Bláznivá letní komedie mj. o vlivu hudby na dojivost krav, ale hlavně o tom, jak to chodí na malé vesnici, kde se střetává reálný socialismus v podobě JZD s farou.
Na brigádu do malé jihočeské vesnice přijíždí student vysoké školy zemědělské Šimon Plánička. Chtěl by tu v praxi vyzkoušet svou seminární práci o vlivu kultury prostředí na dojivost krav. U předsedy družstva nenajde pro experimenty zprvu pochopení, a tak musí svou teorii aplikovat na krávu místního faráře. A stane se zázrak, už vydojená kráva nadojí znovu dvakrát tolik. Když se navíc ještě ukáže, že Šimon je pravděpodobně syn člena krajské zemědělské správy, dostane zelenou i v družstevním kravíně.
Není to ale jen zástěrka předvoje krajské inspekce? To dostane za úkol zjistit mladá Blažena Škopková, u nichž je Šimon ubytovaný. Jenže Blažena má žárlivého přítele Vencu a ten bydlí hned ve vedlejším domě. Bláznivá letní komedie plná nečekaných situací a zvratů může začít.
Komedie Slunce, seno, jahody vznikla vlastně z hecu. Když můžeme nakupovat filmy jako Cukr, med a feferonky, proč bychom si nenatočili vlastní. Režisér Zdeněk Troška si vzal jako výchozí svůj školní scénář "Ta naše vesnička česká" (ten nakonec nenatočil). Pro natáčení si Zdeněk Troška vybral svou rodnou vesnici Hoštice u Volyně. Film musel tenkrát projít několika fázemi schvalování a nebylo to jednoduché, protože podle soudruhů urazil všechno, co urazit mohl, muselo být vystřiženo deset minut a nesměl být moc propagovaný. Roli babičky si zahrála Erna Červená, manželka zakladatele Červené sedmy.
Pro velký úspěch byla natočena dvě pokračování:
Slunce, seno a pár facek
Slunce, seno, erotika
(-k-)
Režie: Zdeněk Troška
Scénář: Petr Markov, Zdeněk Troška
Kamera: Josef Hanuš
Hudba: Karel Vágner