4teens

Seriál České televize nejen pro náctileté z prostředí jednoho obyčejného gymnázia.
2011 Česko
Ondřej (2) Malý19(Milan Doubrava)
Tereza Beranová19(Dagmar Novotná - Dája)
Lucie Šteflová16(Míša Turková)
Adriana Neubauerová19(Patricie Pelikánová - Paty)
Miroslav Etzler46(třídní Karel Kroupa)
Ester Kočičková43(ředitelka Šárka Tušková)
Pavel Zedníček61(školník Bedřich Vávra)
Petra Hřebíčková31(tělocvikářka Ježková)
Miroslav Táborský52(profesor Prchal)
Zdeňka Žádníková-Volencová36(Míšina matka Hana Turková)
Zuzana Mauréry42(Milanova matka Vesna Doubravová)
Jiří Dvořák44(Milanův otec)
Naďa Konvalinková60(Dájina babička)
Zuzana Slavíková46(Dájina matka Lenka Novotná)
Karel Dobrý42(Petrův otec Ladislav Kocman)
Iva Pazderková31(Patina matka)
Michaela Kuklová43(Amosova matka Helena)
Tereza Šefrnová31(Kamilina sestra)
Norbert Lichý46(Kamilin otes Jaroslav Černý)ve 4. díle
Jana Janěková56(Kamilina matka Karla Černá)
David Suchařípa46(Patin otec Oskar Pelikán)v 6. díle
Lucie Vondráčková31(recepční Marie)v 5. díle
Kryštof Hádek29(lyžařský instruktor Kryštof)v 5. díle
Jiří Ployhar35(majitel lyžařské školy)v 5. díle
Ondřej Pavelka55(fotograf)v 6. díle
Predrag Bjelac49(strýc Drago)v 7. díle
Dagmar Křížová18(Linda Járová - Žárovka)
Viktor Skála43(Dájin otec)
Vanda Chaloupková20(Kamila Černá)

1. Svět jako prkno

4teens Milan Doubrava (Ondřej Malý) právě nastoupil do prvního ročníku čtyřletého gymnázia. Mezi svými vrstevníky vyniká inteligencí a také menší nadváhou. S nadsázkou tvrdí, že jeho IQ je stejně vysoké jako objem jeho pasu, sto čtyřicet (což je ovšem nesmysl, to by musel být hroch). Je ale pochopitelné, že sport nepatří k jeho koníčkům a raději se uchyluje do ústraní virtuální reality. Večery tam tráví online souboji s protivníkem, který si říká Red Devil. Ani ve snu by jej nenapadlo, že oním ďáblem je jeho spolužačka Míša Turková (Lucie Šteflová), do níž je beznadějně zamilovaný. Míša narozdíl od Milana miluje skateboard a přes den na něm tráví každou volnou chvilku. Na cestě do školy se s Milanem srazí a rozbije si koleno, což Milana vůbec netěší. Tím víc, že někdo, podepsaný jako Ghost, pošle do redakce školního časopisu 4teens komiks zachycující celou situaci. Míša podezírá Milana a dá mu svůj názor otevřeně najevo.

Po cestě ze školy míšu málem přejede auto. Incident smírně vyřeší otec jednoho spolužáka, Petra Kocmana, který pracuje jako vyšetřovatel u policie a na svého nacionálně založeného syna u školy raději čekává. Za svou pomoc žádá Míšu o to, aby m na jeho syna donášela, bojí se, aby neprovedl nějakou hloupost. Školu proto vynechá, ale Míšinu matku informovat musí. Míše to vynese zákaz počítače i prkna. Druhý den se Míša sice pokusí matku usmířit, ale když stoprocentně neuspěje, urazí se a uteče z domu. Dvě noci stráví v rampě na skateboradovém hřišti, kde ji druhý den ráno cestou ze školy zahlédne Milan. Konečně má možnost napravit Míšino rozbité koleno.Jako pravý gentleman Míše nabídne svou bundu a svačinu.

Milan má staršího bratra Romana (Michal Sedláček), který je jeho pravým opakem. Chodí do čtvrťáku, hraje fotbal a mezi dívkami je v kurzu. Milanova spolužačka Patricie, která platí za třídní krásku, se rozhodne, že Romana sbalí, a to i přesto, že Roman chodí s Klárou (Karin Krausová). Pod záminkou doučování matematiky se vloudí k Milanovi do bytu, ovšem víc než příklady ji zajímá, zda se jí podaří setkat s Romanem. Netuší, chudinka, že právě s Romanem se o ni vsadil jeho kamarád David.

Kromě bratra má Milan také sestřenici Dášu Novotnou. Dája, jak jí říkají, bydlí u své babičky a s Milanem chodí do třídy. Hrozně ráda by psala do školního časopisu, jenže její snaha nepadne zrovna na úrodnou půdu. Jeho (šéf)redaktoři si z ní vystřelí, a když se jí přece jen podaří najít sídlo redakce, nejsou z její snahy odvázaní. Uvolí se alespoň k tomu, že jim může přinést nějaký článek k posouzení. Dája se rozhodne využít situace a zorganizuje pro Milana narozeninovou párty. K jeho velké nelibosti. Dája ovšem doufá, že z párty napíše dokonalou reportáž, kterou v redakci oslní. Jenže dřív než ona svůj článek, pošle z narozeninové párty svůj komiksový příspěvek opět tajemný duch. Je jasné, že musí být na oslavě, ale kdo to jen může být?

Milanovi rodiče svěří dohled nad oslavou Romanovi a Dájině babičce, sami jdou na operu, jen co Milanovi předají dar, skateboard, což je nápad Romana, který o Milanově zamilovanosti ví. Milan nabízí prkno Míše, ta ho však odmítne, dárky se přece dál nerozdávají. Dájině babičce se ale v průběhu oslavy udělá nevolno a musí být odvezena do nemocnice. Párty předčasně končí a Dája se stěhuje k Doubravovým. Milan jí musí uvolnit svůj pokoj a nastěhovat se do pokoje k bráchovi. Milanovi se tedy oslava moc nevydařila, zato David slavil úspěch, Paty skončila v jeho objetí v autě. (-k-)

2. Zuřivá reportérka

Jelikož Dája přišla se svou reportáží pozdě, dostala od redakce poslední šanci. Napsat článek o fotbalovém utkání s Benešovým gymnáziem. Je to taky její poslední šance, jak zůstat u babičky. Dájina matka by ji totiž chtěla v Praze a svolí jen pod podmínkou, že Dáje vyjde ve 4teens článek. Dája ovšem o fotbale nic neví, a tak žádá o pomoc Romana. Ten se jí snaží vysvětlit základní fotbalová pravidla, ovšem těžko říct nakolik úspěšně. Milan je dvakrát přistihl v situaci, která spíš než k vysvětlování pravidel měla blíž k objímání. Na tréninku se Dája setká s Paty, která od ní zjišťuje informace o Romanovi. A krátce nato je jejich rozhovor na hřišti ztvárněn v komiksu jako pěstní souboj o Romana. Ghost opět nelenil.

Paty se touží stát modelkou. A její matka ji v to podporuje, sama byla také modelkou a dodneška jí z toho zbyly problémy se zažíváním, musí užívat pilulky na hlad. Nechce samozřejmě, aby se totéž stalo i Paty, ale uhlídat dospívající dceru není snadné. Když Paty v obchodě zjistí, že tričko ve velikosti, kterou si kupovala, je jí velké, zhrozí se. "Emko je pro hrošice". Vymění matce prášky a přestane jíst. nemůže to skončit jinak než nevolností a zhroucením při hodině tělocviku. V nemocnici se dostane do rukou Milanovy matky, gynekoložky. Nevolnost by totiž mohla být způsoben těhotenstvím. Doktorka ale rychle zjistí, že je to jen podvýživa a doporučí Paty konzultaci u psychologa. Přes noc si pro jistotu nechá Paty v nemocnici na pozorování. Tam ji tajně navštíví Dája, která zaslechla o Paty mluvit Milanovu matku. Je rozhodnuta napsat článek o anorexii, samozřejmě anonymně. Jenomže Ghostovi nic neunikne, a tak další komiks ukazuje anorektickou Paty. To vynese Dáje facku, protože Paty je přesvědčena, že ji Dája prozradila.

Petr Kocman pozve Paty do kina. Normálně by ho asi pohrdavě odmítla, ale po úletu s Davidem návrh přijímá. Jenže skončila v nemocnici, a tak na ni Petr čekal před kinem marně. Pokusil se alespoň prodat lístky dvěma dívkám asijského původu. Ty ale lístky měly a naopak Petra pozvaly, ať jde do kina s nimi. Petr souhlasil, jenže jej při tom zahlédl jeho spolužák a Petr musel vysvětlovat, že s nimi nic neměl, že to byla jen náhoda. Petr přece jen není takový fanatik, chce ale někam patřit, a proto se drží party.

Dája Milanovi domluvila u Míši lekce skateboardu. Milan je nadšený, konečně se schází se svou láskou a vůbec mu nevadí že si s každého setkání odnáší krvavé šrámy po krkolomných pádech. Jenže Míša to bere skutečně jen jako lekce skateboardu, které Milanovi poskytuje na oplátku za jeho pomoc. A jednoho dne je Míšin dluh splacen a lekce končí. Milanovi opět zbývá jen jeho virtuální svět a Red Devil.

Důležitý fotbalový zápas je dlouho nerozhodný. Milan, ač ho fotbal nezajímá, vymyslí způsob, jak dát gól. Dája se s nápadem snaží prosadit o přestávce v šatně, odkud je ale trenérem zcela pochopitelně vykázána. Na její návrh se podívá jen kapitán mužstva Roman. A zdá se, že by se Milanův plán dal provést. Přímý volný kop před brankou soupeře rozehrají netradičně, přihrávkou do klubka vlastních hráčů. A takto obklopujíc hráče s míčem vytlačí soupeře a těsně před brankou kruh rozevřou, aby mohli vstřelit gól. Kromě toho, že ve skutečnosti je něco takového naprosto nereálné, by se to dalo posoudit jako bránění ve hře. Navíc zákrok, po kterém byl přímý kop nařízen, byl naprosto čistý, přes míč. Drobná nesrovnalost, ale o to tady nejde. Důležité je, že naši hrdinové vyhráli a z Milana se stal proslulý fotbalový teoretik. (-k-)

3. Školní kapela

Upadající zábavu na večírku školní kapely sCOOL band se podařilo taneční kreací pozvednout Amosovi. Kluci z kapely jej za to pochválili a on je pozval na pokračování večírku k sobě domů. Amosovi rodiče totiž jezdí po světě a Amos bývá doma často sám. Večírek ale rozhodně nedopadl podle jejich představ. vedoucí kapely Rosťa se pohádal s ostatními a ti se rozhodli z kapely odejít. Při drobné potyčce navíc rozbili sošku, kterou vytvořila Amosova matka, sochařka. Po jejím návrat to Amos schytal, domácí vězení a žádné studio, které mu přislíbil otec. Aspoň si opravil pětku z češtiny.

O rozpadu kapely se Dája dozvěděla hned druhý den od Amose. Jenže ještě rychlejší byl Ghost, který do redakce 4teens poslal komiks. Dája se aspoň pokusí udělat rozhovor s Rosťou. Nabídne mu při tom, že mu pomůže zorganizovat konkurz na nové členy. Basákem kapely se díky konkurzu stane Dájin spolužák Jirka. Kytarovým uměním okouzlí neznámý Max, za kterého se maskuje další Dájina spolužačka Kamila Černá, tichá a tak trochu Emo, ale na kytaru válí. sCOOL band má být totiž čistě mužská záležitost, kdyby ostatní věděli, že Max je holka, neměla by Kamila šanci se do kapely dostat.

Na zpěváka se hlásil Petr Kocman, ale spíš jen proto, aby se předvedl před Paty. Nelíbí se mu, že Paty se baví víc s Amosem než s ním. A jeho nejlepší kamarád a spolužák Marek ho v jeho nenávisti vůči Amosovi podporuje. Konkurzem do kapely si ale Petr u Marka moc nešplhnul, a tak se snaží napravit drsný dojem tím, že potají sebere otci pistoli ze sejfu a přinese ji do školy. Marek se jí aktivně chopí a chce postrašit Amose, kterého už ostatní spolužáci raději vytlačili ze třídy. Na chodbě narazí Marek na školníkova psa Astu a postřelí ji. Marek shodí vinu na Petra a tomu hrozí nejen vyloučení ze školy, ale možná i polepšovna. Naštěstí je tu Ghost, jehož komiks odhalí pravdu o tom, kdo střílel. Zkroušený Marek se díky tomu vrací do školy.

Školní kapela sice získala nové členy, nemá ale kde zkoušet. Školníkovi se nelíbilo, že na konkurzu byl hluk a zůstal tam nepořádek. Zkušebna v tělocvičně končí. Naštěstí je tu Amos, jehož otec se za něj přimluvil u matky a studio mu přece jen umožnil zařídit. Bedňákem a hlavně zapojovačem kabelů se stal Milan. A Dája se nadšeně účastní všech zkoušek, aby měla co nejvíc materiálu na svůj článek. Na jedné zkoušce si všimne prstenu na Maxově ruce. Je to stejný prsten, který nosí Kamila i do školy. Dája si chce nechat tajemství jen pro sebe, ale na mikulášské besídce si toho všimne i Járová, a ta si to pro sebe rozhodně nechat nehodlá. Ještě zatepla jde vyslepičit svůj objev klukům z kapely. (-k-)

4. Na útěku

Hned na další zkoušce kluci z kapely dali Maxovi najevo, že jeho identita byla prozrazena. Kamila zklamaně odešla domů. Tam ji čekala nervózní matka (Jana Janěková) a krátce nato přišel opilý otec, jemuž matka nedokáže vzdorovat. Ani Kamila už se na to nemůže dívat a uteče z domu. Hledá útočiště u své sestry, jenže ani tam to není lepší. Sestra je prostitutka, neštítí se ani okrádat své klienty a její přítel je oplzlý opilec. Kamila proto skončí na náměstí, kde se jí ujme skupina mladých bezdomovců squatterů.

Když se Kamila druhý den neobjeví ve škole, rozhodne se Dája, že vypátrá, co se s ní stalo. U Černých doma ovšem nepochodí. Naštěstí se Kamila vrátí do školy sama. Ředitelka je po rozmluvě s matkou Kamile zameškané hodiny odpustit, pokud dožene zameškanou látku. Domů se ovšem Kamila vrátit nechce, dokud tam bude otec. A ve squattu ji zase nenechají spolužáci. Milan navrhne, že by Kamila mohla bydlet u Dájiny babičky. Je to tak trochu i Milanova pomsta za to, že když byla babička v nemocnici, zabrala Dája Milanův pokoj. Dája s Paty přemluví k Petra, aby je doprovodil, kdyby to náhodou bylo nebezpečné. Ostatní bezdomovci mezitím skutečně stopili Kamilinu tašku. A to je příležitost pro Petra, aby ukázal jaký je tvrďák. V duchově komiksu je dokonce vykreslen ještě drsněji, než ve skutečnosti akce proběhla.

Redakci 4teens se podařilo zjistit, kdo je oním tajemným duchem. Na internetu si hledali informace o členech školní kapely a narazili na profil Jirky Prchala a jeho komiksy. Zatím si ale totožnost ducha chtějí nechat jen pro sebe, kromě redakce o něm vědí asi jen členové kapely.

K Dájině nelibosti je Kamily u babičky všude plno a dokonce i babička se Kamilou nechává strhávat. Dája proto tlačí na Milana, ať teď vymyslí, jak se Kamily zbavit. A Milan vymyslí plán, jak za pomoci moderní techniky vystrašit Kamilina otce po návratu z hospody tak, že sám dobrovolně nastoupí na léčení. (-k-)

5. Lyžák

Naši gymnazisté vyrážejí na tradiční lyžařský kurz. Milan by jej celý nejraději strávil na pokoji v horské chatě, ale to mu samozřejmě profesor Kroupa nepovolí. Ke své radosti Milan hned prví den při pádu zlomí lyži. Jenže ani to jej nezprostí povinnosti spouštět se po zasněženém svahu. Instruktor Kryštof mu totiž půjčí svůj náhradní snowboard, a tak musí Milan znovu bojovat s neposlušným prknem. Zdá se ale, že Míša si jej začíná trochu víc všímat a snad s ním i flirtovat. Ke své škodě nevyužije nesmělý Milan příležitosti Míšu políbit. Při hraní flašky je mu přidělen tento úkol a Míša, poté co nejprve poukázala na to, že nehraje, evidentně nebyla proti.

Paty se na první pohled zamiluje do Kryštofa a snaží se mu nadbíhat. Ostatní holky nechápou, co na něm vidí, vždyť je o sedm let starší než ony. I Petr je z jejího počínání nešťastný, tím spíš, že po něm naopak jde Žárovka Linda. Ta se hned první den opije a Petr s Jirkou se o ni musí postarat, aby nebyl průšvih. Jirka se v hotelu pod chatou s půvabnou recepční Marií (Lucie Vondráčková). Posílá z hotelu do redakce komiksy z lyžáku a nabízí Marii, že jí nakreslí portrét. Marii je Jirkův zájem příjemný a skutečně si od něj nechá namalovat portrét a nejen to. Žel Marie je vdaná, jak Jirka jistí poslední den kurzu.

Dája by se ráda blýskla nějakým článkem, jenže jí chybí zajímavé události, o kterých by mohla psát. Nechce shodit Lindu a Milan se zveřejněním svým krkolomných pádů nesouhlasí. Docela v klidu proběhne i marihuanový večírek, po kterém kluci vybílí ledničku. Za trest musejí druhý den pomoct paní kuchařce s obědem.

Ve svém zápalu si Dája ani nevšimne zájmu Jindry Sluky. Ten se svěří Jirkovi a požádá ho o radu. Jirka Jindrovi nabídne, že za něj nakreslí Dájin portrét a od Milana Jindra vyzví, co má Dája ráda na zub. Dája si ovšem myslí, že ji na rande zve Jirka, a snaží se kvůli tomu nalíčit. S tím jí pomůže Paty, která má s kosmetikou přece jen bohatší zkušenosti. Když pak Dája zjistí, že místo Jirky přišel na schůzku Jindra, nedokáže dát najevo své zklamání. Porovnáním portrétu a komiksu od ducha pak Dája vydedukuje, že Ghostem je Jindra. Oba si oddechnou, když zjistí, že Dájino podezření je liché. Odmítnutý Jindra se ze žalu opil dole v hotelu. Po cestě zpátky by snad byl umrznul, nebýt toho, že Ámos, Milan a Petr vyrazili Jindru a Jirku hledat. Jirka byl shodou okolností ve stejný čas s Marií. Oba se podařilo včas nalézt, takže z jejich povečerkové nepřítomnosti nebyl žádný průšvih. Až podezřele vzorní se profesorům jejich studenti zdají.

Závody ve slalomu, které s konaly poslední den, vyhrála Paty. Kryštof už ji přestal zajímat, protože zjistila, že je zadaný, a začíná se znovu zajímat o Petra. Po návratu z lyžáku se jde Dája se svým odhalením Ghosta pochlubit redaktorům, netušíc, že oni znají skutečnou pravdu. Takže si ji opět mohou vychutnat. (-k-)

6. Ples

Patina matka opět Paty vyčítá, že přibrala, protože nemůže dopnout nové šaty, které jí matka koupila na školní ples. To se ovšem nelíbí jejímu otci Oskarovi (David Suchařípa), který plány své manželky na kariéru dcery modelky moc neschvaluje. A už vůbec se mu nelíbí, že šaty stály dvacet pět tisíc a trvá na tom, aby je vrátily. Paty je po cestě do obchodu ukáže v cukrárně Dájině babičce. Babička se nabídne, že jí podle vzoru ušije stejné šaty za zlomek ceny.

Mezi studeny do školy někdo poslal fotku Míšiny mámy a označil ji za striptérku. Linda Žárovka a spol si Míšu dobírají a Míša se k tomu nechce vyjadřovat. Paty na internetu zjistí, že Míšina maminka po večerech vystupuje jako břišní tanečnice v jednom baru. Na čemž není nic špatného. S Dájou a Kamilou se za ní vypraví a přemluví ji, aby poskytla Dáje rozhovor do školního časopisu. Bohužel ani seriozní rozhovor nezklidní posměvačné hlasy. Míša je naštvaná teď už i na Dáju.

Z návštěvy Míšiny maminky přišla Paty pozdě domů a vymluvila se na to, že byla ve škole, kde zakládaly družstvo roztleskávaček. Kromě zlepšení známky z matiky tak má Paty další úkol, založit družstvo roztleskávaček. Prosadit nápad u trenéra fotbalového mužstva pomohl Milan, takže už zbývá jen sehnat trenérku. Volba padla na Míšinu maminku a ta se nechala po chvíli přesvědčování přemluvit. Paty ve škole vylepila pozvánku na konkurz. Přijít chce i Linda a její kamarádky. Dája s Paty toho využijí k malé pomstě. Namluví jim, že na konkurz mají přijít v bikinách, jako kdyby šly na soutěž Miss. Čtyři kamarádky v bikinách pobaví účastníky konkurzu i přihlížející kluky a Ghost má námět na nový komiks. Míšina maminka je pošle převléknout a konkurz může začít. Paty dostala podmínku, během tří tréninků se musí zlepšit. S tím jí pomůže její otec, který kdysi závodně tančil. Naučí Paty vnímat rytmus hudby a sladit pohyby. Na třetí trénink se přijde na Paty podívat a ukáže se, že se z mládí zná s Míšinou maminkou, kdysi spolu tančívali. Když pak Roman, pověřený organizací školního plesu, shání pár na předtančení, nabídne se Paty, že přemluví svého otce. Paty totiž chodí k Milanovi na doučování z matiky.

Maminka domluvila Paty focení na nový book. Fotograf Saidl (Ondřej Pavelka) Paty nabízí focení za peníze, chce s ní nafotit kolekci spodního prádla. Petrovi se moc nelíbí, že jeho milovanou Paty okukuje nějaký fotograf. Vyhledá si o něm informace na internetu. Zjistí, že byl v minulosti odsouzen za pohlavní zneužití. S touto informací jde za Patiným otcem a ten se nekompromisně rozjede sjednat do ateliéru pořádek. Přijede právě včas, fotograf naléhá na Paty, aby se svlékla, že si užijí.

Školní ples se vydařil. Potlesk sklidilo jak vystoupení roztleskávaček v čele s kapitánkou Paty, tak předtančení Hany Turkové a Oskara Pelikána. Linda a spol se přišly Míšině mamince i Míše omluvit za posměšky. Paty září v nových šatech od Dájiny babičky a tu matiku si taky už opravila. Milan, který bere ples jako nutné zlo je vyzván k tanci Míšou. Ani jeden z nich pořád ještě netuší, že spolu vedou líté boje v online hře. (-k-)

7. Byla to soda

Konec školního roku je na spadnutí. Profesor Kroupa, který je současně trenérem školního fotbalového týmu hledá mezi prváky ové hráče za odcházející čtvrťáky. Je jasné, že Milan mezi nimi nebude, čehož si všiml Ghost a věnoval Milanovu fotbalovému umění komiks. Aspoň virtuálně to Milanovi jde lépe. Závěrečný souboj s Red devilem se vyvíjí v jeho prospěch, žel jen do doby, než mu Dája omylem odpojí monitor. Milan prohraje a má pocit, že se mu nic nedaří. Dája si ale všimne, že v online světě vystupuje Milan po přezdívkou Guru. A Míša se na dotěrné dotazy holek odpoledne zmínila, že si po internetu píše a hraje hru s Guruem, který je prý skejťák. Druhý den pak Dája u Míši sonduje, jak dopadl její sobuoj s Guruem. Míšino vyprávění se shoduje s tím, co viděla Dája u Milana. Guru vedl, ale pak odpadl. Dája se svěří Paty a spolu se rozhodnou říct Míše pravdu. Ta si ale myslí, že Milan o tom věděl a na nic netušícího Milana vyjede.

Do tohoto Milanova rozpoložení přijíždí strýc Drago (Predrag Bjelac), bratr Milanovy matky a tak trochu černá ovce rodiny. Drago je úspěšný obchodník a sebevědomý svůdce žen. Jako dárek přivezl Milanovi chytrý mobil s dotykovým displejem a nabízí Milanovi svou pomoc, jak ve vztahu k ženám, tak ve sportu. A Milan kupodivu souhlasí. Začne pod vedením strýce cvičit a trénovat fotbal. Paty, kterou Milan doučuje z matiky, mu nabídne, že mu pomůže s nákupem oblečení. To Milan sice nejprve popuzeně odmítne, ale nakonec se přece jen nechá přesvědčit.

Aby se zavděčil Míše, píše Milan malou flashovou RPG hru s názvem Red devil. Náhodou si ve škole všimne, že se profesor Prchal dívá vyčítavě na Jirku, když u Dáji zahlédl nové číslo komiksu. Na internetu si pak už snadno najde Jirkovy kresby a porovná je s komiksem. Jeho totožnost prozradí jen Dáje, která je přesvědčená, že teď má konečně materiál na skvělý článek. Jenže redaktoři Dájin článek smažou a "přiberou ji do klubu", chtějí tajemství Ghosta i nadále zachovat. Milan požádá Jirku, aby mu pomohl s grafikou pro jeho hru. Jirka na Milanově mobilu ukazuje hru Míše, jenže Milan nechce, aby ji viděla nedokončenou, takže se s Míšou zase trochu chytí. Když si pak Míša všimne, že Milanovi na školním hřišti vypadl mobil z batohu, rozhodne si hru prohlédnou a vrátit Milanovi mobil až zítra. Jenže Dája náhodou zaslechne v šatně Milanův mobil a najde ho v Míšině batohu. Zatepla to zavolá Jirkovi jako námět na komiks. Druhý den se Míša chabě hájí, že mobil chtěla vrátit, jenže jí nikdo nevěří. Teprve až doma se svěří matce, jak to bylo. Má dokonce i svědka, Ivetu, která ale nepřišla do školy, protože podlehla chřipkové epidemii.

Z krádeže je Míša očištěna, ale postihla ji horší rána. Domovník ji chytil jezdit na skejtu po domě a hodil jí prkno do projíždějícího popelářského vozu. Míša je bez skejtu a za pár dní bude soutěž, na kterou se Míša už dlouho těší. Na nový skejt ale nemá a požádat Milana kategoricky odmítá. Naštěstí je tu strýc Drago, a tak se Míše za dveřmi objevuje skejt a na něm CD s hrou Red devil. Míša soutěž vyhraje a konečně vezme Milana na milost a pozve jej do kina.

Ani Milanovy dny slávy ale ještě nekončí. Na přímluvu strýce Draga požádá Roman trenéra, aby vzal Milana do týmu, aspoň jako náhradníka. Za normálních okolností by na to nepřistoupil, ale chřipka a zahraniční zájezd třeťáků značně prořídl stav mužstva. A to se poprvé v historii dostali do finále. Jen zázrakem by mohli vyhrát. A zázraky se nedějí. Osm minut před koncem prohrávají už čtyři nula. Za tohoto stavu střídá Milan svého bratra Romana. Zápas už se samozřejmě zachránit nedá, ale přece jen se s Milanovým příchodem hra mužstva zvedla. A jako třešničku na dortu dostal Milan příležitost kopnout penaltu po faulu na Jirku Prchala. Pro jiného lahůdka, pro Milana jeden z nejtěžších úkolů. Milan ale nezklamal a vsítil alespoň čestný úspěch.

Nikdo z prváků nepropadl, díky Milanovu doučování zvládla matiku i Paty. Všechny teď čekají zasloužené dva měsíce prázdnin. (-k-)
Oficiální stránky seriálu: www.ceskatelevize.cz/4teens

Režie: Pavel Jandourek
Scénář: Iva Hlaváčková, Irena Pavlová, Pavel Jandourek
Kamera: Patrik Hoznauer, Jan Štindl
Hudba: Charlie Straight
Námět: Iva Hlaváčková, Irena Pavlová
Země: Česká republika
Rok výroby: 2011

Hrají:
Ondřej Malý (Milan Doubrava)
Tereza Beranová (Dagmar Novotná - Dája)
Lucie Šteflová (Míša Turková)
Adriana Neubauerová (Patricie Pelikánová - Paty)
Tomáš Materna (Jirka Prchal)
Tomáš Hlaváček (Amos Džu-ba)
Vanda Chaloupková (Kamila Černá)
Tomáš Váhala (Petr Kocman)
Dagmar Křížová (Linda Járová - Žárovka)
Michal Sedláček (Roman Doubrava)
Michal Šášinka (Rosťa)
Oldřich Hajlich (David)
Jakub Grafnetr (Radek)
Vlastimil Burda (Machovec)
Karin Krausová (Klára)
Natálie Holíková (Iveta)
Kamila Janovičová (Veronika)
Richard Zevel (Marek)
Robin Pařík (Jindra Sluka)
Miroslav Etzler (třídní Kroupa)
Ester Kočičková (ředitelka Tušková)
Pavel Zedníček (školník)
Petra Hřebíčková (tělocvikářka Ježková)
Miroslav Táborský (profesor Prchal)
Zdeňka Žádníková (Míšina matka)
Zuzana Maurery (Milanova matka)
Jiří Dvořák (Milanův otec)
Naďa Konvalinková (Dájina babička)
Zuzana Slavíková (Dájina matka)
Viktor Skála (Dájin otec)
Karel Dobrý (Petrův otec)
Renáta Klemensová (Petrova matka)
Iva Pazderková (Patina matka)
Tomáš Polák (Adam)
Anastázie Klemensová (Eva)
Lenka Vopelková (Dana)
Anežka Michalová (Kim)
Soňa Tvrdá (Soňa)
Veronika Nouzová (Tereza)
Albert Černý (Albert)
Michaela Kuklová (Amosova matka)
Ibrahim Maiga (Amosův otec)
Tereza Šefrnová (Kamilina sestra)
Jana Janěková (Kamilina matka)
Norbert Lichý (Kamilin otec, ve 4. díle)
Lucie Vondráčková (recepční v hotelu, v 5. díle)
Kryštof Hádek (lyžařský instruktor Kryštof, v 5. díle)
David Suchařípa (Patin otec, v 6. díle)
Ondřej Pavelka (fotograf. v 6. díle)
Predrag Bjelac (strýc Drago v 7. díle)
Filip Březina
Filip Guzur
Charlotte Horutová
Luděk Jelen
Štěpán Kaminský
Michal Kraus
Hoang Thi Bich Lien
Jan Matěj Nytra
Tomáš Man
Žaneta Šturcová
Gabriela Wilčková
Jaroslav Dobrocký
Filip Gavlas
Daniel Klein
Vladimír Pískala
Adam Rek
Martin Štěrba
Aktualizováno: 3.6.2011