Ďáblova lest

Třídílný kriminální film s magickou zápletkou dotýkající se rituálů černé magie.
2009 Česko
Jiří Dvořák42(komisař Petr Sumara)
Ivan Trojan45Brief(Ivan Runa)ve 2. díle má milostnou scénu
Anna Geislerová33(vyšetřovatelka Lenka Šímová)
Tereza Ramba19(Iveta Runová)
Vojtěch Dyk23(Daniel Ferinčák)
Barbora Munzarová37(doktorka Hájková)
Hana Vagnerová26(Eva Turská)
David Prachař50(docent Polehla)
Silvia Šuvadová36Lots-(doktorka Bérová)ve 2. díle hezky ukáže v milostné scéně ňadro
Stanislav Zindulka77(otec Toderik)
František Němec65(opat Kryštof)
Jana Štěpánková74(doktorka Součková)
Kristýna Janáčková27(studentka Klára)
Kryštof Hádek27(student Vítek)
Filip Tomsa25(student Hádek)
Oldřich Vlach67(ředitel muzea Náhlý)
Dana Hlaváčová64ve 3. díle
Pavel Řezníček42(ředitel firmy)
Otmar Brancuzský53(údržbář)
Filip Cíl20(novic Pavel)
Jiří Wohanka62(policejní rada)

1. Noc hadů

Do nemocnice je přivezena dívka v bezvědomí oblečená v zakrvaveném kusu hadru. Na břiše má krví nakreslen tajemný symbol a na čele číslo 666. Vše nasvědčuje tomu, že se stala obětí pokusu o rituální vraždu. Dívku našel na silnici šofér rozvážející pivo (Oldřich Navrátil), který zavolal záchranku. K případu je z dovolené povolán komisař Petr Sumara (Jiří Dvořák), který právě dostal novou kolegyni Lenku Šmídovou (Anna Geislerová) převelenou z Prahy. Pro objasnění záhadného obrazce se spojí se odborníkem na černou magii Ivanem Runou (Ivan Trojan).

Eva Turská (Hana Vagnerová), jak se dívka jmenuje, studuje archeologii a podílela se na archeologickém výzkumu v Benediktinském klášteře v Podlažicích. Vzpomíná si na poslední den, který tam strávila, pak už si nepamatuje na nic, co se s ní dělo, jen matně si vybavuje, že ležela spoutaná na nějakém kameni a že se jí podařilo utéct.

Symbol znázorňující hada omotaného kolem vejce byl na jejím břiše nakreslen směsí lidské a hadí krve. Její vlastní krve, zřejmě menstruační. Podle černé magie jde o rituál, kdy se člověk pokouší spojit s ďáblem. A Eva není jediná, kdo se s rituálem černé magie setkal. V Praze by zavražděn africký student a na jeho těle bylo nalezeno stejné znamení. Zdá se, že původcem je nebezpečný sériový vrah, možná psychopatický šílenec.

Podezřelými jsou Evini spolužáci, kteří s ní byli na výzkumu i jejich vedoucí, docent Polehla (David Prachař) a doktorka Bérová (Silvia Šuvadová). Runa se s nimi ze studií zná, s docentem Polehlou se ale od jistého kongresu nemají rádi. Zato s doktorkou Bérovou by Runa mohl po letech opět navázat přátelství a možná i něco víc. Runa žije sám s dcerou Ivetou (Tereza Voříšková), která chodí se zpěvákem black metalové kapely Danielem Ferinčákem (Vojtěch Dyk). I ten je totiž podezřelý. Ještě nedávno s Evou chodil a šofér, který Evu našel, si všiml poblíž jeho starého mercedesu. Dan však tvrdil, stejně jako své dívce Ivetě, že zapadl do bláta na rozcestí.

Pátrání přivádí Ivana Runu do muzea, kde mu jeho ředitel Náhlý (Oldřich Vlach) ukáže Ďáblovu bibli, která měla vzniknout na počátku 13. století právě v benediktinském klášteře v Podlažicích. Podle legendy ji tam za jedinou napsal mnich kající se z těžkého hříchu, který za pomoc s napsáním knihy upsal svou duši ďáblu. I moderní vědecké metody ukazují, že kniha obrovského rozsahu byla napsána v poměrně krátkém časovém intervalu jedinou osobou. (-k-)

2.Vražedný kód

Dan Ferinčák zpočátku zapírá, ale později se přizná, že v osudný den v blízkosti jeskyně byl. Nadále ovšem tvrdí, že s Evou se tam nesetkal a v žádném případě ji nezabil. Ukáže se, že Dan se o černou magii seriozně zajímá a zná i Ďáblovu bibli. Svým výkladem kresby ďábla předčí i doktora Runu. Tvrdí, že kresba symbolizuje ďábla útočícího z výšky na dvě věže – dvojčata a dokonce prý číslo stránky udává datum – 11. září (ovšem už ne rok). A nejen to, od bývalého zaměstnavatele se vyšetřovatelka Šímová dozvídá, že Dan je taky expert na počítače a zřejmě zdatný hacker. Chybějící list z knihy se zatím najít nepodařilo, ale vychází najevo, že jej měl při rituálu v ruce vrah. Eva si na to vzpomněla v hypnóze, do níž ji uvedla doktorka Součková. Ta, jejíž přednášku v minulém díle Runa zpochybnil.

Studenti s doktorkou Bérovou odhalí ve sklepení kláštera ukřižovaného mnicha, tedy přesněji jeho ostatky, obráceného hlavou dolů. Na zdi je vytesán převrácený pentagram s číslem uprostřed. Stejný pentagram, i když s jiným číslem je nakreslen krví na lustru doktorky Součkové. Ta leží rituálně zavražděná pod ním. Vrah si zřejmě našel náhradní oběť, doktorka Součková je křestním jménem také Eva. Dan Ferinčák, který je stále ve vazbě, se touto vraždou dostává mimo podezření.

Doktor Runa se vydává poradit za opatem Kryštofem do benediktýnského kláštera. Zdá se, že opat Kryštof Runovi něco tají. Otec Toderik to opatovi vyčítá a sám se snaží doktora Runu varovat před příchodem ďábla, jehož moc prý sílí a již za dva dny se pokusí ovládnout zemi.

Eva v hypnóze řekla, že měla zemřít pro číslo svého jména. Doktor Runa si napíše jména všech známých obětí, včetně mnichů zabitých před staletími, a čísla vepsaná v pentagramu u jejich těl a snaží se odhalit kód, podle něhož si vrah vybírá oběti. Za tím účelem se znovu vypraví k vykopávkám, kde se opět setká s doktorkou Bérovou a tentokrát s ní skončí v posteli. Už předtím se přitom omluvil své přítelkyni Hance, že musí večeři zrušit. Inu, stará láska nerezaví.

Vyšetřovatelka Šímová se nějak podezřele zajímá o komisaře Sumaru. Vyptává se na něj doktorky Hájkové i barmanky v jeho oblíbeném baru. Ta to komisaři prozradí a on si na oplátku zjistí, že Šímová na protidrogovém, odkud ji údajně vyhodili, nikdy nepracovala. (-k-)

3. Brána nebes

V broumovském klášteře umírá otec Toderik. Novic nachází v jeho ruce vizitku doktora Runy a rozhodne se mu zavolat. Doktor Runa se díky tomu od, tentokrát už sdílnějšího opata, dozvídá o Bratrstvu tmy, který v Podlažickém klášteře založil roku 1306 odpadlý mnich zasvěcený do černé magie. Vraždami nevinných obětí vybíraných na základě magického čtverce a zaříkáváním na listu vytrženém z ďáblovy bible chtěli umožnit satanovi získat vládu nad světem. Mnichům se tehdy až na poslední chvíli podařilo temné síly zastavit. Opat Jakob, který spolek odhalil, se vydal do Prahy za králem Václavem III, aby od něj získal krev nejsvětější oběti, kterou by mohly v bráně nebes spatřit oči těch, kteří dovedou potřít hady. Bratrstvo tmy se snažilo schůzce s králem zabránit a vyslalo svého člověka, aby jej zavraždil. Naštěstí pozdě, opat Jakob dorazil dřív.

Dan Ferinčák je propuštěn z vězení. První, s kým se setká je Iveta. Ta pak odjede za otcem do Podlažic, aby jej varovala před možným nebezpečím. Netuší, že ona sama je poslední obětí. Její otec totiž rozluštil tajemství podle něhož jsou vybírány oběti - podle čísla svého jména. V hebrejské abecedě vyjadřují písmena současně i čísla a součet Ivetina jména dává 31, poslední chybějící číslo v magickém čtverci na listu z ďáblovy bible.

Vyšetřovatelka Šmídová má kromě případu rituálních vražd za úkol také napsat hlášení na komisaře Sumaru, který poslední dobou příliš často pije. Od té doby, kdy autonehodě, kterou nezavinil, zemřelo dítě. Sumaru si ve své kanceláři příhýbá z láhve rumu. Když poté vyrazí na schůzku do Prahy, Šmídová zavolá svým kolegům, kteří jej zastaví a dají mu dýchnout. Tester ale žádný alkohol neukáže. Komisař má totiž v láhvi od rumu má ledový čaj, který si později ostentativně dolévá před Šmídovou. Je naštvaný, že na něj měla práskat, ale vezme ji na milost, pokud mu pomůže dostat vraha.

Podezřelými jsou docent Polehla, doktorka Bérová a student Vítek. Ti tři totiž zůstali tehdy v Podlažicích s Evou a pohybovali se v kritické době v blízkosti dalších dvou vražd. Doktor Runa si vzpomene, že doktorka Součková na přednášce uvedla, že jeden z jejích pacientů jí v hypnóze řekl, že zabil krále Václava III. Runa se proto vloupá do doktorčině zapečetěného domu a neuvěřitelně rychle (rozuměj nereálně) najde kazetu s nahrávkou seance (doktorka Součková si totiž všechny své seance natáčela na video pro studijní účely). Vrahem Václava III. v minulém životě podle toho byla doktorka Bérová.

Doktor Runa se spojí s Danem, protože se nemůže dovolat Ivetě. Vyrazí spolu do Podlažic, ale najdou tam jen její odhozený mobil. Zdá se, že se dostala do rukou vrahovi. Ten bude chtít obřadnou vraždu uskutečnit dnešní noci mezi druhou a třetí hodinou, kdy budou mocnosti temna nejsilnější. Odvrátit hrozbu může jen krev nejsvětější oběti, tedy krev Kristova. Jenže kde ji vzít? Do trezoru národního muzea se jen tak dostat nedá. I tady pomůže náhoda. Jeden z učitelů doktora Runy, profesor Málek zkoumá ostatkový kříž, jak se při nedávné návštěvě Runovi pochlubil. Budovu sice hlídají dva policisté v civilu, ale Runovi s Danem se podaří dostat do budovy zadem. Kříž je sice v trezoru, ale díky Danovu hackingu (taky hodně uvěřitelnému, spočíval v tom, že si zobrazoval zdrojový kód HTML stránky:-) a znalosti povahy profesora Málka se jim podaří trezor otevřít. S ostatkovým křížem pak dorazí před bránu nebes a díky nápovědě otce Toderika napsané na zadní straně vizitky zjistí Dan přes internet, že mají kříž ukázat učedníkům. Tomu už se věřit dá, internet v mobilů má kdekdo a Google skutečně na dotaz "Lukáš 10 19" vrátí text Evangelia svatého Lukáše, kapitolu 10, verš 19. Země je zachráněna, ještě zbývá zachránit Ivetu.

Policie obsadí okolí jeskyně, protože doktor Runa očekává, že tam dojde k poslední rituální vraždě. Až po Danově narážce na to, že historie se opakuje, mu dojde, že doktorka Bérová bude chtít dokončit vše tam, kde to začalo, tedy v podlažickém sklepení. Od jeskyně tam vyrazí nejprve sama vyšetřovatelka Šímová, jakmile však dorazí na místo, pozná podle červeného mraku, že obřad už začíná a přivolá své kolegy. Zatím se musí pokusit zastavit doktorku Bérovou sama. Při potyčce oběma vypadnou zbraně, Šímové pistolce, Bérové nůž. Nože se zmocní Iveta, rozřízne si pouta na nohou a uteče. Pistole se dostane do ruky doktorce Bérové. Vyšetřovatelka Šímová ji nabádá, ať toho nechá, že stejně nemá oběť. To se však mýlí, doktorka Bérová je křestním jménem Evita (to je náhodička), které je složeno ze stejných písmen jako Iveta. Doktorka Bérová neváhá a přinese poslední oběť. Už se nedozví, že marně. Jenže, list z ďáblovy bible, na který doktorka dopisovala poslední číslo svou krví, záhadně zmizel. A pohřební auto, které odváží doktorčino tělo má poznávací značku SAT-666AN. (-k-)
Film byl natáčen v Benediktinském opatství svátého Václava v Broumově, v kostele svaté Markéty v Podlažicích a v Městském muzeu v Chrastu u Chrudimi. (-k-)

Režie: Jiří Strach
Scénář: Arnošt Vašíček
Hudba: hudbu nahráli Čeští symfoničtí sólisté ve studiu A. České televize a v chrámu Svatého Jiří v Praze
Hudba: Miloš Bok
Použitá hudba: Kryštof (hduba a text Richard Krajčo, Tomáš Roreček)
Výroba: Česká televize
Země: Česká republika
Rok výroby: 2009

Hrají:
Jiří Dvořák (komisař Petr Sumara)
Ivan Trojan (Ivan Runa)
Anna Geislerová (vyšetřovatelka Lenka Šímová)
Tereza Voříšková (Iveta Runová)
Vojtěch Dyk (Daniel Ferinčák)
Barbora Munzarová (doktorka Hájková)
Hana Vagnerová (Eva Turská)
David Prachař (docent Polehla)
Silvia Šuvadová (doktorka Bérová)
Stanislav Zindulka (otec Toderik)
František Němec (opat Kryštof)
Filip Cíl (novic Pavel)
Jitka Schneiderová (Hanka)
Jana Štěpánková (doktorka Součková)
Kristýna Janáčková (studentka Klára)
Kryštof Hádek (student Vítek)
Filip Tomsa (student Hádek)
Oldřich Vlach (ředitel muzea Náhlý)
Josef Somr (profesor Málek)
Martin Myšička (patolog)
Jiří Wohanka (policejní rada)
Michaela Klenková (barmanka)
Oldřich Navrátil (šofér)
Otmar Brancuzský (údržbář)
Pavel Řezníček (ředitel firmy)
Martin Hub (policista v civilu)
Pavel Dvorščik (policista v civilu)
Dana Hlaváčová
Jan Peš
Ondřej Pomajzl
Radovan Klučka
Michal Krásný
Monika Vodičková
Petr Padevět
Aktualizováno: 15.2.2009