Zkoušky z dospělosti

Seriál o maturantech chrudimského gymnázia a jejich dalších osudech.
1980 Česko
Jindra Bartošová18(Lucie Fabiánová)
Jan Čenský19(Petr Nápravník)
Ljuba Krbová21(Stáňa Adamová)
Dana Bartůňková22(Milina Moutelíková)
Jana Matiášková13(Olina Hejkalová)
Michal Pešek21(Pepík Kaplan)
Antonín Navrátil22Brief(Mirek Žalud)
Tomáš Juřička20(Bimbo Balabán)
Ladislav Pešek73(děda Adam)
Eliška Balzerová31(profesorka Jánská)
Jiří Bartoška33(profesor Pavel Němeček)
Miroslav Zounar48(ředitel Nápravník)
Ladislav Trojan47(doktor Fabián)
Milena Dvorská41(matka Fabiánová)
Marie Rosůlková78(sousedka Čadová)
Alena Vránová47(matka Moutelíková)
Jan Teplý48(otec Moutelík)
Jiří Krampol41(otec Balabán)
Jana Andresíková39(matka Balabánová)
Oldřich Vlach38(otec Adam)
Uršula Kluková38(matka Adamová)
Karel Augusta45(otec Hejkal)
Dana Hlaváčová35(matka Hejkalová)

1. Sázka

Profesorka Jánská (Eliška Balzerová) přivedla svou první třídě k maturitě. Ve víru maturitního plesu se diváci seznamují se studenty čtvrtého ročníky i profesory, kteří budou mít na jejich osud největší vliv. Kromě třídní profesorky to je obávaný matikář Němeček, přezdívaný Cicvár (Jiří Bartoška) a samozřejmě ředitel gymnázia Nápravník (Miroslav Zounar), jehož syn je jedním z letošních maturantů. Petr Nápravník (Jan Čenský) je sportovec tělem i duší a o své bezprostřední budoucnosti má jasno, fakulta tělesné výchovy a sportu. Jeho otec by z Petra měl raději chemika, ale Petr si stojí na svém.

Jasno má i Bimbo Balabán (Tomáš Juřička), po škole nastoupí u svého otce v autodílně. Olina Hejkalová píše zamilované básničky a chce jít na žurnalistiku. Do slohové práce na téma "Jak jsem prožil prázdniny" ale napsala jen dvě slova. Třídní puťka Lucie Fabiánová (Jindra Bartošová) dá na přání svých rodičů a hodlá studovat medicínu. A právě o Lucku se vsadí frajer Petr s Olinou, Bimbem a Pepanem. Petr se kasá, že když bude chtít, bude s Lucií chodit. A hned vyrazil do akce. Využil toho, že Lucčini rodiče vyrazili do kina, a vetřel se k ní do pokoje. Lucie však na kluky moc není, v tom se Olina nemýlila, Petr se spokojí alespoň s tím, že Lucii vysvětlí matiku. Olina, která věřila, že Lucie Petra rychle vypoklonkuje, neunese zklamání a rozbrečí se. Možná doufala, že po neúspěchu u Lucie se Petr obrátí k ní. (-k-)

2. Zápas

Do třídy přišel nový spolužák Mirek Žalud. Kromě jména se uvedl tím, že vyhrál krajské kolo matematické olympiády, takže byl automaticky zařazen do kategorii šprtů. Mirek se snaží balit Milinu, jenže ta dává přednost jiným typům.

Lucka se zpočátku tváří, že je na Petra za jeho návštěvu naštvaná. Petra totiž viděla sousedka Čadová a zatepla všechno oznámila mamince Fabiánové. Ovšem když Lucka přiznala, že to byl Petr, maminka se uklidnila, ředitelova syna si považuje. Před Petrem je důležitý zápas. Když vyhraje, dostane se do celorepublikového kola. Pokud prohraje, slíbil otci jít na tu jeho chemii. Zápas je vyrovnaný, ale Petr přece jen zvítězí. Na oslavě svého vítězství Petr ve víru jásajících spolužáků na Lucku trošku pozapomene a ona uraženě odchází. Když se pak po ní shání, je už pryč. (-k-)

3. Telegram

Třetí díl patří novému studentovi Mirkovi Žaludovi. Mirek pořád pokukuje po Milině, jenže pro ni je viditelný, jen když potřebuje doprovodit přes rozkopané staveniště. Přesto se na Mirka usměje první nesmělá láska v podobě Lucky Fabiánové, kterou zaujme jeho zájem o pozorování hvězd. Frajírkovi Petrovi dává Lucka košem a začíná randit s Mirkem. U rybníka je zahlédne Olina Hejkalová a hned zatepla běží Petrovi sdělit, že prohrál sázku. A to ještě neví, že Lucka využila příležitosti, že nebyli rodiče doma, a zatáhla Mirka domů, když přinesl jejímu otci telegram. Mirek si přivydělává na poště, protože se s matko odstěhovali od otce a mají málo peněz. Vztah Mirkových rodičů se totiž rozpadá, rozvod je na spadnutí.

A jen tak mimochodem si studenti stihli napsat maturitní písemku z češtiny. Olina dala přečíst svou povídku třídní profesorce Jánské a ta ji za ni pochválila na procházce matikáři Němečkovi. V soukromí je to docela příjemný chlap, takže není divu, že s ním Jánská chodí. (-k-)

4. Krádež

Mirek se s Luckou docela dlouho probírali fotkami z Lucčina alba a je jasné, že Lucka je Mirka zamilovaná. Jejich nesmělé sbližování přeruší Lucčina sestra Marta (Lenka Kořínková), která přijíždí k rodině na návštěvu z Prahy, kam odešla v osmnácti za svým přítelem. Mirek potají odchází a na poště se dozvídá, že se tam jeho matka sháněla po penězích, které jí slíbil poslat otec. Jenže peníze nepřišly a Mirek po návratu domů nachází matku spící s otevřeným plynovým vařičem. Nemusel to být úmysl, Mirkova matka byla v poslední době nervózní a roztržitá.

Za brigádu na poště si Mirek vydělal dvě stovky, jenže potřebuje tisícovku, aby mohl matce dát peníze jakože od otce. O zbylou sumu požádá telefon Lucku. Telefon ovšem nezvedne Lucka, ale Marta, která se Lucku vydává, aby se něco dozvěděla. Marta Mirkovi Lucčiným jménem peníze přislíbí a Mirek jí na oplátku vyzná lásku. Lucka se mezitím baví u branky s Petrem, který jí přišel říct, že prohrál v Praze zápas s předposledním hráčem žebříčku a že zřejmě s tenisem. A pořád doufá, že Lucku přece jen získá. Jenže Olina Lucce prozradí, že Petr se o ni vsadil. Lucka s Olinou vyrazily v době vyučování nakoupit maturitní výzdobu.

Marta sice Lucce přímo neřekne, že Mirek telefonoval, ale dá jí osm stovek s tím, že se jí třeba budou hodit. Lucka si dá peníze do tašky a tu nechá ve škole na lavici, zatímco je s Olinou pryč. Mirek se hned po příchodu do třídy po Lucce shání, a když zjistí, že je pryč a nikdo neví, kdy se vrátí, je jako na jehlách. Zahlédne v Lucčině otevřené tašce peníze a vezme si je. Tašku zavře a zastrčí do ní dopis. Petr si ale dopisu od Mirka všimne a sebere jej, aniž by si jej přečetl nebo tušil, co v něm je. Viděl ho u toho Bimbo, ale ten to asi jen tak neprozradí.

Lucka po návratu do třídy zjistí. že peníze zmizely. Mirek je tou dobou už u matky, aby jí co nejdřív dal peníze a zabránil tak jejím případným dalším nehodám, takže nemůže záležitost vysvětlit hned. Jelikož se peníze nenašly ani do druhého dne, snaží se třídní profesorka Jánská promluvit svým studentům do duše. Mirek nechápe, o co jde, a když se dozvídá, že o ztracené Lucčiny peníze, okamžitě přizná, že je vzal on, jak byli s Luckou domluveni. Jenže Lucka rezolutně prohlásí, že s nikým netelefonovala a žádný dopis v tašce nebyl. Což je pravda a Mirek nemá jediný důkaz a už ani peníze. Třídní zbaběle odmítne záležitost řešit, hodí to na předsedkyni svazu mládeže Stáňu (Ljuba Krbová) a odejde zklamaná do sborovny, kde hledá útěchu u matikáře Němečka. Lucka Mirkovi nevěří a celkem logicky poznamená, že v tašce se jí nehrabe ani její vlastní máma. Mirek se nedokáže obhájit a uraženě odchází. Celkově se nikdo nesnaží krádež objasnit, nikomu není divné, že Mirek se naprosto samozřejmě přihlásil k tomu, že peníze vzal, což by asi takto nadšeně nepřiznával, kdyby je skutečně ukradl. (-k-)

5. Havárie

Předsedkyně SSM Stáňa se rozhodla, že to tak nenechá a vydala se za Mirkem. Zastihla ho, právě když si balil věci na odjezd k otci do Chomutova. Nenechal se od svého úmyslu odradit, jen Stáňu využil k poslání dopisu své matce. Stáňa se za Mirka postavila i na poradě ve sborovně. Ředitel školy chce nechat rozhodnutí na pedagogické radě a sám navrhuje Mirkovo vyloučení. Stáňa se snaží od Bimba zjistit, jestli neviděl, kdo vzal Mirkův dopis pro Lucku, ale Bimbo tvrdí, že si ničeho nevšiml. On se naopak nesměle snaží dostat Stáňu na rande, ta má ale myšlenky někde jinde.

Petr i nadále využívá situace a očerňuje Mirka u Lucky. Lucka už však není k Mirkovi tak striktní a začíná svého chování litovat, přece jen je ještě pořád do Mirka zamilovaná. Bimbo prozradí Petrovi, že ho viděl, jak Mirkův dopis sebral. Možná to byla poslední kapka, Petr se přizná svému otci, řediteli školy. Otec Petra seřeže, i když to ještě nikdy neudělal a myslel si, že nikdy nebude muset Petra bít.

Mirek poslal dopis i Lucii. Znovu v něm opakuje, co už řekl ve třídě, a popisuje telefonát, ve kterém ji prosil o půjčku. Lucce konečně dojde, že se za ni Marta po telefonu vydávala a ty peníze jí také nedala jen tak náhodou. Stáňa přesvědčí Lucku, aby jí dovolila přečíst kousek dopisu ve třídě a tím dokázala Mirkovu nevinu. To se jí podaří, i když její snahu trochu znehodnotí Olina, která Stáni dopis vytrhne a snaží se všem přečíst osobní část určenou jen Lucce. Stáňa jí jako správná mravnostní mstitelka uštědří pořádnou facku.

I Petr svého činu lituje, netušil, co způsobí jeden zmizelý dopis. Rozhodne se, že pojede za Mirkem. Na babetě, kterou měl v opravě u Bimbova otce kvůli brzdám. Bimbo Petra doprovází, jenže po cestě Petr nezvládne řízení, vyjede ze silnice do lesa a zraní se. Je převezen do nemocnice a k jeho ošetření je povolán i doktor Fabián. Lucka a Stáňa, která byla zrovna na návštěvě u Lucky, se tak z první ruky dozvídají o Petrově bouračce.

Tak trochu bokem hlavního příběhu si Milina na cestu do Prahy stopla Bimbova otce Balabána. Ten si zřejmě její koketní úsměv vyložil trochu jinak a zajel s ní do lesa. Milina se mu sice ubránila, taky to není žádný násilník, ale se svým zážitkem se Milina svěřila Lucce a Stáně. Ty jí radí případ oznámit, jenže to Milina kvůli Bimbovi nechce. (-k-)

6. Maturity

Otec Balabán si kvůli Mirkově nehodě, jeíž příčinou byly nespravené brzdy, vyslechne v nemocnici od Bimba své. Rýpne si i Lucka příhodou s Milinou. Pan Balabán to vše ale dotčeně přechází a dokonce se pustí do třídní učitelky, že ty děti ve škole pěkně vede. Debatu naštěstí přeruší příchozí doktor Fabián, aby všem oznámil, že Mirkovo zranění není tak vážné, jak na první pohled vypadalo, i když pár týdnů si v nemocnici pobude a s tenisem se zřejmě bude muset rozloučit.

Lucka se vydává za Mirkem a podaří se jí ho přesvědčit, aby se vrátil zpátky. I ředitel Mirkovi povolí maturovat, a tak Mirek může excelovat v matematice i fyzice. Lucka sice neodmaturovala se samými jedničkami jako Mirek, i přesto ale může být šťastná, že jsou s Mirkem zase spolu. K Mirkově matce se vrátil jeho otec a hned jako velmi příjemný obsluhující číšník slavících maturantů. Jen u Jarči s Cicvárem to vypadá na rozchod. Profesor Němeček dostal nabídku na stáž v Polsku a zcela samozřejmě předpokládal, že profesorka Jánská jej bude následovat. Jenže jí se líbí v Chrudimi a hlavně se jí dotklo, že Pavel to bral jak hotovou věc a vlastně se jí na nic neptal.

Olina se nedostala na žurnalistiku a je nešťastná z toho, co bude dělat. Třídní profesorka ji uklidňuje, že to může příští rok zkusit znovu. Bimbo se rozhodl, že k otci do servisu nenastoupí a raději zkusí vysokou zemědělskou. Maturitu zvládli i ostatní ze třídy, jen Petr bude muset kvůli zranění maturovat až na podzim. Aspoň se přišel na chvíli podívat na své slavící spolužáky. (-k-)

Režie: Jiří Adamec
Scénář: Jiří Bednář, Karel Štorkán
Kamera: Antonín Kovács
Hudba: Ladislav Štaidl

Hrají:
Jindra Bartošová (Lucie Fabiánová)
Jan Čenský (Petr Nápravník)
Ljuba Krbová (Stáňa Adamová)
Dana Bartůňková (Milina Moutelíková)
Jana Matiášková (Olina Hejkalová)
Tomáš Juřička (Bimbo Balabán)
Michal Pešek (Pepík Kaplan)
Eliška Blazerová (profesorka Jánská)
Jiří Bartoška (profesor Pavel Němeček)
Miroslav Zounar (ředitel Nápravník)
Ladislav Trojan (doktor Fabián)
Milena Dvorská (matka Fabiánová)
Marie Rosůlková (sousedka Čadová)
Alena Vránová (matka Moutelíková)
Jan Teplý (otec Moutelík)
Jiří Krampol (otec Balabán)
Jana Andresíková (matka Balabánová)
Oldřich Vlach (otec Adam)
Uršula Kluková (matka Adamová)
Ladislav Pešek (děda Adam)
Karel Augusta (otec Hejkal)
Daniela Hlaváčová (matka Hejkalová)
Antonín Navrátil (Mirek Žalud)
Jana Hlaváčová (matka Žaludová)
Vladimír Menšík (otec Žalud)
Daniela Bartáková (pošťačka Kadlecová)
Lenka Kořínková (Marta Fabiánová)

Aktualizováno: 5.6.2011