V podstatě jsme normální

Komedie o tom, že obchodní intriky vedou spíš do maléru než k bohatství.
1981 Česko délka: 89 min
Jorga Kotrbová34Brief-(Nováková)hned na začátku se s Petrem Kostkou koupe ve vaně ve skrytu pěny, později fotí pro Elite - hlavně krásné nohy
Petr Kostka43Brief-(Novák)hned na začátku je s Jorgou Kotrbovou ve vaně plné pěny
Slávka Budínová57(Preichingerová)
Dagmar Patrasová25Brief+(Ilona)při převlékání je v průsvitné podprsence a kalhotkách, sluší jí to i po sprchování zabalené v ručníku
Josef Vinklář50(Beznoska)
Petr Nárožný43(Mazáč)
Miriam Kantorková46(Schwarzhuberová)
Jana Synková37(Skřivánková)
Jana Švandová33(Volrábová)
Bořivoj Navrátil47(Praporčík VB)
Zdeněk Svěrák45(Morávek)organizátor školení
Pavel Vondruška55(Lektor na školení)
Helena Růžičková45(Rabiňáková)vypráví na školení pověst o místních strašdlech
Gabriela Wilhelmová39(Štefanková)
Ilona Jirotková31Brief(žena ve sprše)sprchuje se večer na školení, záběr je ale dost z dálky
Svatopluk Beneš63(falešný Hansen)
Volné pokračování komedie Pátek není svátek, která dále sleduje osudy rodiny Nováků. Novákovi jsou taková obyčejná rodina. Bydlí v paneláku na sídlišti, mají dvě dcery a starou škodovku. Jenže paní Nováková (Jorga Kotrbová) by ráda něco víc. Odejde proto z kadeřnictví, kde pracuje a začne kadeřit bohaté klientky soukromě na černo. Díky tomu si Novákovi mohli pořídit novou televizi, pračku a dokonce i auto.

To manžel Karel Novák (Petr Kostka) je poctivec od kosti. Pracuje v Tempochronu a pro podnik by dýchal. I poctivost a píle se vyplácí, Karlovi to přinese povýšení na vedoucího nového oddělení. To hledá nejlépe zahraničního (valutového) odběratele na komunikační a dorozumívací systém KDDZ. Karel by jej rád otestoval na novém počítače IDS (áj dý es), aby měl kupec záruku kvality a výrobek lépe obstál v konkurenci. Neváhá se proto pustit do oživení počítače na vlastní pěst, protože shora mu přislíbili specialisty na další čtvrtletí.

Manželka Eva díky jedné klientce získá kontakt na bývalého odborníka na zahraniční obchod inženýra Mazače (Petr Nárožný). Ten by mohl manželovi s prodejem poradit a ještě by z toho mohla být tučná provize, samozřejmě ve valutách. Jenže pan inženýr Mazač je vykutálený ptáček a rozhodne se ušít na nic netušícího Karla Nováka boudu. Vytvoří fiktivní kancelář společnosti Djungarden a doporučí ji jako zájemce o KDDZ. v kanceláři je zatím jen sekretářka Ilonka (Dagmar Patrasová), nic netušící, nastrčená Mazačem, kterou je podle Mazačovy rady třeba si naklonit.

To vše se stane manželům Novákovým málem osudným, protože manželka si naklánění sekretářky Ilonky vysvětlí zcela jinak. Ale ani ona není tak úplně bez poskvrny. Přes práci v módním foto salonu se dostane k nafocení reklamy na punčochy Elite. Tak se do ní zamiluje fiktivní ředitel společnosti Djungarden Hansen, který jakože přijíždí uzavřít obchod. Setká se s ní na večírku u Mazače a odvede si ji do hotelu. Eva, když zjistí, o co mu opravdu jde, cukne. To už ale za ní uhání na kole manžel ozbrojený lovecký puškou. Snaží se dostat do zamčené kanceláře firmy, takže spustí poplach a je zatčen příslušníky VB. Paní Nováková se nechá zatknout sama, aby se zbavila dotěrného Hansena, a tak se s manželem sejdou na služebně VB. Krátce na to tam přivedou příslušníci jejich starší dceru, která jezdila v noci po měst s kamarády v trabantu taženém odtahovým autem jednoho kamaráda. A aby byla rodina komplet, dostaví se i mladší dcera, která v nepřítomnosti rodičů vzala telefon, jímž policie vyzývala rodiče, aby si přišli pro svou dceru.

Přes všechnu smůlu ale nakonec všechno dopadne dobře. Firma Djungarden (ta skutečná) má opravdu seriózní zájem a inženýr Novák se zase jednou vyznamenal jejím doporučením. Ale od teď to bere do ruky on a už žádné "konexe".

Škoda, že ve filmu poněkud zanikají vedlejší vsuvky a drobné scénky, jako třeba školení na zámku, kde inženýra Nováka balí jakási Iva Volrábová (Jana Švandová) a svým typickým humorem se blýskne Zdeněk Svěrák či Pavel Vondruška. I celkové vyznění je takové rozpačité a viditelně trpí snahou píchnout si do reálného socialismu, ale zase moc nepopudit. (-k-)

Režie: Otakar Fuka
Produkce: Eva Charvátová, Oldřich Mach
Scénář: Otakar Fuka, Jiří Just
Kamera: Jiří Tarantík
Hudba: Petr Hapka
Rok výroby: 1981
Země: Československo

Hrají:
Petr Kostka (Karel Novák)
Jorga Kotrbová (Eva Nováková)
Magda Reifová
Magda Bičíková
Slávka Budínová
Dagmar Patrasová (Ilona Dvořáčková)
Marta Richterová
František Filipovský (děda Mazač)
Svatopluk Beneš (falešný Hansen)
Josef Vinklář (Zdenek Beznoska)
Petr Nárožný (Ing. Mazač)
Miriam Kantorková
Jana Synková (Skřivánková)
Marie Drahokoupilová
Jana Švandová (Iva Volrábová)
Jana Viščaková
Helena Růžičková (frekventantka na školení)
Stella Májová
Olga Michálková
Henrietta Kohoutová
Gabriela Wilhelmová
Libuše Štědrá
Ilona Jirotková
Dagmar Fialková
Vladimír Hlavatý
Zdeněk Dítě
Vlastimil Fišar
Bořivoj Navrátil (módní fotograf Boris)
Zdeněk Svěrák (organizátor školení)
Pavel Vondruška (přednášející docent)
Jiří Lír
Jiří Bruder
Jiří Sequens
Vladimír Hrubý
Václav Štekl
Jiří Knot
Julius Hirsch
Roman Hemala
Jan Kuželka
Karel Bělohradský
Zdeněk Podhůrský
Martin Otava
Jiří Schmiedt
Miloš Štibich
Aktualizováno: 1.1.2018