Polda 5

Pátá řada krimi seriálu o policistovi, který se po dvaceti letech probral z komatu a i když se už docela sžil s novým prostředím, na jehož neortodoxních metodách se nic moc nezměnilo, i parťák zůstává stejný jako ve čtvrté řadě.
2021, Česko
David Matásek(58)(poručík Michal Bříza)
Vladimír Polívka(31)(poručík Vojta Urban aka Junior)
Ondřej Pavelka(65)(major Martin Fišer)
Jiří Vyorálek(47)(patolog Robert Mráz)
Jana Kolesárová(45)(psycholožka Táňa Hošková)
Jitka Sedláčková(60)(barmanka Vanda)
Denisa Nesvačilová(29)Lots-(Kristýna)v 4. díle "Jedna stopa" je v milostné scéně nahoře bez, ale záběr je v šeru

2. Schůze

Na půdě bytového domu je nalezen mrtvý předseda společenství vlastníků. Někdo ho zabil pozdě večer po skončení schůze s bouřlivým průběhem. Z kamerových záznamů plyne, že jej musel zavraždit někdo z domu, protože v inkriminovaný čas do domu nikdo nevešel ani neodešel. Obyvatelé domu spolu navzájem moc nevycházejí, největší spory s předsedou však měli dva obyvatelé, bagrista a malíř. Bagrista si chce na půdě postavit další by a malíř chce půdu využívat jako ateliér. Ani s jedním plánem však předseda nesouhlasil a argumentoval nevhodností pro dům. Potřebné světlo do vyšetřování vnese až informace o vražedné zbrani. Nebyl to nůž, jak se Michal s Vojtou domnívali, ale střep z rozbitého okna. Michalova kuřácká vášeň a náhoda napomůže k nalezení zakrváceného střepu v okapu. Michal využije situaci, svolá všechny obyvatele domu na nádvoří a šikovným psychickým trikem získá přiznání pachatele.

Šéf mordparty major Fišer odchází do důchodu. Radost z toho nemá zejména Michal, Jsou s Martine nejlepší kamarádi a u policie spolu začínali. Ostatní jsou pak zvědaví, koho Martin jmenuje na své místo. Michal po teplé kanceláři netouží, chce zůstat “drsným poldou z ulice”, obává se však že šéfem by se mohl stát Bříza, který svůj zájem o toto místo neskrývá. Při loučení dostane Martin od Michala udici a od ostatních luxusní hodinky. A na své místo dosadí Táňu. K Břízovu zklamání, jinak všeobecnému potěšení. (-k-)

3. Ryba

Na břehu Vltavy je nalezen mrtvý muž uškrcený rybářskou strunou. Ne svou vlastní, byť to byl rybář, pachatel si přinesl strunu vlastní a docela unikátní. Zavražděný pracoval jako hotelový detektiv, ale hlavně propadl hráčské vášni, v pokru prohrával nemalé částky. Dokonce se neštítil ukrást peníze z kasička svého skoro dospělého syna, aby měl na splacení dluhů. Hrával jak v zapadlé hospodě, s jejímž majitelem se Michal zná, tak v hotelovém kasinu. Nedávno byl propuštěn, protože byl podezřelý z krádeže luxusních hodinek jednoho z hostů. Ty Michal s Vojtou najdou na ruce jednoho z hráčů. Své dluhy ale mrtvý před pár dny splatil, zadařilo se mu totiž vyhrát právě v hotelovém kasinu. Posledním vodítkem k pachateli zůstává vražedný nástroj, rybářský vlasec.

Táňa se v roli nové šéfové snaží vést oddělení podle předpisů, takže Vojta musí přepsat zprávu z minulého případu a Michal musí doplnit knihu jízd, z čehož oba nejsou vůbec nadšení. Michal je navíc frustrovaný z toho, že mu šéfuje jeho přítelkyně. Martin Fišer si proto v hostinci u Vandy promluví s Táňou a uklidňuje ji, že dokud bude mít její oddělení výborné výsledky, přimhouří nadřízení oči i nad drobnými formálními nedostatky. (-k-)

4. Jedna stopa

V jedné z pražských uliček srazil náklaďák skútristu. Nešlo ale zřejmě o běžnou nehodu, ale záměr. Obětí je třicetiletý zaměstnanec nedalekého e-shopu Jiří Novák, člen skútr klubu. Řidič náklaďáku Zakopal ohlásil jeho krádež, ovšem až půlhodiny po nehodě, protože musel po krádeži dojít pěšky na firmu. Náklaďák byl nalezen nedlouho poté. Jirka Novák docela hodně střídal ženský.

Podezřelým je Václav Kučera, číšník, Jirkův kamarád ze skútr klubu, s nímž se nedávno u Jirky doma pohádal. Aby kriminalisté zjistili víc, vyráží Vojta inkognito na vzpomínkovou jízdu Jirkova skútr klubu a pietní akci s grilovačkou v kempu. Sblíží se tam s půvabnou skútristkou Kristýnou (Denisa Nesvačilová), od níž se dozví, že Jirka Novák byl na ženský, sbíral je jako trofeje. A nedávno přebral holku právě šéfovi klubu. Ani ten ale nevěděl, že byla vdaná.

Michalův vztah s Táňou uvadá. Michal Táňu sice miluje, ale má čím dál silnější pocit, že se k sobě nehodí. Takže se (v dobrém) rozejdou. (-k-)

5. Absurdní divadlo

Herečku Kláru Kopřivovou někdo zavraždil v jejím domě. A poněkud teatrálně ji nechal, uškrcenou podprsenkou, na stole. Sousedka odnaproti potvrdila, že večer k  ní přijel poslíček na kole, ale už ho neviděla odjíždět. V úvahu připadá i její bývalý přítel, ředitel divadla Pelikán, který ji asi před týdnem navštívil. Dalším podezřelým je stalker Bruno Babinský, který herečce posílal maily, jak se o ni postará po smrti. Je tu ale ještě další muž, který ji v nedávné době navštívil, režisér Jirotka. Jako obvykle, na správnou stopu navede Michala s Andrejem patolog Mráz, který zjistí, že podprsenka, kterou byla uškrcena, je na našem trhu teprve dva měsíce a prodává se jen ve dvou buticích.

Michal chce být vzorný dědeček, a proto pozval svou dceru Míšu i s bývalým parťákem Andrejem a jejich dcerou Eliškou k sobě na chatu. jenomže Míša už s Andrejem půl roku není a teď neví, co má dělat. Nakonec si vymyslí, že se Andrej nemohl uvolnit z práce. Táňa to ale Michalovi prozradila, takže večer u táboráku proběhl v naprostém klidu. (-k-)

6. Poklad

Na centrální skládce komunálního odpadu byla nalezena zahrabaná mrtvola muž bez dokladů. Hlídač skládky Varga ho identifikoval jako Antonína Pergla, který se po skládce často potuloval, vybíral různé věci a nosil si je domů. Právě od hlídače dostal Pergl den předtím přes hubu. V domě mrtvého narazí  Michal s Vojtou na jeho syna Štěpána Sládka, šestkrát trestaného recidivistu.

Od sousedky Koděrové se dozvěděli, že ho sousedi neměli rádi a že se o něm říká, že na skládce našel zlatý poklad. A že u sebe pořád nosil černý notýsek s nějakými čísly, prý od účtů za zlatý poklad. Notýsek našel Michal náhodou na záchodě. Byl v něm ale jen seznam nalezených a prodaných věcí. Pergla je prodával ve vetešnictví Brouk.

Ohledání mrtvého ukázalo, že Pergl byl zabit jinde a na skládku byl přemístěn až později, možná ještě jen omráčený. Taky se ukázalo, že někdo prodal muzeu vzácnou čajovou konvičku, jeden ze tří zachovalých kousků. A kdyby k ní měl i pokličku, byla by cena ještě několika násobně vyšší. Takže motiv je zřejmě jasný.

Michal pořád řeší rozchod své dcery Míši s Andrejemi když oba se snaží i nadále vychovávat malou Elišku společně.

Martin uvařil vlastní pivo a věří, že se bude točit v hospodě u Vandy. Jenže Martinovo pivo nikomu nechutná, akorát se mu to jeho kamarádi bojí říct. Vanda hledá radu u Táni, jak Martinovi šetrně říct, že jeho pivo nikomu nechutná. Jediný, komu Martinovo pivo chutná, je Mráz. (-k-)

7. Muž přes palubu

Radek Horák slaví narozeniny na parníku Allegro na Vltavě. Během oslavy někdo uškrtil a hodil do vody zaměstnance parníku Davida France, který se s oslavencem znal. Jeho zaměstnavatel ho chválí pro pracovitost, nápady, chuť vydělávat peníze. A podle pitevní zprávy je vydělával hlavně kokainu. Toho byla plná celá loď, tedy ne zásob, ale zavátých drobků ve spárách.

Oslavenec, Davidův spolužák ze základky, je zbohatlík, dělá do realit. Podle jeho výpovědi se David na večírku sjel koksem a začal být dost nepříjemný. Nepohodl se s barmanem, protože vyjížděl po jeho přítelkyni, barmance. Od jejich hádky nikoho z nich tří nikdo z hostů na večírku neviděl. Prohlídka lodi odhalí nejméně dva vzorky kokainu, jeden silnější, druhý slabší. To ukazuje na to, že na lodi byl ještě druhý dealer.

Michal má na starosti vnučku Elišku, protože ve školce se objevily vši a Míša potřebuje Elišku pohlídat. (-k-)

8. Pot a krev

Po tréninku ve fitcentru si jeden z cvičících, zaměstnanec fitka a trenér Roman Blatný, píchnul injekci steroidů a krátce na to ve sprše zkolaboval a zemřel. Někdo mu totiž vyměnil v lahvičce steroidy za sukcynel. Blatný měl nedávno konflikt s jiným trenérem, Cupákem, kterému vadilo, že Blatný ve fitku prodává steroidy. Blatný je kupoval od dalšího trenéra.

V mobilu Blatného našli technici výhružné SMSky. Blatný byl sice zasnoubený, ale ženy vyhledával, i vdané, dokonce i své klientky. Podle výpovědi jedné z nich neměl Blatný moc peněz, své přítelkyni však dal drahý zásnubní prsten. Kde na něj vzal?

Michal řeší dilema, jestli by se Táňa nezlobila, kdyby začal s někým chodit. Vojta našel na ulici pejska a rozhodl se, že najde majitele. Michal sice psa nechce, ale půjčoval by si ho na balení holek. (-k-)

9. Zahrádkáři

V zahrádkářské kolonii Vápenka byla zavražděna mladá žena, Zuzana Pešková, uškrcená. O zahrádku se moc nestarala, v zahradním domku jen bydlela. Ostatní zahrádkáři ji pro to její nic nedělání neměli moc rádi. Dokonce se popraly se sousedkou Hanouskovou, protože Zuzana se na své zahrádce producírovala nahoře bez. A prý tam za ní chodili divní lidi, “takový ti s dredy”.

Zuzana dostala zahrádku od paní Zelenkové, o kterou se jako pečovatelka starala až do její smrti. Takže podezřelým je i syn paní Zelenkové Luděk, který ovšem zahrádku nesnášel, protože na ní v dětství trávíval celé prázdniny. Podezřelým je ovšem i předseda kolonie, který měl se Zuzanou poměr, dokonce s ním Zuzana čekala dítě, tedy tvrdila mu to. Taky se ukáže, že Zuzana dealovala drogy. Nejen marihuanu, ale i prášky. A zřejmě se nepohodla se svým dodavatelem. Říká se mu Čert a nemá vůbec dobrou pověst, je to docela magor. V době vraždy byl ale na záchytce. Také je možné, že jde o peníze, velké peníze. Ze zahrádek se mají změnou územního plánu stát stavební parcely, což zatím ví jen pár lidí a ti na tom mohou hódně vydělat.

Obyvatelé kolonie zásobují Michala s Vojtou cuketami, což je vůbec netěší, protože jim cukety nechutnají a nikdo je od nich nechce. Vojta se při venčení pejska setkává na dětském hřišti s Michalovou dcerou Míšou. Ostatní mladé maminky je považují za manžele, což Míše vůbec nevadí.

Aktualizováno: 2.4.2022