Zlaté rybičky

V obchodních domech se krade i v luxusních čtvrtích. Ale kamery jsou všude. Detektivní příběh podle románu J. H. Chase.
1979, Česko, délka: 89 min
František Němec(35)(Steve Manson)
Hana Maciuchová(33)(Linda Mansonová)
Jana Šulcová(32)(Jean Keysová)
Luděk Munzar(46)(Ben Mitford)
Petr Haničinec(48)(Chandler)
Václav Mareš(38)(Max Berry)
Iva Janžurová(38)(Hawkesová)
Josef Somr(45)(Webber)
Jan Teplý(47)(Gordy)
Jaroslav Kepka(43)(Goldstein)
Antonín Hardt(43)(Brenner)
Libuše Štědrá(36)(Chandlerová)
Jiří Dohnal(74)(Creeden)
Kriminálně detektivní příběh podle předlohy autora tzv. drsné školy J. H. Chase se odehrává kdesi na malém městě Spojených států. Milionář Henry Chandler (Petr Haničinec) pojme záměr založit časopis, který by odhaloval nečisté praktiky, zejména ve státní správě, korupci, úplatky. Jako šéfredaktora najme zkušeného novináře Mansona (František Němec). Upozorní ho na to, že bude nejen nenáviděn mnoha lidmi, ale také musí být dokonale bezúhonný, aby nemohl být zdiskreditován. "Zlaté rybičky se nemají kam schovat," přirovnává Chandler Mansonovu pozici. K ruce mu dá sekretářku Jean a šéfa detektivní agentury Webbera (Josef Somr).

Manson sice bezúhonný je, ne už tak ale jeho žena, krásná Linda (Hana Maciuchová) toužící po životě na vysoké noze. Tu zachytí skrytá kamera v místním obchodním domě při krádeži. Ředitel obchodního domu Gordy dostane nápad, že by takto mohl snadno přijít k penězům. Linda totiž nebyla jediná, kterou skryté kamery zachytily, počínaly si takto ženy i z bohatších kruhů. Gordy chce po Mansonovi i po ostatních manželích přistižených žen peníze za zničení usvědčujícího materiálu. Manson se snaží na Gordyho něco najít, ale Webberovi někdo záhadně ukradne Gordyho spis. Navíc v den, kdy měl Manson přinést peníze, najde Gordyho zavražděného. Byl zastřelen jeho pistolí, kterou mu a dalšímu kolegovi Benovi (Luděk Munzar) obstaral na příkaz Chandlera Webber.

Manson musí vypátrat vraha dřív, než policie zjistí, komu pistole patřila. Vyšetřování se ujímá poručík Goldstein (Jaroslav Kepka) a seržant Brenner (Antonín Hardt). Naštěstí se tihle dva nemají moc rádi a navíc seržant Brenner byl jedním z těch, které Gordy vydíral. Vychází najevo, že kromě malých ryb se Gordymu podařil úlovek za milion. Mansonovi se podaří získat inkriminující film, který ukryla Gordyho milenka (Iva Janžurová). Jaké překvapení, když na filmu pozná Chandlera a Jean vycházející z hodinového hotelu. Manson udeří na Webbera, který pro Chandlera dělá "špinavou práci" a s usvědčujícími materiály jde na policii. Bohužel Webber byl na Chandlerův pokyn odstraněn, přejel ho náklaďák. Takže opět to odnesla malá ryba a zlaté rybičky si plují v akváriu dál. (-k-)

Režie: Karel Pokorný
Scénář: Jaroslav Merunka
Námět: J. H. Chase (překlad Jaroslava Moserová)
Kamera: Alois Nožička
Hudba: Petr Mandel
Země: Československo
Rok výroby: 1979

Hrají:
František Němec (Steve Manson)
Hana Maciuchová (Linda Mansonová)
Jana Šulcová (Jean Keysová)
Luděk Munzar (Ben Mitford)
Petr Haničinec (Chandler)
Václav Mareš (Max Berry)
Jan Teplý (Gordy)
Iva Janžurová (Hawkesová)
Libuše Štědrá (Chandlerová)
Antonín Hardt (Brenner)
Jaroslav Kepka (Goldstein)
Jiří Dohnal (Creeden)
Josef Somr (Webber)
Aktualizováno: 6.7.2007