Vlna

Třídílné televizní drama muže, kterému tsunami převrátila nejen luxusní dovolenou, ale i celý život
2008, Česko, délka: 74 min
Jiří Bartoška(61)Brief(Adam Klein)na dovolené v Thajsku je několikrát v plavkách
Tatiana Vilhelmová(29)(Marcela)
Tatiana Pauhofová(24)Brief+(Veronika)má sice několik milostných scén a jednou se sprchuje, záběry jsou ale velmi decentní
Jiří Schmitzer(58)Brief(Robert Kraus)
Jiří Ornest(61)(Beran)Adamův tchán
Vladimír Dlouhý(50)(podporučík Ondřej Válek)
Jan Plouhar(26)(Marek)
Marek Vašut(48)(Stehlík)
Filip Tomsa(24)(mladý Adam)
Jakub Prachař(24)(mladý Robert)
Hana Seidlová(45)(Robertova matka)
Vilma Cibulková(45)(Ann Doubravová)
Ivana Chýlková(44)(Eliška)Adamova bývalá žena
Soňa Valentová(62)(Ester)
Pavel Řezníček(41)(bezdomovec)
Lucia Molnárová(21)(mladá Ester)
Jolana Voldánová(39)(televizná hlasatelka)
VlnaLetadlo přiváží z Thajska do České republiky těžce zraněného muže, který jako zázrakem přežil katastrofu tsunami. U sebe má pas na jméno Robert Kraus. Pětadvacet let starý pas, protože Robert Kraus před touto dobou emigroval z tehdy komunistického Československa.

Několik dní před Vánoci na dovolenou do Thajska odjíždí bohatý podnikatel Adam Klein (Jiří Bartoška) se svou mladou manželkou Veronikou (Tatiana Pauhofová). Její otec, Adamův tchán (Jiří Ornest) se potýká s finančními problémy. Pustil se do nejistého obchodu, na němž Adam odmítl účast. Jeho tchán se teď s pomocí Veroniky snaží od Adama získat peníze na splacení dluhu. Veronika slibuje, že manžela během dovolené zpracuje.

Adam se v Thajsku setkává se svým přítelem z mládí, Robertem Krausem (Jiří Schmitzer). Tehdy spolu založili hippies kapelu. Zatímco z Adama se stal konzervativní podnikatel, Robert zůstal hipíkem i na stará kolena. Oslavu Vánoc po hippie party překazí nejprve mladík Marek (Jan Plouhar), z něhož se vyklube vrah najatý na odstranění Adama, poté hádka Adama s Veronikou, při níž se Adam zřítí ze skalnatého břehu a nakonec vlna tsunami, která přijde ve chvíli, kdy Robert naloží zraněného Adama na svou loďku pojmenovanou po dceři, kterou zanechal v Čechách, Marcela. Adam se pod mořskou hladinou probere z bezvědomí a stáhne Robertovi z krku váček s pasem, který Robert nosí jako talisman.

Teď už víme, že onen zraněný muž je ve skutečnosti Adam Klein, dávný Robertův přítel. To ale zatím netuší ani Robertova dcera Marcela (Tatiana Vilhelmová), ani nájemný vrah Zach, kterého si věřitelé najali na Adamova tchána a který je toho času zraněný ve stejné nemocnici. Jediný, kdo má pochybnosti, je policista pověřený vyřízením Robertových dokladů, shodou okolností bývalý Marcelin přítel podporučík Válek (Vladimír Dlouhý). Jeho obavy jsou ale rozptýleny tetováním nad levou lopatkou, které, jak se mu podařilo zjistit, měl Robert Kraus. Válek ale nemohl vědět, že stejné tetování si na stejné místo nechal vytvořit i Adam. (-k-)
Ani Adam si ale zpočátku na nic nevzpomíná. Teprve ve druhém díle si začíná vybavovat, co se stalo. Zatím si svou pravou totožnost musí nechat pro sebe a tajit i před Marcelou, která si jej vzala k sobě. V nemocnici se setkává se svou bývalou ženou Eliškou (Ivana Chýlková), které umřel manžel a která jej samozřejmě poznává jako Adama. Stráví spolu noc, Eliška však ze zpráv zjistí, že Adam je pohřešován. Ani Marcelin bývalý přítel podporučík Válek se nehodlá smířit s Robertovou - Adamovou existencí. Nejde mu ani tak o potvrzení identity, ale o obnovení vztahu s Marcelou. Domnívá se, že návrat otce je příčinou jejich rozchodu.

Mnohem osudnější však je setkání s Ann Doubravovou, Čechoaustralankou, které Robert utekl se 150 tisíci dolary utrženými za prodej drog. Ann samozřejmě také pozná, Adam se za Roberta jen vydává. Je jí to sice jedno, ale peníze chce získat zpět za každou cenu. Spolu s bratrem Frantou dají Adamovi první lekci.

Adamův tchán Beran zatím po něm zdědil majetek i firmu a zdá se, že se konečně bude moct vyplatit z dluhů. (-k-)
Ve třetí části stojí před Adamem těžký úkol, zbavit se nebezpečných protivníků. Podaří se mu proti sobě poštvat Ann a doktora Stehlíka, který vydírá jeho tchána Berana. Adam předá Ann svou závěť a nahrávku, která závěť potvrzuje. To Ann použije jako nátlak na Berana, aby zastavil firmu a dal jí pět milionů, pak závěť zničí. Adam tento plán současně prozradí doktoru Stehlíkovi, čímž se zbaví dalšího nepřítele, najatého vraha Marka. Ten za informaci dostane své peníze od dalšího nájemného vraha Zacha, který pracuje pro doktora Stehlíka. Při předání peněz pak Zach zastřelí Ann i jejího bratra Frantu, Berana udusí Zach polštářem, a protože má slabé srdce, je jeho smrt považována za infarkt. Zkorumpovaní policisté v čele s Válkem doktora Stehlíka i Zacha nechají z místa činu v klidu odejít, jako by tam nikdy nebyli. Adam chce za to Válka dostat, ale jeho jediný svědek, vrah Marek utekl z republiky, a tak doktor Stehlík zůstává dál váženým právníkem.

Mezitím se Adam setkává s Marcelinou matkou Ester. Ta samozřejmě tuší, kdo je domnělý Robert, aniž jej dosud viděla. Při setkání u dcery se pak tváří, jako že je to skutečně Robert. Marcela však už dávno zná Adamovu pravou identitu. Navíc vychází najevo, že Adam je skutečně jejím otcem. A ještě jeden hepáč na závěr. Tsunami přežil v Thajsku i Robert, Adamovi posílá dopis na rozloučenou a odjíždí zemřít na moře. Robert má totiž AIDS a zbývá mu pár týdnů života.

Ve filmu se střídají současné události s prostřihy z minulosti, té nedávné před tsunami, i té dávné, kdy byli Adam s Robertem mladí. Naštěstí se dá celkem snadno poznat, kdy se co odehrává, ale prostřihy do minulosti jsou někdy až zbytečně opakovány. Asi aby byl příběh srozumitelný i pro méně důvtipné diváky. (-k-)
Režie: Jiří Svoboda
Produkce: Vladimír Kořínek, Matěj Stehlík
Scénář: Josef klíma
Námět: Josef Klíma
Kamera: Ivo Popek
Hudba: hudba: Michal Prokop, Luboš Andršt, Jan Hrubý
Země: Česká republika
Rok výroby: 2008
Délka: 74 min,

Hrají:
Jiří Bartoška (Adam Klein)
Tatiana Vilhelmová (Marcela)
Tatiana Pauhofová (Veronika)
Jiří Schmitzer (Robert Kraus)
Jiří Ornest (Beran, Adamův tchán)
Vladimír Dlouhý (podporučík Ondřej Válek)
Vima Cibulková (Ann Doubravová)
Ivana Chýlková (Adamova bývalá žena Eliška)
Soňa Valentová (Ester)
Jan Vondráček (Zach)
Jan Plouhar (Marek)
Marek Vašut (Stehlík)
Bonnie Anderson (Mary)
Filip Tomsa (mladý Adam)
Jakub Prachař (mladý Robert)
Lucie Molnárová (mladá Ester)
Hana Seidlová (Robertova matka)
Marian Roden (Franta)
Pavel Řezníček (bezdomovec)
Radek Bruna
Michal Zelenka
Josef Vrána
Pavel Nečas
Alice Šnirychová
Lenka Veliká
Martin Veliký
Eva Davidová
Marie Málková
Jiří Hajdyla
Ondřej Kollár
Jolana Voldánová (televizná hlasatelka)
Světlana Zárubová (televizní hlasatelka)
Aktualizováno: 19.9.2008