Signál

Komedie o podvodníčcích, kteří naoko hledají nejvhodnější parcelu pro vysílač mobilního operátora v malé vesnici a doufají, že tak od místních získají něco na úplatcích.
2011, Česko, délka: 114 min
Vojtěch Dyk(25)(Filos)
Kryštof Hádek(29)(Kája)
Karel Roden(49)(Pilka)
Boleslav Polívka(61)(hospodský Staněk)
Jiří Menzel(73)(Prokeš)
Norbert Lichý(46)(starosta Medek)
Eva Josefíková(21)(Verunka)
Hynek Čermák(38)(policista)
Karel Zima(39)(Kula)
SignálDo malé české vesnice poblíž rakouských hranic přijíždějí dva mladíci s plánem vydávat se za zástupce společnosti, která provádí výzkum mobilního signálu a hledá nejvhodnější místo pro umístění vysílače. Předpokládají, že místní je zadarmo pohostí, ubytují a třeba se najde i nějaká šikovná slečna na zahnání večrní nudy. Autorem a iniciátorem tohoto plánu je Filos (Vojtěch Dyk), sborista ve Stavovském divadle. Jeho bratranec Kája (Kryštof Hádek) studuje částicovou fyziku, zanedlouho ho čeká stáž ve švýcarském Cernu v urychlovači částic a ve fingované dvojici inženýrů zastupuje technickou část. Zcela nečekaně se v zapadlé vesničce setkává s profesorem fyziky Prokešem (Jiří Menzel), které vymyslel princip urychlovače částic, který pak komunisti prodali do Kanady. Mezi mladým mužem a vysloužilým profesorem se vytvoří přátelský vztah, profesor dokonce požádá Káju aby publikoval jeho dosud nevydanou práci.

Hlad místních po peněnzí však naroste do nečekaných rozměrů poté, co Kája znásobí naoko přislíbenou částku za měsíční pronájem. Zejména sedlák Pilka (Karel Roden), který má se svým statkem a vesnicí velké plány, na které potřebuje dost peněz, má o umístění vysílače na svém pozemku obzvláštní zájem a nabídne podvodníkům sedmdesát tisíc. Ale i další obyvatelé vsi podstrkují vykutáleným podvodníkům tisícikoruny doufaje, že si tím nakloní jejich názor na svou stranu.

Když už to vypadá, že se plán zdaří a kluci odjedou s nečekaným balíkem, začnou se věci kazit. Napřed jim někdo odmontuje kola z auta, takže nemohou odjet. Sousedé jim sice ochotně půjčí kola nová, ale i ty jim někdo ukradne, když se Kája jde rozloučit s dcerou hospodského Staňka Verunkou (Eva Josefíková) a Filos na chvíli usne. Podvodníkům nezbývá, než večer v hospodě veřejně vyhlásit výsledky měření. I s tím si ale poradí, prohlásí, že všechny parcely jsou vhodné, tudíž si mají lidé zvolit sami. Rozhodující má být závod do vrchu na pionýrech starosty Medka. Při něm však zjistí, že vysílač už se staví, tudíž že byli podvedeni. Jenže peníze, kterými falešné měřiče upláceli, zmizeli. Co teď s nimi, přece si neudělají před ostatními obcemi ostudu, jak hloupě naletěli. Nebýt Pilka a zjištění, že jeho žena mu byla nevěrná s Filosem, mohli by kluci odjet sice bez peněz, bez notebooku, ale celkem v klidu. Takto se jejich odjezd změnil v menší drama, ovšem s dobrým koncem. A pro Káju s ještě lepším, jemu zůstala láska k Verunce. (-k-)

Režie: Tomáš Řehořek
Produkce: Tomáš Hoffman
Scénář: Marek Epstein
Kamera: Tomáš Sysel
Hudba: František Soukup, Petr Kaláb

Hrají:
Vojtěch Dyk (Filos)
Kryštof Hádek (Kája)
Karel Roden (Pilka)
Boleslav Polívka (Staněk)
Jiří Menzel (Prokeš)
Norbert Lichý (starosta Medek)
Eva Josefíková (Verunka)
Kateřina Winterová (Lída)
Hynek Čermák (policista)
Villiam Čonka (Mato)
Jiří Jelínek (Pajda)
Karel Zima (Kula)
Matouš Rajmont (Franta)
Fanda Loukota (průvodce)
Armin Commandeur (Tyrolák)
Justin Svoboda (Tyrolák)
Jaroušek Čermák (Pilkův syn)
Alena Gemeri
Tadeáš Prášek
Lukáš Tuček
Milan Kolek
Robert Masare
Josef Bradna
Martin Bradna
Jiří Čálek
Josef Humpolec
Lambert Slezák
Aktualizováno: 11.8.2018