Volné pokračování dobrodružství Sokola a jeho mladého přítele Havranpírka z pravěké doby paleolitu
O Veveřici (Marie Sýkorová) z rodu Havranů se uchází hned několik nápadníků. Získá ji ten, kdo za ni dá nejvíc (ovcí a/nebo krav, dobytek byl tenkrát pro rod základem přežití). Podle tohoto pravidla získá Veveřici udatný Sokol (jiří Bartoška). Ona ale v noci uteče s jiným a Sokol se vydá je pronásledovat. Přidá se k němu jeho věrný mladý přítel Havranpírko (Ludvík hradílek).
Po řece se spolu dostanou do další osady, kterou sužuje démon, jehož se všichni bojí a nosí mu jídlo. Sokol je však osvícený a povídačkám nevěří. A když má být obětována mladá dívka Šťastná chvíle (Gabriela Osvaldová), v níž Sokol našel zalíbení, rozhodne se si na podivného démona posvítit. Ukáže se, že to není nikdo jiný než Divous, jehož Havrani před zimou vyhnali kvůli nesvárům. Divous nejenže bez rodu nezemřel, ale díky své chytrosti a vykořisťování osady se má dobře. Sokol ho v souboji zabije a Šťastnou chvíli osvobodí. ještě před tím se setká s Veveřicí a jejím únoscem, souboj s nímž dopadne nerozhodně. Sokol pochopí, že s veveřicí by nebyl šťastný a nechá ji jít. A Hvězda je zatím příliš mladá, aby mu byla ženou. Sokol s Havranpírkem se vracejí zpět, Hvězda jim na cestu dává talisman.
Ačkoliv dobrodružný, dá se film označit i slovem romantický, neboť láska je hybným motivem Sokolových činů. Nejedná se rozhodně o žádný klenot české kinematografie, je to ale film který neurazí a příjemně vyplní nudné zimní odpoledne.
Volně navazuje na
Osadu Havranů a pokračuje
Voláním rodu. (-k-)
Režie: Jan Schmidt
Scénář: Milan Pavlík, Jan Schmidt
Hudba: Zdeněk Liška
Kamera: Jiří Macák
Volně podle Osady Havranů Eduarda Štorcha
Země: Československo
Rok výroby: 1978
Hrají
Jiří Bartoška (Sokol)
Ludvík Hradílek (Havranpírko)
Marie Sýkorová (Veveřice)
Gabriela Osvaldová (Šťastná chvíle)
Bohumil Vávra (Havran(
Vilém Besser (Divous)
Ivan Luťanský (Kupec Kam)
Karel Dellapina (Bouřňák)
Zdeněk Kutil (Karas)
Beta Poničanová (Tlapa)
Ljuba Skořepová (Vranka)
Bořivoj Navrátil (Kupec Ger)
Ľudovít Kroner (Čihaj)
Václav Hladík (Dráp)
Václav Stýblo (Kňučák)
Miroslav Mokošín (Sumec)
František Velecký (Pazour)
Jan Prokeš (Sysel)
Jindřich Khain (Blešivec)