Polda 4

Čtvrtá řada krimi seriálu o policistovi, který se po dvaceti letech probral z komatu a na jehož neortodoxních metodách se nic nezměnilo, jen má nového mladého parťáka, tentokrát sobě víc podobného.
Polda IV
2021 Česko

Režie: Jaroslav Fuit
Scénář: Richard Malatinský, Tomáš Holeček
Kamera: Aleš Hart

Hrají:
David Matásek
Vladimír Polívka
Jana Kolesárová
Jiří Vyorálek
Ondřej Pavelka
Jitka Sedláčková (Vanda)

14. Výhodná investice

Na zahradě bývalého známého fotbalisty Rudy Moravce je nalezen zastřelený zahradník. A Ruda zmizel. Logicky je tedy jasným podezřelým. Jenže jeho manželka dostává SMSku požadující výkupné ve výši 384.380 korun. Michal s juniorem nastraží na únosce past, jenže se do ní chytí náhodný cyklista, který si všimne taška odložené na hřbitově. A únosce zdvojnásobuje požadovanou částku.

Zajímavá je výše požadované částky, žádného půl milionu, ale přesná částka. To vede kriminalisty k domněnce, že únoscem může být někdo z klientů kapitálového fondu, na nějž Ruda dělal reklamu, jenže fond zkrachoval a klienti o své peníze přišli. A skutečně jeden z klientů požaduje v soudním řízení právě takovou částku. Tedy přesněji, lišící se o desetikorunu, ale to nehraje roli. Nebo že by ano?

Nezdaří se ani druhý pokus předání peněz, do nichž tentokrát policisté dali miniaturní GPSku. Na vině je Rudova manželka, která se bojí, že únosci Rudu zabijí. V pátrání ale pokračují i detektivové a zajímavé informace přináší kulka, která nebyla nalezena na místě činu, ale v pytli vysavače na listí, se kterým zastřelený v době vraždy pracoval. S bratrem si založili zahradnickou firmu a docela se jim prý dařilo, jak později jeho bratr vypověděl. Je sice s podivem, že pytel s listím už dávno nevysypal, ale holt bylo potřeba příběh trochu zdramatizovat. Každopádně díky nalezené kulce už se začíná schylovat k dopadení skutečného pachatele. (-k-)

15. Přes moji mrtvolu

Při příchodu do práce našli před policejní budovu Michal s Juniorem plačící dívku. Ta se jim přiznala, že v hádce zabila svoji matku Lindu Mydlářovou. Jenomže když přijeli do inkriminovaného domu, žádnou mrtvolu v kuchyni nenašli, jen podle slabého zápachu desinfekce se mohli domnívat, že kuchyně byla nedávno uklizena. Při odchodu se setkali s manželem zavražděné/pohřešované, který se právě vracel z tříměsíční služební cesty. Hraje totiž sólo na trubku na zámořských lodích. Kriminalistům nedá moc práce zjistit, že Linda podala žádost o rozvod, takže manžel se stává také podezřelým.

Na dívčině výpovědi něco nehraje, vypadá to, že něco skrývá, i když to něco nemusí nutně souviset s případem. Chybějící mrtvola se brzy objeví. Na policii se totiž přihlásí dívčin přítel Julián a tvrdí, že vrahem je on a že tělo odklidil do zahradnictví, v němž pracuje. Tam je také tělo skutečně nalezeno, ale ani jeho výpověď nezní věrohodně. Kriminalisté proto hledají v domě a vyptávají se i nadřízeného Lindy Mydlářové Bočka (Jaromír Nosek). Paní Mydlářová pracovala v bance na úseku investic. V domě Mydářových zjistí, že šestnáctiletá dcera je těhotná, a její matka nedávno nabídla investiční příležitost, která zkrachovala. Okruh podezřelých se rozšiřuje.

Z Ameriky se vrací Eliška (Lenka Vlasáková). Michal i Mráz si dělají naděje, že se Eliška vrací k jednomu z nich. Jenže Eliška přijíždí, sice se zpožděním kvůli náhradnímu přistání ve Vídni, i se snoubencem Phillipem. Michalovi se díky spolupráci se Suchým podařilo nastražit past na nájemce jeho vraždy. Podařilo se mu vyfotit předání peněz na dokončení jeho vraždy, jenže sám při tom spadl do pasti. Naštěstí se Junior, který zjistil o co Michalovi jde, nedal odradit a i přes Michalův nesouhlas jej jistil zezadu, takž mohl včas zasáhnout. Jen zastřelení Suchého komplicem už zabránit nedokázal. (-k-)

16. Nebezpečná hra

V den svých narozenin byl vlastní sestrou, která mu přinesla dárek, nalezen ve svém domě mrtvý Matyáš Pachl. Vyšetřování se ujímá junior s Michalem, který by ovšem raději vyslýchal zatčeného Kopeckého a pátral po uprchlém zabijáku Fričovi. Na to, že Matyáš pracoval jako číšník, byť v luxusní restauraci, má docela draze vybavený dům. Junior se proto vydává do restaurace popovídat si s jeho kolegy. Hned u dveří se setká s majitelkou paní Mauerovou, která mu prozradí, že Matyášův nejlepší kamarád Denis (Štěpán Benoni) je také číšník a má právě službu. Nic zajímavého se ale od něj junior nedozví.

Pozornost obou kriminalistů vzbudí časná zavírací doba podniku, už v osm hodin večer. Na místě pak zjistí, že po zavíračce je sice brána zavřená, ale mají štěstí, právě jí projíždí luxusní automobil. Michal toho využije a vnikne otevřenou branou dovnitř, kde setká s řidičem onoho který je oděný ve smokingu a Michalův “rockový ohoz” je mu podezřelý. Michal ho ovšem drze okrade o jeho smoking a takto vystrojený se dostane dovnitř. Tam zjistí, že po zavírací době se restaurace mění v nelegální kasino.

Ještě zajímavější objev udělá forenzní vyšetřovatel, který zjistí, že kontaktní čočky nalezené na místě činu jsou speciální v tom, že svému nositeli umožňují vidět značka na rubu cinknutých karet. Vše tudíž nasvědčuje, že se Matyáš zapletl do podvodného hraní. Michal znovu vyráží do kasína, tentokrát v doprovodu Táni, oba vybaveni podobnými čočkami jako našli u Matyáše. Díky nim Michal rozbije bank, čímž si vyslouží pozornost majitelky kasína a jejího obrovského bodyguarda. Naštěstí jim kryje záda připravená zásahovka na smluvené heslo “vlašák” jednotka vyrazí. Případ vraždy tím sice ještě není vyřešen, ale otvírá přímou cestu k pachateli.

A vypadá to, že Michala s Táňou tento večer sblížil i osobně, čehož Michal využije a pozve ji na večeři do hospody k Vandě. Junior odjíždí domů a zatím ještě netuší, že ho tam vylákal Frič, aby získal proti Michalovi trumf. Frič juniora přinutí zavolat Michalovi, aby ho uklidnil, že je všechno v pořádku. Junior toho využije a podotkne, že ho mrzí, že nemůže přijít k Vandě, protože by si rád dal pivo a vlašák. Michal pochopí a vyrazí mu na pomoc. Na Friče s juniorem jako rukojmím narazí u vchodu domu, v němž junior bydlí. Jako vždy zvolí Michal přímočaré řešení a Friče zneškodní. (-k-)

Aktualizováno: 14.4.2021