Kriminálka Staré město

Kriminální seriál podle skutečných případů odehrávající se v Bratislavě
2010 Slovensko – Česko
Zuzana Fialová36(Zuzana Krauzová)
Milan Lasica70(podplukovník Baron)
Matěj Hádek34(Andy Němec)
Emilia Vašáryová68(Zuzanina matka Mária)
Jiří Štěpnička63(Zuzanin otec Ondruš)ve 2. díle
Tatiana Pauhofová26(Iveta Ballo)
Oldřich Vlach68(Mareček)
Jiří Langmajer44(Pepa)ve 2. díle
Danica Jurčová33(Beáta)ve 2. a 4. díle
Jana Zvaríková-Alnerová 49(Slováková)ve 3. díle
Slávka Halčáková35(Sabina)ve 4. díle
Sandra Nováková28(Alena)ve 4. díle
Eva Sakálová25(Nicole)ve 4. díle
Marián Geišberg56(farář)v 7. díle
Ján Koleník30(vyšetřovatel Krajčo)
Zdeněk Maryška63(státní prokurátor)
Dušan Kaprálik62(patolog)
Marko Igonda36(Vlado Krauz)ve 2. díle
Vladimír Kratina58(Zedníček)v 6. díle
Zdeněk Žák58(docent Němec)v 6. díle
Přemysl Boublík28(Lukáš Zedníček)v 6. díle

1. Případ petrolejového prince

Z Martina se na bratislavské oddělení vrací nadporučíčka Krauzová (Zuzana Fialová). Nečekaně se tu setkává se svým bývalým ctitelem Andy Němcem (Matěj Hádek). Jejím prvním případem v novém působišti je muž pobodaný obtěžujícím drogovým dealerem v hospodě. Zásahem shora je Zuzana přidělena na oddělení vražd. A tak se dostává k dalšímu případu, zastřelenému spolumajiteli benzinky. Vše nasvědčuje tomu, že byl zastřelen feťákem pro peníze. Díky ženské intuici se ale Zuzaně podaří případ brz objasnit. A díky náhodě zatkne spolu s Andym i pachatele prvního případu.

Stěhování do staronového prostředí má ovšem i svá úskalí. Naštěstí má Zuzana v Bratislavě matku, která jí pomáhá s hlídáním syna. A kupodivu přátelsky se k ní chová i bývalý šéf, podplukovník Baron (Milan Lasica), teď už na penzi, s nímž měla Zuzana ve službě nejeden konflikt. Teď však je jí bývalý nadřízený v jejím vyšetřování nápomocen. (-k-)

Délka 1. dílu: 57 min

2. Případ vysmátého muže

Zuzana je na návštěvě u svého otce, bývalého policisty, nyní šéfa bezpečnostní agentury, v Praze. A zrovna v ten samý den dojde k útěku nebezpečného a velmi bohatého podnikatele Svatého při zatýkání v jeho vile, kterou hlídá agentura Zuzanina otce. Ten je zatčen pro podezření z nápomoci k útěku. Zuzana musí vypátrat uprchlého Svatého a tak dokázat otcovu nevinu. Nápomocen jí v tom tenkrát je nejenom penzionovaný podplukovník Baron, ale také otcův spolupracovník. A svou roli sehraje i náhoda, která Andyho přivede k vyšetřování rvačky dvou číšníků v luxusním hotelu. Ze rvačky sice nakonec žádné tresty nepadnou, ale Andy přiměje jednoho z číšníků, aby mu nahlásil, kdyby se v hotelu náhodou objevil gruzínský podnikatel Olek, který je velmi pravděpodobně Svatého kontaktem.

V Bratislavě se objevuje Zuzanin bývalý manžel Vlado, získal angažmá v bratislavském divadle a Zuzanina matka mu nabídla dočasné přístřeší. Vlado by rád Zuzanu získal zpátky, ji teď ale hlavně zajímá osud jejího otce a o sbližování nemá zájem. (-k-)

3. Případ zlaté smrti

V noci došlo k vloupání do antikvariátu se šperky, jeho majitel byl nalezen mrtvý. Vypadá to, že půjde o banální případ, jenže není se čeho chytit. Zuzanin informátor tvrdí, že to nebyla akce profíků, a tak Zuzaně s Andym nezbývá než obcházet klenotníkovy klienty a doufat v náhodu, která, jak Zuzaně poradil podplukovník Baron. A to ještě Zuzanu požádala o pomoc stařenky bydlící v domě, kde došlo k loupeži, někdo jí zabil oblíbeného kocoura. Zuzaně nezbylo nic jiného, než babičce přislíbit, že se pachatele pokusí vypátrat. A možná za právě odměnu se na ni usmálo štěstí. Operační linka zachytila volání malé holčičky, která si stěžovala na svého bratra, že ji nechce pustit k pokladu pod postelí. Ostatní tomu sice nevěří, ale Zuzana se rozhodne tuto stopu prozkoumat. A skutečně ji přivede na správnou stopu. A díky technikovi Marečkovi se jí podaří rozlousknout i případ mrtvého kocoura. Sežal totiž andulku chovateli z baráku a ten jej v zlosti praštil. Jak babička, tak chovatel se báli navzájem přiznat, a tak jim Zuzana slíbila, že to tomu druhému nepoví.

Ani Zuzanin citový život se moc nevyvíjí. Snahy jejího manžela trochu zbrzdí Andy sedící v trenýrkách na gauči u Zuzany doma. O nic nešlo, kvůli Zuzaně si v restauraci polil kalhoty červeným vínem a Zuzana mu je prala. Ale vysvětlujte to odmítanému manželovi. Zato Zuzanina matka si užívá, z rande se vrací domů až ráno s velkou kyticí rudých růží. A dokonce i podplukovník Baron začíná randit. Zuzana ovšem neví, že tihle dva randí spolu. (-k-)

4. Případ červeného hada

Na oddělení probíhá zátah na prostitutky, nudná, ale nutná práce. Zuzana se znovu setkává s kamarádkou Beátou a zajde s ní na drink do baru v němž se údajně schází mafiáni a štětky. Že tam narazí na Beátinu kolegyni, investigativní novinářku Sabinu, které není zatěžko získávat informace za sexuální služby, nepřekvapí. Ale že tam Zuzana potká podplukovníka Barona, to opravdu nečekala. Na to všechno by Zuzana mohla v klidu zapomenout nebýt případu týkajícího se právě Sabiny. Na sedadlo jejího auta někdo dal hada. Z nebezpečně vypadajícího smrtiče se vyklubala jen užovka červená, kterou bývalý nadšený akvarista Andy vlastnoručně z vozu vytáhl a předal odchytu. Mohl by to být hloupý žert, kdyby ovšem Sabina nepsala útočná články proti ministru Strapákovi a jeho synovi. Neprůhledné tendry za státní peníze, záliba v rychlých vozech a špercích, synovy noční mejdany.

Zuzana přemluví Sabinu, aby přišla na oddělení a řekla jí všechno, co ví. Zuzana se poté rozhodne navštívit ministra, za svou aktivitu si ale vyslouží přísné pokárání od rozhněvaného šéfa a zákaz dalšího postupu v této záležitosti. Zuzana se ovšem vzdát nehodlá, a to ani přes radu podplukovníka Barona, který se ji snaží od nebezpečné vysoké hry s politickým pozadím. Ani Sabina se nehodlá vzdát, jenže akce v Praze se jí trochu vymkne z rukou a musí volat Zuzaně o pomoc. Když už se zdá, že mají vyhráno, přijde tvrdý úder. Zuzana vyvázne roztřesená jen s pošramoceným sebevědomím, zato Sabina schytá svůj díl tak, že už o ministrovi dál psát nehodlá. Zpátky do Bratislavy veze Zuzanu jejím autem Andy, který byl na dva dny v Praze na dovolené. Podplukovník Baron ta potvrdí Zuzanino podezření, že o všem věděl a jen díky jeho vlivu se Zuzaně nic nestalo a nepřišla o placku ani pistoli. (-k-)

5. Případ tančícího fantoma

Nejvyšší prioritu má vyšetřování série brutálních znásilnění mladých dívek. Vypadá to, že pachatel nějak fascinován tanečním kurzem latinsko-amerických tanců. Na místě činu však nezanechává žádné stopy, a tak musí kriminalisté přistoupit k nasazení volavky. Původní Zuzanin návrh šéf odmítl, aby s ním za pár dní přišel on sám. Důležité ale je, jestli pachatel sedne na vějičku.

Poněkud stranou hlavního případu se odehrává zmizení falzifikátu obrazu, který měla Iveta s Briezkom odnést na expertízu. V první chvíli všechny napadne, že jde o nějaký žert jednoho z nich, zejména Andy jako známý šprýmař je v podezření nejdéle, ale ten teď nemá na srandičky náladu, trápí ho výčitka matky první oběti, která přišla na stanici druhý den ráno poté, co její sedmnáctiletá dcera nepřišla domů. Andy ji tehdy uklidňoval, že se určitě objeví, že to za tím bude nějaký chlapec. Jenže už v té době bylo pozdě a Andy samozřejmě nenese žádnou vinu. Ale zpět k ukradenému obrazu, i ten se pochopitelně podaří najít, zaslouží se o to Ivan Obuch, který si dá dvě a dvě dohromady. (-k-)

6. Případ ztraceného syna

Na policii se obrací Andyho otec, psycholog Němec, se žádostí o pomoc jeho známému. Bohatému podnikateli Zedníčkovi unesli mladšího syna a požadují za něj výkupné sto tisíc euro. Vyšetřování musí být samozřejmě nanejvýš diskrétní. Ukazuje se, že unesený Lukáš Zedníček byl pěkné kvítko, prohrával velké peníze a dlužil kde komu. První pokus o výměnu peněz nevyšel, policisté se omylem vrhnuli na kolemjdoucího, který měl shodou okolností stejnou žlutou igelitku, ve které byly uloženy peníze. Otec Zedníček po nezdařené akci odmítl s policií nadále spolupracovat, únosci mu totiž v krabičce poslali ucho. Expertíza ovšem ukázala, že jde o ženské ucho, tudíž pokus o podvrh. Díky Zuzanině šarmu se podaří přimět Zedníčka staršího ke spolupráci, do tašky s penězi umístí štěnici a jen díky ní se podaří pachatele dopadnout, i když z místa předání ujede na kole.

Andy se v tomto díle setkává s otcem, s nímž si nikdy moc nerozuměl a ani teď ho nevítá s otevřenou náručí. Během několika setkání při vyšetřování se jim však k sobě podaří najít cestu. (-k-)

7. Případ zamčeného kostela

Blíží se čas Vánoc a všichni jsou tak trochu naměkko. O to víc překvapí dítě odložené v kostele. Pátrání po jeho matce dostávají na starost Iveta s Briezkom. Zuzana s Andym jsou povoláni do jiného kostela z něhož zmizel vzácný obraz ze sedmnáctého století. Při krádeži někdo zranil kostelníka. První podezření padá na ladiče historických varhan Shcneidera, který večer před krádeží v kostele pracoval. Od svého informátora ale dostává Zuzana tip na starožitníka Szarkoziho, spolu s varováním, ať od něj dá raději ruce pryč. Stejně tak ji od toho odrazuje i podplukovník. Zuzana ani Andy si však nedají říct a v případu pokračují. Andy se pokusí starožitníka vyprovokovat kradenými mincemi, které si půjčí od Obúcha. Jenže starožitník není dnešní, nechá Andyho zmlátit a ještě jej udá policejní inspekci. Z obojího se Andy naštěstí dostane. Pátrání končí v okamžiku, kdy si kriminalisté ověří podezření, že za několika krádežemi historických předmětů pravděpodobně stojí malířská firma Josefa Hrachovce. Jenže Hrachovec je nalezen mrtvý, spadnul z oešení.

Jako obvykle i v tomto díle řeší Zuzana své citové vztahy. I přes aféru svého bývalého muže se s ním dohodne, že stráví Vánoce spolu se synem. Naopak s Andym se jeho dívka Alena rozchází. Přijela za ním z Prahy, jenže zjišťuje, že vzdálenost nebylo to, co bylo v jejich vztahu na překážku. (-k-)
Režie: Ján Sebechlebský
Scénář: Dominik Dán, Alex Koenigsmark
Námět: Barbora Vallová, Zuzana Fialová
Kamera: Peter Kelíšek
Hudba: Ľubica Čekovská
Země: Česko, Slovensko
Rok výroby: 2010

Hrají:
Zuzana Fialová (Zuzana Krauzová)
Milan Lasica (podplukovník Baron)
Matěj Hádek (Andy Němec)
Emília Vašáryová (Zuzanina matka Mária)
Jiří Štěpnička (Zuzanin otec Ondruš)
Tibor Babarcai (Adam Krauz)
Marián Slovák (major Krupa)
Boris Farkaš (Stano Farkaš)
Peter Šimun (Ivan Obuch)
Táňa Pauhofová (Iveta Ballo)
Alexander Bárta (Miloš Briezka)
Oldřich Vlach (Mareček)
Jan Koleník (vyšetřovatel Krajčo)
Dušan Lenci (Oudo)
Róbert Jakab (Hanzel)
Peter Krajčovič (Hubaj)
Katarína Jančula (Hanzelová)
Jozef Dóczy (starý pán se psem)
Filip Tuma (Fišer)
Martin Mňahončák (Krauz)
Martin Nahálka (Ficko)
Michal Režný (dealer Igor)
Juraj Smutný (feťák Šonka)
Michaela Köglerová (Šonkova dívka)
Michal Nikodém (číšník)
Zuzana Janitorová (Gita)
Andrej Kováč (muž)
Nela Mokrá (reportérka)
Jiří Langmajer (Pepa) ve 2. díle
Marko Igonda (Vlado Krauz) ve 2. díle
Danica Jurčová (Beáta) ve 2. díle a ve 4. díle
Michal Štěrba (Svatý) ve 2. díle
Marta Richterová (Agáta) ve 2. díle
Matyás Dráfi (Szabó) ve 2. díle
Zdeněk Maryška (státní prokurátor) ve 2. díle
Matúš Krátký (policista) ve 2. díle
František Výrosto (provozní) ve 2. díle
Michal Duriš (šéfkuchař) ve 2. díle
Jakub Rybárik (Slávo) ve 2. díle
Marián Mitaš (Dušan) ve 2. díle
Ingrid Filanová (Alena Krupová) ve 2. díle
Dušan Jamrich (Panis) ve 3. díle
Jozef Ropog (Berky) ve 3. díle
Eva Landlová (Kršiaková) ve 3. díle
Karol Cálik (Varga)
Milan Chalmovský (policista) ve 3. díle
Dušan Kaprálik (patolog) ve 3. díle a v 6 .díle
Olga Fialová (Ištvánková) ve 3. díle
Vít Bednárik (Ištvánek) ve 3. díle
Olga Hudecová (Hribová) ve 3. díle
Helena Gerecová (Tomská) ve 3. díle
Lukáš Dóza (Tomský) ve 3. díle
Anna Ferenczy (Štrasserová) ve 3. díle
Eva Vokounová (číšnice) ve 3. díle
Jana Zvaríková (Slováková) ve 3. díle
Bibiana Pogány (Veronika) ve 3. díle
Daniel Fischer (Martin) ve 3. díle
Slávka Halčáková (Sabina) ve 4. díle
Branislav Deák (Božo) ve 4. díle
Vladimír Čema (Lordan) ve 4. díle
Sandra Nováková (Alena) ve 4. díle a v 7. díle
Jan Harustiak (veterinář) ve 4. díle
Ľubo Roman (ministr Straradý) ve 4. díle
Tatiána Šúrová (sekretářka) ve 4. díle
Eva Sakálová (Nicole) ve 4. díle
Natália Puklišová (Mišel) ve 4. díle
Etela Kucmanová (prostitutka) ve 4. díle
Mária Benkovská (prostitutka) ve 4. díle
Edita Mária Hrehušová (prostitutka) ve 4. díle
Daniela Kuffelová (Grimmová) v 5. díle
Patricia Piuvolusková (Verka Grimmová) v 5. díle
Maťo Hirc (technik) v 5. díle
Hana Gajdošová (primářka) v 5. díle
Bibiana Onderková (psycholožka) v 5. díle
Xénia Kubová (uklízečka Horová) v 5. díle
Tomáš Lámoš (sborista) v 5. díle
Dominika Žiaranová (děvče sportovkyně) v 5. díle
Vladimír Kratina (Zedníček) v 6 .díle
Přemysl Boublík (Lukáš Zedníček) v 6 .díle
Juraj Hrčka (Miro Zedníček) v 6 .díle
Zdeněk Žák (docent Němec) v 6 .díle
Vladimír Oktavec (právník) v 6 .díle
Tomáš Vpravník (cyklista) v 6 .díle
Leopold Haverl (Szarközy) v 7. díle
Marián Geišberg (farář) v 7. díle
Attila Mokoš (Hrachovec) v 7. díle
Ivan Franěk (Schneider) v 7. díle
Anton Živčic (kostelník) v 7. díle
Michal Spišák (lékař) v 7. díle
Igor Srník (Jánský) v 7. díle
Michaela Majerníková (Jánská) v 7. díle
Peter Kuba (vyšetřovatel) v 7. díle
Róbert Halák (vyšetřovatel) v 7. díle
Daniel Žulčák (Michal) v 7. díle
Monika Babicová (paní) v 7. díle
Miriam Merklová (paní) v 7. díle
Pavel Vrabec (muž) v 7. díle
Iveta Stránajová (starší žena) v 7. díle
Aktualizováno: 25.5.2013