Kam zmizel kurýr

Tak trochu netradiční sci-fi film o návštěvníkovi z jiné planety, který na Zemi pátrá po ztroskotaném soukmenovci a nákladu důležitých meziplanetárních dokumentů.
1981 Česko délka: 83 min
Jan Kanyza33(Jones)
Eva Jakoubková29Brief(Marcela)při převlékání je na chvíli zabrána v podprsence a kalhotkách
Miloslav Štibich52(Svačina)
Dana Homolová29(Michele)
Zdeněk Srstka45(taxikář)
Václav Kotva59(Láska)
Karel Houska64(Stafa)
Kam zmizel kurýr Ze Sydney přilétá do Prahy Michael Jones (Jan Kanyza), aby v české kotlině pátral po rodokmenu svých předků, jak tvrdí. V archívu se setkává s půvabnou překladatelkou a spisovatelkou Marcelou Voseckou (Eva Jakoubková), která právě píše sci-fi povídku o návštěvníku z jiné planety, kterou lidé v roce 1611 zaznamenali jako podivný úkaz na obloze. Michael se s Marcelou sblíží a přestěhuje se z hotelu k ní. Pomáhá jí vymýšlet děj povídky a stále při tom jakoby pátrá po svých předcích.

Stále víc je ale divákovi zřejmé, že Michaelovi nápady nejsou fantazie, události, které se skutečně odehrály. Meziplanetární kurýr ztroskotal v 1611 na Zemi spolu se zásilkou důležitých dokumentů. Záchranná mise dorazila až v roce 1981, ale vzhledem k jinému biologickému rytmu je kurýr stále naživu, i když na Zemi uběhla již tři století. Michael zachytí stopu díky dobovým kresbám a fotografiím, ale až po vydání Marceliny povídky v sobotní příloze novin se kurýr Michaelovi přihlásí. Chce ale zůstat na Zemi, kde je díky své vnitřní odlišnosti žít mnohem déle ne na rodné planetě Levanii. Michael odlétá (zatím jen do Singapuru) pouze se ztracenými dokumenty a na letišti se dojatě loučí s nic nechápající Marcelou.

Ve filmu se objevily ukázky z další českých sci-fi filmů Baron Prášil, Vynález zkázy, Muž z prvního století, Akce Bororo a Ikarie XB 1, Michael s Evou na ně chodili do kina.

Režie: Otakar Fuka
Produkce: Jiří Zika
Scénář: Otakar Fuka, Drahoslav Makovička
Námět: Josef Nesvadba, Drahoslav Makovička
Kamera: Jiří Hošek
Hudba: Zdeněk Liška
Země: Československo
Rok výroby: 1981

Hrají:
Jan Kanyza (Michael Jones)
Eva Jakoubková (Marcela Vosecká)
Karel Houska (Stafa)
Jiří Bruder (Jandák)
Vladimír Salač (Diviš)
Zdeněk Matouš (Coutou)
Václav Kotva (Láska)
Miloslav Štibich (Svačina)
Dana Homolová (Michele)
Jana Altmanová (Jeane)
Ladislav Lahoda (kurýr)
Zdeněk Srstka (taxikář)
Aktualizováno: 24.10.2014