10 způsobů lásky

Příběh deseti lidí, pro něž jsou peníze a sex víc než láska.
Deset způsobů lásky
2009 Česko délka: 94 min
Filip ČapkaBrief-(Viktor)
Dana Sedláková39Brief(Monika)
Pavel Batěk34(Robert)
Andrea Černá31Brief(Valeska)
Tereza Kostková33Brief-(Marta)
Martin Havelka50Brief(Tomáš)
Ondřej Kavan31(Kryštof)
10 způsobů lásky Deset postav prožívá postupně deset milostných epizod v deseti krátkých příbězích. Pohybují se ve sférách dobře situované střední třídy a pro většinu z nich jsou peníze a sex nad láskou. Ti, kdož peníze mají, si za ně kupují sex a ti, kteří peníze nemají, se k nim snaží skrze sex dostat.

Jedna postava z každého příběhu vždy přechází do následujícího, aby se nakonec koloběh uzavřel setkáním milující dvojice, ovšem za tragických okolností.

Televizní film vznikl podle divadelní hry Pavla Kohouta "Arthurovo bolero", která byla zase inspirovaná hrou Artuhra Schnitzlera "Rej". Ta byla ve své době pronásledována cenzurou, a tak ji autor zakázal hrát až do konce ochranné lhůty.

V povídce Křeslo se rozchází Monika s Viktorem. Oba jsou spoluvlastníky úspěšné stavební firmy a jsou také milenci přesto, že Viktor je ženatý s Annou. v příběhu Náhoda se Monika setkává s Milanem, který do ní byl na gymplu zamilovaný. Teď, když je Milan ministrem, se z něj Monika snaží získat výhody a zbavit se společníků. Po milovní s Monikou odjíždí Milan domů, kde jej v příběhu Štěstí čeká manželka Marta, aby sdělila radostnou novinu, že bude otcem. Jenže i Marta má milence, Tomáše a v příběhu Smůla jej bezostyšně vydírá tvrzením, že to dítě je jeho. Tomáš si žádný skandál nemůže dovolit, jeho manželka Hermína je bohatá a jen díky ní má Tomáš dobře placené místo v rodinné firmě. Po návratu od Marty čeká Tomáše v příběhu Podmínka manželka Hermína, která od bulvárního fotografa koupila kompromitující snímky Tomáše a Marty. Tomáš musí přenechat pozici ve firmě svému synovi Jakubovi a stává se z něj Hermín poskok. V příběhu Smlouva však Hermína bez skurpulí svede Jakubova spolužáka Kryštofa a dohodne se s ním na poskytování sexuálních služeb za úplatu. Kryštof si díky tomu může pronajmout luxusní byt a v příběhu Něha se v něm setkat s křehkou a tajemnou Valeskou. Jejich rodící se pochopení je ale rozbito Hermíniným požadavkem na Kryštofa. Zklamaná Valeska odchází domů, aby tam čekala na manžela Roberta (společníka Moniky a Viktora z prvního příběhu) a krátila si čas hledáním náhodných známostí na internetu. Manželství Valesky a Roberta je už dlouho pusté, což prozrazuje příběh Prázdno. V dalším příběhu Touha se Robert setkává s Viktorovou manželkou Annou, po níž už dlouho touží a snaží se ji získat. Jenže Anna Viktora miluje a v poslední povídce Láska se s ním schází v pronajaté garsonce, kde se dříve scházel s Monikou a teď se tam skrývá před věřiteli. Viktor totiž propadl hazardu, prohrál nejen zpronevěřené peníze, ale půjčil si mnohem víc, aby měl na splacení dluhů. I ty peníze však prohrál a teď je na dně. Je udiven a potěšen Anninou lásku, ale pro jejich štěstí už není dostatek času. (-k-)

Režie: Viktor Polesný
Scénář: Pavel Kohout, Jelena Mašínová
Kamera: Josef Špelda
Hudba: Kamil Holub

Dále hrají:
Paulo American (milenec)
Aktualizováno: 25.5.2018