Všechno nebo nic

Psychologický film o mezilidských vztazích, síle vůle a překonávání překážek
1984 Česko délka: 87 min
Ondřej Pavelka28Brief(Viktor Vydra)leží na posteli ve slipech a čeká na Evu až vyjde z koupelny
Vladimír Kratina32Brief(Max Vydra)sedí na posteli jen v spodních kalhotech
Zora Jandová25Lots(Lenka)třikrát se hezky předvede nahá, jednou ale hodně z dálky
František Řehák60(primář)
František Husák48(Pepa Holec)
Kateřina Lojdová23(Eva)má sice milostnou scénu s Viktorem, ale dokonale se zakrývá, podruhé je nahá v koupelně, ale za rozmazávacím sklem, takže je vidět jen silueta
Jan Kraus30(Ruda Kunc)
Lenka Termerová36(sestřička Lída)
Jan Teplý52(Šebesta)
Zdeněk Buchvaldek56(primář na ortopedii)
Jan Schmid48(úředník Díla)
Marcela Martínková51(sestra Zdenička)
Zdena Černá(sestra na ortopedii)
Milan Mach58(Hložek)
Petra Cibulková23(invalidní dívka)
Jaroslav Tomsa54(rváč)
Milan Klacek(úředník Díla)
Všechno nebo nic Viktor Vydra (Ondřej Pavelka) je jeden z nejlepších cyklistů v republice, ale tato sezóna se mu moc nedaří. Už počtvrté nedojel závod a má chuť se vším praštit. Viktor je totiž tak trochu frajírek, který bere buď všechno nebo nic, šedivý průměr není pro něj. Ani vztah s přítelkyní Evou (Kateřina Lojdová) už ho nebaví, a tak mu ani nevadí, že Eva od něj kvůli jeho nezájmu odchází.

Viktor se náhodou setkává s Lenkou (Zora Jandová), studentkou (jakési vysoké školy, na niž ji vzali), která je mu impulsem pro to, aby s cyklistikou skončil a začal pracovat jako číšník v hospodě. Poznává, že i obyčejná práce může být dřina a dostává chuť opět závodit. Hned při druhém setkání vezme Lenku k bratru Maxovi (Vladimír Kratina). Max je do sebe uzavřený sochař, žije jen pro své sochy, které ovšem neprodává, protože by mu bylo líto se s nimi rozloučit. Živí ho přítelkyně, dá-li se to tak říct, Marie (Hana Kofránková). Oba ale mají svůj dům a spolu vlastně ani nežijí. Podobný vztah vznikne i mezi Maxem a Lenkou. Ona Lenka je taková trochu přelétavá.

Max dostává zakázku vytvořit sošku cyklisty, kterou by dostávali vítězové závodů. Po dlouhém naléhání bratra i představitele cyklistického výboru Max nabídku přijímá. Viktor jej bere podívat se na závody, aby se Max mohl inspirovat a odkoukat modely. Jenže při projíždění mezi jednotlivými úseky trati Viktor ne vlastní vinou havaruje. On vyleze z převráceného auta téměř bez škrábnutí, zato Max má zlomenou ruku v rameni. V nemocnici jej dají dohromady, ale je téměř jisté, že Max už pravou rukou nikdy nepohne, bude ji mít navždy ochrnutou. Doktoři se snaží Maxe povzbuzovat, aby se nevzdával a snažil se cvičit, Max je ale zdrcený, bez pravé ruky sochařinu dělat nemůže. Během pobytu v rehabilitačním ústavu ale Max znovu získá životní optimismus, najde si novou náplň života - fotografování a dokonce pomůže překonat krizi nadějnému fotbalistovi, kterého už všichni odepsali.

Viktor se vrací do špičkové cyklistiky. První závod s přehledem vyhrává a má velké šance vyhrát mistrovství republiky, jehož vítěz pojede na mistrovství do Velké Británie. Od pelotonu se odtrhne čtveřice, v níž je Viktorův začínající stájový kolega Bobík. Viktor se snaží uprchlíky dojet, ale nedaří se mu odtrhnout od pelotonu, a tak nechtěně snižuje náskok vedoucí skupinky a tím i naděje na dobré umístění mladého kolegy. Po interpelaci trenéra si to Viktor uvědomí, zvolní tempo, takže peloton dojede do cíle necelou půl minutu po první skupince, v níž si Bobík vyspurtoval vítězství. Viktor pomalu začíná chápat, že není jen všechno nebo nic, ale je i spousta hezkého mezi tím. (-k-)

Režie: Štěpán Skalský
Námět: Vladimír Poštůlka
Scénář: Vladimír Poštůlka, Štěpán Skalský
Produkce: Jan Syrový
Hudba: Vítězslav Hádl
Země: Československo
Rok výroby: 1984

Hrají:
Vladimír Kratina (Max Vydra)
Zora Jandová (Lenka)
Ondřej Pavelka (Viktor Vydra)
Hana Kofránková (Marie)
Zdeněk Buchvaldek (primář na ortopedii)
Alois Švehlík (Mach)
Oldřich Navrátil (Fuka)
Jan Teplý (Šebesta)
František Řehák (primář)
Ivan Gogál (Boris)
Jiří Hálek (Emil)
Karel Heřmánek (Kafr)
František Husák (Pepa Holec)
Kateřina Lojdová (Eva)
Martin Kolár (Slavík)
Petr Kocek (Luděk)
Milan Mach (Hložek)
Zdeněk Dušek (Ota)
Lenka Termerová (sestřička Lída)
Jan Kraus (Ruda Kunc)
Zdeněk Gavenda (cyklista)
Karel Koloušek (host v restauraci)
Zdena Černá (sestra na ortopedii)
Marcela Martínková (sestra Zdenička)
Petr Obdržálek (Honzík)
Jana Robenková (pomocnice v kuchyni)
Jaroslav Tomsa (rváč)
Petra Cibulková (invalidní dívka)
Jan Žaloudek (Sova)
Jan Schmid (úředník Díla)
Milan Klacek (úředník Díla)
Robert Bakalář (televizní reportér)
Aktualizováno: 10.5.2007