Hvězdy nad syslím údolím

Třídílná televizní inscenace o lidech z malé předměstské kolonie.
1986 Česko délka: 57 min
Iva Janžurová45Brief-(Andula Bláhová)v 1. části je u krejčího v podprsence
Petr Nárožný48(Václav Bláha)
Svatopluk Beneš68(profesor)
Josef Somr52(krejčí Koníček)
Josef Dvořák44(Josef Satran)
Dagmar Havlová33(MUDr. Diana Filipová)
Ljuba Skořepová62(Kristýna)
Zdeněk Žák34(saniťák Lojza)
Václav Postránecký42(Filip, Dianin manžel)
Radoslav Brzobohatý54(Robert Toman)
Vlasta Žehrová30(Robertova žena)
František Němec42Brief(Ing. Radovan Bednář)na vyšetření v ordinaci se svlékne do slipů
Hana Čížková35(Helena, dívka raněného)
Jaroslava Adamová61(Satranová)
Zuzana Bydžovská24(Consuela)
Blanka Bohdanová56(Consuelina matka)
Blažena Holišová55(Koníčková)
Jiří Bruder58(garážmistr)
František Hanus70(strýček)
Vladimír Hlavatý80(Stehlík)
Alena Karešová59(zdravotní sestra)
Jaroslav Mareš65(řidič)
Bohumil Švarc60(raněný)
Jana Bermanová(sestra Eliška)
Jiří Havel44(řidič)
Režie: František Filip
Scénář: František Stavinoha
Kamera: Jan Malíř
Hudba: Zdeněk Marat
Země: Československo
Rok výroby: 1986
Délka: 57 min, 62 min

Hrají:
Iva Janžurová (Andula Bláhová)
Petr Nárožný (Václav Bláha)
Stella Zázvorková (Lencová)
Svatopluk Beneš (profesor)
Josef Somr (krejčí Koníček)
Blažena Holišová (Koníčková)
Josef Dvořák (Josef Satran)
Dagmar Veškrnová (Diana Filipová)
Vladimír Hlavatý (Stehlík)
Jiří Bruder (garážmistr)
Jiří Havel (řidič)
Jaroslav Mareš (řidič)
Zdena Hadrbolcová (Věra)
Ljuba Skořepová (Kristýna)
Zdeněk Žák (saniťák Lojza)
Alena Karešová (zdravotní sestra)
Václav Postránecký (Filip, Dianin manžel)
Jana Bermanová (sestra Eliška)
Radoslav Brzobohatý (Robert Toman)
Vlasta Žehrová (Robertova žena)
Kedir Temam (mulat)
František Němec (Ing. Radovan Bednář)
Bohumil Švarc (raněný)
Hana Čížková (Helena, dívka raněného)
Svatopluk Skládal (šenkýř)
Karel Koloušek (pacient Peterka)
Jaroslava Adamová (Satranová, matka)
Jaroslav Vrchota (Jindřich)
Taťjána Medvecká (Růža)
Zuzana Bydžovská (Consuela)
Blanka Bohdanová (Consuelina matka)
Jaroslav Moučka (Kozel)
Věra Tichánková (Kozlová)
František Hanus (strýček)
Jan Klíma
Aleš Císař
Mohamed El Amín
Mariana Jamníková
Otto Lackovič
Miroslav Masopust
Čestmíř Řanda ml.
Martin Mafka

O krásných nožkách Anduly Bláhové

První část je věnovaná manželům Bláhovým. Václav (Petr Nárožný) je řidič náklaďáku, bojí se zubaře a raději bolest zubů zapíjí v hospodě. Andula (Iva Janžurová) je zahradnice a manželovu zálibu v alkoholu nerada vidí. S manželským sexem je to u nich na nule, Andula naprosto nejeví zájem a Václav proto demonstrativně chodívá na půdu s prádelní šňůrou a stoličkou.

Před kolegyněmi v práci svádí Andula nedostatek sexu na manžela. Kolegyně Věra (Zdena Hadrbolcová) a Kristýna (Ljuba Skořepová) jí radí, ať si zajede do lázní a hned ji ujišťují, že lázně jí v komisi zařídí. Do lázní si ale Andula musí nechat ušít nový kostým, a tak se seznámí s vilným krejčím Koníčkem (Josef Somr). Ten o ni usiluje, stejně jako o každou ženu, která si u něj nechává něco šít. Chudák paní Koníčková, už 25 let se snaží manžela s nějakou přistihnout. Andula Koníčkovi částečně podléhá, ale k ničemu vážnějšímu nedojde.

Jednou večer se Václav opije natolik, že není schopen se uložit do postele. Andula jej musí nechat spát vedle postele. Když se Václav ráno probudí, rozhodne se to definitivně skoncovat. Jako již mnohokrát vezme prádelní šňůru, stoličku a vyrazí na půdu. Tentokrát se ale opravdu pokusí oběsit. Naštěstí si ale šňůru uvázal na dlouho, a tak po odkopnutí stoličky může stát na špičkách. Andula, kterou Václavův výstup na půdu probudil, jej jde odříznout. Václav jí však napřed musí slíbit, že přestane chodit do hospody a půjde k zubaři. Václav slíbí, Andula jej odřízne a oba skončí ve vášnivém objetí na hromádce sena.

Doktorka Filipová (Dagmar Veškrnová) se v tomto díle objeví jen na chvíli na návštěvě u babičky Lencové, které ošetřovala zlomenou nohu. (-k-)

Životní román MUDr. Diany Filipové

Hvězdy nad syslím údolím - Životní příběh MUDr. Diany Filipové - Dagmar Veškrnová a Radoslav Brzobohatý Druhá část patří mladé doktorce Dianě Filipové (Dagmar Veškrnová), která se stará nejen o pacienty v Syslím údolí, ale pracuje i na pohotovosti na poliklinice ve městě a přednáší na besedách. Má prostě svoje povolání lékařky ráda a věnuje se mu naplno. Její manžel, rozmazlený maminčin mazánek (Jaroslav Postránecký) nemá pro její pracovní zápal příliš pochopení, zvlášť když k domácnosti se Diana jaksi moc nemá. A Dianina syna, kterého má Diana s mulatským studentem medicíny, nechce manžel ani vidět,m a tak jej vychovává Dianina maminka.

Není divu, že Diana podlehne šarmu sice staršího, zato elegantního Roberta (Radoslav Brzobohatý) a stanou se z nich milenci. I Robert je ženatý, má o dvacet pět let mladší ženu (Vlasta Žehrová). Platonicky miluje Dianu i Josífek, plachý a mírně koktavý Josef Satrapa (Josef Dvořák). Jednoho dne jí pomůže s nákupem a ona ho za to pozve na čaj. Josífek se pak v hospodě samým štěstím opije a je si sednou před dveře Dianina bytu. Neobejde se to ale bez hluku, a tak jej Diana najde napůl ležícího ve dveřích. Nechá ho přespat v obýváku, kde ho najde manžel vracející se z večeře od maminky, ačkoliv tvrdil, že se mu nebude chtít vracet v noci domů. Samolibý manžílek je uražen a žádá rozvod. Diana souhlasí, a ráda.

Ještě jeden muž ale vstupuje do Dianina života. Báňský inženýr Radovan Bednář, kterého trápí ischias. Diana jej vyšetří a pošle na nervové oddělení. On ji pak z vděčnosti vozí každý den domů a nabídne jí sňatek. Zdá se, že Diana se znovu vdá. S Robertem končí, s Radovan zřejmě začíná. (-k-)

Zvláštní případ Josefa Satrana

Hvězdy nad syslím údolím - Zvláštní případ Josefa Satrana - Taťjána Medvecká a Josef Dvořák Hrdinou třetí a závěrečné části je Josef Satran (Josef Dvořák), kterému nikdo neřekne jinak než Josífek. Jeho příběh začíná ve chvíli, kdy se jeho matka stěhuje z domku na sídliště. Josífek je hodný, šikovný, lidé ho mají rádi, jen manželka Josífkovi chybí. V minulém díle neuspěl i doktorky Filipové (Dagmar Veškrnová) a ani Consuela (Zuzana Bydžovská), s níž se seznámil v tanečních není to pravé ořechové.

Kamarád Kozel Josífkovi doporučí, aby odpověděl na inzerát. Josífek tak učiní a zatím mu kamarádi pomůžou opravit a vybavit domek, aby od něj žena hned neutekla. Když už Josífek skoro ztrácí naději, objeví se u jeho domku cizí mladá žena. S dítětem, o němž sice v inzerátu nebylo ani slovo, ale malý Pepíček si Josífka rychle oblíbí a svatba je na spadnutí. Josífkově mamince se sice ženská s dítětem moc nezamlouvá, ale pak přece jen svolí, Josífek si může Růžu (Taťjána Medvecká) vzít.

Svatba skončí málem tragicky. Opilý strýc vytrhne ventil z plynové bomby, když se novomanželce pokouší pomoct pustit plyn do sporáku. Všichni svatebčané naštěstí stihnou z domku utéct, jen Josífek se tam ještě vracel a po výbuchu plynu skončil v nemocnici. Domek sice utrpěl ránu, láska Josífka a Růži přetrvala. (-k-)
Aktualizováno: 6.9.2008