Osada (seriál)

Seriál ze staré chatové oblasti, do níž se každý víkend sjíždí různorodé osazenstvo z různých koutů republiky, sociálního, pracovního i finančního spektra.
2021 Česko
Martin Myšička51(David Srovnal)
Pavla Beretová37(Ivana Srovnalová)
Radek Holub52Brief(Milan Rubal)v 7. díle se předvádí jen v kraťasích
Petra Nesvačilová35Brief(Helena Rubalová)ve 4. díle je na břehu v plavkové podprsence
Igor Bareš55(Petr Južan)
Eva Leinweberová48(Radka Južanová)
Josef Polášek55(Šimon Kraus)
Jana Plodková39(Dagmar Krausová)
Ivana Chýlková57(Lucie Rybáková)
Šárka Krausová34Brief(Jana Rybáková)ve 2. díle vyjde z chaty v kalhotkách a podprsence, v 8. díle si sundá košili a zůstane v podprsence, v 10. díle je u rybníka v plavkách
Stanislav Majer43Brief(kriminalista Michal Franěk)ve 2. díle si sundá tričko při jištění Milana ve studni a v několika dalších dílech předvádí hrudník
Pavel Nový72(Zdeněk Stýblo)
Jana Švandová73(Marie Stýblová)
Tomáš Hanák64(Tony Keyhoss)
Barbora Hrzánová57(tramp)ve 4. díle v hospodě
Ondřej Kavan43(policista Duda)v 5. díle
Roman Mrázik51(hasič Luděk)
Karolína Lea Nováková(Arnoštka Krausová)
Jaromír Dulava60(Adolf Gensdorf)v 7. a 8. díle
Lucie Pernetová42(Monika Gensdorfová)v 7. a 8. díle
Sára Lutovská18(Terka)v 6. díle

1. díl (Úvod)

Začíná chatařská sezóna a na první víkend se do malé chatové osady záhoří sjíždí její dlouholetí víkendoví obyvatelé z různých koutů republiky, společenského, inteligenčního i politického spektra. Jediná přístupová cesta k osadě prochází potokem, který funguje jako ochrana před nezvanými návštěvníky. Jen Záhoráci vědí, že v křoví je schovaná výpusť malé hrázky, která sníží hladinu vody na průjezdnou mez.

Jako první přijíždí k potoční závoře noví obyvatelé, ajťák David Srovnal (Martin Myšička) se svou ženou Ivanou (Pavla Beretová), která chatu na letošní rok pronajala. David se bojí potokem projet a hledá na internetu jakou brodivost má jeho auto. Ostatně na internetu, nejčastěji na jútúb, hledá návod skoro na všechno, protože kromě své práce je naprosto nepraktický. A je tu příčina k první hádce, Ivana si myslí, že by měli potok prostě projet a vyčte celému mužskému pokolení, že se už ani pomalu neumí postarat o potravu. To vyprovokuje Davida k nastražení oka na zajíce, aby dokázal, že pro něj není problém obstarat v lese.

Krátce po Srovnalových přijíždějí Rubalovi. Milan (Radek Holub) vystupuje jako drsňák a ohání se svým šestitýdenním výcvikem vojenských záloh. Ukáže Srovnalovým výpusť a vysměje se Davidovu nastraženému oku. Prohlásí, že jestli na to něco chytí, tak před Milanem poklekne a nazve ho lesů pánem. Milanova manželka Helena (Petra Nesvačilová) vypadá trochu jako fiflena, ale rozhodně se nevytahuje jako její manžel, který pracuje jako kadeřník, v salonu, kterému šéfuje jeho žena.

Další rodinou, která se vydává do Záhoří, jsou Južanovi, otec Petr (Igor Bareš), jeho manželka Radka (Eva Leinweberová) a syn Hynek (Filip František Červenka). Jako ostatní jezdí do osady léta, jenže od doby, kdy si všichni byli rovni, Južanovi hodně zbohatli, protože vybudovali prosperující sýrárnu. Před ostatními si ale dál hrají na “chudé”, aby se jich ostatní nezačali stranit. Do osady proto místo luxusního SUV jezdí prastarým volvem a převlékají se z obleku do vytahaných tepláků (ovšem v obleku by na chatu jezdil asi jen málokdo, i kdyby nebyl bohatý).

A do čtvrtice všeho dobrého přijíždí spisovatelka ženských románů Lucie Rybáková (Ivana Chýlková) se svou dcerou Janou (Šárka Vaculíková). Schází už jen Krausovi a Stýblovi, ale ti dorazí až příště. V osadě celoročně pobývá náčelník Keyhoss.

Celoroční pobyt je podle Rubala tím důvodem, proč je Keyhoss náčelníkem. Jenže letos je Keyhossova chata zavřená a po náčelníkovi ani vidu ani slechu. Zato do chaty k Rubalovým a Južanovým se někdo vloupal. Rubalovým ukradl motorovou pilu a křoviňák, na nichž si Milan zakládal, protože mu podle jeho názoru dodávaly v osadě jistou nadřazenost (nikdo jiný totiž takto vybavený není). Južanovým se ztratil ručně vyřezávaný betlém, ale hlavně plastika od Gutfreunda za půl milionu (jasně, že je totální blbost, nechat na chatě takovou cennost). Ani Milan ani Petr ale nechtějí volat policii. Milan proto, že v osadě si vždy všechno vyřešili sami, Petr proto, aby se ostatní nedozvěděli, že jsou bohatí. Ostatní ale nesouhlasí a policii zavolají.

Vyšetřit krádež přijíždí kriminalista Michal Franěk. Ten si hraje snad na ještě většího drsňáka než Milan. Na louce za osadou najde stopy po přistání vrtulníku, což je ještě větší záhadou. Keyhoss je stále nezvěstný, Milan ho dokonce podezřívá z té krádeže, a tak se večer u táboráku odehrává volba nového náčelníka. Milanovu neotřesitelnou pomoci přeruší příjezd nezvaného hosta, Tonyho Keyhosse, náčelníkova synovce. Jeho strýce odvezli (vrtulníkem) do nemocnice s infarktem a Tony přiletěl z Ameriky, aby to osadníkům řekl (taky dost blbost, aby letěl přes půl planety kvůli předání informace). Každopádně náčelník Keyhoss je tím zbaven podezření a záhada vrtulníku je vysvětlena. Druhým kamenem do Milanovy zahrádky je oko s chyceným zajícem, které přivezl Tony. Milan musí splnit svůj slib, pokleknout před Petrem a nazvat ho lesů pánem. Náčelníkem osady je pak zvolen právě Petr, proti je jen Milan a Helena. Krádež však zůstává stále nevyřešena. (-k-)

2. díl (Utěsnění studny)

Je tu druhý víkend a obyvatelé osady Záhoří se opět sjíždějí prožít chvíle pohody na své chaty. Milan se naváží do Davida, že jako náčelník by měl jezdit jako první, ideálně už ve čtvrtek večer. Přijíždí i kriminalista Michal, vyšetřovat krádež. Lucie mu nabídla nocleh v e své chatě, aby nemusel nepohodlně odjíždět. Nově přijíždí také Krausovi, kteří minulý víkend chyběli. Pro změnu ale nepřijeli Južanovi.

Milan zabezpečuje chatu proti vykradení. Na okna namontoval mříže, takže okna teď nejdou otevřít. Nechává si také namontovat elektronické zabezpečení se zámkem na otisk prstu (pro sebe) a hlasové heslo (pro manželku Helenu).

Je potřeba utěsnit studnu, jako obvykle na začátku sezony. Milan to pojme tak, že studnu utěsňuje náčelník a těší se, že David si s tím sám neporadí. David by potřeboval pomoct, ale Milan mu rozhodně pomáhat nehodlá a Šimon Kraus má v sobotu šábes. On ho možná ani tak neprožívá, ale hraje to před ostatními. Ale slíbí aspoň poradit, i když i to už je podle něho na hraně (práce o šábesu). Milan se uvolí, že by Davida jistil, ale utěsňování je odpovědná práce a tu musí dělat náčelník. Objeví se ale nečekaná pomoc, Jana požádá Michala, aby Davidovi se studnou pomohl. Michal drží Davida na laně a ten utěsňuje. Milan to ale nakonec nevydrží a přiloží ruku i zkušenosti k dílu, prootže David utěsňuje studnu opravdu amatérsky. Jenže nadzvednutá skruž, která Davida sklouzne z páčidla,  mu rozmáčkne palec. Už druhý, ten první si spálil kulmou. A Helena se opila, takže nedokáže vyslovit heslo. Rubalovi se tudíž nemůžou dostat do zamčené chaty. Srovnalovi jim nabídnou nocleh a vypadá to, že usmíření mezi Milanem a Davidem je na dobré cestě. (-k-)

3. díl (Grilování)

Třetí víkend se nese ve znamení první jarní grilovačky a taky stavění májky. Letos poprvé dorazili do osady i Stýblovi, Zdeněk (Pavel Nový) a Marie (Jana Švandová). Přijíždí i kriminalista Michal, i když Lucie Rybáková s Janou tentokrát nepřijely.

Petr Južan ovšem nechal gril doma, protože předpověď hovořila o vytrvalém dešti. Južanovi se proto dohodli, že budou grilovat s Rubalovými. Ženy připravují marinádu na maso a předhánějí se v tom, která z nich má doma lepší mixér (na sekání bylinek). Jenže ani Rubalovi (už) nemají gril, i ten jim ukradli, jen si toho Milan v žalu nad motorovkou a křovinořezem nevšiml. Krausovi gril mají, ale Šimon ho nechce půjčit na grilování nekošer masa. Přitom jeho dcera Arnoštka touží po grilování s Hynkem Južanem, do kterého je zamilovaná. Hynek ovšem její zájem nesdílí. Grilování a ochutnávka steaků tak může začít. Šimon omylem sní kousek nekošer steaku, což ho rozčílí a ještě víc ho vytočí snaha ostatních ho uklidnit, takže odkopne gril do rybníka.

Dalším zádrhelem je to, ž na tradičním místě, kde stává májka, si Tony Keyhoss postavil basketbalový koš. A protože považuje májku za komunistickou tradici, odmítá postavit májku na jeho pozemku. Zdeněk proto vyzve Tonyho na souboj v basketbalu, deset hodů na koš, a když vyhraje Zdeněk, postaví se místo koše májka. Když vyhraje Tony, koš zůstane a čtvrtého července se bude slavit Den nezávislosti. Zdeněk vyhraje i když mu už je přes sedmdesát, zamlada totiž hrál basket za nároďák, ovšem namůže si při tom ruku.

Příští víkend budou čarodějnice, a tak je potřeba postavit hranici, a to má na starosti opět náčelník. David se s vervou pustí do řezání polen ruční pilou, i když mu Ivana prozradí, že Milan Rubal má novou motorovku. Rychle ale zjistí, že takhle by nebyl hotov ani do Vánoc, takže mu nezbude, než poprosit Milana. Když už má hranici hotovou, bojí se, že nebude hořet, protože chvojí je vlhké. Ivana chce vyzkoušet, jestli tekutý podpalovač nebude cítit (používat podpalovač by se Milanovi nelíbilo) a zapálí při tom celou hranici. Aspoň si mají kde upéct špekáčky. Jen Milan je naštvaný, protože doufal, že si David se stavbou hranice neporadí. On ji však, díky nápovědě internetu, postavil na jedničku. (-k-)

4. díl (Koupání)

Je konec května a osadníci se chystají na první letošní koupání. David ovšem odmítá do rybníka vlézt s odůvodněním, že je plný sinic. Před pěti lety se totiž David s ostatními kolegy při koupání na IT team buildingu na čtrnáct dní osypali. A nedoporučuje to ani krajská hygienická správa, která koupání v Záhoří zakazuje, s platností od minulého srpna až do nového měření, a to bude až první červnový týden. David proto svolá schůzi a z pozice náčelníka koupání důrazně nedoporučuje. Ostatním je ovšem jen pro legraci.

Lucie se Janě snaží dohazovat Michala. Jana nad ním ohrnuje nos a řekne matce, ať si ho balí sama. Ona se o to snaží, jde si zaplavat ještě večer, aby ji Michal viděl v plavkách, jenže než doplave zpátky, Michal na židli usne. David s Ivanou vidí plavající osobu a myslí si, že je to Helena Rubalová. Ráno Ivana potká Helenu a všimne si, že je nějaká opupínkovaná. Je to sice z nějakého omlazujícícho krému, ale Helena se takhle nechce ukázat před ostatními, a tak tvrdí, že se v noci koupala ona a opupínkovala se z vody, i když se k nočnímu koupání přiznala Lucie. Helena totiž nechce chybět na první koupačce, a když kvůli pupínkům nemůže ona, tak ani ostatní. A David je díky tomu zpátky na koni.

David jde do hospody, protože tam je WiFi a Ivana mu v hádce zničila router. Do hospody jde i Milan, ten je zase naštvaný na Helenu. Jedou tedy spolu na pramici, v hospodě si ale sednou každý k jinému stolu a David si dá limonádu. David ale potřebuje připojit notebook do zásuvky, a tak si musí přisednout k Milanovi. Nechá se přemluvit, aby si dal pivo, takže se oba opijí a David Milanovi řekne, že náčelnictví považuje za blbost.

Michal se konečně projeví a vášnivě Lucii políbí. Ta je z toho nadšená, ale když má přijít na věc, tak couvne s tím, že by měli jít napřed na rande. Jenže druhý den Lucie zaslechne telefonický hovor s nadřízeným, který "zná ty jeho koupačky s podezřelými", takže s Michalem skončí dřív, než si s ním něco začalo.

Koupačka nakonec je, protože David hackne web hygienické stanice a změní mračouna na smajlíka. Milan totiž Davidovi ukázal, že v rybníce sinice nejsou a David přece nemůže jít proti tomu, co říkal dřív. Díky tomu Michal najde v rybníce Milanův křoviňák. Takže vyšetřování bude pokračovat. (-k-)

5. díl (Zájem o Helenu)

Lucie si na Michala pořád myslí a má depresivní myšlenky, protože venku prší. Naštěstí brzo přestane. Jana doufá, že Michal už se nevrátí, ale nález křovinořezu mu před nadřízeným ospravedlňuje další pobyt u vody "s roštěnkama".

Zato Helena Rubalová se chová ke svému muži odtažitě. Ovšem k Tonymu se chová až moc přátelsky, což Milana namíchne. A kromě Tonyho to na Helenu zkouší i Michal. Před Milanem se mu ale daří tvářit tak, že mu dobře radí a pomáhá. Pokusí se překazit Tonyho vyjížďku na čtyřkolce s Helenou (nasype mu do nádrže kakao). Michal to sice dělá pro vlastní prospěch, ale Milan, který ho u toho přistihl si myslí, že to Michal udělal, aby mu pomohl. Vyjížďka se sice nevydaří, ale Helenu to vrátí zpět do náruče Milana, takže Michal á smolíka. Krizičkou si prochází i Srovnalovi. David má na starosti psa své bývalky a Ivana žárlí.

Južanovi slaví výročí svatby. Jejich syn Hynek raději odchází ven, zvlášť když se ho matka snaží přesvědčit, že je zamilovaný do Arnoštky, která už jejich vztah považuje za oficiální. Arnoštka vytáhne Hynka na procházku se psem půjčeným od Srovnalových. Kvůli Hynkovu nezájmu jim ale pes uteče. V lese se přidá ke svému pánečkovi, takže všechno dobře dopadne. David našel v lese, kde byl na houbách, ukradenou sošku Južanových a předal ji Hynkovi, aniž by tušil, o co jde.

6. díl (Milostný šestiúhelník)

Milan je fascinovaný novou motorovou pilou, dělá si s ní selfíčka. Chce dělat modela pro reklamu na motorovku. Vidí ho u toho Hynek a nabídne mu, že ho nafotí. Musí ale ještě napsat motivační dopis, a tak požádá o pomoc Lucii, které taky zrovna došla inspirace pro její nový román. Michal nepokrytě balí Helenu Rubalovou. I Heleně se Michal líbí, ale nechce si to rozházet s manželem, i když o něm prohlašuje, že není nic moc. Přijme ale Michalovi nabídku a jde s ním, k velké nelibosti Milana, večer do hospody do Lhotky. Tam ale brzy pochopí, že Michal je jen pozér a zbabělec.

Davidova bývalá přítelkyně zůstala v Americe. Takže její pes zůstává u Davida, což ovšem Ivana nechce připustit. Ivana se ho snaží nabídnout Arnoštce. Její otec ale o psovi nechce slyšet, je to nečisté zvíře, a co kdyby se zaběhl v sobotu, nemohli by ho o šabatu hledat. Ivana se před Davidem prořekla, že psa nabízela Arnoštce. Pohádají se a David odejde spát do lesa pod širák. Ivana zůstala v noci v chatě sama a bála se, protože kolem někdo obcházel. Byl to Milan, který se opil, v lese potkal Davida, což ho ještě víc naštvalo, protože považuje Davida a jeho náčelnictví za důvod jejich uvadajícího vztahu s Helenou. Sebevědomí Milanovi zvedne to, že vyhrál konkurz na modela s motorovou pilou, na což zase žárlí Helena. A Ivana vezme psa na milost, pochopila, že hlídač by se hodil.

Za Arnoštkou přijela její nejlepší kamarádka, o dva roky starší Terka, aby obhlédla jejího Hynka. Dává Arnoštce spoustu "dobrých rad", jak na Hynka. V Terčině hodnocení Hynek neprojde a Arnoštce radí, ať se s ním rozejde. Arnoštka je z toho nešťastná, naštěstí se kousek Milanova úspěchu přelije i na Hynka, Milan mu poděkuje za pomoc s konkurzem. (-k-)

 

7. díl (Víkend bez mobilu)

Do Záhoří přijíždějí filmaři, aby nafotili reklamu na motorovku s Milanem. Většina obyvatel je ale moc nadšeně nevítá. Zejména Petr Južan nesnáší reklamní agentury, podle jeho ženy proto, že mu kdysi zkazili barvu eidamu v na reklamním plakátu. Helena na Milana vyloženě žárlí. A aby ho popíchla, odjede s Michalem do Lhotky na nákup, i když ho nesnáší.

Milan odmítá sekat sekerou do živého stromu, i když se ho produkční Simona snaží přemluvit svými ženskými zbraněmi. Fotograf reklamní agentury ale nedrží slovo a hulí jednu cigaretu za druhou, což je proti dohodě. Zdeněk Stýblo s Petrem Južanem proto odpojí přívod proudu, takže nemůžou dofotit reklamu na křovinořez. Až Hynek přijde s nápadem, že by reklamní fotky na křovinořez mohli nafotit u ohně.

David se nechá vyhecovat od Stýblových a slíbí, že celý víkend nechá vypnutý mobil. Přidá se k němu i Ivana. A samozřejmě během víkendu přichází spousta potřeb podívat se na internet. Navíc Ivana by měla popřát mámě k narozeninám. David jí to nechce dovolit, a tak se Ivana urazí a odjede nakoupit do Lhotky. A protože se dlouho nevrací, má o ni David strach, zapne mobil a snaží se zjistit, jestli nedošlo k nějaké nehodě. Ivana je v pořádku a potěší ji, že o ni měl David strach. (-k-)

8. díl (Arnoštka má patnáct)

Arnoštka má patnácté narozeniny a má v plánu přijít o panenství.  A vůbec jí nevadí, že zrovna na den jejích narozenin vychází smuteční den, kdy se Židé postí, aspoň nemusí předstírat, že málo jí, aby se nenadýmala. Doufá ale, že se to nikdo nedozví. Ostatní jsou ale zřejmě jasnovidci, třeba hned paní Stýblová tuší, po čem Arnoštka touží. A dojde i Arnoštčině matce, které je podezřelé, že Arnoštka čte žalmy a na procházce chce přemýšlet o pádu Jeruzaléma. Ta je samozřejmě nervózní, ale ostatní ji uklidňují.

Arnoštka se se snaží všechno dokonale naplánovat, vybere místo v lese a zaúkoluje Hynka, aby tam posekl trávu a zajistil hudbu. Při sečení kosou se Hynek zraní, naštěstí jen povrchově, šrám mu ošetří Jana, kterou zajímalo, kam jde Hynek s kosou. I té je jasné, proč to Hynek dělá a pochopí to i Milan, když se od Michala dozví, že Arnoštka má patnáctiny. Nakonec to ale stejně nedopadne, Hynek se prořekne, že mu s kosením pomohl Milan, Jana mu ošetřila nohu, a Arnoštka se urazí, že o tom ví i někdo další a uteče.

Do osady přijíždí dcera Stýblových Monika s manželem Adolfem (Jaromír Dulava)a synem. Adolf je namyšlený na to, že pochází ze starého aristokratického rodu. Má sice nadaci na podporu malých českých firem, ale moc se jim nedaří. Lucie mu navrhne, že by mohl podpořit Južanovi, aby se osamostatnili. Ke všemu neopravili ale střechu na svém zámku, na což jim Stýblovi půjčili. Adolf je ale vynikající znalec vín. Pozná, že víno, které mu Južanovi nalili z Petky, je ve skutečnosti výtečné Margó. Južanovi mu prozradí, že ve skutečnosti fabriku na výrobu sýra vlastní (to věděl i Zdeněk Stýblo, ale jinak nikdo) a navrhli Adolfovi, aby jim pomohl s vinařstvím, které by si rádi pořídili. (-k-)

9. díl (Z výkřiku sojky)

Davidovi víkendy v Záhoří prospívají, už se tam vždycky těší. Zato Ivaně je tento týden cestou nějak nevolno. A to ještě netuší, že David má pro ni překvapení. David totiž chatu koupil, dal výpověď v práci a plánuje postavit skleník. A chce se do Záhoří přesunout natrvalo. Překvapení pro Davida má ale i Ivana. A vlastně je to překvapení i pro ni. Až Monika Gensdorfová jí vysvětlí, že Záhoří má blahodárný vliv na otěhotnění, a půjčí Ivaně těhotenský test. Není překvapením, že Ivaně vyjde pozitivní.

Michal má poslední příležitost pohnout z případem v Záhoří, šéf ho totiž hodlá převelet na jiný případ. Michal se proto snaží umluvit Lucii na efekt "poslední noci". Když ho Lucie odmítne, zkouší to i na Janu, u níž samozřejmě neuspěje už vůbec. Pokouší se i další ženy v sadě, odmítne ho ale jak Ivana, tak Dáša Krausová.

Adolf Gensdorf se pustil do spolupráce s Petrem Južanem s vervou.

Arnoštka nadále tlačí na Hynka, že by se měli ve vztahu posunout. Hynkovi se do toho ale vůbec nechce, zvlášť teď, když je na stáži v reklamní agentuře a pracuje na své kampani i o víkendu. Požádá o pomoc Janu, která to velmi ráda přijme, aby se zbavila dotěrných řečí Michala. Jejich důvěrný rozhovor Arnoštka těžce nese a dokonce se pokusí střelit na Hynka z luku, který si půjčila od mladého Tomáše Gensdorfa.

Kamarádka Terka radí Arnoštce, ať si taky najde někoho staršího a vřele jí doporučuje Michala. Arnoštka neváhá a jde rovnou na věc. Nepokrytě Michalovi naznačí, o co jí jde, a vytáhne na borůvky. Michal s ní sice na borůvky jde, ale vysvětlí jí, že by si měla počkat na toho pravého. Jejich nevinné setkání přeruší Arnoštčin rozlícený otec v doprovodu Davida. I když se mu Arnoštka i Michal snaží vysvětlit, že se nic nestalo a Michal se zachoval jako gentleman, bodne Arnoštčin otec Michala šípem do ramene. Zranění mu ošetří Monika Gensdorfová a Michal využije omluvy a nabídky Šimona Krause a požádá ho, zda by mohl přemluvit Lucii, aby ho nechala odpočívat u ní na chatě. Takže Michalovi nakonec efekt poslední noci s Lucií vyjde. A Hynek s Janou se do sebe zamilují. (-k-)

10. díl (Nevlastní dcera)

David se pustil do budování skleníku, s čímž mu pomáhá Milan. Ivana je z toho ovšem nešťastná, protože David se radikálně změnil. Dal v práci výpověď a učí se fachmanské výrazy jako sajtna nebo šprajc. Stýblovi Ivaně poradí, že jediná možnost je nahradit Davidovu závislost na chataření jinou závislostí. Závislostí na ní. Helena ji načančá, aby mohla Davida svádět. Zabere ale až rukavička, kterou Ivana upletla pro dítě.

Michal se zabydlel u Lucie a dokonce předstírá, že jí pomáhá s domácími pracemi. Lucie si vztah s Michalem užívá i proto, že ji inspiruje ke psaní. Aby se nemusel vrátit do služby, dělá si Michal vysavačem modřiny. Jeho nadřízený mu na to ale neskočí a naléhá na jeho odvolání ze Záhoří. Lucie se ale postará, aby Michal mohl zůstat, hodí Milanovu bednu s nářadím do rybníka.

Gensdorf se pustil do koštování vín pro Južanovi. V podstatě se nakvartýroval k Južanům do chaty a vyjídá jejich sýry. Jana pokračuje ve vztahu s Hynkem. Hynkův otec s tím ovšem razantně nesouhlasí. Jeho matka je ovšem mnohem tolerantnější. I Gensdorf Južanovi jeho zarputilost rozmlouvá. Ono to však má svůj zásadní důvod. Petr Južan si myslí, že Jana je jeho dcera, protože před pětadvaceti lety měl s Lucií poměr. Jana ale není Petrova dcera, nesedí to ani časově (o pár měsíců). Jana se ale s Hynkem rozejde, přece jen to na ní zanechalo vliv, když si asi hodinu myslela, že Hynek je její bratr. Hynek to těžce nese, naštěstí ho z jeho chmurných myšlenek vytrhne Arnoštka, Krausovi přijeli až v neděli. (-k-)

11. díl (Jsou Južanovi opravdu chudí?)

Južanovi zapomněli při příjezdu na chatu vyměnit auto, takže místo starého Volva přijeli do Záhoří novým luxusním SUV Mercedesem. První, kdo je zahlédne, jsou Roubalovi. Južanovi tvrdí, že ho mají jenom půjčené. Řeč se krátce stočí na probíhající volby, čehož Petr Južan využije a tvrdí, že volí levici, protože pracující člověk jako on si takové auto dovolit nemůže. A chce využít Hynka, aby všude trousil ty své “hipsterské” řeči namíření proti konzumní společnosti. Šimonu Krausovi na Južanově autě vadí, že je německé.

Gensdorf se snaží vštípit svému synovi názor, že demokracie a parlamentní systém je špatný a vládnout by měla šlechta. To se ale nelíbí jeho ženě Monice, zvlášť aby otcovy názory neprezentoval ve škole.

Lucie se zlobí na Michala, že nevolil. Ten se jí snaží zalíbit a shání voličský průkaz od padělatele. Poměrně snadno přijde na to, že Milanovu bednu s nářadím hodila Lucie do rybníka, protože tam ztratila náušnici a zůstaly tam otisky jejích bot. Lucie se přizná, ale brání se tím, že to udělala pro něj a že Michal taky lže. Michal se hloupě podřekne, že Milanův křoviňák a motorovku hodil do rybníka na jaře on, aby mohl vyšetřovat krádež v chatové oblasti a užít si krásné léto.

Nevolil ale ani David Srovnal, nechce řešit volby, když má stavět kůlnu. Južanovi se ale zalíbí myšlenka, že budou sledovat volby společně, což bude skvělá šance utvrdit jeho předstíranou proletářskou pozici. Přijdou jen Rubalovi a Krausovi. A taky Jana, ta ovšem kvůli tomu, že u nich se pořád roztahuje Michal. Rubalovi a Krausovi uvěří, že Južanovi jsou chodí a ještě se muži se svými ženami pohádají, kdo koho volil. Naopak Jana Južanovi prokoukne, jednak kvůli tlustému řízku dělanému na pánvi (chudí dělají řízky tenké a v troubě), ale hlavně pozná, že nenápadná soška má velkou cenu. Radka už to nevydrží a Janě se přizná. Ukáže se, že za Lucčiným spisovatelským úspěchem byl Petr, který skoupil výtisk její první knihy a přes dceřinnou společnost vydával její další knihy. Radka se snaží říct o jejich bohatství i ostatním, ale ti ji nepustí ke slovu a uspořádají pro Južanovi sbírku. Teď už souhlasí i Radka, že musí předstírat chudobu. (-k-)

12. díl (Složitost vztahů)

Gensdorf ze svého rozhodnutí přes týden u Južanů na vinici manuálně pracoval a tváří se, jak je zničený. ve skutečnosti té práci ale moc nedal, zato vína vypil až až. Radka i Hynek přesvědčují otce, že by měl Gensdorfa vyhodit. Južanovi je to nepříjemné, snaží se to Gensdorfovi nějak šetrně říct, ten však nechápe, o co Južanovi jde a nabídne mu, že na vinohradu bude pracovat i zadarmo, je přece šlechtic. Manželce řekne, že si vyjasńovali platové ohodnocení a nechá ji při tom, že dostal přidáno. Radka to chce řešit sama, ale ani ona nemá to srdce říct Monice, že chtěli jejího muže vyhodit, a slíbí mu přidat.

David se nadále věnuje chatařským pracem, konkrétně štípání dřeva. Na pomoc mu přijde Michal, který se urazil po příjezdu Jany. Snaží zapříst s Davidem konverzaci o ženách v osadě a chce, ať je Michal hodnotí. Sám se sexisticky vyjadřuje o Janě, i když je to dcera jeho přítelkyně (každý chlap chce vyhrát ligu i pohár). Jenže Lucie s Janou jeho chvástání slyší, Lucie totiž přinutila Janu, any se mu šly omluvit, zůstaly ale za rohem Davidovy chaty. Do pře se dostanou i Lucie s Janou a Jana Lucii navrhne, že se Michalovi nabídne, aby ji přesvědčila, že Michal to myslí vážně a bude jí nevěrný, jakmile bude mít jen trochu příležitost.

S Krausovými přijíždí i Arnoštčina kamarádka Terka a hustí do ní bludy, jako že ona bude žít v Montrealu s bohatým hokejistou. A naváží se nejenom do Arnoštky, ale i do vztahu dospělých Krausových. Přinutí Arnoštku, aby si Hynka na mobilu zablokovala. Hynek si zablokuje Arnoštku sám od sebe. Na večer vyrazí Terka s Arnoštkou na myslivecký bál. Jana pozve na bál Michala. Když Hynek zjistí, že Arnoštka je na bále, rozhodne se tam jít taky. S Janou ale nemůže, tak požádá o odvoz Tonyho. Jenže s Arnoštkou už tancuje jiný kluk a Hynek znechuceně odejde ven, i když mu předtím Tony udělal antré. Jana se snaží svádět Michala, ale ten se nedá. Jenže druhý den u snídaně Michal otočí a řekne Janě, že si to rozmyslel, že by si s ní dal říct.

Druhý den se Tony dozví, že jeho strýc umřel. A taky se ukáže, že Tony v Americe vůbec nebyl. Hynkovi to už na bále naznačil jeden z místních myslivců. (-k-)

13. díl

Přichází podzim a s ním i mnohá odhalení. Z dopisu strýce se dozvídáme, že Tony Keyhos nebyl v Americe, ale v kriminále. Strýc mu v dopise klade na srdce, že země neomezených možností není za velkou louží, ale v Záhoří. Hynek by si rád udobřil Arnoštku, tak na radu Tonyho jde Krausovům vyčistit okapy.

Osadníci zazimovávají chaty, jen David chce zůstat v osadě i přes zimu. Chystá se utěsnit trubky, polystyrenem nacpaným v dámských punčochách. Přes zimu možná budu muset zůstat v Záhoří i Gensdorfovi, jejich zámek je přes zimu neobyvatelný. Jenže Adolf se právě dozvěděl, že zdědil po strýci ve Francii osmset padesát tisíc. Euro. 

Za Michalem přichází porybný z vesnice Mysliveček. Michal se bojí, že mu jde rozbít hubu kvůli nevěře, ale Mysliveček je už deset let vdovec. přichází Michalovi říct, že Tony seděl ve vězení, seděl tam s jeho bráchou. Náčelníkovi Davidovi pak přichází říct, že rybník se musí vypustit, vylovit a odbahnit. Michal se bojí, že vyjde najevo jeho prohřešek s motorovkou a Luciin s bednou nářadí.

David připravil tradiční závěrečný táborák. Tony se chytá říct o sobě pravdu, jenže ho přeruší dým z Krausovy chaty, v níž zůstal Šimon rozjímat. Ze zakouřeného smrtícího nebezpečí vytáhne Šimona Hynek s Tonym. A to je konečně s Arnoštkou znovu sblíží. Tony u táboráku přečte strýcovu závěť, čímž se přizná k tomu, že byl místo Ameriky ve vězení. To zapůsobí i na Michala, který se přizná, že věci v Záhoří vzal z chat a naházel do rybníka on. Na to se odhodlal i Petr Južan a řekl ostatním, že v sýrárně nepracuje, ale vlastní ji. Přidá se i David s tím, že příští rok už nechce být náčelník. A rovnou předá náčelnictví Milanovi. A do třetice všeho dobrého, Šimon si dá vepřový buřt, čímž přizná, že není až takový Žid.

Konec dobrý, všechno dobré (-k-)

Režie: Radek Bajgar, Jan Bártek
Produkce: Josef Viewegh
Scénář: Petr Kolečko, Radek Bajgar
Námět: Petr Kolečko
Kamera: Lukáš Hyksa

Hrají:
Martin Myšička (David Srovnal)
Pavla Beretová (Ivana Srovnalová)
Radek Holub (Milan Rubal)
Petra Nesvačilová (Helena Rubalová)
Igor Bareš (Petr Južan)
Eva Leinweberová (Radka Južanová)
Filip František Červenka (Hynek Južan)
Josef Polášek (Šimon Kraus)
Jana Plodková (Dagmar Krausová)
Karolína Lea Nováková (Arnoštka Krausová)
Ivana Chýlková (Lucie Rybáková)
Šárka Vaculíková (Jana Rybáková)
Stanislav Majer (Michal Franěk)
Pavel Nový (Zdeněk Stýblo)
Jana Švandová (Marie Stýblová)
Tomáš Hanák (Tony Keyhoss)
Otto Weiss (hospodský) ve 4. díle
Barbora Hrzánová (tramp) ve 4. díle
Renáta Králová (tramp) ve 4. díle
Petr Horváth (tramp) ve 4. díle
Mário Bihári (tramp) ve 4. díle
Ondřej Kavan (policista Duda) v 5. díle
Samuel Gyertyák (Laky) v 5. díle
pes Pepina v 5. a 6. díle
Sára Lutovská (Terka) v 6. díle
Jana Kotrbatá (Simona Králová) v 6. díle
Pavel Mang (rybář Hulec) v 6. díle
Roman Mrázik (hasič Luděk) v 6. díle
Jakub Slach (hasič Roman) v 6. díle
Jaromír Dulava (Adolf Gensdorf) v 8. díle
Lucie Pernetová (Monika Gensdorfová) v 8. díle
Sebastian Pothe (Tomáš Gensdorf) v 8. díle

Aktualizováno: 24.10.2021