Revival

Znovuzrození rockové kapely po čtyřiceti letech provází nelehká cesta přes bulvár a pomoc úspěšného syna.
2013 Česko délka: 111 min
Richard Genzer46(Jiří Holubec)
Vojtěch Dyk27(Vojta)
Zuzana Bydžovská51(Yvonne)vyběhne sice na pódium nahá, ale záběry zepředu a zblízka jsou téměř určitě na dublérku
Jana Hubinská49(Libuška)
Jakub Prachař29(člen Vojtovy kapely)
Marián Geišberg59Lots-(Otakar 'Oťas' Černík)
Revival Po mnoha letech se dávní kamarádi, členové rockové kapely Smoke se znovu scházejí nad hrobem manželky jednoho z nich, Václava (Boleslav Polívky), aby jí na poslední cestě zahráli její oblíbenou písničku. V roce 1972 se o Smoke krátce zmínil televizní pořad pro mladé, tehdejšímu pojetí socialistické hudby ale rockový styl nevoněl, takže se o Smoke vyjadřoval dost kriticky a kapela se postupně rozpadla a každý z jejích členů šel vlastním směrem.

Václav skončil jako učitel na hudební škole, Milan (Karel Heřmánek) vlastní živořící nahrávací studio a má mladou ženu Irenu (Lucie Žáčková). A právě za Milanem přichází producent Holubec (Richard Genzer) s návrhem na revival kapely Smoke. Oba by na tom vydělali slušný balík, kdyby to vyšlo. Jenom je potřeba přemluvit ostatní členy kapely a sehnat nového bubeníka, protože ten už umřel. Václava přemluví snadno, stačí poukázat na tok že jeho žena by byla ráda a ostatní kluci do toho jdou taky. Charismatický zpěvák Oťas (Marián Geišberg) vůbec neváhá, i kdyby mu Holubec s Milanem nenamluvili, že stejně jako jeho žena, tak i Václavovi zbývá pá měsíců života. To s Karlem (Miroslav Kobot) je to těžší, ten je pod pantoflem své ženy Yvonne (Zuzana Bydžovská), jejich dávné společné lásky. Yvonne vyznává budhistocko přírodní životní styl, nepřipouští žádné "škodlivé" věci jako třeba televize, maso nebo jiné než čistě přírodní kosmetické prostředky. Před Yvonne o revivalu raději ani slovo. Naštěstí odjíždí na tři měsíce do Indie, což dává Karlovi možnost zapojit se do zkoušek s kapelou.

Holubec má plán, jak získat popularitu a vydělat peníze. S využitím bulváru dostane Smoke do povědomí veřejnosti, ovšem to hlavní má přijít na koncertě v Rakovníku. Milan tam má omdlít a předstírat koma. Pár rozhovorů novinářům, zázračné "vstání z mrtvých" a Sasaza, mekka české hudební scény bude vyprodaná. První koncerty v malých sálech jsou nečekaně úspěšné, na Sasazu to ale pořád nestačí. A do toho přijde další rána, cestou na jeden z dalších koncertů zkolabuje zpěvák Oťas. Ten má, na rozdíl od Václava, skutečně rakovinu a moc času mu nezbývá. Vypadá to, že se slavného revivalu nezbude nic. Jediný, kdo si může mnout ruce, je Holubec, jehož smlouva s Milanem je pro něj výhodná za všech podmínek. Jenže je tu ještě jeho dcera Miriam (Jenoféva Boková), které Holubec svěřil dohled nad projektem, i když se spolu moc rádi nemají. Když Miriam zjistí, že její otec se k ostatním zachoval hodně nehezky, vezme celou věc do svých rukou. Podaří se jí vyprodat Sasazu a tím všechno v dobré obrátit. Miriam je totiž chytrá, takže využije Václavova syna Vojtu (Vojtěch Dyk), jehož skupina Darkwerk je na vrcholu popularity. Křest nového alba a předkoncert vyprodá halu. Úspěch sklízí ale i Smoke, kteří to rozjedou jako za mlada (škoda, že se k tomu trochu líp neoblékli, ale to byl asi záměr tvůrců).

Koncert nepřekazí ani incident s Yvonne, která pohrozí, že když zahrají nějakou písničku, k níž psala text, vyběhne nahá na jeviště. Karel se konečně dokáže panovačně sebevědomé Yvonne postavit a vmést jí do tváře, co musel celá ta léta snášet. Hned při první písničce Yvonne svou hrozbu splní, ovšem záběr jsou buď pouze na obličej nebo zezadu, a to ještě velmi pravděpodobně na dublérku. O dalším osudu kapely rozhodne to, co měl v plánu Holubec s Milanem. Ovšem doopravdy, nejen jako, umírá Oťas. Zřejmě naposledy se zbytek kapely schází na jeho pohřbu, aby mu zahráli a rozloučili se s ním. (-k-)

Režie: Alice Nellis
Produkce: Rudolf Biermann, Adam Polák
Scénář: Alice Nellis
Námět: Rudolf Biermann
Kamera: Matěj Cibulka
Hudba: Jan Ponocný, Circus Ponorka

Hrají:
Karel Heřmánek (Milan)
Boleslav Polívka (Václav)
Miroslav Krobot (Karel)
Marián Geišberg (Otakar 'Oťas' Černík)
Richard Genzer (Jiří Holubec)
Jenoféva Boková (Miriam)
Vojtěch Dyk (Vojta)
Zuzana Bydžovská (Yvonne)
Jana Hubinská (Libuška)
Lucie Žáčková (Irena)
Jan Ponocný (Hynek)
Jakub Prachař (člen Vojtovy kapely)
Michal Balcar
Zina Blahušová
Tereza Brdečková (novinářka)
Zuzana Čapková
Vilma Častová
Bořivoj Čermák
Dan Červinka
Jana Červená
Jiří Helekal
Karel Heřmánek ml.
Zuzana Čapková
Aktualizováno: 1.3.2018