Přítelkyně z domu smutku

Čtyřdílný televizní film z prostředí ženské věznice na motivy autobiografického románu Evy Kantůrkové.
1993 Česko délka: 69 min
Ivana Chýlková29Lots+(Marta)ve 4. díle se při prohlídce musí svléknout donaha
Veronika Žilková31(1. referentka)bachařka ve vězení
Anna Geislerová17Brief-(Libuška)v 1. díle si stáhne kalhoty a ukáže zadek
František Řehák69(Kněz - otec)
Emma Černá56(2. referentka)
Pavel Nový44(Martin manžel)
Vladimír Kratina41(Kamil)ve 2. díle hrubiánský přítel Andy
Michal Dlouhý24(Vyšetřovatel)
Yvetta Blanarovičová29(Majka)v 1. díle Martina spolubydlící na cele
Oldřich Navrátil40(Obhájce)
Otakar ml. Brousek36(Vězeňský lékář)sám také uvězněný
Ilona Svobodová33(Lékařka)
Michaela Kuklová25(Evička)v 1. díle
Jana Boušková39(Andy)ve 2. díle se sice umývá v lavóru nahoře bez, ale je zabrána zezadu
Václav Vydra37Brief(Přepadený muž)Majka jej (v 1. díle) vylákala do parku a tam ho její kumpáni okradli a svlékli do slipů
Pavlína Mourková28(Paterková)
Pavel Trávníček42(Španěl)
Veronika Jeníková29Brief+(Denisa)ve 4. díle se při osobní prohlídce musí svléknout donaha, ale otáčí se ke kameře zády
Vilma Cibulková30Lots+(Věra)ve 4. díle se při osobní prohlídce musí svléknout donaha
Ljuba Krbová34Lots+(Naďa)ve 4. díle jde svému milenci nahá pro župan, hezky při tom ukáže ňadra a na okamžik odhalí vše
Simona Stašová38Lots(Anča)ve 4. díle je hezky zabraná nahá ve sprše
Marek Vašut33Brief(Nadin milenec)ve 4. díle
Oldřich Vlach51(Nadin manžel)ve 4. díle
Martina Menšíková28(Brejlička)
Jindřich Hinke41(strážný)
Bronislav Kotiš21(převaděč)
Jan Hartl40(Vypravěč)jeho hlas provází všemi díly
Čtyřdílný televizní film, který vznikl podle stejnojmenné literární předlohy Evy Kantůrkové. Román, napsaný na počátku osmdesátých let, byl inspirovaný autorčinými zážitky po zatčení z politických důvodů z roční vyšetřovací vazby v ruzyňské věznici. Bylo to místo, kde měl být člověk pomocí promyšleného systému zbaven své důstojnosti, ale byla to také příležitost zažít příběhy přátelství a solidarity, které nakonec učinily vězeňský život snesitelnějším.

Ve své knize, kterou sama nazvala románem - pravdou, dosáhla autorka mimořádné působivosti. A tu neztratila ani jeho čtyřdílná adaptace, na níž se podíleli vedle Evy Kantůrkové jako spoluscenárista i Václav Šašek, režisér Hynek Bočan a řada skvělých českých herců.

Film získal v roce 1994 na MTF v Cannes Velkou stříbrnou cenu v kategorii seriálů a Velkou zlatou cenu za herecký výkon Ivany Chýlkové.

1/4 Dům smutku

Marta (Ivana Chýlková) píše články do exilových časopisů a zřejmě se i jinak podílí na činnosti disentu. Proto je zatčena a je na ni uvalena vyšetřovací vazba. Ve vězení Marta poznává, jak nízko je tu ceněna lidská důstojnost a nezbývá jí nic jiného než přijmou zavedený pravidla.

Je umístěna do cely se dvěma mladými dívkami, Majkou (Yvetta Blanarovičová) a Líbou (Anna Geislerová). Majka je docela inteligentní dívka, ale poctivý život jí moc nevoní. Studium ukončila rok před maturitou a raději dělal volavku partě svého přítele Zdeňka (David Suchařípa). Líba je poněkud psychopatická, vlezle obdivuje cikánku Evičku (Michaela Kuklová), ta její city ale rozhodně neopětuje.

Majka dostala za úkol vytáhnout z Marty co nejvíc informací a psát o Martě zprávy. Marta to ale brzy prokoukne, a tak se vyšetřovatel (Michal Dlouhý) na doporučení psychologa rozhodne vyměnit Martiny spoluvězeňkyně. Líba odchází kvůli rvačce s Majkou do díry a Majku krátce nato odvádí bachařka.

Novou Martinou spolubydlící se stává kapsářka Helenka (Jiřina Bohdalová). Kdo bude jejich třetí spolubydlící? (-k-)

2/4 Andy

Novou spoluvězenkyní je cikánka Andy (Jana Boušková), která přichází s obrovským monoklem, zřejmě po rvačce s jinou vězeňkyní. Marta pro ni poprosí o kýbl horké a vody a tím si Andy nakloní. Ta jí na oplátku vypráví o svém pestrém životě. Andiným heslem je „Život není peříčko“.

Kolotoč výslechů pokračuje a Martě se stále zhoršuje zdraví. Marta se ale zlomit nenechá, vede s vyšetřovatelem urputný boj a nehodlá nikoho ze svých známých jmenovat.

Vyšetřovatel se proto rozhodne změnit taktiku. Andy nechá převést do jiné cely a namísto ní nasadí Helgu (Helena Růžičková). Ta se k Martě hned hlásí a snaží se ji přesvědčit, že znala jednoho z Martiných známých, spisovatele Arnošta Kovala. Ten byl prý také uvězněn, ale učinil prohlášení v televizi, kterým vyjádřil politování nad svými činy, za což byl propuštěn. Totéž nabízejí další den vyšetřovatelé Martě. propuštění za vystoupení v televizi. Marta ale odmítá. (-k-)

3/4 Helga

Martiny výslechy pokračují a vztah s Helgou se vyostřuje. Helenka byla odsouzena na jeden rok a z cely odchází. Místo ní přichází nová vězenkyně Paterková (Pavlína Mourková). Neustále vyžaduje po Helze cigaretu a když jí ji Helga odmítá dát, obtěžuje v noci obě spolubydlící ječením a křikem, takže život v cele se stává ještě nesnesitelnějším. Společný nepřítel ale zažehná rostoucí spory mezi Martou a Helgou. Marta zjišťuje, že Helga vůbec není politickou vězenkyní, jak se jí snaží namlouvat, ale sedí za obyčejné podvody. Donášení na Martu by jí mohlo pomoct snížit trest, proto se tak snaží.

Martu konečně může přijít navštívit manžel. Přináší jí balíček a orchidej. Vyšetřovatel Martě naznačí, že výslechy se chýlí ke konci a brzy bude obžalovaná. A nesnesitelnou Paterkovou na cele střídá Boži (Zdena Hadrbolcová). (-k-)

4/4 Přítelkyně z domu smutku

Marta, popichována Bóži, už to nevydrží a otevřeně řekne Helze, že ví, co je zač. To má za následek, že Helgu z cely odvedou a místo ní přichází Denisa (Veronika Jeníková), zdravotní sestra, která kradla, aby mohla podstrojovat svým milencům. Bóži je propuštěna z vazby a místo ní nastupuje prostitutka Věra, která se s ostatními dvěma moc nesnáší a Marta se s ní dokonce popere. Dozorci proto Věru odvedou a do cely k Martě místo ní přichází Naďa.

Přesuny na celách pokračují a Marta se dostává na celu s dalšími pěti spoluvězeňkyněmi. Setkává se opět s Helgou, s mladičkou maďarskou dívkou a lesbičkou (Simona Stašová) zamilovanou do Nadi. Na cele se objeví vši a ukáže se, že nejvíc jich má Naďa, která půjde za měsíc domů. Ostatní spoluvězeňkyně a hlavně Marta se snaží udělat všechno proto, aby Naďa nebyla ostříhána dohola, jak je ve vězení u zavšivených zvykem.

Marta už si pomalu zvykla na vězeňský život plný drobných zlomyslností ze strany dozorců a někdy i spoluvězňů. Ve spolupráci s obhájcem se jí alespoň podaří domluvit "schůzku" s manželem Pavlem na sobotní poledne, kdy ho může vidět z okna před nedalekým nádražím.

S Martou se loučíme defilé procházejících vězeňkyň, s nimiž se Marta ve vězení doposud setkala. Konec Martina případu je zatím v nedohlednu. (-k-)
Režie: Hynek Bočan
Scénář: Eva Kantůrková, Václav Šašek
Země: Československo
Rok výroby: 1992
/ 68 min / 69 min / 66 min

Hrají:
Ivana Chýlková (Marta)
Yvetta Blanarovičová (Majka)
Anna Geislerová (Libuška)
Jiřina Bohdalová (Helenka)
Pavel Nový (Martin manžel)
Michal Dlouhý (Vyšetřovatel)
Oldřich Navrátil (Obhájce)
Otakar Brousek ml. (Lékař - vězeň)
Ilona Svobodová (Lékařka)
Veronika Žilková (Referentka)
Emma Černá (Referentka)
František Řehák (Kněz)
Michaela Kuklová (Evička)
J. Šmíd
Bronislav Kotiš (převaděč)
Jaroslava Obermaierová (Brambora) bachařka
Zdena Hardbolcová (Boži)
Pavlína Mourková (Paterková)
Pavel Trávníček (Španěl)
Martina Menšíková (Brejlička)
Veronika Jeníková (Denisa)
Vilma Cibulková (Věra)
Ljuba Krbová (Naďa)
Simona Stašová (Anča)
Klára Jirsáková (Alička)
Alena Kreuzmanová (matka Denisy)
Marek Vašut (milenec Nadi)
Oldřich Vlach (manžel Nadi)
Jindřich Hinke (strážný)
Jan Hartl (Vypravěč)
Aktualizováno: 1.1.2018