Dostih

Rivalita nejen na dostihové dráze se postaví mezi dva kamarády, aby nakonec zjistili, že jsou na tom oba stejně a nemají si co závidět.
1981 Česko délka: 87 min
Pavel Zedníček31(Pečenka)
Gabriela Osvaldová27Lots-(Helena)má tři milostné scény, teprve v té poslední ukáže ňadro
Josef Větrovec59(ředitel)
Hana Čížková30(přítelkyně)
Ota Sklenčka60(primář)
Jiří Ornest34(Standa)
Václav Mareš40(zvěrolékař)
Jiří Tomek50(trenér)
Ferdinand Krůta61(Vanýsek)
Ivo Niederle51(funkcionář)
Dostih Dva kamarádi, žokejové Venca Sochor a Karel Pečenka spolu bydlí na jednom pokoji. Ale zatímco Karel díky skvělému koni Titanovi vyhrává dostihy, Venca končí poslední. Kdysi býval slavný, jenže pak se na něj nalepilo podezření ze zmanipulování dostihu, a i když se to nikdy neprokázalo, z ústraní už se nedokázal vyhrabat. Když však při dostihu spadne Karel s koně, využije Venca příležitosti, začne se obětavě starat o zraněného Titana a díky jeho péči se Titan brzy dostane opět do formy. Karel se po návratu z nemocnice cítí ukřivděný, Venca mu ale Titana vrátit nehodlá. Karel tedy Vencovi alespoň přebere holku, mladičkou Helenu. Ani s tím se ale nespokojí a pokusí se na Vencu svalit obvinění z vyřazení dvou koní, které spáchal sám. Jenže Venca se nedal nachytat a Karel byl doživotně vyloučen z dostihového sportu.

Venca se zahořklým Karlem setkal znovu po vítězství v Karlovarské steeplchase, prvním Titanově překážkovém dostihu. Venca připravuje Titana na start na Velké pardubické a sní o vítězství v tomto legendárním dostihu. Titan je jasným favoritem, jenže den před závodem přichází nečekaná rána. Titana kupuje zahraniční zájemce, chce jej ale jetě před velkou, aby jej mohl nasadit jako tajného favorita ve Francii. Pro státní podnik je to obrovská suma valut a rozhodne se Titana prodat. Venca s Karlem jsou na tom najednou stejně, ani jeden ten svůj dostih nedotáhl do vítězného konce, ovšem pochopili, že existují i jiné hodnoty než sláva a peníze, třeba přátelství. (-k-)

Režie: Jaroslav Soukup
Scénář: Miroslav Vaic, Jaroslav Soukup
Námět: Miroslav Vaic
Kamera: Richard Valenta
Hudba: Zdeněk Barták ml.
Země: Československo
Rok výroby: 1981

Hrají:
Ladislav Mrkvička (Venca Sochor)
Pavel Zedníček (Karel Pečenka)
Gabriela Osvaldová (Helena)
Jiří Tomek (trenér)
Josef Větrovec (ředitel)
Karel Hlušička (Bušek)
Ferdinand Krůta (Vanýsek)
Milan Klásek
Jan Teplý
Ota Sklenčka (primář)
Vladimír Hlavatý (děda)
Václav Mareš (zvěrolékař)
Karel Chromík
Miroslav Masopust (Týml)
Ivo Niederle (funkcionář)
Dana Syslová
Alena Kreuzmannová
Marta Malá
I. Bílková
I. Birková
Z. Burdová
E. Čepická
Hana Čížková (přítelkyně)
P. Jiras
J. Kodeš
E. Kuchařová
V. Novotný
Jiří Ornest (Standa)
H. Vojtěch
Aktualizováno: 5.3.2006