Tři Alberti a slečna Matylda

Česká komedie, v níž jde nejen o získání velkého množství peněz
1994 Česko délka: 78 min
Květa Fialová64(Matylda)
Josef Laufer54(advokát Josef)
Petr Nárožný56(profesor)
Lucie Benešová19(vnučka)
Pavel Nový45(magistr)
Tři Alberti a slečna Matylda Komedie Miroslava Horníčka byla původně napsaná pro divadlo. Tato spíše "úsměvná hra" než "bujná veselohra" obsahuje přesně to, co je vlastní i většině Horníčkových textů - vtipný a lehký dialog, který je dobrým východiskem ke zdařilým a vděčným hereckým kreacím.

Horníček se v této komedii vrací, tak jako v mnoha jiných svých textech, do minulých let. V tomto případě zhruba do dvacátých let minulého století, děj umístil do Švédska. Zde rozvíjí příběh elegantní neprovdané Matyldy a její půvabné neteře Kristiny. Jejich ustálený, ale nákladný život má zanedlouho změnit otevření tajemné závěti starého pana Söderströma, otce Matyldy a dědečka Kristiny. Ve hře, která nepostrádá ani lehkou detektivní zápletku, však sehrají značnou roli i tři Alberti, muži, jejichž služba u slečny Matyldy je jen zastíracím manévrem skutečných citů.

Tři zloději se spolu vypraví vykrást vilu slečny Matyldy, v níž, podle narážek služebnictva, je ukryto dědictví za milion. A to právě našim třem zlodějům jde. A nejsou to jen tak obyčejní zlodějíčci, mají úroveň, o čemž svědčí i jejich přezdívky - Profesor (Petr Nárožný), Baron (Miroslav Donutil) a Magistr (Pavel Nový). Využijí toho, že stará slečna Matylda (Květa Fialová) odjíždí každoročně na tři měsíce na jih do lázní do Švýcarska. Jenže letos se slečna Matylda kvůli špatnému počasí na jihu Evropy neočekávaně vrátí dřív a přistihne milé zloděje při "úklidu". Zpočátku si myslí, že jde o sluhy, které jí poslal pracovní úřad (i když poněkud předčasně) a oni se rozhodnou tuhle roli přijmout. Slečna Matylda říká každému sluhovi Alberte, protože, jak tvrdí, by si skutečná jména nezapamatovala. Alberti jí k plné spokojenosti slouží tři měsíce, stále ale nemohou ono vytoužené dědictví nalézt. Slečna Matylda ale není tak prostoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát a při jedné příležitosti (předstírá hypnotický spánek, aby nekazila hru) je prokoukne. Rozhodne se ale hrát jejich hru dál, aby zjistila, o co jim vlastně jde.

Režie: Martin Faltýn
Scénář: Miroslav Horníček, Martin Faltýn
Kamera: Martin Kubala
Rok výroby: 1994
Země: Česká republika
Orig. jazyk: Český

Hrají:
Lucie Benešová
Miroslav Donutil (Baron)
Martin Faltýn
Květa Fialová (Matylda)
Moris Issa
Josef Laufer (Advokát Josef)
Radovan Lukavský
Petr Nárožný (Profesor)
Pavel Nový (Chemik)
Aktualizováno: 27.8.2004