Co chytneš v žitě

Povídkový film o tajemství, lásce a nástrahách skrytých v obilném poli.
1998 Česko délka: 100 min
Andrea Elsnerová21(Katka)v 1. povídce Osina
Ladislav Frej ml.24(David)v 1. povídce Osina
Stanislav Zindulka66(hlídačův hlas)v 1. povídce Osina
Klára Issová19(dívka)ve 2. povídce Stoh
Iva Hüttnerová49(učitelka Vohryzková)ve 2. povídce Stoh
Jaromír Dulava37(Davidův otec)ve 2. povídce Stoh
Bořivoj Navrátil64(ředitel školy)ve 2. povídce Stoh
Jitka Sedláčková37(matka)ve 2. povídce Stoh
Iva Janžurová57(nevěsta Jindřiška)ve 3. povídce Cesta
Ivan Gübel45(řidič)ve 3. povídce Cesta
Karel Brožek63(ženich František)ve 3. povídce Cesta
Dana Poláková25(maminka)ve 3. povídce Cesta
Koprodukční film České televize o lásce v každém věku vznikl na základě úspěšného školního cvičení Osina na FAMU, k němuž časem přibyly epizody Stoh a Cesta. Výsledkem je celovečerní filmová trilogie o tajemstvích a nástrahách skrytých v obilném poli v různých ročních dobách, na jejímž vzniku se tehdy podílela řada talentů z nastupující generace mladých filmařů a herců.

Iva Janžurová za roli statečně nevěsty Jindřišky získala Českého lva 1998 za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. (-ČT-)

Film vznikl za přispění Státního fondu České republika pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Režie: Roman Vávra
Produkce: Richard Němec - Verbascum, Česká televize
Scénář: Jaroslav Pozzi, Martin Ryšavý, Roman Vávra
Kamera: David Ployhar, Antonín Chundela, Miro Gábor
Hudba: Milan Vích, Václav Koubek, Petr Verner

Osina

Davida zajímají mimozemské civilizace, a tak si jednoho krásného letního dne vyrazí hledat kruhy v obilí, které se údajně na jednom poli objevily. Vezme s sebou kamarádku Katku, kterou sice mimozemské civilizace až tak moc nezajímají, ale ráda by se vykoupala.

Když dojdou k pšeničnému poli, Katka se bez váhání pustí skrze ně, zatímco David postává na kraji a jen neochotně se ke Katce přidává. Ač nerad, vypráví Katce svůj nepříjemný zážitek z brigády, při níž chytil osinu do zadku. Uprostřed pole narazí na posed, který si místní kluci vyzdobili jako raketu. Osiny jsou na chvíli zapomenuty a stávají se z nich kosmonauti. Po sestupu na zem se ale téma osin neodbytně vrací, A zdá se, že při odpočinku v poli jednu chytila i Katka. (-k-)

Scénář: Jaroslav Pozzi, Roman Vávra
Kamera: David Ployhar

Hrají:
Andrea Elsnerová (Katka)
Ladislav Frej ml. (David)
Jaroslav Maštalíř (hlídač)
Stanislav Zindulka (hlídačův hlas)
Roman Vávra (milenec)
Veronika Matoušková (milenka)

Stoh

Parta čtyř kluků, páťáků, si o prázdninách udělá skrýš ve stohu slámy. Druhý den ve skrýši najdou nezvaného návštěvníka, spící starší dívku. Kluci se před ní nejprve ostýchají, ale postupně se osmělí a rychle se s dívkou skamarádí. Dozví se, že utekla z dětského domova, a tak ji nechávají přebývat ve skrýši, nosí jí jídlo a skrýš vybavují, aby v ní mohla být i přes zimu (naivní klukovská představa). Ona je za jejich péči odměňuje polibky.

Jednoho dne dívka dostane silný menses, což kluky vyděsí a zbaběle utečou. Domnívají se, že šlo o porod a bojí se, že dívka bude chtít otcovství hodit na někoho z nich. Nikdo z nich si není úplně jistý, že k otěhotnění nemohlo dojít líbáním a jak dlouho trvá těhotenství. Slíbí si, že už do stohu nikdy nepůjdou (hrdinové). Jediný David se p pár dnech odhodlá do stohu vrátit. Už v noci se mu zdálo, že tam našel dívku s miminem v náručí a po cestě ke stohu si představuje, jak bude pochválen před celou školou za záchranu dívka a novorozeněte. A co ve stohu skutečně našel? To už se nedozvíme, povídka končí dřív, než tam dojde:-) (-k-)

Scénář: Jaroslav Pozzi, Roman Vávra
Kamera: Antonín Chundela
Hudba: Milan Vích

Hrají:
Daniel Oliva (David)
Michael Šplechta (Icik)
Václav Jakoubek (Ramboš)
Adam Chalkin (Kuliš)
Klára Issová (dívka)
Petra Černá (Evička)
Iva Hüttnerová (Vohryzková)
Jitka Sedláčková (matka)
Jaromír Dulava (otec)
Bořivoj Navrátil (ředitel)

Cesta

Starší pár, František a Jindřiška vstupují do svazku manželského. Na svatební hostině Jindřišce její rozhodnutí vdát se vyčítá její kamarádka Adélka, od níž se Jindřiška stěhuje k ženichovi. Tomu zase jeho vstup do manželství kritizuje hostinský a jeho slova zaslechne i Jindřiška. Rozhodne se proto, že chce jet domů, tedy domů k Františkovi, kam se po hostině stěhuje. Své věci má naloženy na nákladním autě a spolu s manželi a řidičem odjíždí pár dalších chlapů, už notně opilých, aby pomohli se stěhováním.

Cesta vede rozbahněnou polní cestou a náklaďák tam v bahně uvízne. Po marných pokusech o vytlačení se chlapi vydají pro pomoc a Jindřiška s František osamí uprostřed pole. Zábava jim najednou vázne a oni nevědí, o čem se mají o samotě bavit. Oba se rozpačitě snaží prolomit bariéru trapného mlčení . Den se chýlí ke konci a chlapi pořád nikde. Novomanželům, zdá se, nezbývá nic jiného než přečkat noc na poli. Když už oba usnou, zmoženi únavou, probudí je hluk a světlo. Chlapi nezapomněli, sehnali traktor a přijeli je vytáhnout. (-k-)

Scénář: Martin Ryšavý, Roman Vávra
Kamera: Miro Gábor
Hudba: Václav Koubek, Petr Verner

Hrají:
Iva Janžurová (nevěsta Jindřiška)
Karel Brožek (ženich František)
Jana Vychodilová (Adélka)
Ivan Gübel (řidič)
Václav Koubek (harmonikář)
Ivan Koubek (chlápek)
Antonín Novotný (chlápek)
Petr Dostál (chlápek)
Vladimír Tausinger (oddávající)
JUDr. Jitka Mráčková (sekretářka)
Dana Poláková (maminka)
Alžběta Poláková (holčička)
Miloslav Král (hospodský)
Aktualizováno: 8.2.2018