Ztracená brána

Vyšetřování tajemných vražd členů zednářské lóže v kriminální trilogii vede až k pochybnostem o tom, zda přece jen neexistují paralelní světy, do kterých se podařilo nahlédnout jen vyvoleným.
2012 Česko
Ivan Trojan48(Michal Runa)
Anna Geislerová36(Lenka Šímová)
Jiří Dvořák45(Petr Sumara)
Pavel Rimský63(Bervida)
Viktor Preiss65(Rohan)
Matěj Hádek36(Jandák)
Pavel Kříž51(Samuel Goldstein)
Josef Abrhám72(Kruml)
Tomáš Töpfer61(Taussig)
Taťjána Medvecká58(botanička)
Jiří Langmajer46(Zábranský)
Martin Myšička42(patolog)
Martin Preiss39(právník)
Anna Kulovaná30(barmanka)
Tomáš Hanák55(šéf tajné služby)
David Prachař53(Polehla)
Lenka Krobotová35(bankovní úřednice)
Ctirad Götz46(revizor)
Jiří Strach38(mnich)
Petr Pelzer71(profesor Haluzka)
Václav Chalupa37(šámes)
Stanislav Lehký53(vrátný Akademie věd)

Ztracená brána volně navazuje na trilogii Ďáblova lest. Odehrává se o čtyři roky později a spojuje ji v podstatě jen stejná trojice vyšetřovatelů čítající znalce náboženských symbolů. Zřejmě chybkou ve scénáři je tady jeho křestní jméno Michal, zatímco v Ďáblově lsti byl doktor Runa v titulcích uveden jako Ivan.

V podzemních chodbách pražského staré města je tajemným mužem v kápi zavražděn bohatý univerzitní profesor Goldstein (Jiří Klenot). K vyšetřování případu je povolána inspektorka Šímová (Anna Geislerová), právě díky tomu, že se podílela na vyšetřování okultních vražd v Podlažicích. Jako parťáka si vyžádá komisaře Sumaru (Jiří Dvořák), který byl přeložen do Pardubic. Sumara se kloní spíš k vraždě pro peníze, ale jsou tu indicie, které ukazují, že nepůjde o obyčejný případ. Nad mrtvolou byl na stěně chodby nakreslen šestiúhelník, který, spolu s židovským původem mrtvého, naznačuje, že může jít o člena zednářské lóže, o jejíž existenci ovšem kriminalisté jen spekulují. Na místě činu byl nalezen vlas, který nepatřil mrtvému, ba co víc, nepatří žádnému člověku ani zvířeti na zemi. Dále měl mrtvý v kapse snítku neznámé rostliny, kterou na zemi také nenajdeme.

Mrtvého našel architekt Kruml, zřejmě největší znalec pražského podzemí, který pro magistrát zpracovává technické posudky. I jeho chování je však nezvyklé a divák má možnost se přesvědčit, že Goldsteina znal, oba totiž patřili do stejné zednářské lóže. Podezřelým je ovšem i Goldsteinův syn Samuel (Pavel Kříž), který po otcově smrti získal jím nahromaděný majetek v obrovské výši. Samuel sice tvrdil, že v inkriminovanou dobu byl u své půvabné asistentky Terezy (Jana Pidrmanová), Sumarovi ale na nenápadný náznak kategoricky popřela, že by se Samuelem měla nějaký vztah. Později se ale ukáže, že lhala, ovšem proč?

K rozluštění záhady nepřispívá ani záhadná větvička. Naopak. Profesor botaniky Haluzka vyšetřovatelům tvrdil, že by to mohla být vzácná odrůda akácie. Jeho kolegyně (Taťjana Medvecká) ale prozradí, že žádná taková odrůda neexistuje a že si profesor název vymyslel. A podle Runy se jedná o na zemi neexistující rostlinu, kterou lze nalézt pouze vyobrazenou v některých náboženských knihách. A krátce nato je zavražděn i profesor Haluzka. A také on byl jedním z účastníků setkání, tehdy už jen šestice zasvěcených.

Pátrání po vrahovi stále více podporuje domněnku, že členové lóže našli bránu do jiného (paralelního) světa. A nejen, že ji našli, ale ji i otevřeli a nahlédli za ni. O smrt profesora Goldsteina se ale zajímala i tajná služba. Když zjistila, že se nejedná o akci cizí mocnosti, přenechala tajná služba případ výhradně kriminálce. Sumarovi to ale nedá a snaží se od tajné služby zjistit víc. Díky své bývalé ženě (Zuzana Stivínová) se mu podaří zjistit víc o agentovi, který je v případu navštívil, ale do případu to zanáší spíš víc nejasností. A členové zednářské lóže jeden po druhém umírají. Jediný, komu se podaří najít pravdu, je doktor Runa. Rozhodne se ale nechat si své zjištění pro sebe. (-k-)

Režie: Jiří Strach
Produkce: Matěj Stehlík
Kamera: Martin Šec
Hudba: Miloš Bok

Hrají:
Ivan Trojan (Michal Runa)
Anna Geislerová (Lenka Šímová)
Jiří Dvořák (Petr Sumara)
Pavel Rímský (Bervida)
Viktor Preiss (Rohan)
Jana Pidrmanová (Tereza)
Matěj Hádek (Jandák)
František Němec (opat)
Pavel Kříž (Samuel Goldstein)
Josef Abrhám (Kruml)
Tomáš Töpfer (Taussig)
Petr Pelzer (profesor Haluzka)
Taňa Medvecká (botanička)
Zuzana Stivínová (Ormová)
Jiří Langmajer (Zábranský)
Martin Myšička (patolog)
Martin Preiss (právník)
Anna Kulovaná (barmanka)
Václav Chalupa (šámes)
Tomáš Hanák (šéf)
Kryštof Mucha (agent)
David Prachař (Polehla)
Petr Prokop Siostzionek (otec Prokop)
Martin Stropnický (děkan)
Lenka Krobotová (bankovní úřednice)
Stanislav Lehký (vrátný Akademie věd)
Jiří Klenot (Goldstein)
Martin Janouš (mnich)
Josef Hervert (vyšetřovatel)
Tomáš Masopust (specialista)
Ctirad Götz (revizor)
Radek Švec (policista)
Lukáš Janků (policista)
Jan Bednář (technik)
Michaela Klenková - Frkalová (servírka)
Peter Varga (městský policista)
Jakub Zdeněk (student)
Anna Remková (knihovnice)
Jan Bednář (technik)
Josef Zýka (technik)
Jitka Randárová (recepční)
Jiří Strach (mnich)

Aktualizováno: 23.11.2013