Dům pro dva

Příběh o životě a lásce. Český film oceněný hlavní cenou na Fóru mladého filmu - Bratislava 1987 a Veským zlatým sluncem na XXI. filmovém festivalu mladých v Trutnově v roce 1988
1988 Česko délka: 78 min
Ondřej Vetchý26Brief(Dan Píšťala)v hospodě si sundá košili a předvádí přemety
Jiří Schmitzer38(Bóža Píšťala)
Jiřina Třebická57(matka Píšťalová)
Zdena Sajfertová29Lots(Janička)povzbuzována Danem udělá v hospodě za peníze striptýz
Ivana Velichová28Lots(Magda)hezky a dlouho se předvede v milostné scéně s Danem
Jan Hraběta48(Magdin otec)
Jaroslav Mareš67(Mrázek)
Jana Marková45(Magdina matka)
Dům pro dva Bóža (Jiří Schmitzer) a Dan (Ondřej Vetchý) jsou bratři tak různí, jak jen mohou být. Oba pracují v tiskárně, Starší Bóža obsluhuje jeden ze strojů, zatímco Dan dělá spíš pomocné práce. Bóža je seriozní, nesmělý, až morous a tak trochu smolař. To Dan je frajírek, který si s ničím hlavu nedělá a užívá si života plnými doušky. Není divu, že mezi oběma bratry to občas pořádně zajiskří.

A co teprve, když do tiskárny nastoupí nová pracovnice Magda (Ivana Velichová), přidělená jako odebíračka k Bóžovu stroji. Bóžovi se líbí a ani on jí není lhostejný, ale Bóža se pořád k ničemu nemá, a tak Magda podlehne Danovi a hned s ním otěhotní. Jenže Dan nechce o ženění ani slyšet, v tiskárně má přinejmenším jeden volný vztah s podobně odvázanou kolegyní (Zdena Sajfertová), navíc za pár dní má jít na vojnu. Magda tedy porodí jako svobodná matka. Teprve pak se Bóža odhodlá ji požádat o ruku. To ovšem těžce nese jeho a Danova matka, která neví, že Magda má dítě s Danem. Chudák Bóža, který by pro matku udělal první poslední, spravuje jí koupelnu, komín, dokonce uvažuje o přestavbě domku na dvojdomek, je pro svou dobrotu opět bit.

Po dvou letech přijíždí Dan z vojny, Bóža s Magdou už jsou svoji a Magda čeká další dítě. Dan je přichází navštívit, ale raději od nich hned odchází. Nicméně Magda se mu pořád líbí a po nějakém čase opět využije situaci a Magdu svede. To se stane osudným Bóžovi, který nějakým šestým smyslem něco vycítí, nechá opravy komína a vrací se na sídliště. Při přecházení úzké cesty ale nedává pozor a vkráčí přímo pod projíždějící Tatru.

Matka ve snaze pomoct Danovi, mu prozradí, že Bóža nebyl jeho bratr, byl adoptovaný. Danův náhled na život po Bóžově smrti se pomalu mění, na některé věci už je ale pozdě. Magda jej nechce, i když slibuje, že si ji vezme a bude jen s ní. (-k-)

Režie: Miloš Zábranský
Scénář: Rudolf Ráž
Hudba: Jan Paukert, Pavel Dražan
Kamera: Martin Benoni
Země: Československo
Rok výroby: 1988

Hrají:
Ondřej Vetchý (Dan)
Jiří Schmitzer (Bóža)
Ivana Velichová (Magda)
Jiřina Třebická (Píšťalová)
Jaroslav Mareš (Mrázek)
Zdena Sajfertová (Janička)
Miloslav Maršálek (Ráček)
Jan Hraběta (Magdin otec)
Jana Marková (Magdina matka)
Aktualizováno: 5.2.2007