítíme, že ti dva si jsou blízcí. Sejdou se spolu v drahé restauraci a mají si o čem povídat.

U Rokytových se porouchalo čerpadlo u bazénu. Lukešová donutí svého manžela, aby čerpadlo opravil, a to se mu posléze vyplatí - Rokyta se rozhodne pověřit ho opravami v továrně, které vyžadují Holanďani. Má si vybrat partu řemeslníků, kterým bude šéfovat. Andrea sděluje Rokytovi, že je těhotná. Ten očekává, že si to Andrea nechá vzít, ale Andrea uraženě odchází. Skončí v náručí Doskočila - oba se cítí být na dně. Jeřábek sděluje Rokytovi, že Fiřta pustili z vazby.

7/13 Lom

Fiřt zahájil v lomu odstřely. Vytáhl tím do války proti Rokytovi, pro kterého a za jehož peníze lom koupil. Ničí tím hodnotu parcel, které Rokytovi v satelitu patří.

Lukeš se svými chlapy pracuje na opravách ve fabrice. Objeví se bývalá ředitelka Ivanovská a přiváží mu plány elektroinstalace, které z pomsty schovala. Domluví si spolu rande. Přestože jsou si oba velmi blízcí, Lukeš nakonec hranici přátelství překročit nedokáže a pozvání do bytu odmítne. Cítí totiž zodpovědnost za svou ženu, neboť její závislost na lécích se definitivně potvrdila, když Hanička náhodou objevila celou hromadu krabiček od léků. Lukešová se snaží bojovat se svou závislostí na lécích, ale je jí stále hůř. Vyvolává hádky, rozhodne se sice vydat manželovi své zásoby, ale pak to nevydrží a prosí aspoň o jedinou tabletu.

Doskočilovi se zhroutil sen o sólovém koncertu. V krizi urazí svou milenku Klimetskou, celý den pak hledá Andreu a nechává jí vzkazy na mobilu. Andrea ale mobil zapomněla na gynekologii. Teprve v závěru dílu se Andrea konečně objeví u Doskočila a sdělí mu, že s ním čeká dítě.

Šéfredaktor Prostoru Janouch se rozhodne - přes varování Kadlece - zveřejnit informace o Rokytovi, které mu přinesl Fiřt. Tenhle článek velmi rozezlí Rokytu a snaží se získat Kadlece na svou stranu. Chce, aby napsal článek do celostátního deníku.

8/13 Studio

Lukešová utrpí šok, když se v laboratoři objeví nový dodavatel léků místo pana Chrásteckého, kterého údajně vyhodili pro kšeftování s léky. Dodávky léků tak byly přerušeny a Lukešové je stále hůř.

Kadlec se dále sbližuje s Cihlářovou. Jejich posezení sice přeruší drbny ze satelitu, ale Kadlec se večer vrátí - a s Cihlářovou se vyspí.
Doskočil v baru oznámí Andreji, že je připraven si ji vzít. Navštěvují spolu tatínka v domově důchodců, kde mu sdělují své rozhodnutí. Andrea si představuje velkou svatbu, neboť jak tušíme, chce své štěstí manifestovat před Rokytou. Doskočil by spíš byl pro svatbu nenápadnou, neboť má své pochyby o jejich tak narychlo uzavíraném manželství.

Soused Veselý nabídl Martině místo v grafickém studiu, což velice rozzlobí Lukešovou. Rokytová informuje svého manžela o možnosti umělého oplodnění. Kadlec v Mladé Frontě skutečně napadl desinformace Fiřta a Janoucha. Janouch to považuje za sabotáž a důvod k vyhazovu. Ale spokojený Rokyta zavolá Ouvínovi a výsledkem je absurdní obrat - totiž Ouvín nabízí místo šéfredaktora právě Kadlecovi.

Martina nastupuje do DTP. Je tu šťastná a hned první noc přespí u kolegyně Renaty. Další den se ovšem ztratí Lukešová. V těžkém "absťáku" vyhledala Chrásteckého a páčí z něj léky - teď už za velké peníze. Lukeš řekne Martině o matčině závislosti. Na večírku u Rokytových představuje Doskočil Andreu jako svou nevěstu. Lukešové se udělá opět špatně, uteče z večírku domů, kde ji ale Lukeš přistihne s lékem. Teprve teď Lukešová svolí, že se bude léčit.

9/13 Veselka

V DTP studiu pan Veselý vypisuje vnitřní soutěž na návrh obalu pro sýr, který si u nich objednala mlékárna. Andrea se dostane do konfliktu s Doskočilem, který požaduje sepsání předmanželské smlouvy. Andrea navštíví Rokytu a dostane z něj vysokou částku jako odstupné. Doskočil je pak u notáře zaskočen, když se dozvídá, že Andrea přináší do manželství značnou finanční hotovost. Andrea tvrdí, že peníze má od otce.

Kadlec nastupuje jako šéfredaktor a Janouch začíná provokovat pitím. Koleduje si - zatím marně - o výpověď.
Lukešovi jsou na návštěvě za matkou v nemocnici. Lukešová trpí fobií, že ji tu uvidí někdo ze sousedů. Hned po návratu domů se Anička ovšem podřekne, takže tu zprávu ví vzápětí celý satelit.

Andrea zve Rokytovou na svatbu, pro Rokytu je to ovšem časovaná bomba. Souhlasí s Lenčiným návrhem pokusit se vyřešit neplodnost umělým oplodněním. Milan se vrací z Anglie - těšil se na setkání s Martinou, ale ta na něj teď nemá čas, neboť má na starosti Haničku.

Fiřt navštěvuje Rokytu a nabízí mu odkoupení lomu za trojnásobek, což Rokyta odmítá. Za Martinou přichází kolegyně z DTP Renata. Chce jí pomoct a zároveň navrhuje spolupráci na sýrových obalech. Lékař propouští Rokytovou z nemocnice na oslavu svatby Doskočilových. Okolí reaguje přesně opačně než čekala: nikdo se jí vlastně ani nezeptá, kde byla. Oslava kulminuje opileckým výstupem Doskočila, který všechny zpouráží. Stále se nevyrovnal se zhacenou uměleckou kariérou. Do nemocnice se vrací Lukešová - ale současně sem přichází i Rokytovi pokusit se o umělé oplodnění.

10/13 Nehoda

Paní Lukešová trpí strachem, že ji někdo ze sousedů spatří v psychiatrické léčebně. Martina dochází ke Kadlecovi na počítač, vymyslí návrh na sýrový obal, ovšem Milan žárlí. Rokyta žádá Lukeše, aby zorganizoval sobotní směnu, mají opět přijet Holanďani. Jenže ti nakonec smlouvu opět nepodepíšou a Rokyta je na pokraji zhroucení. Když se dozví o těhotenství své ženy, změní to jeho rozhodnutí propustit všechny dělníky - Lukeš se dvěma pomocníky mohou zůstat.

Pan Veselý v DTP vybírá návrh Martiny, což poněkud zaskočilo Renatu, která s Martinou pracovala na jiném návrhu. Lukešová se potká v nemocnici s Cihlářovou, která vychází z onkologie. Ta se vzápětí loučí s Kadlecem pod záminkou, že odjíždí na Moravu. Také Rokytovi odjíždějí do Prahy, Milan zůstane sám doma. Vilu ovšem v noci vykradou patrně Fiřtovi lidé - a Milan se v panické hrůze nezmůže ani na to, aby zavolal mobilem policii. Podpoří to jeho roztržku s otcem, neboť Rokyta přišel o všechny dokumenty týkající se lomu. Milan se stydí nejen za otce, ale už i za sebe. Loučí se s Martinou a také předčasně odjíždí do Prahy, kde má začít studovat.

Hanička už je zase na návštěvě u Rokytů - při honbě za kocourkem ji ale porazí auto a je v bezvědomí převezená do nemocnice. Lukeš s Martinou to sdělují Lukešové v nemocnici, nemenšímu zoufalství ovšem propadá i Rokytová, která se za Haniččinu nehodu cítí vinna. Obě rodiny se sejdou v nemocnici. Naštěstí se Hanička probírá z bezvědomí.

11/13 Poslední cesta

Lukešová se vrací z nemocnice - a dojme ji k slzám, jak hezky ji sousedky přijmou. Andrea s Doskočilem se vrací ze svatební cesty - Doskočil se cítí být stále ublížený, ale Andreinu nabídku hrát s rockovou kapelou odmítá. Rokyta žádá Kadlece o zveřejnění článku o novém kupci jeho textilky, Kadlec ale pověří opilého Janoucha, aby vše prověřil. Lukeš se z radosti opije. Netuší, že jeho ženu čeká další zkouška - ředitel výzkumáku se rozhodl Lukešovou propustit z práce. Rokyta, ale i sousedé se snaží obvinit z nehody řidiče náklaďáku z lomu, ale důkazy jim chybí.

Martinin návrh na sýrový obal ve tvaru srdce zvítězil v soutěži - všichni oslavují. Kadlec kvůli tomu dokonce zapomene na návštěvu u Cihlářové - a netuší, že to byla poslední příležitost vidět ji živou. Další den totiž krásná sousedka spáchá sebevraždu - a reportér už jenom přináší do redakce fotografie zdemolovaného auta.

Také intriky kolem nehody malé Haničky mají svou dohru: Kadlec varuje Petruska před křivým svědectvím. Též se rozejde ve zlém s Rokytou, když mu odmítne tisknout materiály o fiktivním kupci jeho textilky.

12/13 Konec světa

Rokyta si stěžuje na Kadlece Ouvínovi, ale ten ho nevyslyší. Přesto brzo Rokyta triumfuje, neboť kontrakt s Holanďany byl uzavřen. Na prezentaci obalu na sýry se Kadlec dál sbližuje s Martinou. Renata ovšem žárlí a když Martina odmítne její "vyznání lásky", pomstí se jí fingováním svého autorství grafického návrhu. Pro Martinu je to velmi bolestné, řeší celou situaci s Kadlecem a nakonec skončí v jeho náručí. Maminka Lukešová ovšem pochopí, co se stalo a poměr Martiny se starším, ženatým mužem ji vyděsí. Trvá na tom, že se to otec nesmí dozvědět.

Další den se Martina dozvídá, že Renata dala výpověď z grafického studia - je to de facto přiznání jejího podvodu. Šéf Veselý dokonce nabízí Martině vedení pobočky v Praze. Také pan Lukeš je úspěšný - nové vedení textilky se rozhodlo jmenovat ho šéfem správy budov a dokonce i paní Lukešová dostává nabídku pracovat v nemocniční laboratoři. Všechno by bylo zalito sluncem, kdyby Lukeš nedonutil svou ženu k návštěvě vystoupení pana Doskočila s novou kapelou. Tady na taneční diskotéce totiž i Lukeš pochopí, že jeho dcera chodí s Kadlecem a ztropí velký skandál. Andreji se udělalo nevolno a Doskočil ji doprovází domů.

13/13 Všechno je jinak

Martina s Honzou Kadlecem se nechtějí rozejít. Nová situace ovšem nastává, když se - těsně před Mikulášem - z Francie nečekaně vrací Kadlecova žena. Dozví se o Honzově nevěře, ale nejprve nebere Martinu jako konkurentku. Když pak ale pochopí, že je to vážné, sejde se s Martinou a tlačí na ni, aby jí Honzu nebrala. Nátlak vlastních rodičů i Kadlecovy ženy, pochyby nad věkovým rozdílem, to všechno dočasně oba milence rozdělí, ale ani tak se Kadlec ke své ženě vrátit nehodlá. Raději opouští dům a dočasně přespává v redakci, kde mu Janouch půjčí svůj tajný kutloch.

Průběžně se rozehrává druhý hlavní motiv - souboj obyvatel satelitu s lomem. Kadlec totiž díky Janouchovi objeví, že přístupová cesta k lomu vede přes soukromé pozemky. Paní Lukešové se potom podaří přimět majitele, aby pozemky odprodal. Kupcem je nakonec sám Rokyta. Díky tomu se podaří zabránit náklaďákům, aby jezdily do lomu, a de facto tak přimět majitele lomu, aby zastavil těžbu. Jenže, paradoxně, majitelem už není Fiřt, který na poslední chvíli stačil lom ještě odprodat jinému zájemci.

Rokytová navštěvuje v Praze Milana, který jí slibuje, že na vánoce přijede. Celý satelit zatím žije přípravami na Mikulášskou.
Ukazuje se, že Kadlec ani Martina už nedokážou být jeden bez druhého a domlouvají si schůzku. Tu sice nakonec Kadlec díky Fiřtovi zmešká, ale konečné a definitivní setkání se odehraje právě na Mikulášské oslavě, kde se sejde shodou okolností příliš mnoho Mikulášů. Lukeš pochopí, že Martina se s Kadlecem nerozešla a jak mívá ve zvyku Kadlece inzultuje. Ale happyendu už zabránit nedokáže. Ti dva spolu odcházejí do Prahy, kde Martina povede pobočku grafického studia. Na Andreu Doskočilovou naopak čeká porod.
Aktualizováno: 11.11.2006