Sedím na konári a je mi dobre

Osudy dvou navrátilců z války, kteří se náhodou setkají, aby spolu našli poklad, pekli chleba v bývalé židovské pekárně a do jejich životů jim vstoupila a zakrátko zase odešla krásná dívka, zanechav jim po své smrti čerstvě narozenou dceru.
1989, Slovensko – Německo, délka: 110 min
Boleslav Polívka(39)Lots+(Pepe)je v lázni sice nahý, ale decentně, jen na chvilku toho ukáže víc
Ondřej Pavelka(33)Lots+(Prengel)nahý si umývá hlavu petrolejem, aby se zbavil vší, většinou je ale zabraný zezadu jen na chvíli z boku
Markéta Hrubešová(16)Lots+(Ester)ve dvou scénách je nahá, ale jen na chvíli se hezky předvede v celé své kráse
Deana Horváthová(31)Brief+(Želmíra)má sice milostnou scénu s Pepem, ale poměrně decentní
Miroslav Macháček(67)(Krištofík)
Štefan Kvietik(55)(Kornet)
Sedím na konári a je mi dobreNa konci války se v jedné malé slovenské vesnici náhodou setkávají dva navrátilci z války. Tak trochu smolař Pepe (Boleslav Polívka) hledá, čím by se nasytil, už týden nejedl, ale nejraději by k jídlu přišel co nejsnadněji. Využije příležitosti a ukradne kolo, aniž by tušil, že v jeho útrobách je ukryto zlato po staré Mahlerovi, které si odcházející Němci chtěli vzít s sebou. Zjistí to, až když jemu kolo ukradne další navrátilec, rodák z místní vesnice Prengel (Ondřej Pavelka).

Pepe se s Prengelem usadí v bývalé Mahlerově židovské pekárně a začnou péct chleba, perník a další pečivo. Když potřebují, jezdí po okolí starým obrněným transportérem, který se jim podařilo na konci války spravit. Krátce nato se ve vsi objevuje krásná dívky podobná dceři starého Mahlera Ester (Markéta Hrubešová), válečnými útrapami dohnaná na okraj šílenství. Oba kamarádi se o bezbrannou dívku starají, a když zjistí že je Ester těhotná, vytvoří zvláštní, ale láskyplnou rodinu. O Pepeho jeví zájem vojačka a zapálená komunistka Želmíra (Deana Horváthová) a Pepe by si i dal říct, jenže starost o Ester je pro něj důležitější.

Ani Pepe ani Prengel netuší, co dobrého a zlého jim přinesou poslední zbytky banderovců, nástup komunismu a znovu objevení ztraceného pokladu. Jejich životní optimismus posiluje i vzpomínka na příjemné chvíle strávené pohodlně v koruně stromu s pohledem upřeným do širé krajiny. (-k-)

Režie: Juraj Jakubisko
Produkce: Viliam Richter
Scénář: Juraj Jakubisko, Josef Paštéka
Námět: Juraj Jakubisko
Kamera: Laco Kraus
Hudba: Jiří Bulis

Hrají:
Boleslav Polívka (Pepe)
Ondřej pavelka (Prengel)
Markéta Hrubešová (Ester)
Deana Horváthová (Želmíra)
Štefan Kvietik (Kornet)
Miroslav Macháček (Krištofík)
Viliam Polónyi (Zbončák)
Júlia Mrvová (mladší Esterka)
Zita Furková (funkcionářka)
Nora Kuželová (matrikářka)
Štefan Mišovic
Stanislav Štepka (Hitler - dvojník)
Katarína Točíková (starší Esterka)
Hana Militká
Andrej Hryc (prokurátor)
Adéla Gáborová
Aktualizováno: 25.10.2007