Útěk do Budína

Touha jim dala křídla. Vášeň je srazila na zem
2002 Slovensko – Česko
Lenka Vlasáková30Brief+(studentka Jana)ve 3. části je v milostné scéně v tenké košilce, z níž jí na chvilku vykoukne bradavka
Ondřej Sokol30(Tomáš Baran)
Boleslav Polívka52Brief-(Štefan Barány)
Bohumil Klepl44(Dášin otec)
Lenka Krobotová25(Alžběta)
Petr Nárožný64(Srdínko)
Marek Taclík29(student)
Jaromír Dulava41(taxikář)
Bronislav Poloczek62(tragéd Arnošt)
Jiří Menzel64(hrabě)
Petr Motloch37(Vratislav Brehm)
Jan Vlasák59(zřízenec)
Irena Konvalinová46(Janina matka)
Pětidílný TV film volně podle románu Vladislava Vančury osudech Myslbekovy dcery Jany (příběh se odehrává v letech první republiky), která neví, co se svým životem, a tak se provdá na statek za slovenského floutka. Ten však většinu peněz prohýří. Jana se postupně sbližuje s jeho otcem, a když se vrátí do Prahy, zjistí, koho má skutečně ráda, a kým je ona sama.
Příběh začíná v Praze v roce 1919, krátce po svržení monarchie a vzniku společného Československa. Jana Myslbeková (Lenka Vlasáková) žije v bytě sama s matkou. Otec zemřel a sestry se odstěhovaly. Jana studuje univerzitu, na níž se seznamuje s mladým slovenským studentem Tomášem. To netěší mladého herce Egona, kterému se Jana také líbí. Jana odmítne Egonovo pozvání na premiéru a místo toho jde na procházku na Petřín s Tomášem. Alespoň Egonovi domluví schůzku se svým bohatým švagrem. Egon by si totiž rád založil vlastní divadlo a na to potřebuje peníze, které nemá. (-k-)
Ve druhém díle se posuneme o rok dál, do roku 1920. Neshody Jany s matkou se stupňují a Jana zatouží po tom, někam na chvíli utéct. Využije Tomášovu nabídku a odjede s ním do Budapešti. Myslí si, že se hned druhý den vrátí a že tím trochu vystraší matku. Jenže pobyt v budapešťském hotelu se jim protáhne a matka celá vystrašená obíhá dcera a Janiny kamarádky, jestli u nich nepřespala. Jana totiž nebyla ani na divadelním představení, na které ji pozval Egon.

Jana posílá sestře z Budapešti telegram, že je v Budapešti s Tomášem a že je v pořádku. Matka posílá do Budapešti zetě Brehma. I Tomáš napsal svému otci a ten se taktéž vydává na cestu za synem do Budapešti. Na rozdíl od paní Myslbekové je na svého syna hrdý. (-k-)
Třetí díl začíná budapešťskou schůzkou Janina švagra Brehma a Tomášova otce. Tomu se Jana zalíbí a Tomášovi ji schválí. S jejich sňatkem se nakonec musí smířit i Janina matka. Jana zůstane s Tomášem na statku jeho otce. Tomáš se však místo hospodaření věnuje nočnímu hýření s kamarády, což se nelíbí Janě ani jeho otci. Ani o dostudování univerzity už vůbec neuvažuje, zatímco Jana by ráda studium dokončila. (-k-)
Čtvrtý díl zastihne Baranovo hospodářství v problémech. Štefan nechce ani slyšet o novotách, a tak se pomalu propadá do dluhů. Aby je splatil, musí nakonec své hospodářství pronajmout a sám odjíždí do Vídně.

Tomáš o Janu vůbec nedbá a raději se baví se sestrami Stodorovými. Do jedné z nich, Heleny se zamiluje a s Janou se chce rozvést. Jana se pokouší dostudovat univerzitu, nedokáže se ale ve vypjatém prostředí na učení soustředit. Přijímá proto zavděk přesunu do Vídně, kam odjíždí spolu s tchánem Štefanem. (-k-)
V posledním, pátém díle se Štefan Baran setkává ve Vídni se starým známým Jožkou, úspěšným bazarníkem z Moravy. Jana se vrací do Prahy a u švagra Brehma sežene místo i Tomášovi. Tomáše ale brzy přestane bavit dělat Brehmovi figurku a navíc se s ním Jana, o kterou jeví zájem Brehm, rozejde. Právě v té době, kdy zemře Janina matka. Tomáš odjíždí do Budapešti a tam se zastřelí. Jana se vrací do Vídně, kde setkává se Štefanem. Ten je sice bez peněz, ale zbavil se dluhů a může začít nový život. (-k-)
Režie: Miloslav Luther
Scénář: Martin Porubjak, Marian Puobiš, Miloslav Luther
Kamera: Vladimír Holloš
Země: Česká republika, Slovensko, Maďarsko
Rok výroby: 2003

Hrají:
Lenka Vlasáková (Jana Myslbeková)
Ondřej Sokol (Tomáš Baran)
Irena Konvalinová (Janina matka)
Bolek Polívka (Štefan Baran, otec)
Petr Motloch (Vratislav Brehm)
Klára Sedláčková (Dora)
Lenka Krobotová (Běta)
Kamil Halbich (Hugo)
Tomáš Krejčíř (Egon)
Ferenc Hujber (Borároš)
Petr Nárožný (Srdínko)
Martina Stehlíková - Válková (Dáša)
Bohumil Klepl (Dášin otec)
Elena Strupková (Dášina matka)
Marek Taclík (student)
Miroslav Navrátil (poslanec)
Jan Vlasák (zřízenec)
Jaroslav Dulava (taxikář)
Zdeněk Černín (architekt)
Vít Bednárik (Matěj)
Matej Landl (Šulek)
Dora Gryllus (Helena)
Karin Olaszová (Lujsa)
Emöke Vinceová (Mara)
Andrej Hryc (Dubec)
Bronislav Poloczek (tragéd Arnošt)
Jaroslav Světnica (herec)
Lukáš Latinák (paholok)
Klára Roštárová (Šajdíčka)
Miroslav Donutil (videňský bazarník Jožka)
Ady Hajdu (doktor)
Laura Kovalová (prostitutka)
Jiří Menzel (hrabě)
Juraj Kemka
Pavel Zatloukal
Otto Ševčík
Aleš Háma
Martin Hoffman
Jaromír Nosek
Josef Beck
Igor Hudec
Michal Roneš
Jan Unger
Věra Kučerová
Jan Kostroun
Pavlína Ptáčková
Martin Pechlat
Jiří Knot
Petr Jančařík
Viera Pavlíková
Ladislav Gerendáš
Slávka Halčáková
Oľga Šulíková
Dana Milfajtová
Kateřina Lojdová
Ljuba Krbová
Aktualizováno: 23.4.2004