Kráska v nesnázích

Film o věčném rozporu mezi rozumem a citem, o dvou podobách lásky, duchovní a tělesné, o možnosti přátelství mezi mužem a ženou.
2006 Česko délka: 110 min
Anna Geislerová30Brief(Marcela Čmolíková)párkrát se objeví u bazénu v plavečkách, v milostné scéně, která se ale odehrává v polotmě, leží nahá
Josef Abrhám66(Evžen Beneš)
Emilia Vašáryová64(Líba Čmolíková)Jardova matka
Jana Brejchová66(Zdena Hrstková)Marcelina matka
Jiří Schmitzer56Brief(Richard Hrstka)Marcelin nevlastní otec
Jiří Macháček39(Patočka)
Radůza (šansoniérka)
Jan Hrušínský51(kazatel Havlík)
Jaromíra Mílová44(Havlíková)
Barbora Poláková22(policistka)
Roman Luknár41(Jarda)
Adam Mišík9(Jakub)
Kráska v nesnázích Marcela (Aňa Geislerová) žije se svým manželem Jaroslavem Čmolíkem (Roman Luknár) a dvěma dětmi (Lucií a Jakubem) v domě poznamenaném povodní, čímž trpí především astmatický syn Jakub. V domě s nimi žije i Jardova matka (Emília Vašáryová), ovlivněná členstvím v náboženské sektě. Jarda má v domě zařízenou autodílnu, jenže si přivydělává i čachry s kradenými auty. Dopadnou ho když jeden z jeho "dodavatelů" aut přiveze terénní Volvo patřící emigrantovi Evženovi (Josef Abrhám) žijícímu v Itálii, který v restituci získal v Čechách dům. Jeho vůz je totiž vybaven satelitním vyhledávacím systémem, na což Jarda přijde až když už je pozdě.

Jarda končí za mřížemi, ale už Marcela od něj krátce před tím odešla k matce Zdeně (Jana Brejchová) a jejímu druhému muži Ríšovi (Jiří Schmitzer). Ríšovi se jejich přítomnost v nevelkém bytě moc nezamlouvá a chová se občas docela nepříjemně. Marcela podává žádost o rozvod a na policii se setkává s Evženem. Z náhodné setkání se pomalu stává láska. Evžen navrhne Marcele, že může i s dětmi bydlet v horním patře domu. Evžen původně chtěl dům prodat, ale v dolním patře žije paní Havlíková se svou matkou, a tak se Evžen rozhodne s prodejem počkat. Bratr paní Havlíkové (Jan Hrušínský) udělá na Evžena zákeřný podraz, když od zahrádkářského svazu koupí zahrádku před domem a znemožní Evženovi přístup do domu "hlavním vchodem". Tady se opět kříží osudy jednotlivých postav, neboť Havlík je vedoucím (či jak to nazvat) skupiny oné náboženské sekty, do níž dochází Jardova matka. Evžen ale bydlí v Itálii a dům nijak nutně prodávat nepotřebuje, takže se od vychytralého Havlíka a realitního agenta Patočky (Jiří Macháček), který je v podrazu možná také zapleten, vydírat nenechá.

Marcela i obě děti odjíždějí s Evženem do Itálie, kde si pohodlně žijí na Evženově hospodářství. Do Čech přijíždí na pohřeb Marceliny matky, na němž se Marcela setkává s už propuštěným manželem. Ten se polepšil, vydělává si poctivě a spravil dům, přesto nechce Marcele dělat potíže s rozvodem. Na chvíli převáží přirozené lidské touhy a Marcela se s Jardou pomiluje. Na věci to ale nic nemění, Marcela znovu odjíždí s Evženem do Itálie, odtamtud ovšem telefonuje Jardovi a hovor se viditelně stáčí k lechtivým tématům.

Domyslet si, jak bude Marcelin příběh pokračovat, je na každém divákovi. Z nepříliš šťastného života se dostala do až pohádkového příběhu, něco z původního života jí ale chybí. Věčné dilema lásky a touhy se hlásí o slovo.

FIlm získal na 41. ročníku MFF v Karlových Varech v roce 2006 zvláštní cenu poroty, společně s bulharským filmem Vánoční strom. Českého lva získali Anna Geislerová, Jiří Schmitzer a Jana Brejchová. (-k-)

Režie: Jan Hřebejk
Scénář: Petr Jarchovský
Kamera: Jan Malíř
Hudba: Aleš Březina, Radůza, Glen Hansard
Produkce: Ondřej Trojan (Total HelpArt T.H.A)
Koproducenti: Jaroslav Kučera, Ivan Hubač, Česká televize
Oficiální stránky: www.kraskavnesnazich.cz

Hrají:
Aňa Geislerová (Marcela)
Josef Abrhám (Evžen)
Jana Brejchová (Marcelina matka Zdena)
Jiří Schmitzer (Zdenin druh Richard)
Emília Vašáryová (Líba)
Roman Luknár (Jarda)
Jan Hrušínský (Havlík)
Jiří Macháček (Patočka)
Michaela Mrvíková (Lucie)
Adam Mišík (Jakub)
Jaromíra Mílová (Havlíková)
Radůza (zpěvačka)
Andrei Toader (Mirek)
Nikolay Penev (Pičus)
Ondřej Novák (policista)
Barbora Poláková (policistka)
Ludmila Pařízková
Aleš Březina
Milan Cimfe
Beatrice Radosa
OMar Khaouaj
Dušan Anděl
František Rába
Tereza Bradová
Aktualizováno: 12.5.2018